Wisła to znany i lubiany kurort, znany nie tylko dzięki naszemu genialnemu skoczkowi, Adamowi Małyszowi. Wisła przyciąga turystów licznymi atrakcjami, pięknem natury, ciekawymi szlakami turystycznymi oraz oczywiście źródłem najdłuższej rzeki w Polsce. Co warto tu zobaczyć? Przede wszystkim Wodospad w Wiśle Czarnem, Muzeum Beskidzkie w Wiśle, skocznie w Wiśle Malince, Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle, szlaki turystyczne na Baranią Górę. Wisła to też mnóstwo atrakcji dla dzieci. Sprawdźcie, co czeka tu na Was!

Skocznia Narciarska im. Adama Małysza w Wiśle – miejsce międzynarodowych zawodów skoków narciarskich

Adam Małysz, mimo iż już lata temu przeszedł na zasłużoną narciarską emeryturę, nadal rozgrzewa serca kibiców. Pamiątki po jego wielkiej karierze można podziwiać przede wszystkim w Wiśle, skąd pochodzi uhonorowany skoczek. Jednym z takich miejsc jest skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle Malince. Powstała w 1933 roku, po czym była wielokrotnie przebudowywana. W nowej odsłonie w 2008 roku zadebiutował na niej Adam Małysz, który został patronem skoczni. Przez ostatnie niemal 20 lat skocznia była miejscem Pucharu Świata, FIS Grand Prix czy też Mistrzostw Polski. 

Skocznia Narciarska im. Adama Małysza - magazyn Travelist

To też bardzo popularne miejsce wśród turystów, których na samą górę, 12 metrów ponad ziemią, przewozi kolejka linowa. Szalona jazda na szczyt skoczni trwa 2,5 minuty. Do wagonika mieści się 14 osób. 

Galeria Sportowe Trofea Adama Małysza – pamiątki mistrza skoków narciarskich

Kolejnym miejscem honorującym pamięć najpopularniejszego polskiego skoczka jest galeria Sportowe Trofea Adama Małysza. Jak sama nazwa wskazuje, znajdziecie tutaj największe nagrody zdobyte przez Małysza — w sumie 1046 eksponatów: 383 puchary, 118 medali, m.in. medale zdobyte podczas Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City oraz Vancouver, Kryształowe Kule z Pucharu Świata i dużo więcej. Pośród eksponatów znalazły się także stroje sportowe, narty, plastrony i kolekcja sprzętu narciarskiego używanego przez skoczka. Po wizycie w tym miejscu z pewnością nie będziecie mieli wątpliwości, że Adam Małysz jest mistrzem wielkiego formatu! 

Sportowe Trofea Adama Małysza - Magazyn Travelist

Według najnowszych doniesień już wkrótce — pod koniec 2025 roku — w Wiśle zostanie otwarte Beskidzkie Muzeum Narciarstwa. Prezentowane będą tam trofea narciarskie Adama Małysza oraz Piotra Żyły. W muzeum będzie również można podziwiać eksponaty związane z biegaczami oraz alpejczykami i dawny sprzęt sportowy. Muzeum ma powstać w nieopodal amfiteatru i głównego placu Wisły.

Aleja Gwiazd Sportu – upamiętnienie wybitnych polskich sportowców

Aleja Gwiazd Sportu jest wyjątkową częścią głównego deptaka przy wiślańskim rynku. Pierwsze tablice zostały wmurowane w 2008 roku, w tym samym czasie, kiedy w nowej odsłonie otwarto skocznię im. Adama Małysza.

Spacerując deptakiem, można podziwiać tablice upamiętniające największych polskich sportowców, między innymi Apoloniusza Tajnera, trenera polskich skoczków, Janusza Rokickiego, wicemistrza paraolimpijskiego, Przemysława Salety, mistrza boksu czy też Jana Legierskiego, wiślańskiego olimpijczyka. 

Muzeum Narciarstwa – historia sportów zimowych w Wiśle

Do czasu, gdy nie zostanie otwarte nowe, Beskidzkie Muzeum Narciarstwa, można w Wiśle podziwiać dawny sprzęt narciarski w obiekcie „Zimowit”, gdzie mieści się Muzeum Narciarstwa. Pośród eksponatów można podziwiać narty pochodzące z końca XIX wieku, dawne rakiety, służące do chodzenia po śniegu, tzw. karple oraz narty Adama Małysza, w których zdobył Mistrzostwo Polski. Oprócz tego dla zwiedzających udostępniono kolekcję sprzętu etnograficznego oraz fotografie. Muzeum mieści się przy ul. Wodnej 3 w Wiśle.

Muzeum Narciarstwa - Magazyn Travelist

Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego – tradycja i kultura regionu dostępna w centrum Wisły

Ciekawe miejsce dla miłośników historii i ciekawostek regionalnych to Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego. Wystawę poświęcono życiu i kulturze górali Beskidu Śląskiego: Istebnej, Jaworzynki, Koniakowa, Wisły oraz Brennej. Eksponaty zostały zebrane przez Andrzeja Podżorskiego — nauczyciela, działacza i publicystę. 

