Montenegro to niewielki kraj wielkich kontrastów. W ciągu zaledwie jednego dnia można tu pluskać się w ciepłych wodach Adriatyku i przemierzać Góry Przeklęte, doświadczyć temperatur właściwych trzem strefom klimatycznym czy – nie przekraczając granic miasta – zwiedzić cerkiew, meczet i kościół. Poznajcie najciekawsze miejsca i największe z atrakcji w Czarnogórze i wybierzcie Bałkany za cel podróży!

Urlop marzeń w Czarnogórze

Sprawdź hotele w Czarnogórze

Zatoka Kotorska – niezwykły klimat i przepiękne widoki

Skaliste stoki gór Lovćen i Orjen muskają delikatnie turkusowe wody Adriatyku, a widok całości z loku ptaka przywodzi na myśl obraz kształtu ust. Zatoka Kotorska to niewątpliwie jedna z najbardziej ponętnych części Czarnogóry, a jej nazwa nie bez powodu odwołuje się do włoskiego słowa „bocca”, oznaczającego usta. Choć sceneria miejsca przypomina chłodne fiordy Norwegii, to w rzeczywistości typowa zatoka riasowa w południowym wydaniu – z kamiennymi miasteczkami jeszcze z czasów Republiki Weneckiej. Pośród nich perełka na tle czarnogórskiego krajobrazu, ukryta na krańcu Zalewu Kotorskiego w otulinie masywów górskich Lovćen, Vrmac i Dobrota – Kotor.

Otoczone średniowiecznymi murami, które łączą się z twierdzą św. Jana na Samotnym Wzgórzu, miasto uwodzi zwiedzających plątaniną wąskich, krętych uliczek przy których trwają dumnie prawosławne cerkwie, katolickie kościoły i kamieniczki o fasadach w stylu romańskim, gotyckim renesansowym i barokowym. Od gwaru wpisanego ma listę UNESCO kotorskiego Starego Miasta warto uciec do zlokalizowanego nieopodal marynarskiego miasteczka Perast lub skąpanego w kwiatach i palmach miasteczka Herceg Novi, stanowiącego zachodnią bramę Boki.

Monaster Ostrog

Początek jednego z głównych ośrodków duchowych Serbskiej Cerkwi Prawosławnej sięga XVII wieku. Założycielem kompleksu był metropolita zahumski i hercegowiński, kanonizowany po śmierci jako Bazyli Ostrogski – stąd nazwa monasteru. Kompleks składa się z dwóch części, z których starsza i bardziej spektakularna wbudowana jest w pionową skałę ponad Równiną Bjelopavlicką. To właśnie do tej części – cerkwi Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni – latem podążają tłumy turystów i pielgrzymów.

Częściowo wykuta w skałach świątynia skrywa relikwie fundatora, którym przypisuje się nie mniej cudotwórczą moc, co krzewowi winnej latorośli i źródłu, znajdującym się na zboczu skały, nieopodal monasteru. Wizyta w czarnogórskim klasztorze to nie lada gratka także dla historyków sztuki. Ściany 2 z 4 cerkwi zdobią siedemnastowieczne freski. W największej z nich rozbrzmiewa w trakcie świąt i uroczystości aż 17 dzwonów, z których najsłynniejszy, o wadze 11 ton, uważany jest za największy dzwon na Bałkanach.

 

Budva – najpiękniejsze plaże Czarnogóry na wybrzeżu Adriatyku

Budva musi być obowiązkowym punktem na Waszej mapie podróży do Czarnogóry, jeśli gustujecie w tętniących życiem kurortach. To najpopularniejsza miejscowość w nadmorskiej części Czarnogóry, konkurująca o względy turystów z chorwackim Dubrownikiem. Samo miasto czaruje kamienną zabudową, piękną i ciekawą starówką oraz przede wszystkim malowniczymi plażami, dla których zjeżdżają tu co roku Serbowie, Niemcy, Polacy i Rosjanie.

Znakiem rozpoznawczym Budvy są wąskie uliczki i kolorowe okiennice, upiększające kamienną architekturę. Warto wybrać się do Katedry Św. Jana, która kryje w swoich wnętrzach dzieła artystów z Wenecji, pochodzące z XV-XVII w. czy też na spacer wokół skalistego cypla Vidikovac, będącego wspaniałym punktem widokowym, szczególnie o zachodzie słońca.

