Lot na miotle, gra na smoczej harfie z niewidzialnymi strunami, a może spotkanie oko w oko z Biesem? W Polsce nie brakuje miejsc, w których klimat i atrakcje rodem z Halloween dostępne są częściej niż tylko jedną noc w roku. Poznajcie zestawienie fantastycznych miejsc w granicach kraju, w których przegonią widmo nudy nie tylko najbardziej zagorzali  wielbiciele polskich gawęd 

Szlakiem legend

Park Legend w Nowej Słupi

Źródło: https://parklegend.pl/

Choć nie są może najwyższe, pod względem liczby legend, podań i tajemniczych zakątków Góry Świętokrzyskie przebijają Tatry, Pieniny i Beskidy razem wzięte. Najlepiej każdą z tych tajemniczych historii przypominać sobie po kolei, odwiedzając Park Legend w Nowej Słupi. Ta najnowsza i nowoczesna atrakcja turystyczna w Górach Świętokrzyskich od momentu otwarcia 1 sierpnia 2023 stała się mekką wielbicieli bajań i dawnych wierzeń, a także najlepszym adresem w świętokrzyskim, jeśli nurtują Was pytania o to, czego boją się diabły, co działo się podczas sabatów czarownic na Łysej Górze  albo jak to jest… fruwać na miotle.

Wybudowany w miejscu dawnego amfiteatru na ponad dwuhektarowej działce park nawiązuje architektonicznie do świętokrzyskich pasiaków. Jego bryła skrywa interaktywną wystawę prezentująca lokalne legendy (jest ich aż 13) i historię regionu, a także gry, kino 5D, amfiteatr, restaurację i… symulator lotu na miotle z goglami VR, na której dostać się można wprost na sabat czarownic. 

Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu

O tym, jak Duch Gór zwyciężył Zbożową Babę i ocalił rybiego króla i wielu innych aktywnościach Władcy Karkonoszy dowiedzieć się można w jednym z najbardziej tajemniczych i cudownych (zdobyły 1. miejsce w plebiscycie na 7 Nowych Cudów Polski ogłoszonym przez redakcję „National Geographic Traveler” w 2017 roku) punktów na mapie Karpacza – Karkonoskich Tajemnicach.

Wejścia na ekspozycję strzeże 7-metrowa postać – największa rzeźba przedstawiająca Ducha Gór w granicach kraju. Po przekroczeniu progu odkrywa się najwspanialsze przekazy i legendy karkonoskiej ziemi, a także historie o zasiedlających Karkonosze zielarzach, poszukiwaczach bogactw mineralnych i legendarnego korzenia mandragory. Za sprawą techniki i interaktywnej oprawy ekspozycji, zwiedzający nie tylko widzą i podziwiają, ale i stają się częścią pełnego tajemnic świata Władcy Karkonoszy. Świata, którego elementy to m.in. magiczny sekretarzyk Ducha Gór, smocza harfa z niewidzialnymi strunami czy alchemiczna komnata Czterech Żywiołów. Zwiedzaniu oświetlonej, interaktywnej wystawy stanowiącej kompilację najbardziej zaawansowanej techniki ze sztuką oraz rzemiosłem towarzyszą salwy śmiechu, ale i okrzyki przerażenia – w końcu Duch Gór to postać sprawiedliwa i sroga, ale i zarazem kapryśna, figlarna, sprawująca władzę nad grzmotami, błyskawicami i lawinami śnieżnymi.  Emocje  gwarantowane!

Dom Legend Toruńskich 

Gdyby nie pewien dzielny flisak, jedno z najpiękniejszych miast Polski padłoby ofiarą plagi żab i nigdy nie mielibyśmy okazji skosztować słodkich katarzynek ani oglądać Krzywej Wieży. Tak przynajmniej głosi najpopularniejsza miejscowa legenda, a podobnych opowieści jest w grodzie Kopernika dużo więcej. I ze wszystkimi można zapoznać się w niezwykłym miejscu, jakim jest Dom Legend Toruńskich. To jedyne w swoim rodzaju połączenie interaktywnego muzeum oraz teatru. Można tu na własnej skórze doświadczyć historii związanych z dziejami miasta, ponieważ placówka organizuje pokazy na żywo. Każdy jest uczestnikiem przedstawienia i może wejść w interakcję z animatorami.

