Czy słyszeliście, że Podlasie to nowy hit na wakacyjne destynacje wśród turystów? Czekają tu na was ciekawe miejsca, przyrodnicze atrakcje, kulturowe uniesienia i kulinarne wzloty. A oprócz tego, można pokusić się na Podlaski Bon Turystyczny, który upoważnia do zniżki na noclegi. Krótko mówiąc – to doskonały wybór na wakacyjny wypoczynek. Zobaczcie, jakie miejsca polecamy w „Zielonych Płucach Polski”.

Tykocin, Białowieża, Białystok, Siemiatycze — gdzie warto spędzić wakacje na Podlasiu

Podlasie to wspaniała kraina, gdzie można spędzić niezapomniany czas. To doskonałe połączenie kultury, oryginalnych zabytków i oczywiście piękna natury. Jeśli jeszcze nie byliście w tym regionie Polski, zapewne zastanawiacie się, gdzie warto się udać. Oto kilka propozycji, które mogą się wam spodobać. 

Białowieża 

Białowieża to doskonała wypadowa do zwiedzania największych skarbów, jakie kryje Podlasie — w tym na czele z Puszczą Białowieską. Oprócz tego znajdziecie tu Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego, Zagrodę Pokazową Żubrów, bardzo ciekawą ścieżkę edukacyjną Żebra Żubra, wieżę widokową na tresie Białowieża — Pogorzelce, a także Cerkiew św. Mikołaja. 

Tykocin

Tykocin to niewielkie, acz bardzo urokliwe miasteczko, położone przy brzegu rzeki Narew. Mimo swoich niewielkich rozmiarów oferuje ciekawe atrakcje i zabytki, jak np. żydowską synagogę, dawny zamek króla Zygmunta II Augusta czy też główny rynek. Warto odwiedzić przy okazji targ staroci w Kiermusach. Tykocin, nawet jeśli nigdy w nim nie byliście, może wydać się wam znajomy.  Kręcone tu były filmy „U Pana Boga w ogródku” oraz „U Pana Boga za miedzą”.

Tykocin - Magazyn Travelist

Białystok 

Stolica Podlasia jest też największym miastem w regionie. Skupia liczne atrakcje, ale przyjemnie spędza się tu czas także na zwykłych spacerach. Miasto tętni zielenią, położone jest w końcu w sąsiedztwie Narwiańskiego Parku Narodowego oraz dwóch rezerwatów przyrody. Najważniejsze atrakcje Białegostoku to Pałac Branickich, znany też jako Polski Wersal, Rynek Kościuszki z Bazyliką Mniejszą Wniebowzięcia NMP, Planty Miejskie, Sobór św. Mikołaja. Ciekawostką są ciekawe murale, zdobiące ściany budynków.  

Białystok - Magazyn Travelist

Siemiatycze 

Kolejnym ciekawym miastem na Podlasiu są Siemiatycze. Przebiega przez nie szlak bunkrów. Linia Mołotowa to pas radzieckich umocnień, które wytyczono po podziale Polski w 1939 roku. Warto zobaczyć na szlaku takie obiekty na trasie: Wólka Nadbużna, Maćkowicze oraz Mielnik. Godna zobaczenia jest także Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego oraz zalew w Siemiatyczach. 

Wakacje na Podlasiu — gdzie szukać najlepszych smaków regionu?

Chociaż jedzenie jest mocno subiektywnym tematem, bo każdy lubi co innego, jedno jest pewne — są potrawy, które warto spróbować, będąc na Podlasiu. Tutejsza kuchnia jest ciekawym połączeniem smaków z całego świata — mieszają się tu wpływy kuchni polskiej, żydowskiej, białoruskiej, litewskiej, ukraińskiej rosyjskiej i tatarskiej. Większość dań, z których słynie Podlasie, zrodziło się z mariażu mąki i ziemniaków. Nie odjeżdżajcie więc bez skosztowania pieczonych pierogów z farszem ziemniaczanym, kiszki ziemniaczanej, babki ziemniaczanej, kartaczy, pielmieni, haluszków, czyli małych kluseczków smażonych na głębokim tłuszczu. Nawet jeśli nie przepadacie za ziemniakami, lepiej się tutaj do tego nie przyznawajcie, tylko spróbujcie — tu ziemniaki smakują inaczej! A na deser — pyszny sękacz z herbatką rumiankową. Palce lizać!

