Włochy to piękny kraj – i wręcz stworzony do podróżowania samochodem. Niesamowite krajobrazy, góry, jeziora, plaże, winnice, średniowieczne miasteczka, a zarazem łatwy dojazd z Polski. Posiadając własne auto, możemy zobaczyć dużo więcej niż w przypadku lotu samolotem czy wyjazdu z biurem podróży. A do tego pokonamy całą trasę we własnym rytmie, odkrywając po drodze ukryte perełki. Podpowiadamy, jak najlepiej zaplanować podróż samochodem do Włoch.

Sprawdź wyjątkowe hotele we Włoszech

od 891 zł / pokój

Grand Hotel Salsomaggiore

Salsomaggiore, Włochy

od 480 zł / pokój

Aurina Lodges

Lutago, Włochy

od 1164 zł / pokój

Włochy samochodem: zwiedzanie Toskanii i Neapolu

Jeśli jechać samochodem do Włoch – to przede wszystkim do Toskanii. To włoski region, którego zwiedzanie trudno zaiste wyobrazić sobie bez własnych czterech kółek. Niespieszne przemieszczanie się lokalnymi drogami w otoczeniu winnic i cyprysów oraz odwiedzanie kolejnych historycznych miasteczek na szczytach wzgórz samo w sobie może być fantastycznym pomysłem na wakacje. Szczególnie, gdy ktoś lubi wypoczynek w stylu slow. Oczywiście krzywą wieżę w Pizie oraz atrakcje Florencji, Lukki czy Sieny można łatwo zobaczyć, korzystając z transportu publicznego. Jeśli jednak chcemy w pełni poczuć toskańską magię, nacieszyć oczy wpisanymi na listę UNESCO pejzażami doliny Val d’Orcia oraz odwiedzić takie niesamowite miejsca, jak m.in. San Gimignano, Monteriggioni, Pienza, Pitigliano czy termy Saturnia i San Filippo, auto będzie niezbędne.

Włochy samochodem - Toskania

Co innego w przypadku podróży do największych włoskich miast, jak m.in. Rzym, Mediolan czy szczególnie Neapol. Jeśli planujemy jechać do nich samochodem, najlepiej znaleźć hotel z bezpiecznym parkingiem – i zostawić go tam na cały pobyt. Dla kogoś nieprzyzwyczajonego do włoskiej kultury jazdy wjazd do centrum może bowiem być istnym koszmarem. Wąskie uliczki, ograniczenia ruchu, wszechobecny chaos, brak miejsc parkingowych i notoryczne łamanie przepisów przez lokalnych kierowców to tutaj codzienność. Zamiast więc bezskutecznie próbować podjechać do słynnych pizzerii na Via dei Tribunali, lepiej pójść tam piechotą. A za kierownicę wsiąść dopiero wówczas, gdy wybieramy się na zwiedzanie Wezuwiusza albo Pompejów.

Włochy samochodem - Neapol

Jak zaplanować podróż? Wybierz odpowiednią trasę

Wybór najlepszej trasy do Włoch zależy zarówno od celu naszej podróży, jak i – w dużo większym stopniu – od miejsca, z którego ją zaczynamy. Z Warszawy i Polski centralnej najpopularniejsza droga prowadzi przez Ostrawę i Brno w Czechach, a następnie przez Wiedeń i autostradą A2 przez Graz oraz Villach w Austrii do granicy włoskiej w Tarvisio. Stamtąd popularną (i często zatłoczoną) autostradą A4 łatwo dojedziemy do Wenecji i dalej w kierunku głównych atrakcji riwiery adriatyckiej. A także do Werony, nad południową część jezioro Garda oraz do Mediolanu. Z kolei autostrada A13 zaprowadzi nas na południe – do Ferrary, Bolonii, gdzie łączy się ze słynną drogą A1 do Florencji, Rzymu i Neapolu, znaną jako „autostrada słońca”.

Jeśli planujemy pobyt we włoskich dolomitach lub w okolicach Riva del Garda na północnym brzegu największego jeziora Italii, wygodniej będzie wybrać trasę przez Salzburg, Innsbruck oraz przełęcz Brenner. Natomiast podróż na wybrzeże liguryjskie, do San Remo i do Cinque Terre wymaga już większych modyfikacji. Wtedy najlepiej zdecydować się na przejazd przez Niemcy oraz Vaduz i Lugano w Szwajcarii. Trasę przez Niemcy i Austrię powinni wybrać przy planowaniu włoskich wakacji mieszkańcy Dolnego Śląska i zachodniej Polski. Za to osoby wyjeżdżające ze wschodu mogą podróżować przez Czechy i Austrię, ale też Słowację i Austrię lub Węgry i Słowenię.

