Zimowa stolica polski, uzdrowiskowa Polanica-Zdrój i tajemniczy Karpacz… Poznajcie Zimowe Gwiazdy Travelist 2025 w kategorii „Miejscowość w górach”, sprawdźcie, które z nich zdobyły najwięcej Waszych głosów w ogólnopolskim plebiscycie i już dziś zaplanujcie wypoczynek na najwyższym poziomie – a nawet blisko Gwiazd!
Zakopane – 1. miejsce na podium – 17,96% wszystkich głosów
Zimowa stolica Polski – i największa Zimowa Gwiazda Travelist – jest tylko jedna. Stolica Tatr to prawdziwe miasto kontrastów – z jednej strony jarmarczne Krupówki, z drugiej strony ukryte perełki historyczne, kulturalne i edukacyjne. A wszystko to w otoczeniu białych, majestatycznych górskich szczytów, w góralskim klimacie.


To polskie miasto najbliżej nieba, w którym żyją ludzie ślebodni – wolni, otwarci, gościnni, ale i twardzi, niepokorni, bo tego od wieków wymagało od nich surowe, górskie otoczenie. Nieważne kiedy i z kim się tam wybierzecie, urlop w Zakopanem będzie niezapomnianą przygodą! Gwarancja? Najwyższe miejsce na podium (2. raz z rzędu!) Zimowych Gwiazd Travelist 2025 spośród najwyżej położonych miast w naszym kraju!
Polanica-Zdrój – 2. miejsce na podium – 15,85% wszystkich głosów
Położona u wylotu Piekielnej Doliny, oddzielającej Góry Stołowe od Bystrzyckich, Polanica-Zdrój to jedno z najpiękniejszych uzdrowisk w granicach całego kraju – i druga pośród najjaśniejszych Zimowych Gwiazd w górach. Elegancki kurort, pełen zabytkowych willi, od XIX wieku przyciągał kuracjuszy, którzy przybywali tu „do wód”. Wśród znanych gości znaleźli się m.in. Maria Dąbrowska i Mieczysław Fogg. Uroki tego ekskluzywnego miejsca najlepiej odkrywać podczas spacerów po Parku Zdrojowym, gdzie można skosztować zdrowotnej wody mineralnej. Na spragnionych relaksu czeka Wielka Pieniawa, renomowane spa z długą tradycją.



Po regeneracji sił można wybrać się na aktywny wypoczynek – Zieleniec, największy ośrodek sportów zimowych w regionie, znajduje się zaledwie 20 minut jazdy od Polanicy. To jedno z nielicznych miejsc w Polsce o alpejskim mikroklimacie, oferujące blisko 30 wyciągów, w tym nowoczesne połączenie kolejki krzesełkowej z gondolową. W zasięgu maksymalnie godz. jazdy od centrum miasta znajdują się też inne ośrodki narciarskie (Dolina Sportów Zimowych w Kudowie-Zdroju, Czarna Góra Resort oraz Ski Family), które przypadną do gustu zwłaszcza rodzinom.
Karpacz – 3. miejsce na podium – 14,04% wszystkich głosów
Malowniczo położony u stóp Śnieżki Karpacz – bez wątpienia najciekawsza (i najbardziej tajemnicza) miejscowość w polskiej części Sudetów. Wystarczyłby zresztą tylko jeden tutejszy zabytek, by ściągnąć tłumy. To unikalna w skali całej Europy (a nawet świata) Świątynia Wang, a także ciekawe muzea – w tym Muzeum Sportu i Turystyki oraz uwielbiane przez najmłodszych Muzeum Zabawek – i wiele innych atrakcji.



