Polskie wybrzeże to nie tylko piasek, słońce i morskie kąpiele pośród fal. Po zejściu z plaży również znajdziemy fascynujące miejsca – parki narodowe i rozrywki, przyrodnicze osobliwości, światowej klasy zabytki czy miasteczka, w których czas się zatrzymał. Oto najciekawsze miejsca i atrakcje dla całej rodziny w odległości nie więcej niż pół godziny jazdy od bałtyckiego brzegu – w sam raz na rodzinne wakacje nad polskim morzem

Rodzinne atrakcje nad morzem

Najciekawsze atrakcje nad Morzem Bałtyckim – dla całej rodziny

Bałtyk to Polsce synonim prawdziwych wakacji. I nie ma znaczenia, czy rezerwując noclegi nad morzem, wybierzemy Świnoujście, Kołobrzeg, Rewal, Hel, okolice Jastrzębiej Góry, Pucka, Krynicy Morskiej czy inny kurort, uzdrowisko, zatokę czy inny punkt wzdłuż wybrzeża. Wszędzie czekają liczne atrakcje dla całej rodziny, a szlak rowerowy czy place zabaw dla dzieci to tylko niektóre z nich. Dokładnie przeanalizowaliśmy ciekawe miejsca nad morzem, aby spośród nich wszystkich wybrać te, które szczególnie warto zobaczyć i warto zwiedzić, spędzając urlop nad Bałtykiem.

Zaplanuj rodzinny urlop nad Bałtykiem już dziś

Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie – niezwykły skansen

Czy łóżka naszych przodków były wygodne? Ile krzepy potrzeba, by udźwignąć miecz? Jak to jest pisać gęsim piórem albo rozpalać ognisko przy pomocy krzemienia? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziemy w niezwykłym interaktywnym skansenie na niewielkiej wyspie w pobliżu miejscowości Wolin, ok. 20 km od Międzyzdrojów. Wystarczy przekroczyć drewnianą bramę, by momentalnie przenieść się o 1000 lat wstecz – w czasy, gdy gdzieś na tych terenach istniały legendarne osady wikingów Jomsborg i Wineta. Wzniesione z grubych bali chaty wyglądają dokładnie tak, jak w czasach Mieszka I i Eryka Zwycięskiego, między zabudowaniami przemykają wojownicy w zbrojach i kobiety w historycznych szatach, w stoczni rzemieślnicy budują tradycyjne łodzie, a nad ogniem pieką się pachnące podpłomyki.

Bo Centrum Słowian i Wikingów to nie muzeum, ale miejsce, które przez cały czas żyje własnym życiem. Nie przybywa się tu po to, by tylko oglądać i czytać podpisy na tabliczkach. Wszystkich eksponatów można dotykać – stroje przymierzyć, narzędzia wypróbować, mieczem pomachać, a z łuku postrzelać. Regularnie organizowane są również warsztaty dawnych rzemiosł, rekonstrukcje bitew czy rejsy statkiem Wikingów, a niektóre imprezy przyciągają nawet po kilka tysięcy amatorów życia jak za dawnych lat.

Fokarium na Helu – idealne na niepogodę

Jeszcze w XVII w. na Półwysep Helski można było dostać się tylko statkiem lub wpław – była to bowiem jedna z kilku osobnych wysepek, oblewanych ze wszystkich stron spienionymi wodami Bałtyku. Dziś, wjeżdżając przez Władysławowo, wkracza się wakacyjnego eldorado, gdzie czeka całe mnóstwo atrakcji. Bunkier, kuter rybacki, promenada i deptak, piaszczysta plaża i Muzeum Obrony Wybrzeża to tylko niektóre z elementów wypoczynkowej układanki, jakie opisuje każdy sensowny blog podróżniczy pod hasłem „Mierzeja Helska” w sekcji „Wakacje nad morzem”.