Jezioro Szkoderskie 

To jedne z tych miejsc, które warto zobaczyć w Czarnogórze. Nazywany bałkańskim morzem akwen położony jest na granicy z Albanią. Jezioro zaliczane jest  jest do tzw. znikających atrakcji Czarnogóry, bowiem latem powierzchnia lustra wody zmniejsza się  z  600 km2 nawet do 350 km2.  Ten wodny raj na styku Czarnogóry i Albanii jest ostoją ptaków wędrownych (fruwa tu niemal połowa wszystkich gatunków spotykanych w Europie), a także miejscem występowania licznych gatunków ryb (w tym karpi, których waga sięga nawet…. 40 kg/sztuka). Symbolem parku jest pelikan kędzierzawy, bowiem to jedno z nieliczlnych mijsc na Starym Kontynencie występowania pelikanów. 

Urokliwy krajobraz, obserwowany zwłaszcza ze środku jeziora, sprawia, iż  rejs po akwenie, to coś czym warto wzbogacić wyprawę w te rejony. Wszystkie rejsy wycieczkowe łodzią organizowane są z Virpazaru. Z powodu widokowej trasy, jaka wiedzie tu z Vladimiru, zadowoleni z wuzty bedą  także amatorzy jazdy samochodem.

Podgorica – piękna czarnogórska stolica

Pod względem atrakcji dawna stolica Czarnogóry miała więcej do zaoferowania. Ale to nie zabytki czy długa lista miejsc do odwiedzenia, tylko malownicza lokalizacja (i bezpośrednie sąsiedztwo międzynarodowego portu lotniczego) ściągają do stolicy Czarnogóry turystów. Miasto położone między wzniesieniami Gór Dynarskich dzieli na pół rzeka Morača, której brzegi przyjmują miejscami postać kanionu, a  czasami przyjaznych plaż. Podzielone części miasta łączą ze sobą mosty, z których ciekawy jest Most Millenium, a wart odwiedzenia jest kamienny, XVIII-wieczny Stary most na Ribnicy – jednej  mniejszych rzek zasilających wody Moračy. 

To właśnie w miejscu skrzyżowania rzek warto rozpocząć zwiedzanie Podgoricy, bo to tu – w dzielnicy Stara Varos –  biło serce miasta w czasach osmańskich.  Do dziś zachował się z tamtych czasów układ ulic, których ozdobą są charakterystyczne domki. Będąc na starówce, warto zajrzeć do wnętrza jednego z meczetów (najlepiej Džamija Osmanagića czy Starodoganjska Džamija) i rzucić okiem na 16-metrową wieże zegarową. Obowiązkowym miejscem wizyty, które rekomenduje niemal każdy blog podróżniczy w zakładce „zwiedzanie Czarnogóry” i „jakie atrakcje turystyczne zwiedzić w Czarnogórze”, są ruiny Dioclei zlokalizowane kilka km od centrum miasta. Inne ciekawe miejsca warte zobaczenia to m.in. Pałacyk króla Mikołaja I czy uchodzący za najpiękniejszą budowle w mieście Sobór Zmartwychwstania Pańskiego.

Odkryj Czarnogórę

 

Herceg Novi – nie tylko dla fanów niezwykłej architektury

Od północy osłonięte ścianą góry Orjen, od południa sąsiadujące z wejściem do Zatoki Kotorskiej miasteczko Herceg Novi to 3. pod względem popularności miejsce w Czarnogórze i numer 1. pośród czarnogórskich miast wybrzeża o prawdziwie śródziemnomorskim charakterze. Nazywane „miastem kwiatów” Herceg Novi upaja florystów wonią palm i drzew cytrusowych, historyków sztuki zaś niebanalnymi kompilacjami architektonicznymi – w tylu romańskim, bizantyjskim, barokowym, a także orientalnym.

Największe skarby nadadriatyckiego kurortu a zarazem jego największe zabytki skrywa Stare Miasto, częściowo otoczone pozostałościami murów i twierdz tureckich, m.in. Kanli Kula i Forte Mare. Po spacerze dróżkami łączącymi trzy place Starego Miasta, warto udać się na jego wschodnie obrzeża. Czeka tam XVI-wieczny zespół monastyru Savina z dwoma cerkwiami – ściany głównej zdobi piękny, największy w Czarnogórze ikonostas.

 

Petrovac na Moru

Petrovac na Moru to niewielki, kameralny kurort, będący spełnieniem marzeń o słonecznych wakacjach w Czarnogórze dla rodzin z dziećmi i turystów, którzy nie przepadają za dzikimi tłumami. Miasteczko otoczone jest zielonymi wzgórzami, sosnowymi lasami i gajami oliwnymi. Co więcej – znajdziecie tu wszystko, co potrzebne do udanego wypoczynku nad morzem.