Na fanów wysokogórskich eskapad czeka Skwer Zdobywców, gdzie można oglądać odciski butów i raków najwybitniejszych polskich himalaistów. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mają do dyspozycji m.in. największą pod Śnieżką, a zarazem najstarszą w Sudetach stację Karpacz Ski Arena, a także – dla rozgrzania – park wodny Tropikana. Na wszystkich młodych duchem (i zakochanych w klasycznych opowieściach o dzielnym Winnetou) czeka Western City, czyli miasteczko rodem z Dzikiego Zachodu. A i każdego, bez wyjątku, zaintryguje karpacka „anomalią grawitacyjna”, czyli miejsce, gdzie przedmioty same toczą się pod górę.
Tych, którzy pod dniu pełnym wrażeń i atrakcji, liczą na relaks wellness w komfortowych wnętrzach i atrakcyjnej lokalizacji, zadowoli oferta Lake Hill Karkonosze Resort & Spa ⋆⋆⋆⋆. To nowoczesny kompleks 4* zlokalizowany nad brzegiem zalewu Sosnówka i tylko 10 min jazdy od Karpacza, w którym na gości czekają baseny, jacuzzi, sauny, a także Play Room i Kids Club dla dzieci.
Krynica-Zdrój – 11,75% wszystkich głosów
W Polsce istnieje 45 miejscowości o statusie uzdrowiska, ale tylko jedna z nich jest prawdziwą perłą. To położona w sercu Beskidu Sądeckiego Krynica-Zdrój, oferująca gościom wszystko, co najlepsze w eleganckim górskim kurorcie. Od pięknego położenia, korzystnego mikroklimatu i znanych od co najmniej 200 lat walorów zdrowotnych, poprzez oryginalną architekturę, ciekawe muzea i bogatą ofertę kulturalną, aż po doskonałe warunki narciarskie (co szczególnie istotne zimą).



Jaworzyna Krynicka to najpopularniejsza stacja w regionie, wznosząca się na wysokość 1114 m n.p.m., z 12 trasami zjazdowymi o łącznej długości niemal 14 km, w tym czterema z homologacją FIS. Słotwiny Arena, z ponad 40-letnią historią, oferuje około 10 km tras narciarskich, dwa nowoczesne wyciągi krzesełkowe z osłonami przeciwwiatrowymi oraz wyciąg taśmowy dla dzieci. Henryk-Ski, mniejszy ośrodek położony w centrum Krynicy-Zdroju, dysponuje kilkoma trasami zjazdowymi o różnym stopniu trudności oraz wyciągami orczykowymi i krzesełkowymi, co czyni go popularnym wśród rodzin z dziećmi oraz początkujących narciarzy.
Tym, którzy nad szusowanie, przekładają zwiedzanie i odkrywanie, polecić trzeba Muzeum Nikifora, mieszczące się w XIX-wiecznej Willi Romanówka, gdzie zgromadzono największą w Polsce kolekcję prac tego wybitnego artysty. Rodziny z dziećmi docenią Muzeum Zabawek, znajdujące się w piwnicach Nowych Łazienek Mineralnych. Miłośnicy górskich wędrówek mogą natomiast odwiedzić Muzeum Turystyki Górskiej na Jaworzynie Krynickiej, przybliżające historię Beskidu Sądeckiego.
Szklarska Poręba – 11,27% wszystkich głosów
Szklarska Poręba, największy ośrodek turystyczny w Sudetach, położony między Karkonoszami a Górami Izerskimi, to miejsce, które przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i amatorów aktywnego wypoczynku. Liczne szlaki i dobrze przygotowane stoki narciarskie odpowiadają na potrzeby zarówno początkujących, jak i doświadczonych piechurów i narciarzy. Ale spacery i narty to nie wszystko. Na miejscu popularne są także inne zimowe rozrywki, w tym biegi narciarskie, snowboard czy wędrówki na rakietach śnieżnych.



Planując zimowy pobyt w granicach miasta, warto uwzględnić wizyty w Muzeum Mineralogicznym z unikatowym zbiorem minerałów i meteorytem Gibeon, Willi Hauptmannów z literackimi eksponatami braci Hauptmann i Galerii Szkła Artystycznego, prezentującą historię miejscowej produkcji szkła i technikę millefiori. Nieopodal, w Piechowicach, Huta Szkła Julia zaprasza na pokaz tradycyjnego wytwarzania szkła i warsztaty szklarskie – a zlokalizowany w spokojnej części Szklarskiej Poręby, zaledwie 2 km od centrum miasta, Radisson Hotel Szklarska Poręba **** do komfortowego pobytu. By go zapewnić ten nowoczesny, czterogwiazdkowy obiekt oferuje luksusowe, klimatyzowane pokoje z balkonami lub tarasami, z których roztaczają się malownicze widoki na okolicę. Goście mogą korzystać z licznych udogodnień, takich jak dwa baseny wewnętrzne, całoroczne zewnętrzne jacuzzi z widokiem na góry, strefa saun, Mineral & Herb Spa z bogatą ofertą zabiegów, siłownia i wypożyczalnia rowerów, restauracja i lobby bar oraz kids club z małpim gajem.
Szczyrk – 9,46% wszystkich głosów
Szczyrk to dobry kierunek na zimę (i nie tylko) dla miłośników sportów zimowych i górskich krajobrazów. Główną atrakcją są nowoczesne ośrodki narciarskie, takie jak Szczyrk Mountain Resort, oferujący ponad 20 km tras zjazdowych, a także nowoczesne wyciągi, w tym 10-osobową kolej gondolową. Co więcej, od kilku sezonów, dzięki współpracy resortu z sąsiednim Centralnym Ośrodkiem Sportu oraz Beskid Sport Arena, narciarze i snowboardziści mogą korzystać z ponad 40 km tras na wspólnym skipassie! Oprócz tras narciarskich Szczyrk przyciąga również skoczków narciarskich – Kompleks Skalite to miejsce międzynarodowych zawodów, a w 2024 roku zostały tu zorganizowane pierwsze w historii miasta konkursy Pucharu Świata (choć z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych, zawody zostały odwołane po oddaniu 40 skoków, to jednak samo wydarzenie było znaczące!).



