Woda, piasek, śnieg, jod i więcej… nic? Nic bardziej mylnego! Poznaj Zimowe Gwiazdy Travelist 2025 w kategorii „Miejscowość nad morzem”, wyłonione na podstawie ogólnopolskiej ankiety, i zaplanuj niezapomniany wypoczynek przy akompaniamencie morskich fal – jeszcze w tym sezonie!
Kołobrzeg – 1. miejsce na podium – 24,16% wszystkich głosów
Miasto nad Bałtykiem i Parsętą to gwarancja atrakcji przez cały rok, w tym więc także i zimą – o czym świadczy największa liczba głosów na Zimową Gwiazdę w nadmorskiej kategorii. Przed wiekami – potężna twierdza. W czasach PRL-u – gospodarz festiwali piosenki żołnierskiej. Dziś – największe polskie uzdrowisko i eldorado dla tych, dla których plaża to za mało lub gdy na plażowanie jest trochę za zimno.



Jedno z najstarszych polskich miast, promujące się hasłem „RE:GENERACJA”, jest miejscem pełnym kontrastów, łączącym historię z nowoczesnością i kulturą z aktywnym wypoczynkiem, idealnym zarówno dla poszukiwaczy przygód, jak i rodziny. Na amatorów miejskich atrakcji czeka tu m.in. Muzeum Modeli Statków, Bazylika Mariacka, a także liczne zabytki i nadmorski deptak – najdłuższy w Polsce. Zimą miasto nie traci na atrakcyjności, oferując m.in. lodowisko i blokarty (blokart to rodzaj małego jachtu lądowego na kółkach lub – w wersji zimowej – na płozach). Dla dzieci czekają Oceanarium, Ukryta Kraina Muzeum 6D i całe mnóstwo innych atrakcji zatopionych w “chmurce” dobroczynnego jodu.
Wszystkimi nimi można się delektować, rezerwując wcześniej pobyt w Baltic Plaza Hotel Medi Spa ⋆⋆⋆⋆. To rodzinny hotel SPA zlokalizowany w spokojnej okolicy, 5 minut spacerem od plaży, którego wnętrza skrywają m.in. basen, 3 rodzaje saun i 2 rodzaje jacuzzi, a także multum atrakcji dla najmłodszych.
Łeba – 2. miejsce na podium – 21,68% wszystkich głosów
Łeba ma coś, czego inne nadmorskie miejscowości, mogę jej pozazdrościć. Tym czymś jest 2. miejsce na podium wśród Zimowych Gwiazd Travelist, a także… prawdziwa perła przyrodnicza Polski – ruchome wydmy, zlokalizowane na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Te imponujące formacje piaskowe, osiągające wysokość nawet 40 metrów, zachwycają swoją dynamiką i unikalnym krajobrazem, przyciągając miłośników natury i fotografii. Zimą, gdy wydmy pokrywają się śniegiem, prezentują się jeszcze bardziej spektakularnie, tworząc niesamowite widoki.


