Na stokach można spotkać prawie jedną trzecią polskiego społeczeństwa, a dla niejednego narciarza czy snowboardzisty szusowanie jest życiową pasją. Nie brakuje również miłośników nieco bardziej ekstremalnych form zimowej aktywności, którzy swoje umiejętności szlifują w snowparkach. Te pełne skoczni, hopek i różnego typu przeszkód śnieżne „place zabaw” stają się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Podpowiadamy, gdzie w polskich górach znaleźć najciekawsze z nich. 

Snowpark Czarny Groń

Źródło: czarnygron.pl

Jeden z największych snowparków w Polsce mieści się w niewielkiej, malowniczo położonej  wsi w Małopolsce – Rzyki. Właśnie tam fani mocnych wrażeń i adrenaliny mogą skorzystać z terenu o powierzchni prawie 24 tys. m2, mieszczącego się przy ośrodku narciarskim Czarny Groń. Specjalnie dla nich zaplanowano ponad 15 przeszkód, które są codziennie shape’owane. Dzięki oświetleniu można się na nich bawić do późnych godzin wieczornych. Na riderów czeka również niespodzianka – jedyna w kraju poduszka do skoków typu landingbag!

Snowpark Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla

Źródło: FB/Snowpark Wiechomla

Park śnieżny w stacji Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla jest z kolei jednym z najdłuższych w Polsce, bo liczy aż 500 m. Infrastruktura, która powstała w Beskidzie Sądeckim, co roku przyciąga setki wyczynowych snowboardzistów i narciarzy. Oprócz atrakcji przygotowanych typowo dla doświadczonych riderów – skoczni 4-, 6- i 8-metrowych oraz przeszkód jibbowych – są też te odpowiednie dla początkujących. W ośrodku pomyślano również o najmłodszych i specjalnie dla nich stworzono Tor Playcross. Jest złożony z 8 rollerów i 3 specjalnie profilowanych zakrętów. Dzięki temu będzie rozbudowanym, ale i bezpiecznym miejscem do trenowania dla maluchów. 

Snowpark Kotelnica Białczańska

Źródło: bialkatatrzanska.pl

Atrakcji dla miłośników freestyle’u nie mogło zabraknąć również w największym ośrodku narciarskim na Podhalu. Liczący 300 m długości snowpark należy do stacji Kotelnica Białczańska, a można w nim znaleźć przeszkody jibbowe, boksy, poręcze oraz różnego typu skocznie. W tym miejscu odbywa się wiele tematycznych imprez, a wśród nich OSCYP Snowboard Contest, organizowany w tym sezonie już po raz trzynasty, w którym mierzą się najlepsi zawodnicy z kraju. Cały obszar jest oświetlony, co umożliwia wyczynową jazdę również po zmroku!

Snowpark Zieleniec Ski Arena

Źródło: zieleniec.pl

Pasjonaci deski i freeridowej jazdy na nartach powinni spróbować swoich sił w ośrodku Zieleniec Ski Arena położonym w Dusznikach-Zdroju. Tamtejszy snowpark przy trasie W6 jest największą tego typu atrakcją w kraju i mieści aż 12 różnego rodzaju przeszkód, m.in. Butter Box, T-Box Skos czy Rail. Drugi park śnieżny znajduje się przy „Diamencie”, a dostępne są tam dwie linie – Easy oraz Lightpro. Pierwsza z nich obejmuje przeszkody dla początkujących, a druga będzie odpowiednia dla bardziej doświadczonych snowboardzistów. 

Snowpark Słotwiny Arena

Źródło: slotwinyarena.pl

W Krynicy-Zdroju na terenie o długości blisko 400 m przygotowano ponad 20 przeszkód dla riderów! Za plan snowparku w ośrodku Słotwiny Arena odpowiada profesjonalna ekipa, która na swoim koncie ma budowę śnieżnych parków w największych alpejskich kurortach. Małe hopki i proste przeszkody jibbowe – nie bez powodu to miejsce uznawane jest za najbardziej progresywny snowpark w Polsce, a oznacza to, że będzie jednym z lepszych wyborów dla początkujących. Atrakcje znajdą tu również bardziej doświadczeni narciarze i snowboardziści, a wśród nich m.in. wulkan, kaskada, czy tank. 

Zobacz najlepsze hotele w górach