Turystyczne rekordy Guinessa

Czy wiecie, że największy basen na świecie jest większy niż najmniejsze miasto na naszym globie? Albo że za cenę noclegu w najdroższym hotelu można by kupić… mieszkanie w Warszawie? Poznajcie najciekawsze turystyczne rekordy wybrane z ekscytującej Księgi Guinnessa.

Pobij rekord w podróżowaniu! Sprawdź najlepsze oferty na Travelist »

Największa jaskinia

Turystyczne rekordy Guinessa - największa jaskinia

Bilet o wartości niemal 12 tys. złotych, 5 dni czołgania i przedzierania się przez azjatycką dżunglę, camping w wilgotnych wnętrzach jaskini… Choć ekspedycja do wnętrza Hang Son Doong to propozycja dla wybranych, wizyta w tej największej na świecie jaskini rekompensuje koszty i trudy wyprawy. Wymiary zlokalizowanej w Wietnamie, nieopodal granicy z Laosem, groty krasowej są bowiem imponujące – 9 km długości, 200 m wysokości i 150 m szerokości. W środku napotkać można podziemną rzekę, wdarła się tu też prawdziwa dżungla. Zmieściłby się tu i też samolot pasażerski, ale póki co władze Wietnamu chronią ten spektakularny twór natury przed masową turystyką.

Pobij rekord w podróżowaniu! Sprawdź najlepsze oferty na Travelist »

Największy hotel

Turystyczne rekordy Guinessa - największy hotel

Na pocztówkach z Malezji prezentuje się jak wielokolorowa konstrukcja z klocków Lego. W rzeczywistości to jednak największy hotel na świecie – według Księgi Rekordów Guinnessa, do której został wpisany w 2015 roku. Choć od tego momentu palmę pierwszeństwa odebrać mu próbowały hotele m.in. w Las Vegas czy Moskwie, żaden nie strącił na dłużej z podium hotelu w górskim Resorcie Genting Highlands w Malezji. Położony na szczycie góry Ulu Kali obiekt oddaje do dyspozycji wypoczywających przeszło 7 tysięcy pokoi… i wciąż się rozrasta! Nic dziwnego, po piętach depcze mu już bowiem potężny Abraj Kudai w Mekce w Arabii Saudyjskiej, którego budowa zbliża się ku końcowi.

Pobij rekord w podróżowaniu! Sprawdź najlepsze oferty na Travelist »

Najdroższy pokój hotelowy

Turystyczne rekordy Guinessa - najdroższy hotel

Jeszcze do niedawna największy rachunek za dobę hotelową czekał  na gości apartamentu Royal Suite Penthouse w hotelu President Wilson w Genewie. W obliczu najnowszych doniesień z Las Vegas cena pobytu w genewskim penthousie wydaje się jednak… promocyjna. Za luksus przebywania w apartamencie luksusowego hotelu Palms Casino Resort w amerykańskiej stolicy hazardu i rozrywki zapłacić trzeba 100 tys. dolarów/ os./ noc. W cenie pobytu dostęp do prywatnego baru i możliwość samotnej kontemplacji dzieł stworzonych przez samego Damiena Hirsta. Kuszące?

Pobij rekord w podróżowaniu! Sprawdź najlepsze oferty na Travelist »

Najwyżej położony hotel na świecie

Turystyczne rekordy Guinessa - najwyżej położony hotel

Aby mieć pewność wypoczynku na najwyższym poziomie, warto zarezerwować pobyt  w hotelu zlokalizowanym wysoko ponad poziomem morza. Na przykład w Everest View – oficjalnie najwyżej położonym hotelu na świecie. Rozpościerające się z wysokości 3962 m n.p.m. widoki na Mount Everest i pobliskie szczyty zapierają dech w piersiach. Otwarty w 1971 roku hotel widnieje nie tylko  w panoramie Himalajów, ale i w Księdze Rekordów Guinnessa i na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pobij rekord w podróżowaniu! Sprawdź najlepsze oferty na Travelist »

Najwyższa zjeżdżalnia

Turystyczne rekordy Guinessa - najwyższa zjeżdżalnia

Wodospady pozytywnych emocji, przypływ adrenaliny i fala atrakcji – na to wszystko liczyć mogą odwiedzający aquapark Beach Park w Fortaleza w stanie Ceará w Brazylii. Zwłaszcza jeśli zdecydują się na zjazd z Isano – największej zjeżdżalni na świecie. Zjazd na plecach z wysokiej na 41 metrów, wodnej ślizgawki trwa około 4,5 sekundy  (przy prędkości 105 km/godz.) i kończy się w niecce basenowej. To tak jakby zjechać z dachu 14-piętrowego budynku! Chętni na przygodę?