Unda słynie z pięknych oczu i głosu przypominającego okrętową syrenę, Agata jest nieśmiała i zwykle trzyma się na uboczu, Ewa uwielbia wodne igraszki, a Bubas to doświadczony podróżnik, który mógłby opowiedzieć niejedną ciekawą historię. Na co dzień towarzyszą im jeszcze Ania oraz najmłodszy w tym towarzystwie Fok. Wszystkie mają szare futerko (choć w różnych odcieniach), sympatyczne mordki i wilczy apetyt na śledzie. O kim mowa? Oczywiście o bałtyckich fokach, które można spotkać w Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu.

Cała szóstka zdążyła już sobie zaskarbić sympatię setek tysięcy dzieciaków, które zawsze tłumnie stawiają się przy helskich basenach w okolicach godziny 11 i 14 (a latem również 17), czyli w porze karmienia. W czasie tego codziennego rytuały każde ze zwierzątek kolejno wychodzi na brzeg i demonstruje swoje umiejętności, by zasłużyć na porcję smakołyków. A jeśli naszym pociechom wciąż będzie mało, warto zajrzeć na ciekawą wystawę „Ssaki naszego morza” oraz do „żywego kina”, czyli specjalnej sali z ogromną szybą, przez którą można podglądać foki baraszkujące pod wodą.

Fokarium to nie wszystko – sprawdź artykuł, w którym odkryjesz inne ciekawe miejsca i atrakcje na Helu.

Ogrody Tematyczne Hortulus w Dobrzycy

Nie od dziś wiadomo, że ogrodnictwo może być prawdziwą sztuką… Wielobarwne kompozycje stworzone z kwiatów, drzew i krzewów w niczym nie ustępują arcydziełom malarstwa czy rzeźby. Najlepszym miejscem, by się o tym przekonać, jest jedyny w naszym kraju kompleks ogrodów, do których warto wybrać się na wycieczkę. Zostały one zaprojektowanych zgodnie z różnymi motywami tematycznymi z całego świata. Mieści się on w niewielkiej miejscowości Dobrzyca, ok. 13 km od Ustronia Morskiego i 18 km od Mielna. Na obszarze 5 ha możemy podziwiać aż 28 perełek ogrodniczego kunsztu, połączonych w jedną, imponującą całość.

Są wśród nich ogrody zainspirowane geografią i kulturą (japoński, francuski, angielski czy śródziemnomorski), nawiązujące do twórczości słynnych postaci („ogród Gaudiego”), przenoszące zwiedzających w krainę baśni (ogród Trolli i Baby Jagi), ale też jak najbardziej użytkowe, jak ziołowy czy warzywny. Koneserów niebanalnych doznań z pewnością zainteresują „ogrody zmysłów”, w których szczególny nacisk położono na barwę, zapach, a nawet dźwięk. Mocniejsze wrażenia zapewni natomiast otwarta w 2014 r. nowa część zwana Hortulus Spectabilis, z ogromnym labiryntem i wieżą widokową. Łącznie znajdziemy tu ponad 6 tysięcy gatunków roślin, w tym liczne odmiany egzotyczne i niespotykane w naszym kraju! Wystarczy wymienić metasekwoja, cedr, kasztan jadalny albo tulipanowiec. Bujnej roślinności towarzyszą liczne sadzawki, rzeźby, fontanny, mostki i pergole, a całość urzeknie nie tylko niepoprawnych romantyków.

Słowiński Park Narodowy – ciekawe miejsce dla małych przyrodników

Erg Chebbi w Maroku, pustynia Namib w Namibii czy park narodowy Corralejo na Wyspach Kanaryjskich to najsłynniejsze miejsca na świecie, w których główną atrakcją turystyczną jest… piasek. Piasek, który wskutek działania wiatru oraz innych naturalnych czynników przybiera niezwykłe formy, do złudzenia przypominające fantastyczny, pozaziemski krajobraz. Niewielki obszar bałtyckiego wybrzeża między Łebą a Rowami również mieści się w tym gronie.

