Jeden z najpiękniejszych świątecznych jarmarków w kraju, egzotyczne Afrykarium, wyspy, mosty i ukryte pod śnieżną kołderką krasnale… Wrocław zimą ma wiele do zaoferowania. Sprawdźcie listę miejsc i atrakcji, których nie można pominąć.
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu – magiczna atmosfera świątecznych zakupów
Wrocławski jarmark bożonarodzeniowy uchodzi za jeden z najpiękniejszych i najbardziej różnorodnych w Polsce. Rozpoczyna się w drugiej połowie listopada, a na początku grudnia na scenie obok choinki odbywają się koncerty i pokazy artystyczne. Na najmłodszych czeka zazwyczaj Bajkowy Lasek, Kraina Krasnali i Reniferów, warsztaty rękodzieła oraz świąteczną karuzelę. Stoiska uginają się od przysmaków z Polski i Europy – pierogów, bigosu, oscypków, a także hiszpańskisz churros, litewskich wędlin czy tureckiej baklavy. W drewnianym Młynie można znaleźć pierniki w kształcie „wrocławskich kamieniczek”.

W programie wydarzeń widnieją pokazy uliczne, etiudy oraz tradycyjne rozświetlenie choinki i Silent Disco. Na Rynku może pojawić się krasnal Prezentuś – zgodnie z tradycją, trzykrotne klepnięcie jego czapeczki ma spełniać świąteczne marzenia.
Mostek Pokutnic – świetny widok na ratusz i jarmark z wysokości
Mostek Pokutnic, zwany także Mostkiem Czarownic, to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc we Wrocławiu. Łączy dwie wieże kościoła św. Marii Magdaleny i owiany jest legendą o Tekli – dziewczynie, która unikała małżeństwa, skupiając się na zabawie i zwodzeniu młodych chłopców. Za karę (i ku przestrodze dla innych panien) miała zostać uwięziona na mostku, gdzie do końca świata musiała zamiatać.

Dziś opowieść ta budzi jedynie uśmiech, ale Mostek Pokutnic nadal przyciąga turystów, oferując jeden z najpiękniejszych widoków na wrocławski Rynek i panoramę miasta.
Wieża Kościoła Garnizonowego p.w. św. Elżbiety – wyjątkowy punkt widokowy na Stare Miasto
Inny punkt widokowy wart zachodu i wspinaczki to wieża Bazyliki św. Elżbiety, jednej z najbardziej charakterystycznych budowli Wrocławia. Ta gotycka świątynia, będąca miejscem ważnych uroczystości i koncertów, stanowi również atrakcję dla turystów.

Oprócz imponujących wnętrz uwagę przyciąga taras widokowy na szczycie wieży, skąd roztacza się panorama Starego Miasta i okolic.
Ostrów Tumski – romantyczny spacer po najstarszej części Wrocławia
Historia Ostrowa Tumskiego sięga czasów Mieszka I, a od XIV wieku obszar ten należał do władz kościelnych, tworząc najważniejszy zespół zabytków sakralnych we Wrocławiu. Spacerując brukowanymi uliczkami oświetlonymi gazowymi latarniami, można podziwiać romański kościół św. Idziego, gotycki kościół św. Marcina oraz potężną kolegiatę św. Krzyża i św. Bartłomieja.

Najważniejszym obiektem jest jednak katedra św. Jana Chrzciciela, nazywana „matką kościołów śląskich” – jeden z najpiękniejszych przykładów gotyku w Polsce. Jej wnętrze kryje cenne zabytki, a wieża widokowa oferuje malowniczą panoramę Wrocławia.
Panorama Racławicka – imponujące dzieło sztuki w sercu miasta

Monumentalny obraz o wymiarach 114 × 15 m przedstawia zwycięstwo Tadeusza Kościuszki pod Racławicami. Eksponowany w rotundzie, otacza widza, tworząc efekt uczestnictwa w wydarzeniach. Iluzję wzmacniają trójwymiarowe makiety i nowoczesne rozwiązania.
Dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka pierwotnie wystawiane było we Lwowie. Po wojnie trafiło do Wrocławia, a od 1985 roku można je podziwiać w rotundzie nad Odrą. To jedna z największych atrakcji miasta – warto zarezerwować bilety online z wyprzedzeniem!
Wrocławskie krasnale – poszukiwanie ukrytych figur w zimowej scenerii
Wrocławskie krasnale to symbol miasta, ukryty nie tylko w ogródkach, ale i w najważniejszych miejscach. Ich liczba wciąż rośnie – według spisu z 2020 roku było ich 360, dziś zapewne znacznie więcej.