Są trzy plaże, jest szansa na udane kąpiele morskie (woda w lipcu i sierpniu jest idealna na pływanie), jest też promenada i deptak, gdzie można urządzać sobie długie spacery z pięknym widokiem. Temperatura latem oscyluje wokół 30 stopni Celsjusza, można się więc wygrzać. Ochłodzenie przyniosą świetne lody zakupione w lodziarni przy promenadzie, a jeśli zgłodniejecie możecie przysiąść w jednej z klimatycznych restauracji, które oferują regionalne przysmaki, takie jak pljeskavica.

Kaniony Tary i Moračy oraz Park Narodowy Durmitor

Choć Czarnogóra to kraj, który rozciąga się na długości zaledwie 78 km, przeprawa przez niego dostarczyć może naprawdę głębokich przeżyć. Wszystko za sprawą dominujących w krajobrazie Montenegro krasowych gór pociętych wzdłuż i wszerz imponującymi wąwozami – czasem niedostępnymi, a czasem do odkrycia i poznania… bez konieczności opuszczania auta.

Najgłębszym w Czarnogórze, a przy tym najpiękniejszym kanionem w Europie, jest kanion rzeki Tary (świetne miejsce na rafting). Przejechać go można, jadąc pełną zakrętów, bujnej roślinności i drzew o historii sięgającej 400 lat drogą z Mojkovaca do Žabljaka. Po drodze mija się most we wsi Đurđevića Tara. Warto zatrzymać się tu na dłużej, ze względu na zapierające dech w piersiach widoki i monumentalną architekturę mostu – ważny element scenograficzny w filmie z 1978 roku “Komandosi z Navarony”. Innym słynnym kanionem Czarnogóry jest kanion Moračy łączący Park Narodowy Durmitor z centralną częścią kraju – Podgoricą. Choć można przezeń przejechać samochodem, warto pokonać go pociągiem ekscytującą trasą wiodącą przez górne krawędzie urwisk, długie tunele i skalne półki.

 

Sveti Stefan

To żadna jakaś tam wysepka. Niegdyś piracka przystań, potem maleńka rybacka wioska, dziś najbardziej ekskluzywny kompleks wypoczynkowy w całej Czarnogórze, i jeden z najbardziej oryginalnych w całej Europie. Gościły tu takie sławy jak Elizabeth Taylor, Sophia Loren, Sylvester Stallone czy też Claudia Schiffer. Sveti Stefan to naprawdę wyjątkowe miejsce w Czarnogórze. Jest to niewielki półwysep, oddalony zaledwie 6 km od Budvy. Na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku powstał pomysł, aby średniowieczne rybackie domki przekształcić w luksusowe wille dla bogaczy. Każda z nich posiada swój własny styl. Niektóre chatki wyposażone są nawet w prywatne baseny i inne ekstrawaganckie dodatki.

Niestety, na wypoczynek w ośrodku może sobie pozwolić zaledwie garstka turystów – najtańszy nocleg kosztuje około 750 euro za noc, a ceny potrafią sięgać nawet kilku tysięcy euro. Jednak i tak warto się wybrać w okolice półwyspu – to bowiem jedno z najbardziej malowniczych miejsc w całej Czarnogórze, przypominające do złudzenia Dubrownik w miniaturze przez mury okalające kompleks.

Ulcinj

Jeżeli lubujecie się w albańskich klimatach, powinniście wybrać się do Ulcinj – najdalej wysuniętego na południe miasta Czarnogóry. Słynie ono przede wszystkim z najdłuższej, bo aż 13 km plaży po tej części Adriatyku. Velika Plaža to jednak nie jedyny wabik na turystów. Kamienna starówka, położona na wzgórzu, jest idealnym miejscem na podziwianie romantycznych zachodów słońca, a orzeźwienie można uzyskać kosztując znaku rozpoznawczego Ulcinj – arbuza z jednego z ulicznych straganów.

Jedno jest pewne. Ulcinj jest kompletnie inne niż pozostałe czarnogórskie miasta. Z pewnością duży wpływa ma na to bliskość albańskiej granicy – miasto zamieszkuje de facto więcej Albańczyków niż Czarnogórców. I widać to na każdym kroku. Tablice informacyjne są zazwyczaj w 2 językach, tak samo jak napisy w restauracjach. Wszystko to sprawia, że Ulcinj stanowi ciekawą mieszankę kulturową, a zarazem dogodną bazę wypadową – zarówno dla wielbicieli plażowania, jak i turystów ciekawych świata.