Ale nie brakuje też propozycji dla tych, do których piasek i śnieg nie do końca przemawiają. Łebskie Muzeum Bursztynu to miejsce otwarte przez cały rok, gdzie podziwiać można bogatą kolekcję eksponatów związanych zarówno surowymi okazami, jak i wyrobami artystycznymi ze złota Bałtyku. Intrygującą atrakcją jest też Ścieżka czasu – Aleja prezydentów RP. To jedyna taka ulica w Polsce, gdzie na kamiennych głazach umieszczone zostały odciski dłoni wszystkich prezydentów Polski. Pasjonaci historii, o każdej porze roku, podziwiać mogą również ruiny kościoła św. Mikołaja, z XIV wieku. Znajdują się one w starej części miasta i są ważną częścią pomorskiej kultury.
Dodatkowo wspaniała linia brzegowa Łeby i zachodnia strona rzeki Łeba stwarzają doskonałe warunki do spacerów i rodzinnych eskapad. Aby się o tym przekonać, warto już teraz zaplanować pobyt np. w zlokalizowanym między morzem a jeziorem, oferującym wellness i baseny, animacje dla dzieci oraz mnóstwo innych atrakcji Saltic Resort & Spa Łeba ⋆⋆⋆⋆.
Gdańsk – 3. miejsce na podium – 12,32% wszystkich głosów
Jedna z najpiękniejszych starówek w naszej części Starego Kontynentu, nagradzane w różnorodnych plebiscytach plaże, fascynująca historia obecna niemal na każdym kroku, całoroczne wielkomiejskie atrakcje, bliskość natury… A do tego wysoka pozycja na liście 40 najgorętszych kierunków turystycznych według dziennika „The Guardian”. Gdańsk naprawdę rozgrzewa emocje, o każdej porze roku, także zimą.
Przejście się po Długim Targu, zrobienie zdjęcia przy fontannie Neptuna oraz obok Panienki z Okienka, odwiedzenie Dworu Artusa i Domu Uphagena, spojrzenie na Ratusz, moment refleksji w Kościele Mariackim, a także spokojny spacer wzdłuż Długiego Pobrzeża przy Motławie to plan minimum na wizytę w Gdańsku. Miasto oferuje szeroką gamę atrakcji kulturalnych i edukacyjnych. Europejskie Centrum Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej zapraszają do zgłębienia nowożytnej historii miasta, podczas gdy Westerplatte i Twierdza Wisłoujście przypomną o jego bohaterskiej przeszłości. Park Oliwski z najsłynniejszymi organami w Polsce i urokliwa stara część Wrzeszcza z klimatem przełomu XIX i XX wieku to miejsca, które zachwycają romantyków i poszukiwaczy spokoju. Na miłośników teatru czeka Gdański Teatr Szekspirowski. Najmłodsi docenią atrakcje, jakie przygotowało dla nich (i wszystkich młodych duchem), Centrum Hewelianum, Ośrodek Kultury Morskiej czy ZOO w Oliwie. Zimą Gdański Klub Morsów zaprasza na morsowanie, a organizatorzy lodowiska przy Placu Zebrań Ludowych – na łyżwy, curling i okolicznościowe imprezy.



Aby być blisko wszystkich tych miejskich atrakcji, a jednocześnie cieszyć się nadmorskim spokojem warto zarezerwować pobyt w GRANO HOTEL SOLMARINA ⋆⋆⋆⋆, luksusowym hotelu prestiżowej sieci Grano Hotels nad wodą, z prywatną mariną tuż przy Wyspie Sobieszewskiej i 15 min od centrum Gdańska, z wellness, basenem, siłownią i innymi udogodnieniami. Inną opcją jest Golden Tulip Gdańsk Residence – nowoczesny obiekt z wellness zlokalizowany w Jelitkowie, tylko 400 m od gdańskiej, piaszczystej plaży.
Półwysep Helski – 9,65% wszystkich głosów
Ilość pięknych krajobrazów i atrakcji skumulowanych na tym wąziutkim (w najcieńszym miejscu ma zaledwie 150 m) i niedługim (ok 34 km) pasie lądu oddzielającym otwarte morze od Zatoki Puckiej robi wrażenie. I działa jak magnes, także przy temperaturze poniżej 0°C, czego dowodem jest wysokie (bo zaraz za podium) miejsce w plebiscycie Zimowe Gwiazdy Travelist.pl.
Poszukując najpiękniejszego plażowego zakątka na Półwyspie Helskim, warto samemu przemierzyć Promenadę Helską, drewniany deptak prowadzący do wyróżnionej w rankingu European Best Destinations 2022 plaży na „Początku Polski”, lub udać się na spacer alejkami park wydmowego między schroniskiem dla fok a Domem Morświna czy Plenerowej Galerii Rzeźby Kaszubskiej.



