Co zobaczyć w Gródku nad Dunajcem? Ciekawych miejsc w Gródku jest wiele, ale jeszcze więcej – w jego okolicach. Warto jednak zapewnić tu sobie nocleg, gdyż jest to doskonała baza wypadowa do zwiedzania całego Pogórza Rożnowskiego i Ciężkowickiego. Jakie atrakcje turystyczne tu na was czekają i co warto zobaczyć w Gródku? To przede wszystkim piękne zamki i warownie: Zamek Królewski w Nowym Sączu, Zamek Tropsztyn, Zamek Górny i Zamek w Czchowie. Do najciekawszych atrakcji w okolicy Gródka należy także malownicze Jezioro Rożnowskie, rezerwaty przyrody oraz trasy turystyczne wśród formacji skalnych. Sprawdźcie zresztą sami. Oto najciekawsze miejsca w pełnej uroku dolinie Dunajca!

Jezioro Rożnowskie – postaw na wodne rozrywki!

Ten pięknie położony zalew powstał w wyniku spiętrzenia Dunajca. Jezioro znajduje się w powiecie nowosądeckim, na Pogórzu Rożnowskim. To jedno z największych w Polsce sztucznych jezior. Spędzenie tu urlopu to doskonały pomysł na aktywny wypoczynek nad wodą. A jest co robić!

Jezioro Rożnowskie - Magazyn Travelist

Oprócz plażowania i kąpieli, które są tu możliwe pod nadzorem ratowników wodnych, jezioro oferuje szeroki wachlarz innych aktywności. Bardzo popularne jest żeglowanie – samemu bądź z wynajętym sternikiem. Wokół jeziora usytuowane są także wypożyczalnie sprzętu wodnego – rowerków wodnych, kajaków, łodzi a nawet motorówek. Jezioro Rożnowskie to także raj dla wędkarzy – w wodach zalewu można złapać sandacze, liny leszcze i płocie.

 

Skałki Rożnowskie – podziwiaj lub się wspinaj

W okolicy jeziora znajduje się atrakcja, która z pewnością podniesie poziom adrenaliny miłośnikom wspinaczki skałkowej. W Gródku nad Dunajcem, we wsi Rożnów znajdują się tzw. Skałki Rożnowskie powstałe z piaskowca ciężkowickiego. Wznoszą się na wysokość 30 metrów i są idealnym miejscem na poćwiczenie umiejętności wspinaczki w terenie. To doskonałe miejsce zarówno do wspinaczki skalnej, jak i boulderingu. Trzeba jednak pamiętać, że skały znajdują się na terenie prywatnym i wspinanie odbywa się na własną odpowiedzialność. 

Rejsy statkiem po Jeziorze Rożnowskim – odkryj malownicze zakątki

Wyjątkowo romantyczną atrakcją Jeziora Rożnowskiego są rejsy statkiem po zalewie. W sezonie letnim po jeziorze kursuje statek “Jaskółka”, który zabiera turystów na trwający aż dwie godziny rejs. Statek kursuje z Gródka nad Dunajcem do Zapory wodnej w Rożnowie.

Jezioro Rożnowskie - Magazyn Travelist

Po drodze można podziwiać wspaniałe widoki na okolicę, a jeśli wybierzecie się na rejs o złotej godzinie, będziecie mieli okazję obejrzeć cudowny zachód słońca wpadającego do wody. Coś wspaniałego!

Małpia Wyspa – wstąp do rezerwatu ptactwa wodnego

Wyspa Grodzisko, zwana też przez mieszkańców Małpią Wyspą to niezwykłe miejsce na Jeziorze Rożnowskim. Na jej terenie znajduje się zespół przyrodniczo-krajobrazowy oraz siedliska wielu gatunków ptaków. Z tego też powodu przez ostatnie 30 lat wstęp na wyspę był całkowicie zabroniony. Istnieje jednak szansa, że w niedalekiej przyszłości wyspa zostanie udostępniona turystom i powstanie tu ścieżka spacerowa. To jednak pieśń przyszłości a na razie wyspa pozostaje królestwem wodnego ptactwa. 