Na wystawie zobaczycie  stroje ludowe, przykłady sztuki ludowej, zbiór malarstwa profesjonalnego, starodruki, tradycyjne narzędzia służące do obróbki drewna, czy tkactwa. Ciekawym pomieszczeniem jest wnętrze kurnej chaty. Tuż obok muzeum znajduje się Enklawa Budownictwa Drewnianego, która przyciąga tłumy turystów — szczególnie latem, kiedy mają tu miejsce liczne wydarzenia i warsztaty. W Enklawie znajdziecie kuźnię, chałupę kumornika oraz pasterską kolubę z koszorem. 

Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – rezydencja z lat 30. XX wieku

Ciekawym obiektem w Wiśle, położonym na stoku Zadniego Gronia, jest Rezydencja Prezydenta RP Zamek. Budowla powstała w XX-leciu międzywojennym i została zaprojektowana przez wybitnego Adolfa Szyszko-Bohusza. W Zamku Górnym znajduje się miejsce wypoczynkowe dla prezydenta RP. W Zamku Dolnym mieszczą się pomieszczenia gospodarcze, sala konferencyjna, pokoje hotelowe. Obiekt pod nieobecność prezydenta jest otwarty dla zwiedzających. Specjalna trasa turystyczna wiedzie przez hol wejściowy, werandę, jadalnię, salon oraz palmiarnię. Dla oczu zwiedzających udostępniono również gabinet prezydenta Mościckiego i łazienkę z oryginalnym wyposażeniem. Robi wrażenie! 

Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej- Magazyn Travelist

Odwiedzając Zamek Prezydenta, można przy okazji zobaczyć drewnianą kaplicę p.w. św. Jadwigi Śląskiej, która jest jednym z punktów Szlaku Architektury Drewnianej. Zwiedzanie zamku jest możliwe od środy do soboty w kilkunastoosobowych grupach z przewodnikiem. Obowiązują wcześniejsze zapisy! 

Dworzec Kolejowy w Wiśle – zabytkowy budynek z początku XX wieku

Dawna stacja Dworca Kolejowego w Wiśle powstała w 1929 roku. Przez lata obsługiwała pasażerów linii kolejowej nr 191.  Był to na tamte czasy imponujący, piętrowy dworzec — największy na całej trasie. Dysponował poczekalnią, przechowalnią bagażu i kasami biletowymi. Przez lata dworzec służył podróżnym jednak w związku z coraz mniejszym zainteresowaniem koleją, budynek coraz bardziej niszczał. 

W ostatnich latach zrewitalizowano jego wnętrza. Teraz znajduje się tam informacja turystyczna oraz Browar Wisła z restauracją, w którym warzone są lokalne piwa, nazwane wiślańskimi dolinami i dzielnicami miasta. 

Park Kopczyńskiego w Wiśle – miejsce relaksu z placem zabaw oraz Zabytkowym Parkiem Przygód

Idealne miejsce na chwilę oddechu na łonie natury to Park Kopczyńskiego w samym sercu Wisły. Park oprócz ocienionych alejek, którymi można spacerować, oferuje też wiele innych atrakcji, dzięki którym nie sposób się tu nudzić: plac zabaw dla najmłodszych, boisko sportowe, stoły do ping-ponga, szachownice, ścianki wspinaczkowe, skatepark. Oprócz tego na terenie parku zlokalizowany jest amfiteatr im. Stanisława Hadyny, w którym często odbywają się koncerty i wydarzenia.

Park Kopczyńskiego - Magazyn Travelist

Ciekawą atrakcją na terenie Parku Kopczyńskiego jest Zabytkowy Park Przygód, w którym znajdziecie miniatury polskich budowli, takich jak Zamek w Sandomierzu, Zamek Prezydenta RP w Wiśle, Wawel w Krakowie czy też gdański Żuraw. 

Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle – poznawanie przyrody

Ten wyjątkowy kompleks edukacyjno-przyrodniczy to ciekawe miejsce, które przybliża tajemnice fauny i flory – zarówno młodzieży szkolnej, jak i młodszym dzieciom. A dzięki oferowanym atrakcjom, to też dobre miejsce na spędzenie popołudnia z całą rodziną. 

Centrum Edukacji Ekologicznej - Magazyn Travelist

Centrum położone jest na terenie ośrodka sportowego Jonidło. Obiekt prowadzi działania edukacyjne na szeroką skalę — lekcje, warsztaty i wydarzenia o tematyce ekologicznej. Znajdziecie tu też ogrody edukacyjne, gdzie można podziwiać m.in. tulipany, piwonie, dzwoneczki, zawilce, byliny, krzewy i zioła. Dla najmłodszych przygotowano trampoliny, staw wodny z pomostem, korty tenisowe oraz trasę narto-rolkową. 

