Szklarska Poręba to magiczne miejsce dla najmłodszych. Kraina Ducha Gór oferuje wiele atrakcji dla dzieci. Spora część z nich znajduje się w centrum miasta, ale najciekawsza atrakcja dla dzieci to według nas Magiczny Szlak Ducha Gór. Na czym polega ta gra terenowa? Poruszając się po szlaku trzeba odhaczać kolejne punkty, których duża część znajduje się na terenie parku narodowego. Przy każdej atrakcji związanej z Duchem Gór, znajduje się metalowa pieczęć, którą należy odrysować na kartce. Potem wybieramy się do Informacji Turystycznej, gdzie za odkalkowanie wszystkich punktów dziecko otrzymuje specjalny certyfikat i nagrodę. Wyruszajcie więc z nami w poszukiwaniu najlepszych atrakcji na spędzenie rodzinnego urlopu w Karkonoszach i Szklarskiej Porębie!
Wodospad Kamieńczyka – zobacz najbardziej znany wodospad w Karkonoszach!
Wyjątkowo urokliwy i najwyżej położony wodospad w Karkonoszach – to właśnie Wodospad Kamieńczyka. Z wysokości 846 m n.p.m. opadają trzy kaskady o łącznej wysokości 27 metrów. Co ciekawe, pod spadającą wodę można wejść po ścianie Wąwozu Kamieńczyka. Wodospad można podziwiać w dwóch punktów widokowych – górnego i dolnego. Przy samym wodospadzie znajduje się kameralne schronisko “Kamieńczyk”, oferujące noclegi, napoje i przekąski.
Do wodospadu można się łatwo dostać niewymagającą trasą ze Szklarskiej Poręby. Spacer w obie strony zajmie Wam około 2 godziny. Pamiętajcie jednak, że zazwyczaj są tu spore tłumy, dlatego warto wybrać się z samego rana. Wyprawę na Wodospad Kamieńczyka można połączyć z dłuższą wędrówką w wyższe partie Karkonoszy, np. czerwonym szlakiem na Halę Szrenicką, Szrenicę i na Śnieżkę.
Wodospad Szklarki i schronisko PTTK Kochanówka – wybierz się na krótką wycieczkę!
Drugi co do wielkości wodospad w polskich Karkonoszach zachwyca pięknymi widokami. Wodospad znajduje się na wysokości 520 m n.p.m., na terenie Wąwozu Szklarki. Trasa na wodospad jest dostosowana zarówno dla rodzin z małymi dziećmi, jak i dla wózków inwalidzkich. Dodatkowo, z parkingu można tu dojść w zaledwie 15 minut. Miejsce to jest bardzo popularne wśród turystów, więc możecie się z pewnością spodziewać tłumów. Tuż obok wodospadu znajduje się schronisko PTTK Kochanówka.
Dojdziecie tu szlakiem czarnym ze Szklarskiej Poręby. Można też zmodyfikować trasę i nieco ją urozmaicić – polecamy wybrać się Szlakiem Walońskim, i zobaczyć po drodze inne cuda karkonoskiej natury.
Złoty Widok i Chybotek – podziwiaj piękne krajobrazy Karkonoszy
Złoty Widok to z pewnością jeden z najlepszych punktów w Górach Izerskich, który gwarantuje najlepszy widok na Karkonosze. Rozpościera się stąd wspaniała panorama na otaczający las i góry. Nie bez powodu odbywają się tu co jakiś czas plenery malarskie. Płótno kocha takie pejzaże! Co więcej, kilka lat temu okolica przeszła małą rewitalizację, i teraz turyści mogą korzystać z platformy widokowej oraz z drewnianych leżaków. Do Złotego Widoku najlepiej dojść krótkim spacerem spod Wlastimilowki, bądź szlakiem niebieskim z centrum Szklarskiej Poręby.
Jak skończycie już podziwiać Złoty Widok, wybierzcie się koniecznie kawałek dalej. Po kilku minutach błądzenia w lesie waszym oczom ukażą się wielkie głazy. Jeden z nich, ten największy – to Chybotek. Nazwę swą zawdzięcza temu, że podobno łatwo go rozbujać, odpowiednio na nim balansując. No cóż, nam się nie udało, ale i tak warto wybrać się do Chybotka, bo odrysujecie tu jedną z pieczęci Magicznego Szlaku Ducha Gór.
Krucze Skały – zatrzymaj się na tarasie widokowym
Karkonosze słyną między innymi z tego, że niegdyś znajdowały się tu bogate złoża rud i minerałów, także tych drogocennych. Tłumnie przybywali tu tzw. Walończycy (zwani też Walonami), którzy specjalizowali się w wyszukiwaniu ukrytych skarbów i minerałów. Jednym z miejsc, które było niegdyś oblegane przez poszukiwaczy cennych minerałów, były właśnie Krucze Skały w Karpaczu. Już w średniowieczu powstały tu kopalnie, gdzie wydobywano m.in. cenną glinkę kaolinową. Dzisiaj Krucze Skały to przede wszystkim idealne miejsce na wspinaczkę.