Gdzie ich szukać? Praktycznie wszędzie! Najwięcej znajduje się w okolicach Rynku i Ratusza, choć znalezienie ich wymaga czujności – krasnale uwielbiają się chować. Najlepszym sposobem na odkrycie ich tajemnic jest mapa krasnali, dostępna w Centrum Informacji Turystycznej, która wyznacza specjalne trasy poszukiwań.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu – bogate zbiory sztuki
To miejsce obowiązkowe dla wielbicieli sztuki, oferujące dzieła zarówno polskich, jak i zagranicznych mistrzów – od Matejki przez Pietera Brueghela mł. po Michaela Leopolda Willmanna. Oprócz wystaw czasowych można tu podziwiać stałe ekspozycje, takie jak galeria sztuki polskiej, kolekcja sztuki śląskiej oraz zbiory z Bliskiego i Dalekiego Wschodu. To prawdziwa uczta dla oczu i inspirujące spotkanie z historią sztuki!

Muzeum Pana Tadeusza – literacka podróż w klimatycznych wnętrzach
Muzeum Pana Tadeusza, oddział Ossolineum, działa od 2016 roku w zabytkowej kamienicy Pod Złotym Słońcem na wrocławskim Rynku. Wśród wystaw stałych znajduje się m.in. ekspozycja poświęcona rękopisowi „Pana Tadeusza”, prezentująca unikatowe manuskrypty i zabytki. „Misja: Polska” ukazuje losy Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego na tle XX-wiecznych zmagań o wolność, a wystawa „Pan Tadeusz Różewicz” przybliża twórczość poety, ukazując jego związki z literaturą i historią. Muzeum organizuje wystawy czasowe, programy edukacyjne i badawcze, a w 2019 roku otrzymało wyróżnienie Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku (EMYA). Od otwarcia odwiedziło je ponad 340 tysięcy osób.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego – zimowe spacery wśród iluminacji
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego to żywe muzeum przyrody, w którym zgromadzono rośliny z różnych zakątków świata. Podzielony na tematyczne sekcje, oferuje m.in. alpinarium z roślinnością górską, ogród wodny z malowniczymi stawami, a także dział roślin tropikalnych i subtropikalnych, gdzie można podziwiać egzotyczne gatunki. Szczególną atrakcją jest ogród historyczny, nawiązujący do dawnych metod uprawy roślin, oraz kolekcja roślin leczniczych i użytkowych. Spacerując alejkami, można odkrywać różnorodność botaniczną i poznać fascynujący świat roślin, który zmienia się wraz z porami roku.

Zimą Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego zamienia się w magiczną krainę świateł, zachęcając do spacerów wśród bajkowych iluminacji. Rozświetlone alejki, podświetlone drzewa i tematyczne instalacje tworzą niepowtarzalny klimat, który pozwala odkryć ogród w zupełnie nowej odsłonie.
Lodowiska Spiska, Hala Orbita i Sukielicka – zimowa rozrywka dla każdego
Nie wyobrażacie sobie zimy bez piruetów na tafli w środku miasta? Jeśli tak, to dobrze się składa, gdyż Wrocław ma kilka propozycji do rozważenia. Lodowisko Spiska to pełnowymiarowy, kryty obiekt o wymiarach 60×30 m, wyposażony w wypożyczalnię, ostrzalnię łyżew, szatnie. Obowiązuje tu ruch w dwóch kierunkach, zmieniany co pół godziny. Hala Orbita oferuje kryte lodowisko o wymiarach 30×20 m, z wypożyczalnią łyżew i szatnią z 120 szafkami. Podobnie jak na Spiskiej, kierunek jazdy zmienia się co pół godziny. Lodowisko Sukielicka na Nowym Dworze również zapewnia możliwość aktywnego spędzenia czasu na lodzie.
Afrykarium we wrocławskim ZOO – egzotyczna przygoda zimową porą
Tropikalny klimat w środku polskiej zimy? Jest na to sposób – wizyta w Afrykarium! To wyjątkowe miejsce w ZOO Wrocław przenosi odwiedzających w świat afrykańskiej fauny. Szklany tunel pozwala podziwiać rekiny i płaszczki, a w podwodnych basenach można zobaczyć manaty, pingwiny oraz hipopotamy. Afrykarium to także krokodyle, mangusty i najmniejsze antylopy świata – dikdiki.