Poza sportami zimowymi Szczyrk oferuje także inne atrakcje. Deptak nad Żylicą to malownicza trasa spacerowa, która zimą przekształca się w szlak dla narciarzy biegowych. W centrum miasta znajduje się Plac Świętego Jakuba z fontanną i miejscami do odpoczynku. Warto odwiedzić także Sanktuarium św. Jakuba Apostoła, najstarszy zabytek Szczyrku, oraz Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski – ważny punkt pielgrzymkowy. Dla miłośników górskich widoków doskonałą atrakcją będzie kolej linowa na Skrzyczne, skąd można podziwiać panoramę Beskidów.
Świeradów-Zdrój – 7,45% wszystkich głosów
Góry Izerskie, choć nie imponują wysokością ani ekstremalnymi wyzwaniami, przyciągają turystów unikalnym mikroklimatem i bogactwem atrakcji. Już w XVI wieku odnotowano pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach tutejszych wód mineralnych, które w połączeniu z borowinami przyciągają do Świeradowa-Zdroju kuracjuszy ze wszystkich stron Polski. W tym malowniczym miasteczku leczy się m.in. choroby reumatologiczne, dolegliwości narządów ruchu czy układu krążenia. Kuracjusze (i turyści) mają do dyspozycji zabytkową pijalnię wód z najdłuższą na Dolnym Śląsku halą spacerową, Park Zdrojowy z tarasami i egzotyczną roślinnością oraz profesjonalne sanatoria i kompleksy medical spa.



Jednak Świeradów-Zdrój to nie tylko uzdrowisko. W białym sezonie stacja Narciarska Ski & Sun oferuje nowoczesną infrastrukturę z koleją gondolową na Stóg Izerski oraz 2,5-kilometrową trasą zjazdową, która jest naśnieżana, ratrakowana i oświetlona. Na a tych, którzy chcą doszlifować swoje umiejętności, czekają lekcje nauki jazdy oraz wypożyczalnia sprzętu. W granicach miejscowości dostępne są również trasy narciarstwa biegowego, a dla najmłodszych tor saneczkowy. A gdyby tego było mało, dostępne są i wodne atrakcje – np. w Interferie Aquapark Sport Hotel Malachit***, w którym poza dwupoziomowym aquaparkiem z zewnętrznymi zjeżdżalniami, biczami wodnymi i jacuzzi, czekają także komfortowe pokoje, sala sportowa o powierzchni 300 m2, w pełni wyposażona siłownia, restauracja oraz Kids Zone, Play Room i plac zabaw dla dzieci.
Wisła – 4,68% wszystkich głosów
Przez lata Wisła kojarzona była przede wszystkim jako miejsce, gdzie zaczyna swój bystry bieg największa polska rzeka. Dziś znana jest głównie jako rodzinne miasto Adama Małysza, przyciągając turystów i kibiców sportów zimowych. Dzięki dogodnemu położeniu w Beskidzie Śląskim oraz łatwemu dojazdowi z dużych miast, takich jak Śląsk, Kraków czy Warszawa, niezmiennie cieszy się popularnością. W przeszłości nie raz triumfowała w czołówce najchętniej odwiedzanych miejscowości w polskich górach. I właściwie… trudno się temu dziwić! Na miłośników szusowania na nartach i freestyle’u na desce czeka tu niemal 30 wyciągów i 30 km tras zjazdowych. A nowoczesna skocznia im. Adama Małysza w Malince i muzeum poświęcone legendarnemu skoczkowi to mekka nie tylko dla fanów skoków.