Pobij rekord w podróżowaniu! Sprawdź najlepsze oferty na Travelist »

Najbardziej biały piasek

Turystyczne rekordy Guinessa - najbardziej biały piasek

Spacer po australijskiej plaży Hyams Beach na południowym brzegu Zatoki Jervisa w Nowej Południowej Walii  przypominać może kroczenie po udeptanym śniegu…. przy średniej temperaturze ok. 20°C. Wszystko za sprawą koloru nadmorskiego piasku uznawanego za najbielszy na całym globie. Dodajmy do tego błękitne wody oceanu, bujną roślinność Rezerwatu Morskiego Zatoki Jervisa czy Parku Narodowego Booderee oraz ścieżki biegnące grzbietami klifowych przylądków i mamy… prawdziwy raj na ziemi.

Pobij rekord w podróżowaniu! Sprawdź najlepsze oferty na Travelist »

Najmniejsze miasto

Turystyczne rekordy Guinessa - najmniejsze miasto

Totalny citybreak w mniej niż pół godziny? W położonym w północno-wschodniej Istrii, pomiędzy miastami Poreč i Opatija, miasteczku Hum ekspresowa wizyta połączona z gruntownym zwiedzaniem staje się możliwa. Hum to bowiem…najmniejsze miasto na świecie! Na powierzchni niemal 8-krotnie mniejszej niż Rynek Główny w Krakowie znalazło się miejsce na 2 kościoły (romański i barokowy), cmentarz, gospodę, galerię sztuki, szkołę, szpital, parking oraz 2 ulice. Choć w przeszłości w mieście bywało tłoczno (na początku XX wieku miasto liczyło 400 mieszkańców), najnowsze dane wskazują już na liczbę poniżej 30.

Pobij rekord w podróżowaniu! Sprawdź najlepsze oferty wyoczynku w Chorwacji  »

Największy basen

Turystyczne rekordy Guinessa - największy basen

Jest ok. 2 razy mniejszy (pod względem powierzchni) od najmniejszego jeziora w Polsce, ale jako największy basen robi ogromne wrażenie! Jest w końcu większy niż 20 pełnowymiarowych basenów olimpijskich razem wziętych, a po tafli wypełniającej go wody pływają… żaglówki. Mowa o niecce basenowej kurortu San Alfonso del Mar w Algarrobo, w centralnej części Chile. Całkowita powierzchnia zbiornika wody wynosi niemal 8 ha, jego głębokość sięga 35 m, a długość przekracza… kilometr. Aby go napełnić, potrzeba było niemal 300 mln litrów wody (wprost z Pacyfiku).

Pobij rekord w podróżowaniu! Sprawdź najlepsze oferty na Travelist »

Rekord w pakowaniu się do walizki

Turystyczne rekordy Guinessa - rekord w pakowaniu się do walizki

Nie wiemy, czy trudniejsze jest spakowanie się do walizki, czy spakowanie się do walizki na wyjazd. Ale wiemy na pewno, że w przypadku tej pierwszej z opcji pobito rekord. A pobiła go… kobieta (co jest ciekawe, biorąc pod uwagę statystyczną prędkość w pakowaniu u płci pięknej). Amerykanka Leslie Tipton na wejście w całości do walizki podróżnej i jej zapięcie od wewnątrz potrzebowała…  5,43 sekundy. O ile to umiejętność – nawet  w podróżowaniu – raczej zbędna, o tyle raczej osobliwa i zapisana w Księdze Rekordów Guinnessa.

Pobij rekord w podróżowaniu! Sprawdź najlepsze oferty na Travelist »

Liczba wywieszek z napisem „Nie przeszkadzać”

Turystyczne rekordy Guinessa - kolekcja wywieszek hotelowych

Zabytki i atrakcje, piękne widoki, a może luksusowy hotel? Najistotniejszych aspektów podróży może być tyle, co podróżujących. Wśród nich są jednak i tacy, którzy ponad wszystko w trakcie upragnionego urlopu przedkładają … święty spokój. Najbardziej znanym przedstawicielem tej grupy jest Jean-Francois Vernetti ze Szwajcarii, który od niemal 35 lat kolekcjonuje hotelowe wywieszki z napisem „Nie przeszkadzać”. Kolekcja przekraczająca ponad 11 tysięcy sztuk wywieszek wpisana została do Księgi Rekordów Guinnessa.

Pobij rekord w podróżowaniu! Sprawdź najlepsze oferty na Travelist »

10 egzotycznych atrakcji w Polsce - Magazyn Travelist Najdziwniejsze hotele - Magazyn Travelist

Najlepsze oferty na Wakacje  Bałtyk na 10 sposobów - Magazyn Travelist

 

 

 

Comments are closed.