Małpia Wyspa - Magazyn Travelist

Ruiny zamku Zawiszy Czarnego w Rożnowie – znajdź ślady rycerskiej historii

Z pewnością słyszeliście o Zawiszy Czarnym – w końcu to jeden z najsłynniejszych rycerzy z okresu średniowiecza i bohater bitwy pod Grunwaldem! A teraz macie okazję odwiedzić zamek, który do niego należał. Zamek Zawiszy Czarnego, zwany też Zamkiem Górnym powstał w XIV wieku . Co ciekawe, zamek mimo iż niewielkich rozmiarów, stanowił całkiem stateczną warownię, dzięki grubym na 2,5 metra murom.

Ruiny Zamku Zawiszy Czarnego - Magazyn Travelist

Co więcej, archeolodzy pracujący na miejscu odkryli, że zamek posiadał w czasach swojej świetności centralne ogrzewanie! Dzisiaj niestety z zamku ostało się niewiele – zaledwie szczątki murów obronnych. Istnieje szansa, że w przyszłości powstanie tu muzeum z prawdziwego zdarzenia – planowane jest odtworzenie wieży zamkowej, a także organizacja turniejów rycerskich na cześć Zawiszy Czarnego. Ale, jak na razie, pozostaje tylko zwiedzanie ruin zamku. 

Rożnowski Park Krajobrazowy – zwiedzaj Pogórze Rożnowskie

Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy to malownicze miejsce, położone na Pogórzu Rożnowskim i Pogórzu Ciężkowickim. Park to wyjątkowe miejsce zarówno dla miłośników przyrody, jak i ciekawych zabytków. Występuje tu aż 40 gatunków chronionych roślin, a także wiele rzadkich gatunków płazów, gadów i owadów.

Rożnowski Park Krajobrazowy - Magazyn Travelist

Na terenie parku znajduje się też chętnie odwiedzany przez turystów rezerwat przyrody nieożywionej Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Prowadzi tędy kilka ciekawych szlaków turystycznych, a podczas wędrówki można zwiedzić wszystkie skały, jakie kryje rezerwat, a także Wąwóz Czarownic i rynek w Ciężkowicach. Bardzo ciekawa wycieczka. 

Diable Skały i Skamieniałe Miasto – zobacz baśniowe formacje skalne

Aby zobaczyć niezwykłe formacje skalne, nie trzeba od razu wybierać się do Czech ani w Błędne Skały. Pogórze Rożnowskie i Ciężkowickie również może się pochwalić skalnymi ciekawostkami. Jedną z nich jest rezerwat Diable Skały w Bukowcu, który idealnie nadaje się na wyprawę z dziećmi. Trasa nie jest szczególnie wymagająca, a po drodze można zobaczyć jaskinię Diabla Dziura, a także spotkać najmniejszego nietoperza w Polsce – Podkowca małego. Z miejscem tym są związane też liczne legendy, z którymi warto zapoznać się przed podróżą.

Diable Skały - Magazyn Travelist

Wspomniane wcześniej Skamieniałe Miasto to także ciekawa opcja na wycieczkę pośród formacji skalnych. Znajdziecie tu takie cuda natury jak Borsuka, Piramidy, Basztę Paderewskiego, Grzybek czy też Warownie. Tras do wyboru jest kilka, a przejście każdej z nich trwa od 1,5 do 2,5 godzin. 

Wieża widokowa w Bruśniku – oglądaj panoramę Beskidów i Tatr

Wieża widokowa - Magazyn Travelist

Wieżę widokową znajdziecie w Bruśniku, niewielkiej wsi położonej w województwie małopolskim, niedaleko Ciężkowic. Z jej szczytu rozciąga się niesamowity widok na Pogórze Rożnowskie, Pogórze Ciężkowickie oraz Beskid Niski. Jeśli widoczność jest sprzyjająca, można też dojrzeć Beskid Sądecki, Tatry, Beskid Wyspowy i dużo więcej. Sama wieża wznosi się na 23 metry i składa się z pięciu tarasów widokowych. 