Wakacje na Podlasiu - Magazyn Travelist

Gdzie więc skosztować tych rarytasów? Na pierwszy ogień idzie restauracja Prowincja w Supraślu, mieszcząca się w zabytkowym budynku Domu Ludowego. Serwowane są tu takie hity jak domowe pierogi z twarogiem hajnowskim i ziemniakami, kartacze, podlaskie zaguby czy też babka ziemniaczana. Warto zajrzeć również do Zamku w Tykocinie, a po zwiedzaniu fortecy — do tutejszej restauracji, gdzie serwuje się staropolski żur, zupę rybną, pielmieni w rosole, gęsi smalec czy też prawdziwy rarytas: narwiańskie gęsie pipki. 

Jakie miejsca warto zobaczyć podczas wakacji na Podlasiu

Podlasie obfituje zarówno w niezwykle ciekawe, bogate kulturowo miejsca, które mają duże znaczenie dla lokalnych mieszkańców, jak i w przyrodnicze perełki. Podpowiadamy, co warto zwiedzić, będąc na Podlasiu. 

Białowieski Park Narodowy

Koronna atrakcja Podlasia, Białowieski Park Narodowy, to najstarszy park narodowy w Polsce i jeden z ostatnich lasów pierwotnych w Europie. Park najlepiej podziwiać z perspektywy szlaków pieszych. Na terenie parku dostępnych jest sześć szlaków, które prowadzą przez najciekawsze zakątki puszczy” Do Dębu Jagiełły, Wilczy Szlak, Wokół Uroczyska Głuszec, Carska Tropina, Tropem Żubra oraz ścieżka edukacyjna Przez trzy Zbiorowiska. Podczas wyprawy warto mieć ze sobą repelent na owady, mapę, lornetkę oraz kieszonkowy przewodnik do rozpoznawania roślin. 

Narwiański Park Narodowy 

Kolejna ostoja przyrody, obejmująca rozlewiska rzeki Narwi, położona jest około 30 km na zachód od Białegostoku. Park zwany jest “polską Amazonią”, ze względu na niezwykłe rozlewiska rzeki, które są jedną z ostatnich zalewanych dolin rzecznych. Największą atrakcją parku jest awifauna. Żyje tu ponad 200 gatunków ptaków, w tym zagrożone na skalę światową gatunki. To raj dla błotniaka stawowego, bekasów, bąków i wodniczek. W parku można też zaobserwować inne zwierzęta, jak np. jelenie, sarny, łosie, bobry, dziki, lisy czy gronostaje. Park można zwiedzać na specjalnie wytyczonych drewnianych kładkach, a także z perspektywy wody — na kajaku. 

Podlasie - Magazyn Travelist

Rezerwat Pokazowy Żubrów 

Jednym z obowiązkowych punktów na mapie podczas zwiedzania Podlasia jest wizyta w Rezerwacie Pokazowym Żubrów. To niezwykłe miejsce, gdzie można podziwiać żubry, koniki polskie typu tarpana, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie, wilki i rysie w warunkach zbliżonych do naturalnych. To jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji Podlasia. Na zwiedzanie rezerwatu trzeba poświęcić około dwóch godzin — teren rezerwatu obejmuje aż 27 ha. Oprócz zagród ze zwierzętami przygotowano również interaktywną wystawę edukacyjną w pawilonie. 

Grabarka 

Grabarka, zwana też Świętą Górą, znajduje się we wsi Grabarka. Według niektórych jest to najbardziej mistyczne i magiczne miejsce na całym Podlasiu, gdzie przecież nie brakuje miejsc kultu religijnego. Grabarka ma jednak pewien niezaprzeczalny urok połączony z dozą tajemniczości. Co roku na szczyt Grabarki przybywają tysiące prawosławnych turystów — niektórzy z nich całą drogę pokonują na kolanach. Na szczycie góry znajduje się cerkiew p.w. Przemienienia Pańskiego. Szczególne wrażenie robi otoczenie cerkwi — las krzyży wotywnych, przyniesionych przez pielgrzymów przybywających na obchody święta Przemienienia Pańskiego. 

Szlaki kulturowe 

Podlasie jest jednym z niewielu miejsc Polsce, gdzie żyją Tatarzy. To mongolskie plemię żyje na podlaskich ziemiach już od XVII wieku. Podążając szlakiem tatarskim, można zwiedzić 2 wsie, które zamieszkuje ta mniejszość muzułmańska. Pierwsza z nich to Bohoniki, gdzie warto zwiedzić meczet z XIX wieku oraz muzułmański cmentarz zwany mizarem. Druga wioska to Krynki, która słynie z unikatowego rynku o nietypowym układzie przestrzennym, mającym kształt sześciokąta. Tu także znajdziecie zabytkowy meczet oraz mizar. 

