TOP 10, Ranking Ośrodków Narciarskich

W polskich górach mamy blisko 800 wyciągów, w tym ponad 60 kolejek linowych. Które z nich wybrać? Które trasy są szczególnie przyjazne amatorom białego szaleństwa? Gdzie poszusujemy bez względu na kaprysy aury? Oto nasz subiektywny ranking najlepszych ośrodków narciarskich w naszym kraju

 28.01.2014

 Miejsce 10.

Czyrna-Solisko, Szczyrk

Przez długi czas wydawało się, że jeden z największych i najciekawszych systemów tras w naszym kraju będzie leżał odłogiem ze względu na niekończące się swary właścicieli i dzierżawców. Na szczęście górale się dogadali i znów można bez przeszkód szusować emocjonującą „Golgotą” albo budzącą grozę wśród mniej doświadczonych narciarzy „Bieńkulą”. I choć wyciągi wciąż wymagają modernizacji (na razie nie ma tu ani jednej kolejki krzesełkowej), ich pomysłowy układ oraz spory obszar, jaki zajmują trasy, pozwala cieszyć się długimi zjazdami bez ryzyka nadmiernej monotonii. Gdyby jeszcze udało się wprowadzić wspólny skipass z kolejką na Skrzyczne…

Ranking ośrodków narciarskich - Szczyrk

Liczba wyciągów: 13 (wszystkie orczykowe)

Łączna długość tras: 25 km

Karnet 1-dniowy: 68 zł/os.

Zaplanuj wyjazd na narty. Z Travelist oszczędzasz do -60% >>

Miejsce 9.

Pilsko-Jontek, Korbielów

Drugi najwyższy szczyt polskich Beskidów już na starcie może się pochwalić kilkoma asami. Wysokość ponad 1500 m n.p.m. gwarantuje emocjonującą różnicę wzniesień (770 m), północna ekspozycja stoków sprawia, że śnieg leży tu wyjątkowo długo, a imponująca łączna długość i zróżnicowanie tras (od zielonej do czarnej, w tym jedna z homologacją FIS) ucieszy zarówno amatorów, jak i zawodowców. Co prawda część infrastruktury pamięta jeszcze poprzednią epokę, modernizacja jednak idzie pełną parą – właśnie otwarto nową, 4-osobową kolejkę krzesełkową „Kamienna-Solisko”.

Ranking ośrodków narciarskich - Korbielów

Liczba wyciągów: 8 (2 krzesełkowe i 6 orczykowych)

Łączna długość tras: 23 km

Karnet 1-dniowy: 80 zł/os.

Zaplanuj wyjazd na narty. Z Travelist oszczędzasz do -60% >>

Miejsce 8.

Kasprowy Wierch, Zakopane

W naszym zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć kultowego tatrzańskiego szczytu, z którego każdy szanujący się fan dwóch desek powinien zjechać przynajmniej raz w życiu. Jedyny prawdziwie wysokogórski ośrodek w naszym kraju może i boryka się z najróżniejszymi problemami (gigantyczne kolejki do gondoli to już niemal element lokalnego folkloru), jednak wciąż ma do zaoferowania dużo więcej niż inni. Ot, choćby najdłuższą polską nartostradę – zjazd przez Halę Gąsienicową do Kuźnic liczy sobie blisko 9 km. Nie zapominajmy jednak, że Kasprowy to propozycja głównie dla najbardziej zaawansowanych narciarzy.

Ranking ośrodków narciarskich - Zakopane

Liczba wyciągów: 3 (kolej gondolowa i 2 kolejki krzesełkowe)

Łączna długość tras: 15,5 km

Karnet 1-dniowy: 135 zł/os.

Zaplanuj wyjazd na narty. Z Travelist oszczędzasz do -60% >>

Miejsce 7.