Znajdziemy tu jedno z największych w Europie skupisk ruchomych wydm. Wędrują one z prędkością nawet 10 m rocznie, „pożerając” przy okazji kolejne drzewa i zostawiając za sobą kikuty tych, które już wcześniej stanęły im na drodze. Najwyższa z wydm, Łącka Góra, osiąga wysokość od 30 do 40 m n.p.m. Warto więc wdrapać się na szczyt, żeby podziwiać piękne widoki – na morze i nie tylko. A kto będzie miał odrobinę szczęścia, może nawet przeżyć prawdziwą burzę piaskową. Na szczęście Łeba i Ustka są blisko, więc nie trzeba za wszelką cenę szukać oazy.

Poznaj inne fascynujące parki narodowe w Polsce.

Labirynt Park w Łebie

Labirynt Park w Łebie – materiały promocyjne parku

Choć w środku nie ma Minotaura, Złotej Kaczki ani innych mitologicznych stworów, zabawa będzie jak z bajki, a pobyt nad morzem niezapomniany. Labirynt Park Łeba (nie mylić z Łeba Park, gdzie czekają dinozaury) to największy w Polsce naturalny labirynt ogrodowy 3D, rozciągający się na powierzchni aż 5 tys. m2. Śmiałkowie, którzy zdecydują się do niego wejść, mają do zdobycia 5 baz oraz kilka platform widokowych, ułatwiających orientację w tej plątaninie ścieżek, tajnych przejść i ślepych zaułków. Bo nawet jeśli wprawni specjaliści od łamigłówek będą w stanie przejść całość nawet w 20 minut, zagubić się wśród zielonych ścian z żywopłotu jest naprawdę łatwo.

Najciekawsze miejsca nad morzem Bałtyckim: Labirynt Park w Łebie
Najciekawsze miejsca nad morzem Bałtyckim: Labirynt Park w Łebie

Ale na tym właśnie polega urok tego miejsca, a wspólne szukanie drogi do wyjścia będzie wspaniałą zabawą dla całej rodziny. Poza tym zawsze możemy skorzystać z mapy. Dla najmłodszych zdobywców dostępne są drewniane wózki, by zmaganie się z labiryntem było jeszcze wygodniejsze. A kiedy już uda nam się wydostać na otwartą przestrzeń, możemy poznać historię słynnych labiryntów, a milusińscy mają do dyspozycji Magiczny Ogród Gier, w którym zagrają w bierki czy bilard w formacie XXL.

Woliński Park Narodowy

Na pierwszy rzut oka gwarne Międzyzdroje nie są miejscem, w którym możemy poczuć bliski kontakt z dziewiczą naturą. Rezerwat przyrody z widokiem na morze? Nie to koniecznie przychodzi nam do głowy, analizując charakter tej jednej z najpopularniejszych nadmorskich miejscowości. A jednak wystarczy zaledwie kilkuminutowy spacer od centrum, by zagłębić się w sosnowy las porastający nadmorskie wzgórza. Szybko odkryjemy niezbite dowody na to, że to właśnie w tym miejscu polskie wybrzeże jest najpiękniejsze. Jak bowiem nie ulec urokowi górujących na taflą Bałtyku klifów, z których najbardziej imponujące osiągają nawet 95 m wysokości? A to zaledwie niewielka część atrakcji, jakie kryją się w Wolińskim Parku Narodowym.

Poszukiwacze przyrodniczych ciekawostek (i fani Tarzana) znajdą tu m.in. jedyne polskie liany, czyli pnącza wiciokrzewu pomorskiego, które na stromych zboczach potrafią wyrosnąć nawet do 18 m. Nie mniej intrygujący jest mikołajek nadmorski, nie bez przyczyny nazywany „polskim kaktusem”. Na amatorów bliskich spotkań z dziką zwierzyną czeka Zagroda Pokazowa Żubrów, w której oprócz króla puszczy można podziwiać również innych mieszkańców okolicy, w tym uznanego za symbol parku orła bielika. Warto również sprawdzić, czy słynne Jezioro Turkusowe naprawdę jest turkusowe oraz na ile tajna była tajna niemiecka broń o kryptonimie V3, nad którą pracowano właśnie na wyspie Wolin.