Co ciekawe Krucze Skały znajdują się też w Szklarskiej Porębie. Na ich szczycie znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się wspaniały widok na Szklarską Porębę, Góry Izerskie oraz Dolinę Kamiennej.
Zakręt Śmierci – zobacz panoramę ze Śnieżnymi Kotłami i Szrenicą!
W Szklarskiej Porębie znajduje się fascynujące, a zarazem przerażające miejsce, gdzie niejeden nieostrożny kierowca stracił życie. To Zakręt Śmierci, który mieści się na drodze pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrój. Rozciąga się stąd obłędny widok na malownicze Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Jeśli więc będziecie tędy przejeżdżać, koniecznie wyjrzycie przez okno!
Muzeum Ziemi Juna – dowiedz się nieco o geologii!
Jak już wcześniej wspominaliśmy, Karkonosze słynęły przez wieki z wielkich złóż minerałów oraz związanych z nimi walończyków, którzy przybywali tu w poszukiwaniu skarbów. Krąży o nich wiele legend, które poznacie w Muzeum Ziemi Juna – Strażnicy Walońskiej.
To niezwykłe miejsce, gdzie na 350 m2 zobaczycie najpiękniejsze karkonoskie minerały. Można tu też bliżej poznać zwyczaje i tradycje walończyków i dowiedzieć się nieco więcej o ich historii. A na koniec warto zajrzeć do sklepu z minerałami, gdzie warto zaopatrzyć w piękne świecidełka i kamienie.
Park linowy Trollandia – krocz śmiało w koronach drzew!
Oto jedna z atrakcji turystycznych w Szklarskiej Porębie, która z pewnością zachwyci najmłodszych. Trollandia znajduje się na terenie parku miejskiego w centrum miasta. Czeka tu na najmłodszych aż pięć tras o różnym stopniu trudności. Swoich sił spróbować mogą już trzylatki. Za przejście trasy zapłacicie już od 36 złotych. W parku zainstalowano system ciągłej asekuracji, dzięki czemu nie trzeba się co chwilę przepinać, co jest świetnym rozwiązaniem dla młodszych miłośników zdobywania leśnych przeszkód.
Dinopark – a może tak spotkanie z prehistorycznymi gigantami?
Które dziecko nie lubi dinozaurów? Nie znamy takiego! Jeśli jesteście z dziećmi w Szklarskiej Porębie, zabierzcie je koniecznie do Dinoparku, gdzie na najmłodszych w otulinie Karkonoskiego Parku Narodowego czekają T-Rexy, diplodoki i welociraptory. Przez park biegnie ścieżka edukacyjna, wzdłuż której ustawiono rekonstrukcje naturalnej wielkości dinozaurów. Dzieci z pewnością będą miały frajdę, zgadując, co to za dinozaur.
To jednak nie koniec atrakcji! Na dzieci czeka tu jeszcze kino 6D, galeria iluzji, plac zabaw i plac gier, kolejka Flinstonów, dmuchańce i dużo więcej! Dinopark znajduje się w Szklarskiej Porębie przy ulicy Muzealnej 7.
Rodzinny Park Rozrywki Esplanada – postaw na świetną zabawę!
Jeśli lubicie wesołe miasteczka, koniecznie wybierzcie się do Rodzinnego Parku Rozrywki Esplanada. Mieści się on w samym sercu Szklarskiej Poręby, przy ulicy Grabskiego. W parku rozrywki znajdziecie m.in. zjeżdżalnię alpine coaster, wieżę emocji, symulator rodeo, samochodziki, mini golf, dmuchańce, a zimą – lodowisko!
Muzeum Mineralogiczne – obejrzyj minerały z całego świata
Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie to miejsce, gdzie zgromadzono cenne okazy mineralogiczne – jedne z najbardziej oryginalnych w całym kraju. W jednym miejscu zebrano prawie 2,5 tysiąca minerałów i skamieniałości.
Ciekawostką jest meteoryt Gibeon z kosmosu, który dopełnia całości wystawy. W muzeum znajdziecie także oddzielną ekspozycję ze szkieletami dinozaurów. Natomiast przed budynkiem muzeum znajduje się jedyny w Europie “Las Karboński”, czyli skamieniałe pnie drzew Dadoxylon, które liczą już ponad 300 milionów lat.
Chata Walońska – poznaj historię poszukiwaczy skarbów
Jeśli waszym pociechom spodobała się historia o poszukiwaczach skarbów, warto zabrać je do Chaty Walońskiej. To muzeum poświęcone tradycjom walońskim i historii regionu. Najmłodsi mogą zapoznać się z legendą o Duchu Gór, a także zostać walończykiem z krwi i kości. Wystarczy tylko przejść Próbę Pokory, ale wcześniej trzeba się wykazać odpowiednią wiedzą i umiejętnościami.
