Wirtualna wizyta w muzeach i miejscach kultury w Polsce - Kopalnia soli w Wieliczce

Spacer słynnym labiryntem solnych korytarzy – bez konieczności schodzenia pod ziemię. Podróż w czasie i przestrzeni do krainy egipskich bogów – w zasięgu jednego kliknięcia. Wycieczka do prawdziwego zamku – wprost z kanapy.  Dziś zapraszamy Was w wirtualną podroż w granicach cyberprzestrzeni po najciekawszych muzeach, miejscach kultury i atrakcjach turystycznych w Polsce.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Wirtualna wycieczka po muzach i miejscach kultury w Polsce - Kopalnia Soli w Wielczce
Georgios Tsichlis / Shutterstock.com

Jeśli pragniecie zobaczyć jeden z siedmiu cudów Polski i zachwycić się labiryntem solnych korytarzy, nie musicie zapadać się pod ziemię. Wystarczy, że zagłębicie się w… Internecie. To istna kopalnia wiedzy, w granicach której – słynna na cały świat, wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO – kopalnia soli w Wieliczce także znalazła swe miejsce.

Zwiedzający online mają do wyboru kilka opcji. Wirtualny – i samodzielny spacer – po kaplicach św. Kingi i św. Antoniego lub wirtualne oprowadzanie przez przewodnika po Trasie Turystycznej, która wiedzie przez wykute w soli przepiękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie oraz unikalne solne rzeźby. To ponad 3 km krętych korytarzy i 800 schodów. Wrażenia niesamowite! Dla głodnych wrażeń przygotowano także specjalny, 8-odcinkowy film dokumentalny prezentujący znane i mniej znane oblicza wielickiej kopalni – dostępny na kanale YouTube.

Wybierz się na wirtualny spacer po słynnej kopalni w Wieliczce – wejście tutaj »

Zamek Królewski w Warszawie

Wirtualny spacer po muzeach i miejscach kultury w Polsce - Zamek Królewski

A teraz macie szansę przenieść się z domowych pieleszy prosto do zamku, i to nie byle jakiego! Wszak stoi on w historycznym centrum Warszawy, a jego mieszkańcami byli książęta, koronowane głowy i prezydent. Zamek Królewski w Warszawie również przełącza się na tryb online i w ramach cyklu „Z@mek online” udostępnia do oglądania królewskie apartamenty i komnaty oraz swoje bogate zbiory. Możemy wybrać się na przechadzkę po Sali Tronowej, Sali Rycerskiej, zajrzeć do sypialni i garderoby króla. Obiekt ponadto prezentuje na swojej stronie nagrania poświęcone historii tego unikatowego miejsca, a także prelekcje o najważniejszych zamkowych dziełach (w tym o słynnej „Dziewczynie w ramie obrazu” oraz „Uczonym przy pulpicie” Rembrandta). Możemy też wybrać się na wirtualne zwiedzanie Pałacu Pod Blachą znajdującego się u podnóża Zamku Królewskiego.

Przekonaj się, co kryje się w zamkowych murach – wybierz się na wirtualny rekonesans po Zamku Królewskim – tutaj»

Muzeum Powstania Warszawskiego

Wirtualny spacer po muzeach i miejscach kultury w Polsce - Muzeum Powstania Warszawskiego
Electric Egg/ Shutterstock.com

W Sieci pojawiło się pierwsze i trudno się temu dziwić! Otwarte w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania muzeum to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Tutejszą ekspozycję nie tyle się ogląda, co doświadcza. Aranżacja wnętrza wraz z wykorzystanymi efektami multimedialnymi przybliżają powstańczą rzeczywistość. Emocje towarzyszące wirtualnej wyprawie są nie mniej intensywne niż podczas realnej wizyty w budynku dawnej elektrowni tramwajowej.

Wirtualna platforma, skonstruowana dzięki technologii 3D, umożliwia „patrzenie” na ekspozycję okiem interaktywnej kamery. Co więcej, dzięki połączeniu technologii flash, dźwięku i wideo, można dowolnie sterować ruchem kamery i podziwiać trójwymiarowe, przedstawione z fotorealistyczną dokładnością eksponaty z każdej strony. To trzeba zobaczyć i poczuć.