Ale to nie koniec atrakcji fundowanych przez Dom Legend Toruńskich. Po opuszczeniu progu muzeum można jeszcze wyruszyć w miasto z lokalnym przewodnikiem, decydując się na 1 z 3 dostępnych scenariuszy zwiedzania: spacer pełen historii i legend, eksploracja miasta w stylu kryminalnej zagadki lub rodzinna gra miejska. A Wy, na jaki city break się zdecydujecie? 

Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta

Z kaliskimi legendami pt. „Milczące żaby”, „Klątwa św. Wojciecha”, „Dorotka” i „Król i Maciuś” zapoznać się można na dwa sposoby – wertując karty księgi „Baśnie i legendy kaliskie” Eligiusza Kor-Walczaka lub udając się do Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta.

Na miejscu czekają liczne atrakcje, takie jak multimedialna prezentacja ukazująca wczesnośredniowieczny gród, jego najstarsze budowle oraz wydarzenia z czasów dynastii Piastów. Te same sceny możemy zobaczyć na muralu autorstwa Damiana Kwiatkowskiego, umieszczonym na murze w pobliżu baszty.

Centrum Baśni i Legend Kaliskich to także miejsce, gdzie można podziwiać rzeźby dr Jolanty Wdowczyk przedstawiające dwie z czterech kaliskich legend. Dodatkowo, posiadacze biletu do Centrum mają możliwość zwiedzenia Skarbca przy Narodowym Sanktuarium św. Józefa, gdzie zgromadzone są cenne eksponaty związane z historią miasta.

Dom Legend i Strachów w Jurze

Spektakularne położenie na szczycie najwyższego wzniesienia Jury-Krakowsko Częstochowskiej, potężne mury, strzeliste baszty, wapienne skały o fantazyjnych kształtach wkomponowane w zamkowy system obronny, a do tego ponura legenda o krwawym kasztelanie Warszyckim, który ponoć po dziś dzień strzeże swych włości (i ukrytych tam skarbów) pod postacią piekielnego czarnego psa – oto najsłynniejsze nawiedzone ruiny w naszym kraju w całej okazałości. Okoliczni mieszkańcy zdecydowanie odradzają wizyty w pobliżu zamku w księżycowe noce. 

Natomiast wizyta w zlokalizowanym w pobliżu ruin zamku Dom Legend i Strachów to już coś, co widnieje na liście TOP 10 najgorętszych lokalnych rekomendacji. Tutaj przenieść się można w świat opowieści o upiornym psie, Białej Damie czy gigantycznych nietoperzach. A to zaledwie część atrakcji, które oferuje cały kompleks rozrywkowy, do którego należą również Park Miniatur, Park Doświadczeń Fizycznych czy Park Rozrywki. 

Park Tajemnicza Solina

Zestawienie zamyka park tematyczny w malowniczych Bieszczadach, rozlokowany u zbocza góry Jawor, na którą dotrzemy nowo otwartą koleją gondolową ze stacji Plasza. Znajduje się on tuż obok Karczmy Jawor. Na odwiedzających czeka tu mnóstwo rodzinnych atrakcji rozlokowanych na ponad 4,6 hektarach.

Wizyta w parku to okazja, by spędzić aktywnie czas, ciesząc się bliskością natury, poznać podania i fascynujące historie związane z regionem, a także odkryć tajemnice legendarnych Biesów, Czadów, Rusałek i Olbrzymów. W parku na stałe działa grupa animatorów, która przedstawia odwiedzającym – zwłaszcza tym najmłodszym – zarówno tutejsze legendy, baśnie, jak i historię Bieszczad oraz całe mnóstwo ciekawostek związanych z tym malowniczym regionem. Odwiedzający mogą tu spróbować swoich sił w Labiryncie Biesa, odwrócić bieg wody, zmierzyć się z czarami Błąda, przemierzając ścieżki w drzewach czy prześcignąć Czada na jednej z długich zjeżdżalni. Warto jednak się pospieszyć, ponieważ atrakcja jest nieczynna zimą.