Krynica Morska leży na Mierzei Wiślanej. To urokliwy kurort, który przyciąga wielu turystów atrakcjami, takimi jak malownicze trasy rowerowe, rejsy do Fromborka, gdzie żył Mikołaj Kopernik, oraz ciekawe muzea. Na turystów czekają też liczne atrakcje przyrodnicze – przede wszystkim piękna plaża, ale też ukryte w lesie wzniesienia: Góra Pirata i Wielbłądzi Garb. Zobacz, dlaczego warto wybrać się tu na wakacje. 

Plaża w Krynicy Morskiej to 25 km czystej nadmorskiej rozkoszy — drobny, jasny piasek, strzeżone kąpieliska, liczne atrakcje, a do tego ustronne miejsca dla tych, którzy nie lubią tłumów.

Znajdziecie tu również bary i restauracje, wypożyczalnie sprzętów wodnych i leżaków, a nawet kosze plażowe rodem z amerykańskich filmów (przy wejściu nr 23). Do tego dzieci mogą liczyć na wiele rozrywek. Z pewnością nie będziecie rozczarowani!

Promenada nad Zalewem Wiślanym to nowoczesny teren spacerowy i rowerowy, dla miłośników aktywnego wypoczynku. Ścieżka prowadzi od Portu Jachtowego wzdłuż plaży, można dzięki temu wsłuchać się w szum morza i śpiew ptaków. To doskonały pomysł na spacer o zachodzie słońca — latem tłumy turystów przychodzą tu podziwiać słońce wpadające do Bałtyku.

Latarnia w Krynicy Morskiej to świetny widokowy punkt na mierzei, z którego można podziwiać panoramę Mierzei Wiślanej, Zalewu Wiślanego, Fromborka oraz Bałtyku. Wieża wznosi się na 26,5 metra i można ją zwiedzać w sezonie letnim. Historia wieży sięga XIX wieku. W czasie wojny budowla została zniszczona. Dopiero w latach 50-tych została odbudowana, a 40 lat później pomalowano ją na czerwono, dzięki czemu jest charakterystycznym punktem widokowym. Miejcie na uwadze, że na szczyt latarni prowadzą nie tylko schody — w jej końcowym odcinku trzeba wspiąć się po drabinie.

Wielbłądzi Garb to najwyższy szczyt Mierzei Wiślanej, a zarazem najwyższa stała wydma w Polsce — ma wysokość 49,5 m n.p.m. Ścieżka prowadzi przez las i jest naszpikowana ciekawostkami, dotyczącymi mierzei. Trasę wieńczy drewniana wieża, z której można podziwiać Zalew Wiślany i morze. Z Krynicy dostaniecie się tu piechotą w około 40 minut lub samochodem. 

Góra Pirata to obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania dla miłośników ornitologii! Wzniesienie o wysokości 40 m n.p.m. znajduje się w połowie drogi między Krynicą Morską a Piaskami i oferuje doskonałe warunki do obserwacji rzadkich gatunków ptaków. Doskonały widok na okolicę i las gwarantuje drewniana wieża na szczycie.

Nietuzinkowa nazwa góry pochodzi od legendy, według której niegdyś znajdowała się tu piracka baza. Za dawnych czasów Mierzeja Wiślana była bowiem podzielona na wysepki, a właśnie jedną z nich upodobał sobie Stary Pirat. Ponoć kapitan całe godziny spędzał na wieży, wpatrując się w wody Bałtyku, a u jej stóp schował piracki skarb. Niestety, po dziś dzień nikt go nie odnalazł. 

Jeśli chcecie poznać ciekawą historię Krynicy Morskiej, koniecznie odwiedźcie prywatne muzeum, założone przez właścicieli pensjonatu Polonia. W jego zbiorach znajdują się liczne stare fotografie, przedstawiające dawną Krynicę i to, jak zmieniała się przez lata. Podczas wizyty można poznać ciekawostki dotyczące tego miasta. Muzeum mieści się przy ul. Świerczewskiego 19. 