Czorsztyn Ski, Kluszkowce

Położony w sąsiedztwie Pienin i Jeziora Czorsztyńskiego nowoczesny ośrodek w Kluszkowcach powoli wyrasta na jednego z liderów w regionie, skutecznie ożywiając „ziemię niczyją” między Tatrami i Podhalem a Beskidem Sądeckim. Trasy – choć może nie oszałamiają długością – zostały tak wytyczone, by każdy znalazł coś dla siebie. Wszystkie są też naśnieżane, oświetlone, a nawet posiadają nagłośnienie, dzięki czemu jazda staje się zdecydowanie przyjemniejsza. A co najważniejsze, można tu szusować na łączonym karnecie Tatry Ski, obejmującym również 6 innych popularnych ośrodków (m.in. Białka Tatrzańska, Jurgów i Koziniec).

ośrodki narciarskie

Liczba wyciągów: 6 (2 krzesełkowe i 4 orczykowe)

Łączna długość tras: 4,5 km

Karnet 1-dniowy: 80 zł/os., karnet Tatry Ski (7 różnych ośrodków): 95 zł/os.

Zaplanuj wyjazd na narty. Z Travelist oszczędzasz do -60% >>

Miejsce 6.

Szrenica, Szklarska Poręba

Szrenica to w Karkonoszach prawdziwa instytucja dla doświadczonych zjazdowców. To właśnie tutaj można sprawdzić swe narciarskie umiejętności na legendarnej „Ścianie” (czyli najbardziej stromej trasie w Polsce – przy długości ok. 2 km różnica poziomów wynosi aż 510 m). Tutaj też na amatorów szusowania czekają wspaniałe nartostrady o fantazyjnych nazwach, jak m.in. 4,5-kilometrowa „Lolobrygida” czy rodzinny „Puchatek”. Przed trzema laty ośrodek wzbogacił się również o najdłuższą 6-osobową kolejkę krzesełkową w polskich górach, nazwaną „Karkonosz Express” (2393 m).

Szrenica

Liczba wyciągów: 8 (3 krzesełkowe i 5 orczykowych)

Łączna długość tras: 10,5 km

Karnet 1-dniowy: 90 zł/os.

Zaplanuj wyjazd na narty. Z Travelist oszczędzasz do -60% >>

Miejsce 5.

Jaworzyna Krynicka, Krynica-Zdrój

Od czasu wybudowania nowoczesnej kolejki gondolowej popularne uzdrowisko stało się również prężnym ośrodkiem białego szaleństwa. Choć nie brak tu czarnej „ścianki” z homologacją FIS, Jaworzyna to miejsce w sam raz dla rodzin i osób preferujących jazdę rekreacyjną. Trasy są ciekawe i zróżnicowane, nie trzeba za każdym razem zjeżdżać na sam dół do gondoli, a sztuczne naśnieżanie i oświetlenie najważniejszych odcinków pozwala śmigać, nie zważając specjalnie na warunki. No i po powrocie ze stoku zawsze można pokrzepić się zdrową wodą mineralną.

Jaworzna Krynicka

Liczba wyciągów: 11 (kolej gondolowa, 2 kolejki krzesełkowe i 8 orczyków)

Łączna długość tras: 8,5 km

Karnet 1-dniowy: 90 zł/os.

Zaplanuj wyjazd na narty. Z Travelist oszczędzasz do -60% >>

Miejsce 4.

Zieleniec

Jeden z dwóch (obok Czarnej Góry) dużych i nowoczesnych ośrodków w Kotlinie Kłodzkiej wyróżnia się przede wszystkim unikalnym jak na polskie realia mikroklimatem, do złudzenia przypominającym alpejski. Jeśli dodamy do tego wyjątkowo rozbudowaną infrastrukturę – 30 wyciągów połączonych w spójny system umożliwiający wielogodzinne szusowanie bez odpinania nart – oraz fakt, że większość hoteli i pensjonatów położonych jest tuż przy stokach, trudno oprzeć się zimowej pokusie. Gdyby tylko poszczególne trasy były choć odrobinę dłuższe…

Zieleniec

Liczba wyciągów: 30 (3 krzesełkowe, 5 orczykowych, 15 talerzykowych, 6 babyliftów i tubing)

Łączna długość tras: 12 km

Karnet 1-dniowy: 79 zł/os.

