Zieleniec to idealne miejsce na rodzinny wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku. Położony w Dusznikach-Zdroju, Zieleniec jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania całego Dolnego Śląska. Czeka tu na was wyjątkowy mikroklimat, ciekawe miejsca, które warto zobaczyć o każdej porze roku, kompleks narciarski  i dużo więcej. Zapraszamy na przegląd największych atrakcji Zieleńca i okolic!

Zieleniec Ski Arena – największy ośrodek narciarski Ziemi Kłodzkiej

Zieleniec Ski Arena to najatrakcyjniejszy kompleks narciarski na Ziemi Kłodzkiej. Czeka tu na was aż 23 km tras narciarskich – zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów.

Zieleniec Ski Arena - Magazyn Travelist

Jest tu zarówno coś dla długodystansowców – mierząca 2800 m trasa, jak i coś dla miłośników adrenaliny – czarna trasa “na krechę”. Amatorzy sportów zimowych mają tu do dyspozycji 31 wyciągów, w tym siedem kanap i wyciągi taśmowe dla dzieci. Kompleks jest oświetlony, więc szusowanie jest możliwe do godziny 22. 

Wieża widokowa na Orlicy – panoramiczne widoki na Góry Orlickie i Bystrzyckie

Ciekawą atrakcję i z pewnością wartą odwiedzenia jest wieża widokowa na Orlicy. Znajduje się na wysokości 1084 m n.p.m, 50 m od szczytu Orlicy.  Wysokość platformy widokowej wynosi 17,7 m a samej wieży – ponad 25 metrów. To dość niedawno oddany do użytku obiekt, więc pachnie jeszcze nowością.

Wieża widokowa Orlica - Magazyn Travelist

Z jej szczytu można podziwiać zapierający dech w piersiach widok na Góry Orlickie, Bystrzyckie, Stołowe, Sowie a nawet na Masyw Śnieżnika. Zanim się tam jednak wybierzecie, warto wcześniej sprawdzić, czy wieża jest otwarta dla zwiedzających.

Rezerwat przyrody Torfowisko pod Zieleńcem – unikalny ekosystem z epoki lodowcowej

Chcecie ujrzeć cud przyrody? Wystarczy zrobić sobie półgodzinny spacer z centrum Zieleńca, zielonym szlakiem, do Torfowiska pod Zieleńcem. Ten unikalny w skali całego kraju rezerwat przyrody znajduje się na zachodnim zboczu Bieśca.

Rezerwat Torfowisko - Magazyn Travelist

Torfowisko składa się z dwóch części: Topieliska i Czarnego Bagna. Można tu ujrzeć unikalne gatunki roślin, ptaków i owadów, których można wypatrywać ze specjalnie wytyczonych tras. Ciężko uwierzyć, że miejsce to liczy sobie aż 8 tysięcy lat!

Trasy rowerowe Singletrack Glacensis – sieć tras dla miłośników kolarstwa górskiego

Singletrack Glacensis to największa sieć tras rowerowych, które prowadzą leśnymi ścieżkami w górach. Jest ich aż 260 km – licząc od Srebrnej Góry do Jagodnej. Na trasy składa się 27 pętli i jeden odcinek dwukierunkowy. Co ważne, trasy są dostosowane do umiejętności każdego rowerzysty, dlatego – mimo niełatwego terenu – można dobrać trasę dopasowaną do naszych umiejętności.

Singletrack Glacensis - Magazyn Travelist

Schronisko PTTK ORLICA w Zieleńcu – tradycja turystyki górskiej

Jeśli czujecie ducha gór w sercu, koniecznie wybierzcie się do schroniska PTTK Orlica w Zieleńcu. To prawdziwa legenda pośród górskich schronisk. Możecie tu zarówno zarezerwować pobyt z widokiem na wspaniałą naturę, jak i wpaść tylko na obiad – serwują pyszne jedzenie, między innymi żurek, smażony ser, niebiańskie pierogi ruskie czy tradycyjne schabowe. 

Schronisko Orlica - Magazyn Travelist

Kościół św. Anny w Zieleńcu – najwyżej położona świątynia w Sudetach

Jeżeli jesteście fanami turystyki sakralnej, skierujcie swoje kroki do kościoła św. Anny. To najważniejszy obiekt zabytkowy w Zieleńcu, a zarazem najwyżej położona świątynia w Sudetach. Kościół powstał w 1902 roku i posiada niezwykłą wartość sakralną, ze względu na zabytkowe wyposażenie. To m.in. piękne ołtarze, ambona, obrazy i figurki a także chrzcielnica z 1790 roku. 