Zaplanuj wirtualną wizytę po interaktywnym muzeum Powstania Warszawskiego – wejście tutaj»

Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Wirtualny spacer po muzeach i miejscach kultury w Polsce - Muzeum Archeologiczne w Krakowie
Roka / Shutterstock.com

Indiana Jones, Lara Croft, Pan Samochodzik – co łączy te słynne postacie filmowe? Oczywiście zamiłowanie do archeologii! My również uwielbiamy poznawać tajemnice przeszłości, dlatego zachęcamy do wirtualnej wizyty w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. To najstarsza tego typu placówka w Polsce – istnieje od 1850 r. Muzeum udostępnia online swoje ekspozycje stałe, niektóre bardzo „egzotyczne”: „Bogowie starożytnego Egiptu” (a tam aż 4 sarkofagi z wykopalisk w el-Gamhud), „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski”, „Peruwiańskie zbiory Władysława Klugera” i „Dzieje gmachu Muzeum Archeologicznego w Krakowie”. Dodatkowo prezentuje wystawy czasowe, które dawniej gościły w muzeum: „Zapomniane oblicza” (składają się na nie aż 53 ludzkie twarze na zabytkach archeologicznych z okresu od ok. IV w. p.n.e. do XVII w., w tym podobizny Jezusa, świętych i dawnych bóstw) czy „Ukraina przed wiekami”. Miłego odkrywania!

Obejrzyj egipskie sarkofagi, peruwiańską ceramikę, ludzkie oblicza utrwalone ponad 2000 lat temu i dowiedz się, jak żyli mieszkańcy Małopolski nawet 70 tysięcy lat temu – tutaj»

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

Wirtualna wizyta w muzeach i miejscach kultury w Polsce - POLIN
fot. M. Starowieyska, D.Golik/ Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Nic dziwnego, że Muzeum POLIN udostępnia swoje zbiory dla zwiedzających wirtualnie. To w końcu jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce! Placówka nie tylko prezentuje swoją wystawę stałą „1000 lat historii Żydów polskich”, lecz w każdą sobotę organizuje także cykl spacerów po składających się na nią interaktywnych galeriach. Dodatkowo po wystawie może nas oprowadzić sama Krystyna Czubówna, naszymi przewodnikami mogą być też Maria Seweryn i Maciej Orłoś. Na stronie muzeum znajdziemy również dostęp do kilku innych wirtualnych wystaw (m.in.: „Warszawa, Warsze” o przedwojennej Warszawie żydowskiej, „Kochanej Mamósi na pamiątkę” o dzieciach ocalonych z Zagłady czy „Dobry adres” z historiami ukrywania Żydów w okupowanej Warszawie), a także podcasty, relacje wideo ze spotkań i prelekcje online. Jest naprawdę ciekawie.

Zobacz wystawę stałą „1000 lat historii Żydów polskich” Muzeum POLIN – tutaj»

Muzeum Auschwitz-Birkenau

Wirtualna wizyta w muzeach i miejscach kultury w Polsce - Muzeum Auschwitz-Birkenau
Liya_Blumesser/ Shutterstock.com

Największe wrażenie robią włosy. W specjalnej przeszklonej gablocie jest ich podobno prawie 7 ton. Choć minęło już 75 lat, wciąż zachowały oryginalne kolory. Dziś bardziej niż cokolwiek innego przypominają o tragicznym losie blisko 1,5 mln osób, które w czasie II wojny światowej trafiły do największego hitlerowskiego obozu zagłady, czyli Auschwitz-Birkenau. Wizyta w tym miejscu z pewnością nie należy do przyjemnych. Mimo to choć raz trzeba to miejsce odwiedzić, choćby wirtualnie – teraz jest taka możliwość. Nigdzie indziej bowiem nie doświadczymy w tak bolesnym stopniu okrucieństw ostatniej wojny. Również dlatego oświęcimski obóz to jedyna na świecie pamiątka po ludobójstwie, która trafiła na listę UNESCO.

Wirtualna wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau – tutaj»

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie 

Wirtualna wizyta po muzeach i miejscach kultury w Polsce - MOCAK
Wjarek/ Shutterstock.com

Wystawa stała „Kolekcja MOCAK-u”, a także wystawy czasowe „Akcjonizm wiedeński”, „Zbrodnia w sztuce” czy „Artyści z Krakowa. Generacja 1980-1990” to tylko niektóre z kilkunastu ekspozycji dostępnych online na stronie internetowej MOCAK-u, pierwszego w Polsce zbudowanego od podstaw muzeum w całości poświęconego sztuce współczesnej. Wirtualny spacer po korytarzach zbudowanego w miejscu dawnej fabryki Oskara Schindlera muzeum to doskonała okazja, by zapoznać się z pracami artystów dwóch ostatnich dziesięcioleci prezentowanymi w kontekście powojennej awangardy i konceptualizmu. W zbiorach muzeum dostępnych jest niemal 4000 prac 207 artystów. Jest co oglądać, ale nie tylko. Do dyspozycji wirtualnych gości pozostają e-galeria oraz darmowe artykuły z archiwalnych numerów „MOCAK Forum”, a dla tych najmłodszych (i młodych duchem) – specjalne zadania edukacyjne i zeszyty Twórcza Kolekcja do pobrania.

