Półwysep Helski to z pewnością jedno z najpiękniejszych miejsc nad Bałtykiem. Co roku przyjeżdżają tu tłumy turystów spragnionych słonecznego wypoczynku. Władysławowo to miasto, które stanowi świetną bazę wypadową, gdyż położone jest u nasady półwyspu, więc blisko stąd zarówno do wszelkich atrakcji, jakie oferuje mierzeja Helska, jak i do licznych atrakcji w popularnych, sąsiednich kurortach, takich jak Jastrzębia Góra czy Rozewie. Sprawdźcie, co warto zobaczyć we Władysławowie i okolicach!

Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych nadmorskich miejscowości. I nie bez powodu! Na turystów czekają liczne atrakcje — zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Największą z nich jest oczywiście plaża. Szeroka, piaszczysta, rozciągająca się na 23 km to prawdziwa mekka dla turystów. Władysławowo oferuje dostęp aż do pięciu strzeżonych w sezonie kąpielisk. Co więcej, same plaże są szerokie i czyste, a do tego wyposażone w atrakcje dla najmłodszych. Znajdziecie tu także bary i punkty gastronomiczne oraz wypożyczalnię sprzętu wodnego. 

Plaże znajdują się też od strony zatoki, między Władysławowem a Chałupami. Woda jest tu cieplejsza, a plaże skromniejsze. To królestwo windsurferów, którzy niezależnie od pogody ćwiczą tu ten popularny na półwyspie sport. Znajdziecie tu zarówno szkołę windsurfingu i kitesurfingu, jak i wypożyczalnię sprzętu. 

Aby chwilę odpocząć od tych wszystkich kolorowych i głośnych atrakcji, jakie oferuje kurort, polecamy wybrać się na łono natury. W okolicy Władysławowa rozciąga się Nadmorski Park Krajobrazowy, który obejmuje cały Półwysep Helski oraz pas morskiego wybrzeża od Białogóry do Władysławowa. Na terenie parku znajdziecie przepiękne wybrzeża klifowe (najbardziej widokowe to te w Jastrzębiej Górze i Chłapowie), wydmy (szczególnie te na Półwyspie Helskim) oraz równiny torfowe, np. Torfowe Kłyle. 

Większość tych cudów natury możecie zobaczyć, zwiedzając ścieżki przyrodnicze i piesze szlaki turystyczne. Polecamy wybrać się ścieżką “Przez wąwozy i klify Rozewia”, po “Torfowych Kłylach”, czy też wybrać się nieco w głąb półwyspu i zobaczyć Górę Libek oraz żyzne lasy z orlicą w Juracie. 

Będąc we Władysławowie nie da się ominąć najważniejszego punktu kurortu — Portu Władysławowo. To jeden z największych portów rybackich nad Bałtykiem i najważniejszych pod względem ilości wyładowywanej ryby, który działa już od 1939 roku. To doskonałe miejsce na wieczorny spacer, kiedy można podziwiać zacumowane przy brzegu jachty i statki, a także przejść się po falochronie, który pełni rolę mola. Można stąd również wyruszyć w rejs po morzu.

Dom Rybaka to monumentalna budowla w stylu socrealistycznym, która niegdyś służyła jako hotel dla rybaków, a dziś cieszy oczy turystów i jest siedzibą Urzędu Miejskiego. W jego wnętrzach można podziwiać wystawę rękodzieła kaszubskiego i Muzeum Motyli, natomiast przyległa do budynku wieża jest obleganą przez turystów atrakcją.

To świetny punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę całego Władysławowa, a także Półwyspu Helskiego i Zatoki Puckiej. Dom Rybaka mieści się przy ulicy Hellera 19. Za bilet wstępu na wieżę widokową zapłacicie około 11 złotych. 

Spacerując urokliwą promenadą możecie natrafić na wyjątkowe miejsce — Aleję Gwiazd Sportu. Aby upamiętnić największych polskich sportowców, w granitowe płyty wmurowano 36 mosiężnych gwiazd, na których wygrawerowano imiona i nazwiska sportowych osobistości. Znajdziecie tu takie nazwiska jak Kazimierz Deyna, Dariusz Michalczewski czy też Robert Korzeniowski.

Władysławowo może pochwalić się Aleją Gwiazd Sportu – to wyjątkowe miejsce, bo jedyne takie w Polsce. Co roku organizowane są festiwale, podczas których odbywają się liczne imprezy z udziałem znanych sportowców. 

Ciekawą propozycją na spędzenie deszczowego popołudnia we Władysławowie może być zwiedzanie Muzeum Motyli. Na miejscu czekają na was tysiące pięknych eksponatów — głównie egzotycznych motyli i ciem, ale także chrząszczy, patyczaków czy też ptaszników. Dzieci odkryją tu magiczny świat owadów. Jest co podziwiać! Obiekt mieści się na trzecim piętrze wieży widokowej w Domu Rybaka. Za bilet wstępu zapłacicie 16 zł za dziecko i 20 zł za osobę dorosłą. 