Jak zaplanować wakacje w Czarnogórze?

Czarnogóra to niewielki kraj, więc czas potrzebny na “odhaczenie” wszystkich jego atrakcji nie przekracza… tygodnia (chyba, że chcemy jeszcze zobaczyć, co jest tuż za granicą z Bośnią i Hercegowiną, Serbią czy Albanią). Niemniej warto jeszcze przed przyjazdem się do niego dobrze przygotować, aby skorzystać z wszystkich możliwości, zobaczyć wszystkie główne atrakcje i uniknąć niemiłych niespodzianek. 

Zrób research

W Internecie pełno jest stron i blogów, gdzie osoby, które powiedzieć mogą o sobie „byłem w Czarnogórze” dzielą się swoimi doświadczeniami, opisują swoje ulubione miejsca i wyjaśniają, dlaczego warto jechać do Czarnogóry. A powody mogą być różne i zaskakujące, jak zabytki duże i mniejsze (z w tym poza tu opisanymi np. Stary Bar, słynna plaża Utjeha, nieco ospałe miasteczko Cetinje, fragmenty murów obronnych w Kotorze, jaskinia lipska) czy klimatyczna kawiarnia z widokiem na panoramę Kotoru. Warto zawczasu zainspirować się i zaplanować, co chcemy zobaczyć i co zrobić podczas pobytu. 

Wybierz środek transportu 

Dla podróżujących z Polski samochodem dostępne są 2 optymalne trasy: tańsza przez Słowację, Węgry i Serbię i nieco droższa – Słowacja, Węgry, Chorwacja. Ze względu jednak na obecne ceny paliwa – i ilość dostępnych połączeń lotniczych – nie jest to jednak coś, co będziemy polecać. Na terenie Czarnogóry działają 2 międzynarodowe lotniska: lotnisko Podgorica w stolicy oraz Tivat nad wybrzeżem. Liczba bezpośrednich połączeń z Polski w szczycie sezonu sięga ponad 20 lotów w tygodniu (i są wśród nich oferty tanich linii lotniczych, w tym Wizz Air i Ryanair). Jest w czym wybierać. Warto jednak zaznaczyć, że na żadny z powyższych lotnisk nie funkcjonuje komunikacja publiczna – do najbliższego miasta trzeba dostać się taksówką. 

Zdecyduj, gdzie się zatrzymasz 

Maraton po zabytkach Budvy, chill wśród gajów i winnic w okolicach miejscowości  Petrovac, a może leniwy wypoczynek o prawdziwie śródziemnomorskim charakterze w miasteczku Herceg Novi? Harmonogram planowanych aktywności determinuje wybór miejsca i formy zakwaterowania. W miejscach o turystycznym charakterze nie brak hoteli i hosteli, których cena uzależniona jest od standardu i dostępnych udogodnień. Osoby ceniące niezależność docenią szeroki wybór apartamentów, pokoi i domków letniskowych. Na podróżujący w większym gronie czekają mieszkania i całe domy. Jest w czym wybierać.  

O czym jeszcze warto jeszcze pamiętać

Na teren Czarnogóry można wjechać na 30 dni z dowodem osobistym. Choć kraj nie należy jeszcze do UE, walutą jaką się posługuje jest euro.  Niestety, ze względu na roaming zarówno połączenia telefoniczne, jak transmisja danych są drogie. Jeśli nie planujemy podczas wakacji cyfrowego detoksu, warto zaraz po przyjeździe zakpupić  pakiet turystyczny z internetem. 

Transport w Czarnogórze – jak poruszać się po kraju?

Transport autobusowy w Czarnogórze umożliwia swobodne poruszanie się po większej części kraju, choć trzeba zapomnieć o zgodności rozkładu jazdy z rzeczywistością.  Dworce autobusowe obsługujące lokalne i międzynarodowe połączenia znajdują się w większych miastach, a ceny biletów zbliżone są do tych w Polsce. Najwięcej za przejazd zapłacimy wybrzeżu i w rejonie Zatoki Kotorskiej. 

Sieć kolejowa i tabory w Czarnogórze nie cieszą się dobrą sławą, w przeciwieństwie do połączeń lokalnymi busami i taksówkami. W przypadku chęci podróżowania po rejonach górskich lub udania się poza utarte szlaki, warto rozważyć wynajęcie samochodu. Średnia cena za wynajem auta to ok. 20-30 euro/ dzień.

Zaplanuj urlop w Czarnogórze już dziś