Sezon letni w pełni! W związku z tym przygotowaliśmy dla Was ranking 10 najpiękniejszych jezior w Polsce. Te akweny nadają się idealnie do kąpieli, uprawiania sportów wodnych….i podziwiania. Sprawdźcie, gdzie warto udać się z całą rodziną na wakacje. 

Najwięcej jezior w Polsce znajduje się oczywiście na Warmii i Mazurach. Kraina Tysiąca Jezior to jednak nie jedyny kierunek, w którym możecie się udać na poszukiwanie lazurowej wody. Wiele jezior zlokalizowanych jest w innych zakątkach Polski, a każde z nich zdecydowanie warto odwiedzić.

Listę najczystszych jezior w Polsce otwiera malownicze Jezioro Powidzkie. To największe jezioro w Wielkopolsce, położone w gminie Powidz i w gminie Ostrowite, na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Jezioro stanowi źródło rzeki Meszny i jest jeziorem polodowcowym. Jezioro zostało zaliczone do I klasy czystości. 

Jeśli chodzi o aktywny wypoczynek, nad Jeziorem Powidzkim nie brakuje atrakcji. To raj dla wędkarzy – w jeziorze żyje wiele gatunków ryb: sielawa, szczupak, okoń, lin, karaś, sum i dużo więcej. To także doskonałe miejsce dla miłośników żeglowania – panują tu świetne warunki do uprawiania tego sportu. Co więcej, znajdą tu też coś dla siebie pasjonaci nurkowania – zarówno amatorzy, jak i bardziej zaawansowani nurkowie, mogą się tu świetnie bawić. 

Nad Jeziorem Powidzkim znajdują się też malownicze plaże w Powidzu, Giewartowie i Kosewie. Strzeżone kąpieliska to Powidz – Łazienki, Powidz – Dzika Plaża i Przybrodzin. Nieopodal jeziora mieści się Powidzki Park Krajobrazowy, gdzie również można wypocząć na łonie natury. W okolicy znajdziecie liczne miejsca na nocleg – począwszy od pól namiotowych, przez pensjonaty, aż po gospodarstwa agroturystyczne. 

Nieopodal Jeziora Powidzkiego, również na Pojezierzu Gnieźnieńskim, znajduje się inne jezioro polodowcowe, które warto odwiedzić – to jezioro Budzisławskie. Stosunkowo niewielkie, ale za to urzekające krystalicznie czystą wodą, z pewnością podbije serce niejednego miłośnika wodnego relaksu. Cechą charakterystyczną tego jeziora są podwodne łąki oraz wysoka przejrzystość, dzięki której widać dno akwenu. Jezioro może pochwalić się I klasą czystości wody, więc bez obaw można się tu kąpać. Umożliwiają to liczne plaże i kąpieliska. Główne kąpielisko zachęca szeroką, piaszczystą plażą oraz niewielkim molo. Znajduje się tu również boisko do siatkówki. 

Dzięki dużej przejrzystości wody, to wymarzone wprost miejsce dla amatorów nurkowania. Nie bez powodu, znajduje się tu baza nurkowa z zatopionymi atrakcjami: posągiem Matki Boskiej, fortepianem, szalupą i dzwonem. 

Jezioro Budzisławskie to też idealne miejsce na rekreacyjne pływanie rowerem wodnym czy kajakiem, chociaż trzeba mieć świadomość, że to rozrywka na maksymalnie godzinę – akwen jest niewielki. Świetnie spędzą tu też czas wędkarze – jezioro pełne jest okoni, płoci, szczupaków i węgorzy. Gotową rybkę można też kupić od miejscowych wędkarzy, a także w przydomowej wędzarni. 

Przenosimy się teraz na malownicze Pojezierze Drawskie, gdzie w sąsiedztwie trzech urokliwych miasteczek, położone jest jezioro Żerdno, zwane też Jeziorem Srebrnym. Tę ciekawą nazwę jezioro otrzymało dzięki specyficznemu odcieniowi żwiru, który zalega na dnie akwenu o srebrnym połysku. Jezioro wykorzystywane jest przez początkujących żeglarzy do nauki. Chętnie sporty uprawiają tu też kajakarze i windsurferzy. Jeśli nie jesteście przygotowani, możecie wypożyczyć sprzęt w jednej z wypożyczalni sprzętu wodnego.