Tak jak Wrocław ma swoje krasnale, tak i Krynica Morska ma swoje dziki! Pomniki dzików znajdziecie w różnych częściach miasta, m.in. nieopodal latarni morskiej, w porcie, gdzie zamieszkał “Dzik Bosman”, przy wejściu na plażę nr 27, czy też przy Punkcie Informacji Turystycznej. 

W Krynicy Morskiej i w okolicy znajduje się mnóstwo ścieżek rowerowych dla miłośników aktywnego wypoczynku. Jedną z najpopularniejszych jest trasa po Mierzei Wiślanej z Mikoszewa do Piasek. Na 50-km odcinku można podziwiać las i morze, a do tego — w pobliżu Krynicy Morskiej ścieżka została zrobiona z żywicy! Na trasę w obie strony warto poświęcić kilka godzin, jednak jej pokonanie nie jest trudne.

Jeśli planujecie całodniową wycieczkę rowerową, polecamy wybrać się do Gdańska. Do pokonania jest 77 km, ale za to bez żadnych podjazdów. Na krótki wypad polecamy wycieczkę z Krynicy Morskiej do Przebrna, gdzie znajduje się Pomnik Budowniczych Obozu Stutthof. W Krynicy Morskiej znajdziecie wiele wypożyczalni rowerów — oferują one zarówno klasyczne dwukołowce, jak i rowery elektryczne.

Jeśli zwiedzicie już okolice Krynicy na rowerze, to czas na poznanie kurortu z perspektywy wody. Z portu w Krynicy wyruszają rejsy po Zalewie Wiślanym — taki rejs trwa około 45 minut, a w jego trakcie dowiecie się wielu ciekawych rzeczy o tym miejscu. 

To jednak nie wszystko. Z portu można też wypłynąć do Fromborka, Elbląga oraz Tolkmicka. Warto poświęcić kilka godzin na zwiedzanie miasteczek, a następnie wrócić statkiem do Krynicy. 

Kanał na Mierzei Wiślanej został nazwany przez “Daily Express” cudem inżynierii. Budowa kanału kosztowała blisko miliard złotych, a cel był jeden — swobodny przepływ statków z Zalewu Wiślanego do Zatoki Gdańskiej, bez konieczności wypływania na wody kontrolowane przez Rosję. Po kanale odbywają się rejsy wycieczkowe z przewodnikiem, który opowiada o ciekawostkach związanych z Zalewem Wiślanym i samą inwestycją, która od samego początku wzbudzała wiele emocji. 

Tuż przy granicy z Rosją znajduje się malownicza miejscowość Piaski, która jest ostatnią polską miejscowością na Mierzei Wiślanej. Znajdziecie tu mnóstwo terenów spacerowych, a także ciekawych atrakcji. To na przykład cmentarz mennonicki z XVIII wieku, a także port i przystań rybacka — miasteczko utrzymuje się głównie z rybołówstwa. Piaski są też dobrym miejscem na krótki wypad dla osób, które lubią opalać się nago — znajduje się tu bowiem plaża dla naturystów. 

Muzeum Zalewu Wiślanego to ciekawe miejsce, gdzie można podziwiać tradycyjne łodzie rybackie, warsztat szkutniczy rodziny Schmidtów i narzędzia szkutnicze z XIX i XX wieku. Poznacie tu także historię rybołówstwa i szkutnictwa. Muzeum znajduje się przy ul. Rybackiej 64 w Kątach Rybackich. 

Frombork to niezwykle ciekawe miasto, które pokochał Mikołaj Kopernik. Żył tu i prowadził obserwacje astronomiczne. Ponoć jego szczątki zostały złożone w katedrze fromborskiej, którą polecamy zwiedzić. Zwiedzając Frombork, nietrudno zgadnąć, dlaczego Kopernik tak sobie upodobał to miejsce. Miejscowość zwana jest “Klejnotem Warmii” i zachwyca architekturą oraz średniowiecznymi zabytkami.

Można tu zobaczyć m.in. wspaniałą gotycką Katedrę Wniebowzięcia NMP, wieżę Radziejowskiego na Wzgórzu Katedralnym, planetarium, Park Astronomiczny oraz oczywiście Muzeum Mikołaja Kopernika.