Nowoczesna koncepcja oceanarium, poświęconego wyłącznie zwierzętom z Afryki, czyni to miejsce unikalnym w Europie. Liczby mówią same za siebie – 19 akwariów i basenów, ponad 7 tys. zwierząt i milion odwiedzających w pierwszym roku działalności. Jeśli chcecie poczuć afrykański klimat i odkryć fascynujące tajemnice przyrody, Afrykarium to punkt obowiązkowy we Wrocławiu!
Hydropolis – interaktywne centrum wiedzy o wodzie
Czy wiecie, że śnieg to w 90% powietrze, dlatego świeżo opadły puch jest tak lekki i cichy? W Hydropolis, interaktywnym centrum wiedzy o wodzie, można odkryć fascynujące tajemnice tego żywiołu w zimowej i nie tylko zimowej odsłonie. Na ponad 4 tys. m² czekają 64 multimedialne instalacje, m.in. replika batyskafu Trieste, który dotarł na dno Rowu Mariańskiego, oraz projekcja 360° o powstaniu wody na Ziemi.


Przezroczysta podłoga skrywa płynący pod nią strumień, a wystawa podzielona na 8 stref tematycznych pozwala zanurzyć się w świat oceanicznych głębin, amazońskiej dżungli i nowoczesnych laboratoriów. To miejsce, które udowadnia, jak niezwykła i wszechobecna jest woda – nawet w postaci śniegu!
Aquapark Wrocław – tropikalna zabawa w środku zimy
Jeśli po dawce wiedzy, zamarzy Wam się trochę zabawy z H2O w roli głównej, warto skierować kroki do Aquapark Wrocław. Jeden z największych parków wodnych w Polsce to idealne miejsce na wodne szaleństwo dla całej rodziny. Oferuje baseny rekreacyjne, sportowe, zewnętrzne, a także saunarium, siłownię i strefę fitness. Najmłodsi mogą korzystać z 8 zjeżdżalni, brodzika z podgrzewaną wodą, basenu z falami oraz dziecięcej zatoki do nauki pływania

Kolejkowo – największa makieta kolejowa w Polsce

Kolejkowo to największa makieta kolejowa w Polsce, przedstawiająca Dolny Śląsk w skali 1:25. Na powierzchni 700 m² można podziwiać miniaturowe wersje Wrocławia, Karpacza, Świdnicy czy Zamku Książ, a także ruchome pociągi, tramwaje i pojazdy budowlane. Wśród 3500 figurek zobaczyć można sceny z codziennego życia, bajkowe postacie oraz nocne iluminacje zmieniające się co 9 minut. Dodatkowe atrakcje, takie jak sterowanie pociągami, warsztaty edukacyjne i możliwość organizacji urodzin sprawiają, że to idealne miejsce dla rodzin. Kolejkowo mieści się w Sky Tower i jest otwarte codziennie.
Teatr Muzyczny Capitol – zimowe spektakle dla całej rodziny
Długie zimowe wieczory to też dobry czas na wyjątkowe przeżycia teatralne, a Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu oferuje spektakle, które zachwycą zarówno dorosłych, jak i najmłodszych widzów. W repertuarze znaleźć można widowiskowe musicale, bajki dla dzieci oraz poruszające przedstawienia pełne muzyki i tańca. Nowoczesna scena, atrakcyjna oprawa wizualna i profesjonalne wykonanie to argumenty za wizytą.