Liczne miejsca noclegowe i gospodarstwa agroturystyczne znajdziecie w Nowym Drawsku, Starym Drawsku i w Żerdnie. Znajdują się tu również restauracje i sklepy, niczego więc wam nie zabraknie. Jezioro to ulubione miejsce wędkarzy, którzy tłumnie przyjeżdżają tu na połowy sielawy, okonia, szczupaka czy węgorza.

Jezioro Lubie to położony w północno-zachodniej Polsce, w powiecie drawskim akwen, rozciągający się na 1439 ha i sięgający aż 46 m głębokości. Jezioro jest doskonałą bazą dla miłośników sportów wodnych. To przede wszystkim bardzo popularne miejsce wśród żeglarzy, którzy upodobali sobie Lubie ze względu na pomyślne wiatry i przystanie z pomostami w Gudowie i Lubieszewie. 

Wzdłuż linii brzegowej można też znaleźć liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego z kajakami, łódkami, rowerkami wodnymi, a także bary i restauracje. W okolicy nie brakuje miejsc noclegowych, dla osób o każdej zasobności portfela – znajdziecie tu zarówno 4-gwiazdkowy hotel, jak i pola namiotowe. 

Co ciekawe, wokół Jeziora Lubie przebiega szlak rowerowy o długości 50 km, którego początek znajduje się w Drawsku Pomorskim. To idealna propozycja na wycieczkę na dwóch kołach dla całej rodziny. Jeśli jednak preferujecie kajaki, koniecznie wybierzcie się na szlak kajakowy im. ks. kardynała Karola Wojtyły rzeką Drawą, która przebiega przez jezioro.

“Trudno znaleźć drugie tak czyste i piękne jezioro”, “To jezioro jest bardzo dobrym łowiskiem”, “Piękne jezioro z doskonałą bazą nurkową” – to tylko kilka z wielu opinii, które krążą w Internecie na temat Jeziora Piłakno. Miejsce to znajduje się na terenie Pojezierza Mrągowskiego, w dorzeczu rzeki Krutyni. Jezioro ma do zaoferowania krystalicznie czystą wodę, a także coś niespotykanego – ciszę i spokój. Jezioro objęte jest strefą ciszy, dlatego nie uświadczycie tu krzyków bawiących się dzieci, ani głośnych salw śmiechu zatwardziałych urlopowiczów.

Możecie tu za to znaleźć idealne warunki do wędkowania oraz nurkowania. Jeśli chodzi o wędkowanie, to jezioro jest bogate w okonie, szczupaki, leszcze, płocie i węgorze. Łowisko nie nadaje się jednak dla początkujących, ze względu na ostre spadki dna. Jeśli natomiast chodzi o nurkowanie – to będziecie zachwyceni. Latem widoczność sięga aż 10 metrów. Nad jeziorem znajduje się centrum nurkowe Aquarius, gdzie można wypożyczyć sprzęt i spróbować swoich sił pod wodą. Na dnie jeziora zlokalizowano podwodne stanowisko archeologiczne, które bada osadę z wczesnej epoki żelaza. Fascynująca sprawa! I ostatnie – nad Jeziorem Piłakno latem możecie być świadkami widoków jak z pocztówki – na krańcu jeziora mieści się bowiem ptasi rezerwat, w którym mieszkają m.in. żurawie.

O Jeziorze Białym położonym w Okunince krążą już legendy. Zbiornik zasługuje na szczególną uwagę, ze względu na nietypowe położenie – tuż przy granicy z Ukrainą i Białorusią. Oprócz tego jezioro wyróżnia bardzo czysta woda, która latem szybko się nagrzewa, więc kąpiele będą przyjemne, szczególnie dla dzieci. Jezioro to posiada pierwszą klasę czystości wody – jako jedyne na Pojezierzu Gostynińskim.