O czym pamiętać? Opłaty, winiety, wjazd do stref ZTL

Poza paliwem najważniejsze koszty, jakie trzeba uwzględnić przy wyjeździe samochodem do Włoch, to opłaty za autostrady oraz parkingi przy najpopularniejszych atrakcjach. Pamiętajmy, że w Italii – w przeciwieństwie do Czech czy Austrii – nie obowiązują winiety. Za autostrady płacimy na bramkach, w zależności od liczby przejechanych kilometrów. Wyjątkiem jest tylko Autostrada Pedemontana na północy Lombardii, za którą trzeba zapłacić online w ciągu 15 dni po przejeździe. Średnia cena w 2022 r. to ok. 7,50-8 EUR za 100 km, jednak może ona różnić się nieco w zależności od regionu. Na biedniejszym południu są nawet odcinki darmowe.

Włochy samochodem - drogi nad morzem

Każdorazowo przy wjeździe na autostradę trzeba upewnić się, czy na pewno wzięliśmy bilet. Jest to o tyle istotne, że dostępne są również otwarte pasy dla pojazdów wyposażonych w elektroniczny system poboru opłat, oznaczone symbolem Telepass. Jeśli przypadkiem przejedziemy takim pasem i nie pobierzemy biletu, możemy mieć później spory problem przy zjeździe. Opłatę za przejazd możemy uiścić kartą lub gotówką. Obecnie większość bramek działa bezobsługowo. Polskich kierowców może z początku zaskoczyć, że bilet i kartę płatniczą wkłada się zwykle w ten sam slot w automacie.

Włochy samochodem - autostrady

Gdy już uda się zjechać z autostrady, w większości miast i miasteczek musimy uważać na tzw. strefy ZTL (Zona a Traffico Limitato). Jest to obszar, do którego mogą wjeżdżać wyłącznie posiadacze specjalnych pozwoleń – zwykle mieszkańcy. ZTL najczęściej obejmuje historyczne centra miast, gdzie uliczki są wąskie i raczej nieprzystosowane do ruchu samochodowego. Ograniczenia mogą obowiązywać przez cały czas lub tylko w określonych godzinach. Stosowna informacja zawsze znajduje się na znaku przy wjeździe. Warto zwracać na takie znaki uwagę. Nawet przypadkowe przekroczenie granic ZTL skutkuje mandatem w wysokości od 80 do nawet 300 EUR, a pojazdy kontrolowane są elektronicznie. Jeśli jednak mamy rezerwację w hotelu na terenie takiej strefy, możemy przed wyjazdem skontaktować się z recepcją, by otrzymać tymczasowe pozwolenie.

Włochy samochodem - strefy ZTL

Sprawdź informacje praktyczne – parkowanie, stacje benzynowe

Parkowanie we włoskich miastach jest prawdziwym wyzwaniem dla kierowców z innych krajów. Dlatego o ile to tylko możliwe, najlepiej zostawić samochód na którymś z dużych parkingów zlokalizowanych w pobliżu największych atrakcji turystycznych. Może być drogo – nawet 2-3 EUR za godzinę – ale przynajmniej będzie w miarę wygodnie i bezpiecznie. Jeśli jednak zdecydujemy się zostawić samochód na ulicy, musimy pamiętać, że miejsca parkingowe we Włoszech zwykle oznaczone są kolorami. Biały oznacza parkowanie bezpłatne, niebieski – płatne w parkometrze, natomiast żółty to przestrzeń zarezerwowana wyłącznie dla mieszkańców. Czasem białe miejsca także posiadają adnotację, że mogą z nich korzystać tylko rezydenci, warto więc dokładnie sprawdzać znaki. Innym popularnym rozwiązaniem są miejsca bezpłatne, ale ograniczone czasowo, np. maks. do 2 godzin. Wtedy należy umieścić za przednią szybą specjalny zegar (można je znaleźć na stacjach benzynowych), na którym zaznaczamy godzinę rozpoczęcia parkowania.

Włochy samochodem - parkowanie

W przeciwieństwie do parkowania uzupełnianie zapasu paliwa podczas zwiedzania Włoch nie powinno być większym problemem. Stacji benzynowych jest stosunkowo dużo – jednak nie wszystkie czynne są przez całą dobę. Ponadto duża część z nich to punkty bezobsługowe. A zatem zanim rozpoczniemy tankowanie, musimy wrzucić do automatu odpowiednią sumę pieniędzy lub preautoryzować kartę, wybierając konkretną kwotę bądź opcję „do pełna”. Często też na stacjach dostępne są dwie opcje – z obsługą i możliwością płatności w kasie (nawet o 0,30 EUR/l drożej) albo samodzielnie w niższej cenie, ale wtedy musimy zapłacić w automacie.

Włochy samochodem - stacje benzynowe

Jakie przepisy obowiązują na włoskich drogach?

Jadąc do Włoch, nie musimy uczyć się nowych zasad – większość przepisów nie różni się specjalnie od tego, co znamy z polskich dróg. Warto jednak pamiętać, że duża część lokalnych mieszkańców (szczególnie na południu kraju) traktuje zapisy kodeksu drogowego dość swobodnie. Koniecznie zatem trzeba kierować się zasadą ograniczonego zaufania. A przy tym uzbroić w cierpliwość. Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie najważniejszych wytycznych dla kierowców:

Włochy samochodem - wybrzeże Amalfi

Ograniczenia prędkości

 • W terenie zabudowanym – 50 km/h
 • Poza terenem zabudowanym – 90 km/h
 • Na drogach ekspresowych – 110 km/h
 • Na autostradach – 130 km/h.