Zamek w Wiśniczu – odwiedź największy po Wawelu zamek w Małopolsce!

Zamek w Wiśniczu to największy po Wawelu zamek w Małopolsce i zdecydowanie warto go zwiedzić! To z pewnością przykład jednej z najpiękniejszych budowli rezydencjalno-fortecznych w Polsce. Zamek powstał w XIV wieku, na polecenie rodu Kmitów herbu Szreniawa. Zwiedzanie zamku odbywa się codziennie z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem. Dodatkowo, można też wybrać się na zwiedzanie podziemnych stajni i wystawy “Średniowieczne narzędzia tortur”. Polecamy!

Zamek w Nowym Sączu – spaceruj wśród średniowiecznych ruin

Skoro już jesteśmy przy zamkach, warto wspomnieć także o zamku w Nowym Sączu, który powstał z inicjatywy króla Polski, Wacława II. Jeszcze w średniowieczu spotykali się tu królowie Polski i Węgier, a sam zamek zachwycał architekturą. Niestety, przez lata został zniszczony, głównie przez pożary i działania wojenne.

Zamek w Nowym Sączu - Magazyn Travelist

Dzisiaj można zwiedzać jego ruiny, ale może w przyszłości zamek zostanie odbudowany do swojego pierwotnego kształtu.

Projekt Paintball – baw się wesoło!

Projekt Paintball to ciekawa propozycja dla miłośników paintballa. Centrum paintballowe znajduje się w Żbikowicach koło Nowego Sącza i oferuje kilka pakietów o różnym poziomie trudności. Dostępne są pakiety dla dorosłych, gdzie w zestawie otrzymujecie market do gry, mundur i maskę ochronną, a także dla dzieci, które są pod opieką instruktora.

Paintball - Magazyn Travelist

Na terenie centrum można jednak nie tylko pograć w paintball, ale też odprężyć się przy ognisku, poszaleć na elektrycznych crossach, a dzieci mogą się pobawić na dmuchanym zamku. Dla każdego coś miłego!

Miasteczko strzeleckie w Czchowie – spróbuj sił w nowym sporcie

Kolejną atrakcją dla aktywnych jest Miasteczko strzeleckie w Czchowie, gdzie można spróbować swoich sił w LaserTag, czyli w laserowym paintballu. Na terenie miasteczka znajdziecie poligon, wiatę grillową i miejsce na ognisko.

Miasteczko Strzeleckie - Magazyn Travelist

Park linowy Lemur w Gródku nad Dunajcem – sprawdź swoją formę!

Skoro już jesteśmy przy aktywnych atrakcjach, polecamy wizytę w parku linowym Lemur w Gródku nad Dunajcem. Park oferuje aż osiem zróżnicowanych tras na których świetnie poradzą sobie zarówno maluszki, jak i nastolatki. Dla najmłodszych przygotowano trasę siatkową, a dla nieco starszych – tęczową tyrolkę. 

Park Linowy - Magazyn Travelist

Kościół w Lipnicy Murowanej – wejdź i zwiedzaj

Ostatnią atrakcją w pobliżu Gródka nad Dunajcem, o której warto wspomnieć, jest kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej, położony na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. To drewniany kościół położony nad rzeką Uszwicą. Kościół ten jest wyjątkowy, bo to jeden z najcenniejszych drewnianych gotyckich kościołów w Polsce.

Kościół w Lipnicy - Magazyn Travelist

Mimo że powstał około XV wieku, do dzisiaj pozostał w prawie niezmienionej formie. Warto dodać, że kościół został wpisany w 2003 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.