SeaPark w Sarbsku – dla dzieci w każdym wieku

Nad Bałtykiem nowe parki rozrywki wyrastają jak grzyby po deszczu. Jednak to otwarty w 2012 r. SeaPark w położonym zaledwie 8 km od Łeby Sarbsku był pierwszym, który został w całości poświęcony tematyce mórz i oceanów. W rolach głównych występują oczywiście wodne stworzenia – zarówno żywe, jak i drobiazgowo zrekonstruowane w skali 1:1 oraz czające się w głębinach trójwymiarowych ekranów. Sercem SeaParku jest wielkie fokarium, gdzie możemy przyjrzeć się z bliska fokom szarym i południowoamerykańskim kotikom. Ponadto można asystować przy ich karmieniu i tresurze. Jeśli zaś chcemy poszerzyć naszą wiedzę w temacie morskiej fauny – a przy okazji włożyć głowę w paszczę rekina, pstryknąć sobie fotkę z mantą albo dotknąć zęba morsa – koniecznie powinniśmy odwiedzić park makiet zwierząt morskich.

Najciekawsze miejsca nad morzem Bałtyckim: SeaPark w Sarbsku
SeaPark w Sarbsku – materiały promocyjne parku

Jedną z atrakcji ( a przy tym największą atrakcją) sarbskiego kompleksu jest jednak prehistoryczne oceanarium 3D. Mamy tu okazję stanąć oko w oko ze stworami zamieszkującymi morskie odmęty wiele milionów lat temu. A spotkanie z ogromnym żarłaczem, który niespodziewanie atakuje iluzoryczną szklaną ścianę przyprawi o dreszcz grozy nawet największego twardziela. Dlatego zlani zimnym potem szybko biegniemy do Muzeum Marynistycznego, gdzie obejrzymy m.in. rekonstrukcję mesy kapitańskiej, sporą kolekcję pamiątek związanych z Polskimi Liniami Oceanicznymi, a nawet… model żaglowca w całości zbudowany z rybich ości.

Trzebiatów

Cztery średniowieczne kościoły, z których każdy jest innego wyznania (a jeden pełnił nawet funkcję… latarni morskiej), pałac zamieszkiwany ongiś przez autorkę pierwszej polskiej powieści romantycznej napisanej przez kobietę, a nawet portret najsłynniejszego europejskiego słonia doby baroku – oddalony o ok. 10 km od morza Trzebiatów kryje w sobie niejedną niespodziankę. Niewielkie miasteczko może się pochwalić jednym z najpiękniejszych zabytkowych zespołów miejskich w północnej Polsce – i nie przypadkiem porównywane bywa do znacznie bardziej popularnego Kazimierza nad Wisłą.

Najciekawsze miejsca nad morzem Bałtyckim: Trzebiatów
Trzebiatów

Koniecznie trzeba przespacerować się po Rynku Staromiejskim, wspiąć się na 90-metrową wieżę gotyckiego kościoła Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny oraz przywitać się z symbolem miasta, czyli wspomnianym słoniem. Wykonany metodą sgraffito XVII-wieczny obraz można oglądać na ścianie jednej z kamienic. Zdaniem ekspertów przedstawia słonicę imieniem Hansken, która w 1633 r. przybyła z Cejlonu do Niderlandów i zrobiła ogromną karierę w całej Europie jako atrakcja cyrkowa. Do tego stopnia, że swego czasu uwiecznił ją na płótnie sam Rembrandt. Ale to Trzebiatów uczynił z niej swój ponadczasowy symbol.

Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie

Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie – materiały promocyjne parku

Parków miniatur w Polsce nie brakuje, jednak ten zlokalizowany w Dziwnowie przy ul. Dziwnej (przypadek?) jest jedyny w swoim rodzaju. Znajdziemy tu bowiem nie tylko drobiazgowe rekonstrukcje najsłynniejszych polskich latarni morskich w skali 1:10, ale przede wszystkim ponad kilometr malutkich torów, po których mkną miniaturowe pociągi – od klasycznych parowozów, przez ciuchcie znane z popularnych kreskówek, po superszybkie pendolino.

