Na rowerOrzeźwiający podmuch na twarzy, niezapomniane widoki i dużo zdrowego ruchu – to na wakacjach zapewnia nam rower. Ale „dwa kółka” sprzyjają także rodzinnemu wypoczynkowi. Trzeba tylko mieć trochę siły, dużo chęci i dobrą trasę. Oto 3 szlaki, które ucieszą nawet niedzielnych rowerzystów, zapewniając jednocześnie mnóstwo wielopokoleniowych wrażeń

Sprawdź najlepsze oferty dla rodziny – dzieci podróżują gratis! »

 Wyspa Wolin – Bałtycki Szlak Rowerowy R10

Wolin

Świnoujście może być dumne nie tylko ze swoich plaż, ale również rowerowej infrastruktury – w administracyjnych granicach nadmorskiego kurortu znajdziemy ponad 100 km szlaków, zaś liczne serwisy i wypożyczalnie (m.in. Baltic Bike na ul. Chrobrego, GINO przy ul. Komandorskiej czy Rondo na parkingu przy Rusałce) ułatwiają aktywny wypoczynek w siodełku. My proponujemy trasę prostą, zaledwie 16-kilometrową. W dużej części stanowi ona element Bałtyckiego Szlaku Rowerowego R-10, przez co nie pozwala turystom się zgubić. Omija też niewygodną leśną nawierzchnię, prowadząc asfaltem, betonem bądź utwardzanymi ścieżkami. A ponadto piękno natury przeplata się tu z obiektami historycznymi, które żywo zainteresują dzieci.

Rodzinne wakacje nad morzem nawet 60% taniej – sprawdź »

Na rowerzeWyprawę zaczynamy zaraz po zejściu z promu Bielik, który pozwala przenieść się sprawnie z wyspy Uznam na Wolin. Za dworcem skręcamy w prawo, w ul. Barlickiego – dawną szosę szczecińską, ocienioną dziś przez zasadzone z dwóch stron kasztanowce. Przemierzamy osiedle Warszów, po dwóch kilometrach jazdy skręcając w prawo, w ulicę Ku Morzu. Dokładamy kolejne trzy i docieramy do ceglanego Fortu Gerharda. Jego historia sięga połowy XIX w. i ma korzenie pruskie. Obiekt niegdyś miał za zadanie bronić wejścia do portu, dziś gości Muzeum Obrony Wybrzeża. Zaledwie 200 m dalej znajduje się blisko 65-metrowa, najwyższa nad Bałtykiem latarnia morska. Po pokonaniu 308 schodów czeka nas wspaniały widok, ale również wystawa latarnictwa i ratownictwa morskiego.

Rodzinne wakacje nad morzem nawet 60% taniej – sprawdź »

RoweryPo rozprostowaniu nóg czas wrócić na trasę, zwłaszcza, że pozostała najprzyjemniejsza jej część. Okrążamy fort, tak by mieć go po lewej stronie, i docieramy pod Świnę, aż do Falochronu Centralnego. 1400-metrowa, również XIX-wieczna konstrukcja z głazów i betonu wcina się w morze na tyle daleko, by poczuć się tam jak na krańcu świata, doświadczyć orzeźwiającej bryzy na twarzy,  nacieszyć oko – i sprawić najmłodszym wielką przyjemność.

Rodzinne wakacje nad morzem nawet 60% taniej – sprawdź »

 

Baza wypadowa – Hotel Polaris***, Świnoujście

Hotel Polaris

Komfortowy, stylizowany na antyczne wnętrza hotel położony zaledwie 200 m od słynnej świnoujskiej plaży i nadmorskiej promenady. Znajdziemy tam nie tylko klasycznie urządzone pokoje z łazienką i TV, ale też kryty basen, saunę, jacuzzi i centrum odnowy biologicznej. Wakacyjne terminy już od 359 zł za noc dla 2 osób z pełnym wyżywieniem, dostępem do basenu oraz pakietem masaży.

Rezerwuj teraz! »

Trasa rowerowa wokół Jeziora Niegocin – Mazury dla ciała i ducha

 

rodzinny szlak rowerowy na mazurachGiżycko to raj dla rowerzystów, również tych początkujących. Każdy może zaplanować tu niewymagającą, za to bardzo satysfakcjonującą eskapadę. Rower łatwo wypożyczyć, choćby w Wama-Tour na ul. Konarskiego czy w Andrusie na Zielonej. Jednym z najlepszych pomysłów na wykorzystanie go jest objazd Jeziora Niegocin –  mimo że trasa liczy sobie aż 32 kilometry, to władze od lat mają na uwadze troskę o odpowiednią infrastrukturę, odcinki leśne są łatwo przejezdne, podjazdy należą do rzadkości, orientację z racji na sąsiedztwo wody trudno zgubić, a po drodze bez liku atrakcji i dla ciała, i dla ducha.