Wybierz się na wirtualny spacer korytarzami krakowskiego MOCAK-u – wejście tutaj»

Muzeum Wsi Kieleckiej 

Wirtualna wizyta w muzeach i miejscach kultury w Polsce - Muzeum Wsi Kieleckiej

Trochę więcej powietrza, trochę więcej przestrzeni – a konkretnie 60 ha parku etnograficznego oglądanego w sferze 360 stopni wokół nas. A do tego z komentarz do każdego z obserwowanych obiektów. Oto wirtualna propozycja Parku Etnograficznego w Tokarni – miejsca, w którym zachowano najcenniejsze zabytki wiejskiego i małomiasteczkowego budownictwa Kielecczyzny z przełomu XVIII i XIX wieku.

Podczas wirtualnego spaceru po terenie skansenu mijamy m.in. dwór z Suchedniowa, spichlerz ze Złotej, kościół z Rogowa, wiatraki z Grzmucina i Pacanowa czy chałupy z Rokitna, Ślęzan, Bronkowic, Siekierna, Chrobrza i Świątnik. Można także zajrzeć do wnętrz obiektów – wszystkie są w pełni umeblowane i wyposażone w sprzęt codziennego użytku charakterystyczny dla regionu, z którego pochodzą.

Spacer po terenie Parku Etnograficznego w Tokarni w zasięgu jednego kliknięcia – wejście tutaj»

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Wirtualna wizyta w muzeach i miejscach kultury w Polsce - Zamek Zamyskich w Kozłówce
fot. Arkadiusz Zarzecki / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Z domowego zacisza przenieście się wprost do pałacu! Wystarczy, że wybierzecie się na wirtualne odwiedziny do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Obiekt mieści się w XVIII-w. zespole pałacowo-parkowym rodziny Zamoyskich pod Lublinem. W czasie wycieczki po pełnych przepychu wnętrzach z zachowanym wystrojem z przełomu XIX i XX w. możemy obejrzeć bardzo dokładnie pałacowe pomieszczenia.

Wystarczy kilka kliknięć, by przekroczyć progi sypialni hrabiego i hrabiny, salonów, gabinetu, kredensu, pokoju egzotycznego czy myśliwskiego. Możemy też przyjrzeć się z bliska obrazom, rzeźbom, bogato zdobionym meblom w stylu II Cesarstwa, porcelanie miśnieńskiej, tkaninom, biżuterii czy różnego typu bibelotom. Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy zajrzeli również do słynnej powozowni i kaplicy, a nawet „przespacerowali się” po dziedzińcu, urokliwym ogrodzie francuskim i parku ze starodrzewem.

Odkryj sekrety pałacu Zamoyskich – jednego z ciekawszych muzeum-rezydencji w Polsce – tutaj» 

Historyczna Wojskowa Składnica Tranzytowa na Westerplatte

Wirtualna wizyta w muzeach i miejscach kultury w Polsce - Historyczna Wojskowa Składnica Tranzytowa na Westerplatte
Heap/ Shutterstock.com

Gdańskie Muzeum II Wojny Światowej udostępniło pasjonatom historii i bohaterskich wyczynów nie lada atrakcję – wycieczkę online po terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Na stronie muzeum znajdziemy ok. 100 oryginalnych panoram Westerplatte, w które z powodzeniem wpleciono 40 archiwalnych zdjęć i ponad 30 nagrań z relacjami obrońców półwyspu. Możemy też posłuchać materiałów z niepublikowanych wcześniej wspomnień załogi Westerplatte. Podczas pokonywania trasy spacerowej towarzyszy nam również komentarz lektora, który opowiada o wybranych obiektach na terenie placówki. Dodatkowo po wejściu na stronę możemy obejrzeć dwuminutowy dokument „Samotna walka” oraz wideo z ataku pancernika Schleswig-Holstein na polskie wybrzeże. A na koniec – wykonać pamiątkową pocztówkę i, jak na turystę przystało, przesłać ją do znajomych.

Spacer po Westerplatte jest pasjonującym powrotem do przeszłości – ciekawej, choć trudnej. Dowiedz się, jak wyglądała obrona półwyspu i jak wyglądało samo  Westerplatte – tutaj»