W sercu malowniczych Gór Izerskich, otoczonych bujną zielenią i krystalicznie czystym powietrzem, leży urokliwe miasteczko Świeradów-Zdrój. To magiczne miejsce, będące oazą spokoju i zdrowia, przyciąga nie tylko miłośników przyrody, ale także poszukiwaczy relaksu oraz tych, którzy pragną korzystać z dobroczynnych właściwości miejscowych źródeł. Atrakcją miasteczka jest nie tylko uzdrowisko o bogatej historii, z pijalnią wód mineralnych, ale również turystyczna perła, zachwycająca swoimi unikalnymi walorami przyrodniczymi i kulturalnym dziedzictwem. 

TOP atrakcje Świeradowa-Zdroju

Baseny termalne w Świeradowie-Zdroju – relaks dla ciała i umysłu

Jednym z najpopularniejszych miejsc z basenami termalnymi jest Interferie Aquapark Sport Hotel Malachit. To kompleks hotelowo-rekreacyjny u stóp Gór Izerskich, z bogatą strefą basenową. W Aquaparku znajdują się baseny z 2 zjeżdżalniami, huśtawki, kaskady wodne oraz brodzik dla dzieci. Relaks zapewniają również jacuzzi z wodą słodką oraz jacuzzi solankowe, a hotelowi goście mają zagwarantowany nielimitowany dostęp do wszelkich atrakcji Aquaparku. 

Wspominając o basenach termalnych, nie można zapomnieć o Termach Cieplickich, znajdujących się w okolicy Świeradowa-Zdroju, a dokładnie w Jeleniej Górze. W tym niezwykłym Aquaparku, poza basenem sportowym, rekreacyjnym, jacuzzi oraz spa, znajdują się również dwa baseny termalne, z których można wypłynąć na zewnątrz bez względu na porę roku i temperaturę. Wprost idealne miejsce na spędzenie czasu całą rodziną. 


Świeradów Zdrój – spacerując po zabytkowych uliczkach miasta

Będąc w Świeradowie, nie sposób nie zachwycić się pięknem miasta i licznymi ścieżkami spacerowymi. 

Hala Spacerowa o długości 80 m jest najdłuższą tego typu atrakcją na Dolnym Śląsku. Znajduje się ona w Domu Zdrojowym. Na hali podziwiać można liczne witraże, ornamenty roślinne oraz herb rodziny von Schaffgotsch, znajdujący się nad sceną. Warto również wspomnieć, że hala wykonana jest z drewna modrzewiowego, a przy wejściu do hali znajduje się pijalnia wody radoczynnej. W końcu z powodu leczniczych wód powstało uzdrowisko. Będąc w Domu Zdrojowym, trzeba zajrzeć do Muzeum Zdrojowego zwanego również Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego, z którego dowiedzieć się można o bardzo ciekawej historii miasta.

Kolejnym miejscem, którym warto się przespacerować, jest deptak Świeradowa. Główną atrakcją deptaka jest podświetlana fontanna z żabami. Dlaczego żaby? Otóż żaba jest symbolem miasta. Wiąże się z nią legenda o leczniczych właściwościach świeradowskich wód. Chodzą też słuchy, że pocieranie żab znajdujących się przy fontannie przynosi szczęście! Może warto spróbować?

Świeradów Zdrój posiada też przepiękne wille z przełomu XIX i XX wieku, które zdobią zabytkowe uliczki miasta. Obecnie wille zagospodarowane są głównie przez hotele i pensjonaty, jednak nie umniejsza to ich urokowi. Spacerowanie po tym uzdrowiskowym mieście na pewno przypadnie do gustu fanom historii czy fotografii.


Park Zdrojowy – oaza spokoju w samym sercu Świeradowa-Zdroju

Park Zdrojowy w Świeradowie to jedno z najpiękniejszych miejsc w uzdrowisku. Otoczony bujną zielenią i pięknymi roślinami, ten urokliwy park jest prawdziwą oazą spokoju i harmonii.

Jego historia sięga początków XIX wieku, kiedy to powstał jako miejsce wypoczynku i rekreacji dla kuracjuszy. Dziś jest on nie tylko ważnym elementem krajobrazowym miasta, ale także miejscem, gdzie można oderwać się od zgiełku codziennego życia i cieszyć się pięknem natury.

Park wyróżnia się różnorodnością roślinności. Spacerując po jego alejkach, można napotkać wiele gatunków drzew, krzewów oraz kwiatów, które tworzą niepowtarzalny klimat miejsca. 

Częścią parku jest również pijalnia, gdzie można skosztować leczniczych wód, kierowanych z miejscowych źródeł. To nie tylko okazja do spróbowania smacznej wody, ale także do skorzystania z jej potencjalnych korzyści zdrowotnych.

Park Zdrojowy to atrakcja, która zachwyca nie tylko swoją estetyką, ale także spokojem, jaki można tutaj poczuć.