Wodospad na Wisełce w Wiśle Czarne – malownicza kaskada w otoczeniu przyrody

Wodospad na Wisełce, zwany również Wiślańską Niagarą, zachwyca swoim wdziękiem i urokiem. Wysoka na 8 metrów kaskada cieszy oczy lokalnych mieszkańców już od lat 50. ubiegłego wieku. Wtedy właśnie zbudowano go na Białej Wisełce. Vis a vis wodospadu można podziwiać przepławki, którymi ryby mogą wędrować w dół rzeki. Okolica wodospadu świetnie nadaje się na spacery, a jeśli zgłodniejecie — udajcie się do karczmy Drewutnia, gdzie zjecie smaczny obiad. 

Wodospad na Wisełce - Magazyn Travelist

Jezioro Czerniańskie – zapora wodna i punkt widokowy

Jezioro Czerniańskie to również wspaniały zakątek na romantyczne spacery, położony nieopodal Wiślańskiej Niagary. Nie brakuje tu tras spacerowych. Jedną z nich jest ścieżka wzdłuż korony zapory. Jezioro znajduje się w miejscu, gdzie łączy się Biała i Czarna Wisełka. Powstało 1 973 roku, na skutek budowy zapory ziemnej. Jej wymiary są imponujące — jest wysoka na 37 metrów i długa na 270 metrów. 

Jezioro Czerniańskie - Magazyn Travelist

Dolina Białej Wisełki – atrakcja turystyczna dla całej rodziny

Wspaniała trasa spacerowa — niezależnie od tego, czy wybieracie się do Wisły latem, czy zimą, to Dolina Białej Wisełki. Prowadzący tędy szlak jest bardzo dogodny — zarówno dla osób starszych, jak i rodzin z małymi dziećmi, nawet z wózkami. Trasa asfaltowa liczy sobie 2,6 km długości i jest naprawdę bardzo malownicza. Prowadzi wzdłuż górskiego potoku, a po drodze można podziwiać kaskady wodne, zwane Kaskadami Rosła. Następnie droga asfaltowa się kończy i przechodzi w szlak niebieski, który prowadzi prosto na Baranią Górę. Jeśli macie ochotę, polecamy wybrać się właśnie na taką dłuższą wycieczkę. 

Dolina Białej WIsełki - Magazyn Travelist

Kolej Linowa Skolnity – widokowy wjazd na “Dach Wisły”

Kolej Linowa Skolnity Ski & Bike Park jest atrakcją, z której można skorzystać przez cały rok. Wwozi na tzw. Dach Wisły narciarzy, rowerzystów, snowboardzistów i pieszych turystów. Na samej górze czeka zapierający dech w piersiach widok na góry — ponoć najlepszy w całym Beskidzie Śląskim! 

Kolej Linowa Skolnity - Magazyn Travelist

Zimą można szusować tu na nartach — dolna stacja kolejki znajduje się przy kompleksie Skoczni Narciarskich Centrum. Natomiast przy górnej stacji kolejki rozpoczynają się trasy narciarskie i rowerowe. Dla turystów przygotowano całoroczną karczmę, a dla najmłodszych — zagrodę z alpakami i osiołkiem oraz plac zabaw. 

Barania Góra – w poszukiwaniu źródeł Wisły

Barania Góra to jeden z popularniejszych szczytów w tej okolicy i drugi najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim o wysokości 1220 m n.p.m. Jeśli chcecie zdobyć Baranią Górę, macie do wyboru kilka szlaków. Szczególnie polecamy Scieżkę Dydaktyczno-Przyrodniczą na Baranią Górę, która wiedzie przez Schronisko Przysłop, Dolinę Białej Wisełki i Kaskady Rodła. Ze szczytu Baraniej Góry, który ma dość kopułowaty kształt, można podziwiać wspaniałe widoki na okolicę. Polecamy!

Barania Góra - Magazyn Travelist

Górskie aktywności – wyjątkowe szlaki turystyczne

Wisła to jeden z najpopularniejszych kurortów dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu. Znajdziecie tu aż 150 km górskich szlaków turystycznych, oprócz tego szlaki spacerowe i tematyczne. Nie brakuje tu też tras rowerowych i downhillowych, rolkowych i tras nartorolkowych. Zimą Wisła zamienia się w prawdziwy raj dla narciarzy — kilkadziesiąt kilometrów tras zjazdowych, 18 wyciągów narciarskich oraz rozbudowana siatka tras na narty biegowe to tylko część możliwości wypoczynku. Coraz popularniejsze stają się też skitury na rakietach śnieżnych, wyprawy na skuterach śnieżnych oraz szalone zjazdy na sankach (czy czymkolwiek innym: pontonach, workach ze słomą). Naprawdę jest tu co robić!

Górskie aktywności - Magazyn Travelist

Latem, oprócz rowerów na turystów czekają parki linowe i boiska, korty tenisowe czy ścianki wspinaczkowe. Krótko mówiąc, niezależnie od kondycji i wieku, a także upodobań — każdy znajdzie tu coś dla siebie, nieważne czy przyjedzie latem, czy zimą.