Osoby, które wolą obcować z żywymi motylami zachęcamy do odwiedzenia motylarni w Porcie Władysławowo. To największa motylarnia w Polsce, gdzie znajdziecie największe i najpiękniejsze motyle egzotyczne z całego świata, które swobodnie latają i siadają zwiedzającym na głowie lub ramionach. Niektóre z nich są ogromne — ich rozpiętość skrzydeł sięga nawet 30 cm! Przy okazji można tu poznać szczegóły dotyczące cyklu życia tych niezwykłych stworzeń. Motylarnia znajduje się tuż obok Ptaszarni, przy ul. Hryniewieckiego 1. Za bilet wstępu zapłacicie 23 zł za bilet normalny i 19 zł za bilet ulgowy. 

Żeby podziwiać figury woskowe, nie musicie już jechać ani do Londynu, ani do Berlina. Wystarczy odwiedzić Muzeum Figur Woskowych we Władysławowie przy ul. gen. Hallera 1. Czeka tu na was Robert Lewandowski (jak żywy!), Morgan Freeman czy też Bill Gates.

Któż nie chciałby mieć zdjęcia z Danielem Craigiem, znanym też jako ostatni agent 007 czy z Adele? Nikt nie pozna, że to woskowa figura. Koniecznie odwiedźcie to miejsce. Za bilet wstępu zapłacicie około 30 zł. 

Dzieci we Władysławowie mają jak w raju! Znajdziecie tu mnóstwo popularnych atrakcji i ciekawych miejsc dla dzieci. Jednym z nich jest park rozrywki Ocean Park, gdzie na 20 hektarach spotkacie morskie zwierzęta w skali 1:1, z 34-metrowym płetwalem błękitnym na czele. Oprócz tego na zwiedzających czeka tu mnóstwo ciekawostek o podwodnych stworzeniach, wodospad, żywe rekiny, ryby tropikalne oraz wioska rybacka. Dla najmłodszych przygotowano też strefę z salonem gier i maxi klockami, które dzieci uwielbiają. Park znajduje się przy ulicy Żwirowej 23, a za wstęp zapłacicie 69 zł — dzieci do lat 3 wchodzą za darmo!

Będąc we Władysławowie, warto też odwiedzić Ptaszarnię. To świetna rozrywka dla najmłodszych, którzy będą mogli obcować z egzotycznymi ptakami, których żyje tu aż ponad 80. Zwiedzający mogą podziwiać kolorowe ptaki z Ameryki Północnej i Południowej, Azji, Afryki i Australii. Co ciekawe ptaki latają tu swobodnie, można więc przyjrzeć im się z bliska. Ptaszarnia znajduje się przy Porcie Władysławowo, na ul. Hryniewieckiego 1. Bilet normalny kosztuje 23 złote, a bilet ulgowy – 19 zł. 

Władysławowo, jak i cały Półwysep Helski to idealne miejsce na wyprawy rowerowe. Najpopularniejsza trasa prowadzi wzdłuż półwyspu, aż na sam Hel. Ścieżka biegnie nad zatoką, skąd przez cały czas można podziwiać Bałtyk. Inne ciekawe propozycje wycieczek rowerowych to trasa przez Bielawskie Błota, wiodąca z Jastrzębiej Góry przez Mieroszyno, Parszkowo, Starzyno, Mechowo i kończąca się w Jastrzębiej Górze.

Można się też wypuścić na wycieczkę po Puszczy Darżlubskiej i z Pucka przemknąć na dwóch kołach po nadmorskich lasach. Malownicza jest także trasa z Władysławowa na Karwieńskie Błota, która prowadzi przez Ostrowo, Jastrzębią Górę, Rozewie i Chłapowo. 

W okolicy Władysławowa także znajdziecie wiele atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest latarnia morska w Rozewiu, a w zasadzie dwie — Rozewie I i Rozewie II. W pierwszej z nich mieści się jedyne w kraju Muzeum Latarnictwa Morskiego.

Będąc w okolicy, warto też zajrzeć do drugiej latarni, której historia jest bardzo ciekawa. Wybudowana 150 lat temu, przez 112 lat była niedostępna dla zwiedzających. W końcu dwa lata temu, po remoncie została ponownie otwarta dla turystów. Z obu latarni rozciąga się cudowny widok na okolicę. 

A teraz coś dla miłośników labiryntów! Jeśli odwiedzacie Władysławowo, warto zobaczyć w jego okolicach labirynt w Swarzewie. Na powierzchni 2,5 ha rozciąga się ogromny labirynt w polu 3-metrowej kukurydzy. Można się tu zgubić — korytarze mają łącznie 3500 m. Przy okazji na drodze staną wam arcyciekawe obiekty, takie jak spodek UFO, helikopter, wielki monster truck, zabytkowa lokomotywa i samoloty. To doskonała rozrywka dla całej rodziny. Na najmłodszych czeka dodatkowo plac zabaw dla dzieci z wielkim dmuchańcem. Za wejście dla dziecka do lat 15 zapłacicie 45 zł, a za bilet normalny – 49 zł.