Zamek Czocha – fascynująca historia zamku i tajemnice Dolnego Śląska

Kolejnym miejscem, które trzeba zobaczyć będąc w województwie dolnośląskim jest Zamek Czocha, znajdującym się w okolicy miasteczka Leśna, a dokładnie nad Jeziorem Leśniańskim, w dolinie rzeki Kwisy. Jego potężne mury, wieże i dziedzińce opowiadają bogatą historię pełną tajemnic. 

Historia zamku sięga XIII wieku, kiedy został wybudowany jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim. W ciągu wieków zamek przeszedł liczne modyfikacje i przeobrażenia, stając się imponującą rezydencją szlachecką. Jego architektoniczny styl to połączenie elementów gotyckich, renesansowych i barokowych, co czyni zamek unikalnym przykładem wielowarstwowej historii architektury. 

Zamek nie tylko zachwyca swym wyglądem, ale także pełni ważną funkcję w kulturze i turystyce regionu. Odbywa się w nim wiele wydarzeń historycznych oraz imprez.

Tajemnice zamku dodatkowo podsycają opowieści o zjawiskach paranormalnych i duchach, które miały rzekomo nawiedzać jego korytarze. Te legendy przyciągają entuzjastów zjawisk nadprzyrodzonych. Co więcej, zamek zyskał sławę jako sceneria wielu filmów, np.: Wiedźmina oraz seriali, co przyczyniło się do jego międzynarodowej rozpoznawalności.

Góra Zamkowa – niepowtarzalne widoki i wspinaczka dla odważnych

Na Pogórzu Izerskim, w pobliżu miejscowości Wleń znajduje się Rezerwat przyrody Góra Zamkowa. Teren zajmuje 21 ha lasu liściastego położonego na wzniesieniach Góry Zamkowej wznoszącej się na wysokości 384 m n.p.m. Większość flory na terenie rezerwatu należy do gatunków bardzo rzadkich i zagrożonych. Wzniesienie jest pozostałością wygasłego wulkanu i w całości zbudowane z bazaltu. Góra Zamkowa to idealne miejsce na wycieczki, gdzie ze wzniesienia można podziwiać wspaniałe widoki. Ważnym elementem tego miejsca są również ruiny Zamku Wleń, który pamięta czasy średniowiecza. Niedawno części zamku zostały odrestaurowane i zabezpieczone, dzięki czemu dostępny jest on dla zwiedzających. Jest to niezwykłe miejsce zarówno dla małych i dużych.


Park Linowy – zabawa i adrenalina dla całej rodziny w Świeradowie-Zdroju

Park Linowy to jedna z największych atrakcji, gdzie każdy może poczuć się jak odkrywca, przeżywając przygodę na świeżym powietrzu w otoczeniu uroczego krajobrazu. Tego typu miejscem Świeradowa Zdroju jest Park Linowy na Stoku, z którego podziwiać można Sępią Górę. To ruchoma instalacja, mająca długość 130 m! Otwarty jest on w każdy pogodny dzień od godz. 11:00. Wszelkie niezbędne informacje najlepiej sprawdzić na stronie głównej parku. Park Linowy jest więc idealnym miejscem do spędzenia aktywnego czasu z rodziną na łonie natury.


Muzeum regionalne – odkrywanie historii i kultury regionu

Źródło: www.swieradowzdroj.pl

Czarci Młyn to kolejne miejsce warte odwiedzenia. Znajduje się on na Czarciej Łące, którą tworzy wraz z Centrum Edukacji Ekologicznej 2000 „Izerska Łąka”. Muzeum mieści się w historycznym budynku, który kiedyś pełnił funkcję młyna wodnego. Nazwa wiąże się z legendą o diable, który miał pomagać młynarzowi. Historia tego miejsca sięga kilku wieków i jest ważnym elementem dziedzictwa kulturowego. Obiekt posiada oryginalne wyposażenie, którego w skład wchodzą różnego rodzaju maszyny i urządzenia technologiczne. Stanowi on skansen produkcyjny tzw. Muzeum Chleba, gdzie zwiedzający mogą przyjrzeć się, jak dawniej powstawało pieczywo. Czarci Młyn to nie tylko miejsce, gdzie można poznać historię młyna, ale także centrum sztuki i kultury. W muzeum znajdują się różnorodne wystawy, kolekcje oraz organizowane są warsztaty, nawiązujące do historii i kultury regionu. Piękna architektura i historyczna atmosfera tworzą wyjątkową aurę. To doskonałe miejsce, aby przenieść się w czasie i poczuć ducha przeszłości. 

Stóg Izerski – najpiękniejszy punkt widokowy w Świeradowie-Zdroju

Źródło: michalwojtkowiak / Shutterstock.com

Jeśli jesteście miłośnikami pięknych widoków i przygód na łonie natury, to Stóg Izerski powinien znaleźć się na waszej liście miejsc do odwiedzenia. To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych i najbardziej imponujących miejsc na mapie Wysokiego Grzbietu w Górach Izerskich oferujące widoki, które zapierają dech w piersiach. Stóg, osiągający wysokość 1105 m n.p.m., jest doskonale wyeksponowanym punktem widokowym, z którego rozciąga się niezapomniana panorama gór izerskich oraz Karkonoszy.