Kościół św. Anny - Magazyn Travelist

Pomnik Heinricha Rübartscha – hołd dla pioniera turystyki w regionie

Jeśli będziecie zdobywać Orlicę, wchodząc na szlak zwróćcie uwagę na pomnik Heinricha Rübartscha. To bardzo ciekawa postać, szeroko znana w okolicy. Rübartsch był piwowarem i oberżystą, a przede wszystkim zapoczątkował modę na narciarstwo w Zieleńcu i na Orlicy. Zwą go tu Liczyrzepą z Orlicy. To on wybudował pierwszą wieżę widokową na Orlicy oraz schronisko górskie Hohe Mense-Baude.  

pomnik Heinricha Rübartscha - Magazyn Travelist

Szlaki turystyczne w Górach Orlickich – piesze wędrówki po malowniczych trasach

W Górach Orlickich nie brakuje urokliwych szlaków turystycznych. Wypoczywając w okolicy koniecznie wybierzcie się na Orlicę – szlak nie jest wymagający i zaczyna się w Zieleńcu. Na szczycie czeka na was wieża widokowa. Innym ciekawym szlakiem jest Velka Destna – to doskonała okazja, aby wybrać się do Czech na piwo!

Góry Orlickie szlaki - Magazyn Travelist.pl

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju – unikatowy zabytek techniki

Jedno z najciekawszych muzeów w całym kraju to Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Mieści się w starym młynie papierniczym, będącym pomnikiem historii. Na wystawach stałych i czasowych można poznać historię czerpania papieru, historię druku i inne zastosowania papieru.

Muzeum Papiernictwa - Magazyn Travelist

Wyjątkową atrakcją są lekcje muzealne i warsztaty, podczas których poznacie techniki wytwarzania papieru i będziecie mogli sami spróbować swoich sił w czerpaniu papieru metodą pochodzącą jeszcze ze średniowiecza.

Dworek Chopina w Dusznikach-Zdroju – miejsce koncertów i wydarzeń kulturalnych

Pamięć o Fryderyku Chopinie jest w Dusznikach-Zdroju wciąż żywa. Wybitny pianista mieszkał w Dusznikach przez kilka tygodni – dzisiaj można odwiedzać Dworek nazwany na cześć Fryderyka Chopina. W każde lato odbywa się tu seria koncertów w ramach Festiwalu Chopinowskiego. 

Dworek Chopina - Magazyn Travelist

Dusznicki Express – kolejka turystyczna po atrakcjach regionu

Atrakcje, która spodoba się z pewnością najmłodszym turystom to Dusznicki Express. Ta nietuzinkowa kolejka zabierze was w malowniczą podróż po Torfowiskach i Zieleńcu, Dusznikach lub Karłowie. Wycieczka zakłada również czas wolny na poszczególnych stacjach, dzięki czemu przejażdżkę można połączyć ze zwiedzaniem. To doskonały sposób na urozmaicenie urlopu!

Duszniki Express - Magazyn Travelist

Kaplica Czaszek w Czermnej – niezwykłe miejsce pamięci

Kolejną atrakcją wartą odwiedzenia jest Kaplica Czaszek w Czermnej. To mroczne, zagadkowe miejsce kultu a zarazem niezwykła świątynia barokowa. Tego typu kaplice są zaledwie trzy w Europie, co czyni je niezwykle unikatowymi.

Kaplica Czaszek - Magazyn Travelist

Ściany kaplicy wyłożone są kośćmi i czaszkami zmarłych podczas epidemii cholery i wojen śląskich. W sumie ściany i sufit kaplicy pokrywa aż trzy tysiące czaszek i piszczeli, a w piwnicy znajduje się kolekcja 21 tysięcy (!) czaszek. Z pewnością długo nie zapomnicie tej wizyty. 

Ogród Muzyczny w Kudowie-Zdroju – relaks wśród dźwięków natury

Chcecie wypocząć na łonie natury? Wybierzcie się do Ogrodu Muzycznego w Kudowie-Zdroju, na terenie Parku Zdrojowego. Sam park jest godny polecenia – został zaprojektowany w stylu angielskim i kryje liczne atrakcje, a Ogród Muzyczny jest jedną z nich. Podczas zwiedzania zobaczycie tu rzeźby w kształcie instrumentów. Nieopodal znajduje się muszla koncertowa, gdzie odbywają się liczne koncerty i festiwale muzyczne. 

Ogród Muzyczny - Magazyn Travelist

Letni tor saneczkowy w Polanicy-Zdroju – zabawa dla całej rodziny

Letni tor saneczkowy Góralka w Polanicy-Zdroju to masa radości dla najmłodszych i tych nieco starszych. Tor ma długość 450 metrów i można na nim rozwinąć prędkość nawet do 40 km/h. Jeśli zgłodniejecie, możecie udać się do sąsiadującej z torem restauracji Góralka. 

Letni tor saneczkowy - Magazyn Travelist

Spływy pontonowe w Bardzie – emocjonująca przygoda na Nysie Kłodzkiej

Kochacie adrenalinę? Wybierzcie się na spływ pontonowy, przebiegający przez Przełom Bardzki na Nysie Kłodzkiej. To jedno z najpiękniejszych miejsc w okolicy, a może i w całym kraju. Z poziomu wody będziecie mogli podziwiać wspaniałe lasy porastające zbocza gór Bardzkich, ukwiecone łąki i dzikie, leśne zwierzęta. Jeśli nie jesteście fanami pontonów, do dyspozycji macie jeszcze spływy kajakowe oraz rafting. 

Spływy pontonowe Nysa - Magazyn Travelist