Z pewnością zastanawiacie się, co ciekawego można robić nad Jeziorem Białym. Otóż popularne, zarówno wśród lokalsów, jak i turystów, jest wędkowanie. W jeziorze żyje ponad 20 gatunków ryb. Piękne plaże to kolejny pretekst do odwiedzenia Jeziora Białego. Popularne plaże to: plaża Główna, plaża Kalina z molo oraz plaża przy Rusałce. Wokół jeziora biegnie malowniczy szlak rowerowy, a w okolicy jeziora znajdują się liczne atrakcje, takie jak wesołe miasteczko, park linowy, przystań żeglarska. Znajdziecie tu liczne hotele, domki letniskowe i pola namiotowe, a także restauracje.

Jezioro Kłodno, położone na Pojezierzu Kaszubskim oraz na szlaku wodnym Kółka Raduńskiego, to prawdziwy raj dla kajakarzy. Jezioro łączy się bowiem z jeziorem Raduńskim Dolnym, jeziorem Brodno Małe oraz Jeziorem Białym. Przez j. Kłodno przepływa rzeka Radunia, po której właśnie organizowane są ekscytujące spływy kajakowe. Przyjemna trasa, wspaniałe widoki – czego chcieć więcej?

Jezioro Kłodno to też doskonałe miejsce dla miłośników plażingu. Najprzyjemniejsza plaża znajduje się w Chmielnie i w Zaworach. Oprócz tego wokół jeziora – jeśli dobrze poszukacie – znajdziecie niewielkie i kameralne plaże bez tłoku, gdzie w ciszy i spokoju można łączyć się z naturą. Miłośnicy nurkowania też znajdą tu coś dla siebie – nie tylko latem! Sesje nurkowania odbywają się też zimą, nawet pod lodem! Na dnie można znaleźć zatopione skarby: pomnik nurka, podwodne tunele, samochód i dużo więcej. 

Miłośnicy jazdy na rowerze także nie będą zawiedzeni. Dookoła jeziora wiedzie szlak rowerowy, a nieopodal zbiornika znajdziecie pieszy żółty i czerwony szlak turystyczny. Szczególnie polecamy wycieczkę Chmieleńską Trasą Rowerową, która biegnie od XIV-wiecznej Kartuskiej Kolegiaty i wiedzie przez trzy jeziora: Kłodno, Białe i Rekowo.

Jedno z najlepszych miejsc w Polsce na wakacje nad jeziorem jest Gim. To czyste jezioro zlokalizowane jest w sercu Krainy Polskich Jezior, 30 km od Olsztyna. Turyści mogą wypocząć na plaży Hipiska i plaży Gim, ale cała baza turystyczna znajduje się na północnym brzegu jeziora. Pośrodku jeziora Gim znajduje się niewielka wysepka, na której można zauważyć kormorany. Jezioro stanowi doskonałą bazę dla wędkarzy. 

Nieopodal Jeziora Gim znajdują się ośrodki wypoczynkowe, campingi, hotele i pensjonaty – z pewnością nie będziecie rozczarowani. 

Jezioro Długie, zwane też Sejneńskim, zlokalizowane jest na Podlasiu, w okolicy Krasnopola. Na turystów żądnych wodnego wypoczynku czeka tu piaszczysta plaża z drewnianymi tarasami i pomostami. To też doskonałe miejsce na wypoczynek dla najmłodszych: przy plaży znajduje się plac zabaw dla dzieci.

Można też spędzić miło chwile podczas pikniku – nad jeziorem znajdują się specjalne wiaty piknikowe i siłownia na łonie natury. Turyści mogą znaleźć nocleg w jednym z kilku gospodarstw agroturystycznych.

Nasze zestawienie zamyka jezioro Jasne, które jest dość specyficzne. Dlaczego? Otóż na terenie całego akwenu panuje zakaz kąpieli, aby nie zaburzyć jego pH, które jest zbliżone do pH piwa. Z racji tego, wykluczone jest tu także wędkowanie, gdyż nie żyją tu praktycznie żadne żywe stworzenia. 

Jest tu za to niesamowicie pięknie. Praktycznie przejrzysta woda, odbijająca okalające je drzewa sprawia wrażenie, że miejsce to wyjęte jest żywcem z baśni. Zbiornik wodny, jak i okoliczne tereny, należą do Rezerwatu Jasne, które jest częścią Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. To idealne miejsce na zwiedzanie i chwile odpoczynku po długim marszu. Jezioro znajduje się blisko wsi Jeziorno, na Pojezierzu Iławskim.