Mazury dla całej rodziny do -55% – sprawdź »

para na rowerachŚcieżka rowerowa przy ul. Św. Brunona poprowadzi nas przez jeden z wielu punktów widokowych ku kanałowi Niegocińskiemu i rekreacyjnym Wilkasom – to dobre miejsce na pierwszą przerwę i szansa, by nieco poplażować. Drogą nr 643 (na Mikołajki) dotrzemy do Bogaczewa. Z drugiej strony Jeziora Bocznego widać z kolei Rydzewo – te dwie wsie wiele łączy, jedna z legend wspomina nawet anioła, który nocami miał przenosić dzwon z kościoła bogaczewskiego do rydzewskiego, istniejącego od XVI wieku, dziś jednego z najstarszych na całych Mazurach. W obydwu miejscach turysta może się też posilić, czy to w serwującej rybne specjały gospodzie, czy w adaptowanej na karczmę stodole. To wikt, który na długo może zostać w pamięci i umilić dalszą trasę, gdzie kolejne kanały sąsiadują z niewielkimi, kryjącymi mnóstwo ciekawych historii cmentarzami czy pozostałościami staropruskich grodzisk.

Mazury dla całej rodziny do -55% – sprawdź »

rowerDo Giżycka wracamy przez wioski Ruda i Bystry, pamiętając, że nasza baza wypadowa sama w sobie ma wiele do zaoferowania. Twierdzy Boyen czy intrygującego nie tylko inżynierów mostu obrotowego na Kanale Łuczańskim przegapić nie wolno.

Mazury dla całej rodziny do -55% – sprawdź »

Baza wypadowa – Hotel St. Bruno****, Giżycko

hotel

Bez dwóch zdań jeden z najpiękniejszych hoteli na Mazurach – jego integralną część stanowią odrestaurowane fragmenty dawnego krzyżackiego zamku. A do tego mieści się bezpośrednio nad Kanałem Łuczańskim, tuż obok słynnego mostu obrotowego. Czy trzeba czegoś więcej? Barokowo urządzony basen oraz sauna i jacuzzi z pewnością nie zaszkodzą. Wakacyjne weekendy już od 449 zł za noc dla 2 osób z wyżywieniem i spa.

Rezerwuj teraz! »

Mirów, Bobolice i Góra Zborów – jurajska przygoda

przyroda Najwspanialsze w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jest to, że okazuje się idealna do zwiedzania samochodem, pieszo, a także rowerem. „Orle gniazda” wyglądają doskonale z każdej perspektywy, niemniej szykując rodzinną wycieczkę na dwóch kołach musimy brać pod uwagę piaszczysty charakter terenu czy to, jak forsowne mogą być podjazdy w tej dość górzystej okolicy. Stąd właśnie wybór Mirowa, Bobolic i przyległości – rozsądny, rekomendowany przez rowerowych ekspertów kompromis między wspaniałymi widokami, wygodą przejazdu i możliwościami dziecięcego organizmu.

BoboliceNa 23-kilometrową wyprawę ruszamy spod pamiętającego jeszcze Kazimierza Wielkiego mirowskiego zamku, a właściwie jego ruin malowniczo położonych na wapiennej skale. Wypatrujemy oznaczeń czerwonego szlaku rowerowego – to on poprowadzi nas aż do Młynów. Nawierzchnia będzie szutrowa, ale krajobraz obfitujący w jaskinie czy niezwykłe formacje skalne zrekompensuje wszelkie niedogodności. Poza tym już po 1,5 km, na wzniesieniu w centrum Bobolic, pod naszymi kołami znajdzie się asfalt. Górujący nad okolicą, imponujący po zakończonej w 2011 rekonstrukcji XIV-wieczny zamek bobolicki to punkt obowiązkowy. Trudno się oderwać – zwłaszcza od towarzyszących budowli legend.

na rowerach po górachAle jedziemy dalej i po minięciu ostatnich bobolickich zabudowań skręcamy w prawo, w leśną drogę. Pedałujemy dopóki nie znajdziemy się w centrum Zdowa. Tu również warto przystanąć i poszukać punktu widokowego, by rzucić okiem na kotlinę i Skałki Kroczyckie. W Młynach czerwony szlak zmieniamy na zielony, udając się pod Górę Zborów. Tu warto zdobyć się na wysiłek wspinaczki, gdyż nagrodą będzie jedna z najbardziej spektakularnych jurajskich panoram, natomiast najmłodszych porwać może ścieżka przyrodnicza oprowadzająca po florze i faunie tutejszego rezerwatu.  Powrót nie powinien być specjalnie forsowny, a to dzięki lekkiemu czarnemu szlakowi rowerowemu do Góry Włodowskiej. Stamtąd przez Kotowice dostaniemy się do Mirowa – ruch samochodowy powinien być mały, choć czujność jest oczywiście wskazana.

Rodzinny wypad na Jurę nawet 40% taniej – sprawdź »

Baza wypadowa – Hotel Zawiercie****, Zawiercie Nowe

Hotel Zawiercie

Nowoczesny hotel spa oddalony o zaledwie 15 km od Mirowa będzie kapitalnym punktem wyjścia do poznawania Jury – i jeszcze lepszą oazą relaksu po całym dniu w siodełku. Do dyspozycji mamy m.in. basen, strefę saun i jacuzzi, a jeśli wciąż zostaną nam jakieś pokłady energii, możemy je spożytkować podczas gry w kręgle. Już od 249 zł za noc dla 2 osób ze śniadaniami, powitalną kolacją i dostępem do strefy wellness – plus dziecko do lat 6 gratis!

Rezerwuj teraz! »

Comments are closed.