Ale półwysep to nie tylko liczne trasy spacerowe, to także malownicze widoki na kutry w Kuźnicy, historyczne eksponaty w Muzeum Obrony Wybrzeża i sąsiednich muzeach, a także unikalne ekosystemy i romantyczne zachody słońca w Juracie. Dopełnieniem listy helskich atrakcji są kamienny obelisk symbolizujący miejsce-początek Rzeczypospolitej oraz jedność i tożsamość społeczności kaszubskiej oraz fokarium wraz z jego sympatycznymi mieszkańcami.
Komfortową opcją zakwaterowania na tym jednym z najpiękniejszych półwyspów świata, zaledwie 300 m od plaży, będzie na pewno Best Western Hotel Jurata ⋆⋆⋆ oferujący basen, wellness, rowery, kręgle i wiele innych atrakcji.
Sopot – 6,49% wszystkich głosów
Sopot, uznawany przez redaktorów „The Guardian” za najlepszy kurort na polskim wybrzeżu, oferuje wyjątkowe zimowe atrakcje, w tym…m.in. narty z widokiem na morze. Na Łysej Górze, położonej w pobliżu Opery Leśnej, znajduje się wyciąg o długości 286 m, który wwozi narciarzy na wysokość 110 m n.p.m., skąd można zjeżdżać, podziwiając Zatokę Gdańską…. jeśli tylko warunki pozwolą (w tym sezonie obsługa stacji informowała o niewystarczającej pokrywie śnieżnej, zalecając raczej zjazdy na sankach lub „jabłuszkach”).
Miłośnicy narciarstwa biegowego mogą korzystać z tras w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, prowadzących przez malownicze tereny Matemblewa, oliwską Dolinę Radości oraz okolice Jeziora Otomińskiego. W Sopocie popularne są trasy w rejonie Pętli Reja i Gołębiewa. Dodatkowo, przy sopockim molo funkcjonuje sztuczne lodowisko , gdzie jednocześnie może ślizgać się do 100 osób, ciesząc się sportowymi emocjami i widokiem na morze.



Po aktywnościach na świeżym powietrzu warto odwiedzić sauny z panoramicznymi oknami na plaży przy restauracji M15, które działają od października do kwietnia, oferując seanse aromatyczne i noce saunowe. Dla rodzin z dziećmi atrakcją będzie sopocki aquapark z basenami wypełnionymi wodą źródlaną, dziką rzeką o długości 71 metrów oraz trzema zjeżdżalniami. Spacerowicze docenią urok ulicy Bohaterów Monte Cassino, najdłuższego molo w Europie (zimą wstęp jest darmowy) oraz odnowionego Parku Północnego, rozciągającego się na północ od molo w kierunku Gdyni.
Świnoujście – 6,30% wszystkich głosów
Kanary, Kuba, Zanzibar i Świnoujście – choć wiele je różni, łączy je jedno (a właściwie dwie rzeczy). Wszystko to wyspy i gorąca destynacja na ferie. Nikogo więc nie dziwi wysoka pozycja Świnoujścia wśród Zimowych Gwiazd Travelist.


Jeśli spacerować pokrytą śniegiem plażą, to najlepiej TĄ „naj” – pod względem wielkości, czystości i uroku. Amatorzy aktywnego wypoczynku mogą wybrać się na wycieczkę pieszą lub rowerową (przy braku śniegu) wzdłuż transgranicznej promenady do słynnych niemieckich kurortów Ahlbeck i Heringsdorf, pójść na spacer ścieżkami Parku Zdrojowego albo rezerwatów „Karsiborskie Paprocie” i „Karsiborska Kępa” lub wyjść na spotkanie oko w oko z żubrem w Wolińskim Parku Narodowym. Możliwości wypoczynku zimą – podobnie jak wysp – jest tu z 44, a nawet więcej. Obowiązkowa sesja na tle fotogenicznej Stawy Młyny na falochronie, musztra na zabytkowych fortach Twierdzy Świnoujście, regeneracja wśród perełek architektury uzdrowiskowej (tężnie itp.), rekreacja na jednej z kilku nadmorskich promenad, odkrywanie tajemnic Podziemnego Miasta, wspinaczka na jedną z najwyższych na świecie latarni morskich, wizyta w Muzeum Rybołówstwa Morskiego , kąpiel w towarzystwie świnoujskich morsów – znanych lokalnie jako „Morświny” (tak nazywa się tutejszy klub) – nudzić się tu po prostu nie sposób.
Ustronie Morskie – 5,64% wszystkich głosów
Nazwa Ustronie Morskie zobowiązuje. Choć ta urocza wieś letniskowa w województwie zachodniopomorskim, na Wybrzeżu Słowińskim, sąsiaduje z Kołobrzegiem i Koszalinem, wciąż niektóre z jej fragmentów uchodzą za oddalone, ukryte i zaciszne … zwłaszcza w zimę. Z plaży w Ustroniu Morskim można podziwiać piękny klif oraz dostać się na dwa spacerowe mola – jedno na wysokości przystani rybackiej oraz drugie, między ulicami Ku Morzu a Nadbrzeżną. Choć betonowe gwiazdobloki chroniące brzeg przed falami nieco zakłócają obraz, wody Bałtyku w tym rejonie uchodzą za jedne z najczystszych nad całym akwenem. Istotne, jeśli nie wyobrażamy sobie zimowego pobytu nad Bałtykiem bez morsowania.