Chata Walońska znajduje się przy Szlaku Walońskim i Magicznym Szlaku Ducha Gór, zaledwie 15 minut od Wodospadu Szklarki. Chata jest także siedzibą Sudeckiego Bractwa Walońskiego.
Park Ducha Gór – wpadnij do Domu Gerharta i Carla Hauptmannów
Park Ducha Gór to niezwykłe miejsce, znajdujące się tuż obok domu Gerharta i Carla Hauptmannów – niemieckich pisarzy, którzy zamieszkiwali tu w XIX wieku. Sam park to malownicze i spokojne miejsce, gdzie można poznać ciekawe gatunki roślin.
Na terenie parku znajduje się pięć chat tematycznych: Chata Wodnika Pożytecznego, Chata Tajemna, Gościniec Ducha Gór, Chata Rzepichy Zielarki i Chata Skrzata z Mchu i Paproci. W każdej chacie znajdują się ciekawostki przyrodnicze. Odbywają się tu także lekcje przyrodnicze, a dla dzieci przygotowano plac zabaw.
Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej – naucz się cenić naturę
Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej to nowoczesne muzeum, w którym można bliżej poznać faunę i florę Karkonoszy, a także ciekawe zjawiska przyrodnicze. Interaktywne boksy wprowadzą was w niezwykły świat Karkonoszy – dzięki temu dzieci zobaczą, jak powstawały np. kotły polodowcowe czy też torfowiska. Centrum znajduje się w Szklarskiej Porębie przy ulicy Okrzei 28.
Kolej Izerska – wybierz się w podróż do Jakuszyc
Wasze pociechy uwielbiają podróże koleją? Wybierzcie się koniecznie w podróż koleją Izerską – niezapomniane wrażenia gwarantowane! Kolej Izerska to jedna z najbardziej malowniczych tras na całym Dolnym Śląsku. Prowadzi między Szklarską Porębą Górną a Korenovem w Czechach. Linia jest dobrze skomunikowana z pociągami jeżdżącymi z Jeleniej Góry, Wałbrzycha i Wrocławia.
Trasa prowadzi przez las, po drodze mija się też imponujący wiadukt kolejowy nad rzeką Izerą oraz liczne tunele. Na miejscu, w Korzeniowie (czeska nazwa to Korenov) znajdziecie Muzeum Kolei Zębatej. To doskonała atrakcja dla dzieci.
Wieża widokowa w Górach Izerskich – zdobądź Wysoki Kamień!
Czy są tu fani punktów widokowych? Jeśli tak, to koniecznie powinni wpleść do swojej wycieczki Wysoki Kamień, na którym znajduje się oryginalny punkt widokowy. Można stąd podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na Karkonosze, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Góry Izerskie…
Nietypowa, bo kamienna wieża widokowa z drewnianym tarasem na szczycie sięga aż 20 metrów wysokości. Jeszcze do niedawna wieża nie nadawała się do użytku, ale po długim remoncie w końcu została otwarta dla turystów. Więc jeśli mieliście już okazję tu być, to koniecznie wybierzcie się ponownie, aby tym razem pojawić się na szczycie wieży!
Zamek Chojnik – przenieś się do czasów średniowiecza
Zamek Chojnik to wspaniałe miejsce dla wszystkich, którzy marzą o tym, aby zostać kiedyś rycerzem. Na zamku odbywają się co jakiś czas rycerskie turnieje. Sama budowla też przyciąga jak magnes turystów, chociaż z zamku zostały już raczej ruiny. Będąc na miejscu można posłuchać legendy o okrutnej księżniczce Kunegundzie, zwiedzić ruiny, poczuć średniowieczny klimat. Zamek mieści się na szczycie wzgórza Chojnik, nad jeleniogórską dzielnicą Sobieszów.
Harrachov – musisz zobaczyć tę skocznię narciarską!
Harrachov, znany tez jako Harrachów, to popularna czeska mekka miłośników sportów zimowych. To właśnie tu, w 2001 roku Adam Małysz zdobył Puchar Świata w lotach narciarskich, jako pierwszy Polak w historii. Jest to więc sentymentalne miejsce dla naszego narodu, które z pewnością warto zwiedzić.
Co oprócz słynnej skoczni można zobaczyć w Harrachovie? Przede wszystkim hutę i muzeum szkła oraz Hornickie Muzeum z wystawą minerałów. Zimą warto się tu wybrać na narty. Do Harrachova dojedziecie bezpośrednio ze Szklarskiej Poręby Górnej, dzięki wznowieniu połączenia kolejowego.