Bardzo częstym widokiem na drogach w całej Italii – w tym w tunelach – są fotoradary (oznaczone znakiem „Controllo elettronico della velocita”). Policja stosuje również odcinkowy pomiar prędkości. Dlatego nawet jadąc autostradą, lepiej zanadto nie przekraczać dopuszczalnych norm.

Światła

 • Poza terenem zabudowanym należy jeździć z włączonymi światłami mijania przez całą dobę.

Opony

 • W okresie od 15 listopada do 15 kwietnia na wybranych drogach trzeba używać opon zimowych lub posiadać w bagażniku łańcuchy na koła. Choć teoretycznie dotyczy to obszarów górskich, w praktyce liczne odcinki głównych dróg krajowych, a nawet autostrad objęte są tym przepisem. Ponadto policja bardzo skrupulatnie pilnuje jego przestrzegania.

Przewóz dzieci

 • Wszystkie dzieci o wadze do 18 kg muszą być obowiązkowo przewożone w specjalnym foteliku, a do 10 kg – w foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy.
 • Dzieci o wadze do 36 kg i wzroście do 150 cm powinny jeździć w foteliku lub na podkładce, zapięte 3-punktowymi pasami bezpieczeństwa.

Alkohol

 • Dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.

Obowiązkowe wyposażenie

 • kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów
 • trójkąt ostrzegawczy
 • gaśnica (zalecane)

Niezbędne dokumenty

 • dowód osobisty lub paszport
 • prawo jazdy – wystarczy polskie
 • dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym
 • dowód ubezpieczenia OC pojazdu
Włochy samochodem - Dolomity

Ile kosztuje podróż autem do Włoch?

Na koszty dojazdu składają się przede wszystkim następujące wydatki:

 • Paliwo: zarówno we Włoszech, jak i w krajach tranzytowych ceny są nieco wyższe niż w Polsce. Aktualnie (początek sierpnia 2022) średnia cena dla Włoch to ok. 1,93 EUR (9,08 zł) za litr benzyny PB95 i 1,91 EUR (ok. 8,97 zł) za litr oleju napędowego. Na czeskich stacjach zapłacimy odpowiednio ok. 8,65 zł i 8,71 zł, w Austrii 9,22 zł i 9,25 zł, natomiast w Niemczech 8,15 zł i 9,07 zł. Nie zapominajmy jednak, że ceny przy autostradach są zwykle wyższe od średnich.
 • Autostrady: winiety w krajach tranzytowych kosztują odpowiednio 440 CZK (ok. 17,50 EUR) za 30 dni w Czechach, 9,60 EUR za 10 dni lub 28,20 EUR za 60 dni w Austrii (nie ma opcji 30-dniowej) oraz 14 EUR za 30 dni na Słowacji. Niemieckie autostrady są bezpłatne. Jeśli granicę z Austrią planujemy przekraczać w Dolomitach, musimy dodatkowo zapłacić za przejazd przez przełęcz Brenner (10 EUR w jedną stronę). Koszt przejazdów autostradami we Włoszech zależy od celu naszej podróży. Np. trasa od przejścia granicznego Tarvisio do Wenecji to ok. 18 EUR, do Bolonii ok. 30 EUR, a do Rzymu – 57 EUR.
 • Noclegi tranzytowe: najlepiej w okolicach granicy czesko-austriackiej lub w Niemczech, koszt noclegu za śniadaniem dla 2 osób to ok. 350-400 zł za noc.
 • Inne wydatki: dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, parkingi, posiłki na trasie, ew. bilety wstępu do zwiedzanych obiektów.

Co zwiedzić w drodze na wakacje?

Co zwiedzić po drodze do Włoch

Lista atrakcji turystycznych Włoch może przyprawić o zawrót o głowy – ale i po drodze nie brakuje ciekawych miejsc. A trasa z Polski do ojczyzny pizzy i prosecco sama w sobie może być fascynującą przygodą. Nie trzeba specjalnie z niej zbaczać, by zobaczyć takie czeskie i austriackie perełki, jak m.in. Ołomuniec, Brno, Mikulov czy Wiedeń, a także – przy wyborze nieco innej marszruty – Salzburg, Innsbruck i opactwo w Melku. Trasa przez Niemcy obfituje w nie mniej atrakcyjne miejsca – będziemy mijać m.in. Drezno, Norymbergę czy Monachium. A niewielki skok w bok pozwoli ponadto zwiedzić historyczny Bamberg, baśniowe zamki Neuschwanstein i Hohenschwangau a nawet… niemiecką filię Legolandu w mieście Günzburg.

Sprawdź wyjątkowe hotele we Włoszech

od 891 zł / pokój

Grand Hotel Salsomaggiore

Salsomaggiore, Włochy

od 480 zł / pokój

Aurina Lodges

Lutago, Włochy

od 1164 zł / pokój

Comments are closed.