Mapa niezwykłych atrakcji na terenie woj. wielkopolskiego wzbogaciła się w ostatnim czasie o jeden intrygujący i pachnący punkt. Jest nim Biblioteka Zapachów. Ta unikalna w skali całej Europy instytucja działa na terenie ośrodka dla dzieci niewidomych w Owińskach, tuż pod Poznaniem. 

W stolicy Wielkopolski można  chapsnąć sznekę z glancem, przejechać się bimbą, pogłaskać kejtra i w samo południe szpycnąć na trykające się na ratuszowej wieży. A gdyby tego było mało, od ostatniego weekendu w lutym 2023,  we wsi Owińska położonej ok. 8 km od Poznania, we wnętrzach zaaranżowanych w stylu dawnych warsztatów farmaceutów, można sprawdzić, jak pachnie pył z bursztynu… czy odchody słonia. 

Biblioteka Zapachów to zupełnie nowa atrakcja na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych. I choć jest równie ekscytująca co istniejące tam Muzeum tyflologiczne i specjalny Park orientacji, to jednak na pewno bardziej pachnąca. 

We wnętrzach tej unikalnej w skali całej Europy biblioteki zgromadzono ponad sześć tysięcy zapachów, w tym m.in. perfumy, olejki eteryczne, wyciągi z ziół czy zapachy zwierząt. Tak potężna kolekcja to owoc pracy zarówno podopiecznych ośrodka, jaki i osób prywatnych i firm z całej Polski i zagranicy, które odpowiedziały na apel tyflopedagogów z Owińsk. Bibliotekę można (po uprzednim umówieniu wizyty) nie tylko zwiedzać, by powąchać jej eksponaty. W przyszłości będą tu prowadzone m.in. zajęcia z rozpoznawania zapachów czy aromaterapii.