Na Stóg prowadzi kilka szlaków turystycznych oraz tras rowerowych. Jednym z nich jest żółty szlak prowadzący przez Torfowiska Doliny Izery, który prowadzi do schroniska PTTK. Schronisko na Stogu Izerskim znajduje się tuż przy granicy z Czechami i jest idealnym miejsce na odpoczynek podczas górskiej wędrówki. Dla fanów ekosystemu górskiego oraz torfowisk, w miasteczku znajduje się ogród dydaktyczny Izery Trzech Żywiołów powstały za sprawą Nadleśnictwa Świeradów, gdzie z bliska można zobaczyć torfowiska, nie naruszając przy tym przepisów rezerwatu.

Kolejną opcją dostania się na szczyt jest kolej gondolowa w Świeradowie. Stacja górna kolejki znajduje się na wysokości 1060 m n.p.m. Dolna stacja jest natomiast na wysokości 617 m n.p.m. Sama gondola pomieści zaś aż 8 osób. Kolejka gondolowa ma ponad 2 km długości i można z niej korzystać przez cały rok!

Kilkaset metrów od dolnej stacji kolejki, znajduje się izerski punkt antygrawitacyjny. Teorii na temat tego miejsca jest wiele, zarówno tych naukowych, jak i paranormalnych. Faktem jest natomiast, że można dowiedzieć się tu wiele na temat zjawisk optycznych, jak i fizycznych.

Przez Stóg można dostać się również do Chatki Górzystów, którego założycielem okazał się czeski uciekinier. Budynek niegdyś był szkołą. Aktualnie mimo braku prądu i konieczności kąpieli w strumieniu, miejsce jest wręcz oblegane przez turystów.

Można więc rzec, iż Stóg jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w okolicy Świeradowa-Zdroju i na pewno wartą zobaczenia.

Będąc w pobliżu, koniecznie trzeba wybrać się kilka kilometrów dalej. Latem 2021 roku otworzyła się najwyższa w Polsce wieża widokowa ze ścieżką w chmurach o nazwie Sky Walk. Jest to niezwykła atrakcja dla fanów wysokości i pięknych widoków. 

Niedaleko znajduje się również Izerski Park Ciemnego Nieba. To park transgraniczny, więc znajduje się również po stronie czeskiej. Miejsce stara się eksponować nocne niebo wolne od nadmiaru sztucznego światła, na którym można podziwiać gwiazdy, co w innych miejscach jest ograniczone.

Trasy narciarskie – Świeradów Zdrój to raj dla miłośników białego szaleństwa

Świeradów to jedno z najpopularniejszych miejsc narciarskich w Polsce, oferujące wiele atrakcji. Stoki w tym regionie są doskonale przygotowane i dostosowane zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. 

Ośrodek SKI&SUN Świeradów Zdrój to główna atrakcja narciarska w mieście. Na stok przedostać się można kolejką gondolową. Jest on doskonale przygotowany, oświetlony, naśnieżany i ma aż 2500 m! Posiada różne poziomy trudności, więc zarówno początkujący, jak i zaawansowani narciarze znajdą coś dla siebie. Dla tych, którzy chcą doszlifować swoje umiejętności, dostępne są lekcje nauki jazdy oraz wypożyczalnia sprzętu.

Kolejnym popularnym miejscem dla narciarzy jest wyciąg Barbara, zlokalizowany przy Izerskiej Chacie. To miejsce dla najmłodszych oraz osób, które zaczynają swoją przygodę ze sportami zimowymi. Ma on długość 150 m i jest bardzo dobrze oświetlony. Obok znajduje się szkółka narciarska oraz wypożyczalnia sprzętu. Dodatkowo jest bar z tarasem widokowym, w którym można odpocząć po zimowych szaleństwach. 

Miasteczko ma do zaoferowania wiele szkółek, wyciągów oraz wypożyczalni. Nie ważne czy jesteś mistrzem w sportach zimowych, czy dopiero się uczysz, każdy znajdzie tu coś dla siebie. To co, urlop na stoku?

Kulinarna wycieczka – smaki Dolnego Śląska w najlepszych restauracjach w Świeradowie-Zdroju

Po górskich szaleństwach i wycieczkach śladem izerskich tajemnic, na pewno przyjdzie ochota na zjedzenie czegoś pysznego. Tu również miasteczko ma dużo do zaoferowania.

Jednym z bardzo popularnych miejsc jest Piwniczka u Wioli. To lokal z przytulnym wnętrzem, serwujący tradycyjne dania kuchni polskiej, takie jak kotlet schabowy, polędwiczki wieprzowe czy pierogi.

Kolejnym miejscem często odwiedzanym przez turystów jest Świerkowa Karczma. Restauracja zlokalizowana jest przy drodze w kierunku Szklarskiej Poręby. Spróbować tu można tradycyjnych dań kuchni izerskiej i staropolskiej, takie jak pstrąg po izersku czy kwaśnica.

Dla piwoszy idealnym miejscem będzie Restauracja Sekrety Piwowara, u podnóża gór. Poza regionalnym piwem skosztować można tradycyjnych dań, takich jak bigos staropolski, smalec z własnego wyrobu i kluski śląskie.