Pobyt w Ustroniu nie zawiedzie też tych nastawionych na aktywne zwiedzanie i nadmorski połów atrakcji. Poszukiwacze historycznych ciekawostek znajdą w nadmorskich lasach potężne schrony i działobitnie z okresu PRL. Miłośnicy przyrody sfotografują się z pozostałościami Bolesława – najstarszego dębu w Polsce. A spragnieni regeneracji w duchu wellness wypoczną w Hotel Skal ⋆⋆⋆⋆ położonym w spokojnej części nadmorskiego kurortu, 150 m od plaży i 100 m od parku, w którym na gości czekają strefa wellness, kompleks basenowy, rabat na spa, a na tych najmłodszych – Kids Club i inne atrakcje.
Międzyzdroje – 5,35% wszystkich głosów
Popularny kurort na wyspie Wolin znany jest przede wszystkim z Promenady Gwiazd, wzorowanej na hollywoodzkim bulwarze. Latem, podczas Festiwalu Gwiazd, miasto tętni życiem, goszcząc nawet siedmiokrotnie więcej turystów niż stałych mieszkańców. Zimą natomiast, gdy plaże, parki i ulice pustoszeją, można poczuć się tu jak gwiazda, zwłaszcza odwiedzając Muzeum Figur Woskowych, gdzie spotkamy postacie takie jak Barack Obama, Kleopatra czy Charlie Chaplin.



Stojąc na tarasie widokowym usytuowanym na majestatycznych klifach Wolińskiego Parku Narodowego, można podziwiać spienione fale Bałtyku oraz panoramę obejmującą Międzyzdroje, Świnoujście i niemiecki Heringsdorf. Najwyższym punktem tych klifów jest Gosań, wznoszący się na około 95 metrów nad poziomem morza, co czyni go najwyższym wzniesieniem polskiego wybrzeża. Porastające klify drzewa o fantazyjnych kształtach dodają temu miejscu niepowtarzalnego uroku. Porównywalne widoki oferuje Kawcza Góra, położona we wschodniej części Międzyzdrojów, osiągająca wysokość 61 metrów nad poziomem morza. Z jej szczytu rozciąga się panorama na Bałtyk, strome klify oraz okoliczne miejscowości. Oba te punkty widokowe dostarczają niezapomnianych wrażeń i są obowiązkowymi miejscami do odwiedzenia dla miłośników malowniczych krajobrazów. Podczas zimowej wizyty warto także zobaczyć Jezioro Turkusowe, które nawet o tej porze roku zachwyca swoją barwą.
Miłośnicy historii mogą odwiedzić Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego, a amatorzy wypoczynku w gwiazdorskim stylu koniecznie powinni zarezerwować pobyt w Hotelu Aurora Family & SPA ⋆⋆⋆⋆, który nie tylko zlokalizowany jest w sąsiedztwie słynnej Alei Gwiazd (i tuż przy plaży), ale też gwarantuje udogodnienia na miarę potrzeb znanych osobistości – od najdłuższego w Międzyzdrojach krytego basenu przez wellness & SPA po mnóstwo rodzinnych atrakcji. Inną opcją z gwiazdorskiej konstelacji hoteli jest jeden z najbardziej oryginalnych obiektów na polskim Wybrzeżu Wave Międzyzdroje Resort & SPA⋆⋆⋆⋆⋆ o designie inspirowanym naturą, tuż przy plaży, gdzie na wypoczywających czekają baseny wewnętrzne, w tym całorocznie podgrzewane jacuzzi oraz basen zewnętrzny, sauny, strefa fitness, atrakcje dla dzieci i całe mnóstwo innych atrakcji. Do gwiazdorskiego trio zaliczyć trzeba także Bel Mare Aqua Resort Międzyzdroje. To nowoczesny kompleks położony zaledwie 450 metrów od plaży, oferujący luksusowe apartamenty z balkonami oraz bogate zaplecze rekreacyjne, w tym basen kryty i strefę saun. Obiekt zapewnia liczne atrakcje dla rodzin z dziećmi, takie jak sala zabaw Kids Play czy, sezonowo, park wodny na patio oraz animacje prowadzone przez profesjonalnych animatorów. Goście chwalą różnorodne i smaczne posiłki serwowane w restauracjach, a także dogodną lokalizację blisko morza i lokalnych atrakcji.
Ustka – 4,97% wszystkich głosów
Zimowy pobyt w Ustce, dzięki wysokiemu stężeniu jodu w powietrzu, to coś za co Wasz układ nerwowy i tarczyca Wam podziękują. I nie tylko one! Otoczenie wydm i sosnowych lasów oraz specyficzne warunki klimatyczne tworzą tu tzw. hydrotermiczną poduszkę, zatrzymującą zanieczyszczenia nad kanałem portowym, co sprzyja inhalacjom i łagodzeniu objawów alergii. Miasto, uznane za najczystsze spośród polskich uzdrowisk, zachęca do spacerów po licznych ścieżkach i trasach.