Najciekawsze miejsca nad morzem Bałtyckim: Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie
Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie – materiały promocyjne parku

Trasy kolejek są na tyle urozmaicone, że ich obserwacja może pochłonąć długie godziny. Składy pokonują po drodze najróżniejsze mostki, tunele czy wzniesienia, napotykają na semafory i zwrotnice, zatrzymują się też na miniaturowych dworcach. Tej baśniowej podróży towarzyszą dźwięki prawdziwych pociągów, a wizyta w parku ucieszy nie tylko najmłodszych, ale również spore grono tatusiów, którzy w dzieciństwie z wypiekami na twarzy bawili się elektryczną kolejką Piko.

Trójmiasto: atrakcje turystyczne Gdańska, Gdyni i Sopotu

Trzy wyjątkowe miasta to potrójna dawka emocji i cały szereg atrakcji, które warto odwiedzić – w Trójmieście można spędzić cały urlop i wciąż nie odkryć wszystkich jego sekretów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Miłośnicy zwiedzania koniecznie muszą wybrać się na gdańskie Główne Miasto, uznawane za jeden z najpiękniejszych zabytkowych zespołów miejskich w naszej części Europy. Spacer Długim Targiem, pamiątkowe zdjęcie z Neptunem z fontanny oraz Panienką z Okienka, wizyta w Dworze Artusa i Domu Uphagena, rzut oka na Ratusz, chwila zadumy w Kościele Mariackim (największej średniowiecznej świątyni ceglanej na świecie) oraz leniwa przechadzka Długim Pobrzeżem w cieniu słynnego Żurawia to tylko część obowiązkowych punktów programu.

Dzieciaki nie mogą przegapić pasjonujących interaktywnych ekspozycji w Centrum Hewelianum. Mają też szansę na bliskie spotkania z egzotycznymi zwierzętami – lądowymi w oliwskim ZOO i morskimi w gdyńskim Akwarium. Na zainteresowanych najnowszą historią czeka supernowoczesne Europejskie Centrum Solidarności na terenie Stoczni Gdańskiej. A przecież jest jeszcze najdłuższe w Europie molo i szykowny „monciak” w Sopocie, są otwarte dla zwiedzających okręty „Błyskawica” i „Dar Pomorza” przy Skwerze Kościuszki w Gdyni, jest wreszcie Westerplatte ze słynnym pomnikiem i zespołem umocnień z 1939 r. Na koniec zaś nie można przegapić najnowszej atrakcji Gdańska – ogromnego koła widokowego, działającego w sezonie letnim na Wyspie Spichrzów i zwanego żartobliwie „Gdańsk Eye”.

Latarnia morska Rozewie – nie tylko dla miłośników piratów

Jeśli wierzyć legendom, to niegdyś gdzieś w okolicach przylądku Rozewie z wody sterczy skała, pod którą siedzi diabeł i topi wszystkie statki, które tamtędy przepływały. Pechowo dla czorta, jedną z takich łodzi był szwedzki okręt, który w XVII w. poszedł na dno wraz z całą załogą. Gdy informacja o zatonięciu dotarła do córki kapitana, postanowiła ona  zamieszkać tutaj i co noc palić na brzegu wielkie ognisko, by ostrzec napływających żeglarzy przed niebezpieczeństwem… 

Najciekawsze miejsca nad morzem Bałtyckim: Latarnia morska Rozewie
Latarnia morska Rozewie

W rzeczywistości ta najstarsza i bodaj najsłynniejsza polska latarnia morska, której nadano imię Stefana Żeromskiego, powstała w latach 20. XIX wieku. W ciągu całego swojego istnienia była kilkakrotnie podwyższana, z powodu czego  charakteryzuje się dość nietypową architektura.  Nie jest najwyższą latarnią w kraju, ale malownicza lokalizacja, muzeum latarnictwa wewnątrz i sąsiedztwo innej latarni czynią z niej ważny punkt na szlaku latarni morskich nad brzegiem morza.

Sprawdź nasz artykuł i odkryj inne latarnie nad Bałtykiem.

Rodzinny urlop blisko plaży