Na mapie Podlasia warto też zwrócić uwagę na Szlak Rękodzieła Ludowego i Tradycji. Wędrując po wioskach, można wziąć udział w warsztatach rękodzieła — popularne są tu wycinanki, tworzenie tkanin dwuosnowowych, drewniane rzeźby oraz garnki z Siemiatycz.  

Wakacje na Podlasiu — najlepsze miejsca na wypoczynek dla rodzin z dziećmi

Podlasie to idealny kierunek na rodzinne wakacje. Przede wszystkim ze względu na możliwość pobytu na łonie natury. Największą atrakcją dla najmłodszych jest rezerwat pokazowy żubrów, o którym już pisaliśmy. Tuż obok znajduje się absolutnie piękna, ale też ciekawa dla młodych ścieżka Żebra Żubra. W ogóle Podlasie obfituje w interesujące i malownicze szlaki piesze, które są też odpowiednie dla dzieci, a nawet dla rodzin z wózkami. 

Dzieci na Podlasiu - Magazyn Travelist

Starszym dzieciakom z pewnością spodoba się Park Kulturowy Korycin — Milewszczyzna, który jest zrekonstruowanym grodziskiem z czasów średniowiecza. Na miejscu można wziąć udział w różnych warsztatach, w tym w tradycyjnym tkactwie z surowej wełny. Kulturalny powiew to też Muzeum Podlaskie, Muzeum Ikon w Supraślu czy też park Miniatur Zabytków Podlasia w Hajnówce. Osobiście uważamy, że dzieciom najbardziej spodoba się pierwsze w Polsce Muzeum Mleka w Grajewie. A z innych rzeczy, które można robić z dziećmi na Podlasiu, jest przejażdżka przez Puszczę Augustowską Wigierską Koleją Wąskotorową. 

Najlepsze miejsca na turystykę rowerową i pieszą podczas wakacji na Podlasiu

Podlasie obfituje w szlaki, które można przemierzać zarówno pieszo, jak i na dwóch kółkach. Do tras, które zdecydowanie warto przejść, należą wspomniane już wcześniej Żebra Żubra. Godny polecenia jest także Szlak Tatarski — dostępny zarówno pieszo, jak i na rowerze. Szlak prowadzi przez Kruszyniany i malutkie wsie zamieszkane przez polskich Tatarów, którzy chętnie dzielą się swoją historią. 

Szlaki na Podlasiu - Magazyn Travelist

Ciekawą trasą rowerową jest Green Velo. To jeden z najdłuższych szlaków rowerowych w Polsce, którego dość długi odcinek przebiega przez Podlasie. Po drodze można podziwiać wsie z drewnianymi domkami, wieże cerkiewne, malownicze rzeki i pola pachnące ziołami. Większość odcinków to łatwe, rodzinne trasy, odpowiednie nawet dla niedzielnych rowerzystów. 

Nocleg na Podlasiu — jakie miejsce na nocleg wybrać?

Baza noclegowa na Podlasiu jest dość rozbudowana, każdy więc znajdzie tu coś dla siebie. Zarówno fani luksusowych wnętrz, jak i swojskich, regionalnych klimatów powinni być zadowoleni. Dla tych pierwszych polecamy pobyt w Hotelu Białowieski Conference Wellness & Spa. Eleganckie pokoje, basen ze strefą wellness, restauracja oraz dodatkowe atrakcje — a wszystko to w sercu Puszczy Białowieskiej, w Białowieży. 

Noclegi na Podlasiu - Magazyn Travelist

Ciekawą propozycją jest także Siedlisko Rogacze 65 – obiekt należący do znanej sieci hoteli Arche tym razem proponuje nocleg w ecoboxach z prywatną łazienką i wyposażonym aneksem kuchennym. Można tu poczuć prawdziwy zew natury! Siedlisko mieści się w Rogaczach — niewielkiej wsi. I uwaga — nie ma tu Wi-Fi!

Pośrednią opcją jest Enklawa Białowieska Forest & Spa — eleganckie apartamenty w Hajnówce, otoczone zielonym lasem. Na terenie Enklawy znajduje się restauracja, plac zabaw dla dzieci, boiska sportowe oraz unikatowe Leśne SPA z sauną suchą i mokrą, strefą wypoczynku i biobasenem z pool barem.