Wisła to jednak nie tylko sportowe emocje. Miłośnicy historii mogą zajrzeć do Muzeum Beskidzkiego, mieszczącego się w XVIII-wiecznej karczmie, lub odwiedzić jedną z większych w Polsce kolekcji poświęconych skokom spadochronowym. Warto także zobaczyć wyjątkowe zabytki, takie jak Zameczek Myśliwski Habsburgów, wzniesiony w XIX wieku w stylu alpejskim, oraz Zamek Prezydencki z przełomu lat 30. i 40. XX wieku, którego wnętrza zachowały niemal nienaruszony wygląd sprzed wojny. Co więcej, rezydencja ta nie jest jedynie historycznym reliktem – do dziś okazjonalnie gości urzędującego prezydenta, o czym świadczy wywieszona na maszcie flaga. Wisła to zatem miejsce, które łączy w sobie sport, historię i tradycję, przyciągając turystów o różnych zainteresowaniach.
Szczawnica – 4,49% wszystkich głosów
Położona na styku Beskidu Sądeckiego i Pienin, w malowniczej dolinie Grajcarka, Szczawnica od wieków słynie z dobroczynnych właściwości swoich dwunastu źródeł mineralnych. Wody takie jak Józefina, Stefan, Jan i Magdalena można znaleźć w centrum miasta, Szymon tryska przy promenadzie, a Wanda ukryła się w Parku Dolnym. Wszystkie te źródła, dostępne w pijalni przy placu Dietla, przyciągają kuracjuszy już od ponad dwóch wieków, czyniąc Szczawnicę jednym z najważniejszych uzdrowisk w regionie.



To jednak nie tylko miejsce dla miłośników zdrowotnych kuracji, ale także raj dla aktywnych turystów. W okolicy znajdują się łatwe i malownicze szlaki, które pozwalają połączyć troskę o zdrowie z aktywnym wypoczynkiem. Na amatorów białego szaleństwa czeka PKL Palenica, oferująca zróżnicowane trasy narciarskie. Zaawansowani narciarze mogą spróbować swoich sił na Palenicy I (1000 m) z homologacją FIS, podczas gdy średniozaawansowani docenią Palenicę II (1800 m). Dla początkujących i rodzin z dziećmi idealne są trasy na Szafranówce, takie jak Szafranówka I (400 m) i Szafranówka II (500 m).
Pasjonaci historii powinni odwiedzić skansen oraz Muzeum Pienińskie w Szlachtowej. Szczawnica to także miasto zakochanych – urokliwa promenada nad Grajcarkiem, wzbogacona o romantyczne „mostki miłości”, ławeczki i tarasy widokowe, zachęca do spacerów, także w lutym, zimowym miesiącu dedykowanym zakochanym.
Ustroń – 3,06% wszystkich głosów
Słynący na cały kraj z malowniczych krajobrazów i charakterystycznych budynków w kształcie górskich szczytów Ustroń to jedyne uzdrowisko w Beskidzie Śląskim – a zarazem chyba najłatwiej dostępny kurort w polskich górach. Dzięki dogodnym połączeniom drogowym i kolejowym, do miasteczka łatwo jest dotrzeć z różnych części Polski, w tym z Warszawy. Miejsce to wydaje się wręcz zaprojektowane dla rodzin z dziećmi, a lista potencjalnych form aktywności, jakim można się oddać na miejscu, jest naprawdę długa i bogata.


Narciarze mają do dyspozycji nowoczesną czteroosobową kolej linową na Czantorię oraz trasy o różnym stopniu trudności, w tym trasę z homologacją FIS o długości 1900 metrów. Piechurów (również tych najmłodszych) ucieszy spory wybór przyjemnych tras spacerowych. Zaś koneserzy bardziej emocjonujących atrakcji koniecznie muszą się udać do Extreme Park na Równicy (gdzie czeka m.in. tor saneczkowy). Poszukiwacze spokoju mogą natomiast zaszyć się w leśnej dzielnicy uzdrowiskowej.