Zaplanuj wyjazd na narty. Z Travelist oszczędzasz do -60% >>

Miejsce 3.

Dwie Doliny, Muszyna i Wierchomla

Czołowa beskidzka stacja w pomysłowy sposób łączy ze sobą dwie miejscowości – możemy więc liczyć nie tylko na typowo narciarskie emocje, ale też różnorodne krajobrazy. System 9 nowoczesnych wyciągów obejmuje całkiem spory obszar, dzięki czemu trasy są szerokie, wygodne i nie czuje się tłoku. Najdłuższa liczy sobie ponad 2 km, wszystkie są naśnieżane, a większość również oświetlona. Nie bez znaczenia jest wreszcie lokalizacja – specyficzny mikroklimat panujący w kotlinie sprawia, że temperatury są tu średnio o 4°C niższe niż w okolicy. Dzięki temu nawet przy mniej sprzyjającej aurze łatwiej tu o dobre warunki do szusowania.

Dwie Doliny

Liczba wyciągów: 9 (2 krzesełkowe, 6 orczykowych i snowpark)

Łączna długość tras: 10 km

Karnet 1-dniowy: 75 zł/os.

Zaplanuj wyjazd na narty. Z Travelist oszczędzasz do -60% >>

Miejsce 2.

Czarna Góra, Sienna k. Stronia Śląskiego

Szczęśliwa trzynastka – tak najkrócej można opisać najbardziej przyjazny sudecki ośrodek, położony na zboczach masywu Śnieżnika, niecałe 15 km od Lądka-Zdroju. Znajdziemy tu 13 wyciągów i 13 tras, w tym aż 6 o długości przekraczającej 1 km. Większość jest sztucznie naśnieżana, chociaż akurat w tym miejscu nie jest to niezbędny warunek udanych zjazdów – naturalnego śniegu jest tu zwykle pod dostatkiem. Amatorom białego szaleństwa spodoba się również bogactwo opcji gastronomicznych oraz nowoczesna baza noclegowa. Dzięki temu całość w niczym nie ustępuje alpejskim kurortom.

Czarna Góra

Liczba wyciągów: 13 (3 krzesełkowe, 7 talerzykowych i 3 taśmowe)

Łączna długość tras: 10 km

Karnet 1-dniowy: 89 zł/os.

Zaplanuj wyjazd na narty. Z Travelist oszczędzasz do -60% >>

Miejsce 1.

Białka Tatrzańska

Choć w Białce działają obok siebie 3 różne stacje narciarskie (Kotelnica, Bania i Kaniówka), wszystkie pracują jak jeden organizm – na wspólnym karnecie można do woli zmieniać trasy i wyciągi, a zróżnicowane warunki sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. To najlepszy dowód na to, że można w Polsce stworzyć nowoczesny ośrodek na miarę najlepszych wzorców z Austrii czy Francji. Nigdzie indziej w naszym kraju nie znajdziemy tylu kolejek krzesełkowych w jednym miejscu (łącznie jest ich tutaj aż 7), ofertę uzupełniają orczyki różnej długości, nie zapomniano wreszcie o początkujących narciarzach – również tych najmłodszych. Rodzinnej frajdy będzie tu zatem co niemiara, a po całym dniu wrażeń można niemal prosto ze stoku zjechać do Termy Białka.

Białka Tatrzańska

Liczba wyciągów: 18 (7 krzesełkowych, 5 orczykowych, 4 talerzykowy, zaczepowy i snowtubing)

Łączna długość tras: 15 km

Karnet 1-dniowy Tatry-Ski (7 różnych ośrodków): 95 zł/os.

Zaplanuj wyjazd na narty. Z Travelist oszczędzasz do -60% >>

Comments are closed.