pomysły na Wielkanoc

Wielkanoc to dla nas coraz częściej nie tylko jajeczko, kiełbaska i żurek. To również doskonała okazja do rodzinnego wyjazdu, podczas którego można połączyć świętowanie z relaksem – i poznawaniem ciekawych tradycji. A tych akurat w naszym kraju nie brakuje. Podpowiadamy, jakie miejsca w Polsce szczególnie warto odwiedzić w czasie wiosennych świąt

Sprawdź najlepsze oferty na wielkanocny relaks nawet 50% taniej »

Wielkanoc na Kaszubach czyli śmigus bez dyngusa

Wyjątkowa Wielkanoc - śmigus

Na Kaszubach przed wiekami wierzono w moc wierzbowych witek, dlatego też do dziś kultywuje się tradycję z nimi związaną, polegającą na dekorowaniu witkami domostw. Wielki Piątek to w tym regionie czas sadzenia drzew i krzewów. Tradycja śmigusa-dyngusa też jest tu swoista – Kaszubi obchodzą raczej sam śmigus i w tym dniu smagają się po nogach gałązkami jałowca. Bez wody. Ta ostatnia pojawia się zaś w innym regionalnym zwyczaju, w myśl którego w jeden ze świątecznych dni należało wykąpać się w jeziorze lub w rzece, aby przez cały kolejny rok cieszyć się dobrym zdrowiem i gładką skórą. Był tylko jeden warunek – idąc tam i z powrotem nie wolno było z nikim rozmawiać ani oglądać się za siebie. Co ciekawe, najbardziej powszechny z wielkanocnych obrzędów, czyli święcenie koszyczka z pokarmami, zawitał na Pomorze dopiero po II Wojnie Światowej, pod wpływem innych części Polski.

Wielkanoc nad morzem i nie tylko w specjalnych cenach Last Minute »

Kraków, Wieliczka – dziady, baba i toczenie jajek

Wyjątkowa Wielkanoc - tradycje

Kraków i jego okolice kultywują tradycje świąt Wielkiej Nocy od czasów średniowiecza – i łatwiej niż w innych regionach kraju spotkać tu różne dziwne indywidua. Jak choćby wciąż widywana w Wieliczce Siuda Baba, czyli czarna od sadzy postać, która w myśl pogańskich wierzeń przez cały rok pilnowała ognia. Dziś to najczęściej przebrany za kobietę mężczyzna z umorusaną twarzą i koralami z ziemniaka na szyi. Lepiej zawczasu sięgnąć do kieszeni, gdy się go spotka – inaczej nas również wysmaruje sadzą. W nocy z wielkanocnej niedzieli na poniedziałek domy mieszkańców Małopolski odwiedzają również zjawy i dziady, dokładnie takie jak te Mickiewiczowskie. Nic nie mówią, ale ci do których przyjdą, od razu wiedzą, co trzeba im wręczyć. Natomiast tuż po świętach dla Krakusów nadchodzi czas zabaw podczas tradycyjnego odpustu na Kopcu Kraka. Impreza ta, zwana Rękawką, słynie dziś przede wszystkim z… radosnego toczenia jaj w dół zbocza.

Wielkanocne chwile w Krakowie nawet 50% taniej – sprawdź! »

Rozbijanie glinianych garnków z żurem – Wielkanoc na Kujawach 

Wyjątkowa Wielkanoc - regiony

Podczas gdy cała Polska maluje pisanki, na kujawskich stołach i w koszyczkach królują kraszanki. Tak nazywa się barwione na jeden kolor jajka, w których cieniutkim dłutkiem wyskrobuje się wzorki. Dużo bardziej fascynujące są jednak inne wielkanocne tradycje związane z tym regionem. Ot, choćby popularne w Wielki Czwartek rozbijanie glinianych garnków z żurem (lub rzadziej popiołem) o drzwi domów, w których mieszkały panny na wydaniu. A gdy któraś z dziewcząt cieszy się szczególnym powodzeniem, sama może zostać oblana zupą – „klasyczny” lany poniedziałek to przy tym niewinna zabawa. W Niedzielę Wielkanocną kujawscy kawalerowie oddają się natomiast nieco innej aktywności, znanej powszechnie jako „przywołówki”. Wdrapują się na drzewo lub dach stodoły i stamtąd wykrzykują imiona kolejnych przedstawicielek płci pięknej, każdej poświęcając dodatkowo rubaszny, sklecony specjalnie na tę okazję wierszyk. Miłośniczki poezji nie mogą tego przegapić.

Sprawdź najlepsze oferty na wielkanocny relaks nawet 50% taniej »

Palma w roli głównej – Wielkanoc na Śląsku

Wyjątkowa Wielkanoc - palma

Na Śląsku świętowanie Wielkanocy rozpoczyna się – podobnie jak w wielu innych regionach kraju – tradycyjnym święceniem palemek w Niedzielę Palmową. Jednak tutaj z palmami wiąże się dużo więcej ciekawych tradycji niż gdzie indziej. Przede wszystkim zawsze wykonuje się je z wierzbowych witek, gdyż to właśnie one jako pierwsze rozwijają się na wiosnę. Ponadto po powrocie z kościoła każdy z domowników powinien połknąć po jednej kulce bazi z palemki.

W ten sposób odpędzi od siebie na cały kolejny rok gardłowe dolegliwości. Poświęcone palmy wykorzystują również rolnicy, którzy robią z nich krzyżyki i w Wielki Czwartek wtykają je w ziemię na swoich polach dla ochrony przed powodziami i innymi klęskami żywiołowymi. Jednocześnie jakakolwiek praca w polu jest w tym czasie niewskazana, gdyż w przeciwnym wypadku plony mogą być nieudane. Zamiast pracować, lepiej więc jeść. Tym bardziej, że wielkanocny stół na Śląsku kusi tak oryginalnymi smakołykami, jak babka majonezowa albo ciasto drożdżowe z nadzieniem z wędzonego mięsa.

Świętuj Wielkanoc w najpiękniejszych miejscach Polski taniej o 50% »

Mięso wieprzowe w koszyczku i barszcz czerwony na wielkanocne śniadanie – Wielkanoc w centralnej części kraju 

Wyjątkowa Wielkanoc - potrawy

Centralna część kraju, a w szczególności Łódź, może się pochwalić mieszanką najróżniejszych tradycji wielkanocnych. I trudno się dziwić, skoro od wieków miasto nazywane jest „tyglem czterech kultur„, a Wielkanoc obchodzą tu obok siebie katolicy, protestanci i prawosławni. W dodatku niemal w tym samym czasie przypada żydowska Pascha. W masie doskonale znanych zwyczajów można więc znaleźć prawdziwe perełki, jak choćby podawanie na wielkanocne śniadanie zamiast białego – czerwonego barszczu. Ważnym elementem lokalnej tradycji było również zawsze mięso wieprzowe w koszyczku (aby wyraźnie odróżnić się od społeczności żydowskiej), a także polewanie w lany poniedziałek nie tylko osób, ale również domów, fabryk czy pól.

Zaplanuj wielkanocny relaks w specjalnych cenach Last Minute »