Warto przespacerować się promenadą, jednym z najstarszych nadmorskich deptaków w Polsce, gdzie niegdyś bywał Otto von Bismarck. Po drodze można zobaczyć rzeźbę Ireny Kwiatkowskiej, latarnię morską oraz molo z rzeźbą Syrenki. Na zachód od portu rozciągają się dzikie, wydmowe krajobrazy, a w ich pobliżu znajdują się odrestaurowane bunkry z lat 30. XX wieku z multimedialną ekspozycją. Ustecka starówka zachwyca zrewitalizowaną szachulcową zabudową, a po sztormach plaże stają się miejscem poszukiwań bursztynu, zwanego „złotem Bałtyku”. Choć mistrzostwa Polski w wypłukiwaniu bursztynu odbywają się latem, to właśnie zimą, od grudnia do kwietnia, jest najlepszy czas na takie poszukiwania. W te bardziej mroźne dni można pokusić się o wizytę w Muzeum Chleba, gdzie zaznajomimy się nie tylko z historią piekarnictwa, ale zobaczymy unikatowe eksponaty, takie jak XIX-wieczna lodówka czy przedwojenny automat do sprzedaży cukierków. Inną interesującą propozycją jest Muzeum Ziemi Usteckiej, które przybliża dzieje miasta, w tym historię lokalnej stoczni i uzdrowiska. Wśród propozycji na wieczór sprawdzi się seans w kinie „Delfin”, jednym z najstarszych kin w Polsce.
Mielno – 3,44% wszystkich głosów
Najniższa pozycja Mielna w zestawieniu nieco dziwi. W końcu zimą – ta gorąca wakacyjna destynacja – przeobraża się w nieoficjalną stolicę polskich morsów,a tym samym najpopularniejsze miejsce do morsowania nad Bałtykiem. O fakcie tym przypomina pomnik sympatycznego morsa, usytuowany przy niemal 2-kilometrowej promenadzie, którą można przespacerować się aż do centrum Unieścia, podziwiając przy tym grafiki koszalińskiego artysty znanego jako Cukin… o ile nie zostaną przykryte śniegiem.


Kiedy najlepiej zaplanować zimową wizytę w Mielnie? Optymalnym terminem jest luty, ponieważ od dwóch dekad właśnie w tym miesiącu odbywa się w Mielnie Międzynarodowy Zlot Morsów, będący jedną z największych tego typu imprez na świecie. W jednej z poprzednich edycji w lodowatych wodach Bałtyku zanurzyło się ponad 6 tysięcy śmiałków, czyli dwukrotnie więcej niż wynosi liczba stałych mieszkańców Mielna.