Top 10 – ranking ośrodków narciarskich 2015

Ranking ośrodków narciarskich 2015

W polskich górach mamy blisko 800 wyciągów, w tym ponad 60 kolejek linowych. Które z nich wybrać? Które trasy są szczególnie przyjazne amatorom białego szaleństwa? Gdzie poszusujemy bez względu na kaprysy aury? Oto nasz subiektywny ranking najlepszych ośrodków narciarskich w sezonie 2014/15

Sprawdź najlepsze oferty zimowego wypoczynku nawet 70% taniej »

Miejsce 10. 

Ośrodki narciarskie - Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch, Zakopane

W naszym zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć kultowego tatrzańskiego szczytu, z którego każdy szanujący się fan dwóch desek powinien zjechać przynajmniej raz w życiu. Jedyny prawdziwie wysokogórski ośrodek w naszym kraju może i boryka się z najróżniejszymi problemami (gigantyczne kolejki do gondoli to już niemal element lokalnego folkloru), jednak wciąż ma do zaoferowania dużo więcej niż inni. Ot, choćby najdłuższą polską nartostradę – zjazd przez Halę Gąsienicową do Kuźnic liczy sobie blisko 9 km. Można tu również zjechać profesjonalną trasą slalomową z pomiarem czasu. A wszystkich łasuchów z pewnością ucieszy fakt, że w tym sezonie zostanie otwarta po remoncie kultowa restauracja Poziom 1959 na szczycie. Nie zapominajmy jednak, że Kasprowy to propozycja głównie dla najbardziej zaawansowanych narciarzy.

Liczba wyciągów: 3 (kolej gondolowa i 2 kolejki krzesełkowe)

Łączna długość tras: 15,5 km

Karnet 1-dniowy: 138 zł/os.

Hotele i pensjonaty u stóp Kasprowego do -52% – sprawdź! » 

Miejsce 9. 

Ośrodki narciarskie - Czorsztyn Kluszkowce

Czorsztyn Ski, Kluszkowce

Położony w sąsiedztwie Pienin i Jeziora Czorsztyńskiego nowoczesny ośrodek w Kluszkowcach powoli wyrasta na jednego z liderów w regionie, skutecznie ożywiając „ziemię niczyją” między Tatrami i Podhalem a Beskidem Sądeckim. Trasy – choć może nie oszałamiają długością – zostały tak wytyczone, by każdy znalazł coś dla siebie. Wszystkie są też naśnieżane, oświetlone, a nawet posiadają nagłośnienie, dzięki czemu jazda staje się zdecydowanie przyjemniejsza. A co najważniejsze, można tu szusować na łączonym karnecie Tatry Ski, obejmującym również 6 innych popularnych ośrodków (m.in. Białka Tatrzańska, Jurgów i Koziniec).

Liczba wyciągów: 6 (2 krzesełkowe i 4 orczykowe)

Łączna długość tras: 4,5 km

Karnet 1-dniowy Tatry Ski (7 różnych ośrodków): 99 zł/os.

 Białe szaleństwo na Podhalu nawet 70% taniej – kliknij! »

Miejsce 8.

Ośrodki narciarskie - Szrenica

Szrenica, Szklarska Poręba

Szrenica to w Karkonoszach prawdziwa instytucja dla doświadczonych zjazdowców. To właśnie tutaj można sprawdzić swe narciarskie umiejętności na legendarnej „Ścianie” (czyli najbardziej stromej trasie w Polsce – przy długości ok. 2 km różnica poziomów wynosi aż 510 m). Tutaj też na amatorów szusowania czekają wspaniałe nartostrady o fantazyjnych nazwach, jak m.in. 4,5-kilometrowa „Lolobrygida” czy rodzinny „Puchatek”. W ostatnich latach ośrodek wzbogacił się również o najdłuższą 6-osobową kolejkę krzesełkową w polskich górach, nazwaną „Karkonosz Express” (2393 m).

Liczba wyciągów: 8 (3 krzesełkowe i 5 orczykowych)

Łączna długość tras: 10,5 km

Karnet 1-dniowy: 91 zł/os.

Odwiedź zimą Szklarską Porębę i zaoszczędź nawet 56% » 

Miejsce 7.

Ośrodki narciarskie - Korbielów

Pilsko-Jontek, Korbielów

Drugi najwyższy szczyt polskich Beskidów już na starcie może się pochwalić kilkoma asami. Wysokość ponad 1500 m n.p.m. gwarantuje emocjonującą różnicę wzniesień (770 m), północna ekspozycja stoków sprawia, że śnieg leży tu wyjątkowo długo, a imponująca łączna długość i zróżnicowanie tras (od zielonej do czarnej, w tym jedna z homologacją FIS) ucieszy zarówno amatorów, jak i zawodowców. A co najważniejsze, z roku na rok sporo się tu zmienia – oczywiście na lepsze. Po nowoczesnej 4-osobowej kolejce krzesełkowej „Kamienna-Solisko” właśnie otwarto kolejną, którą wjedziemy z popularnego Jontka aż na Buczynkę. Całkowita długość wyciągu wynosi ponad 1450 m, co czyni go jedną z najdłuższych konstrukcji tego typu w kraju.

Liczba wyciągów: 9 (3 krzesełkowe, 4 orczykowe i 2 talerzykowe)

Łączna długość tras: 23 km

Karnet 1-dniowy: 90 zł/os.

Najlepsze stoki Beskidu Żywieckiego w zasięgu ręki – rezerwuj do -54% » 

 

Miejsce 6.

Ośrodki narciarskie - Szczyrk

Czyrna-Solisko, Szczyrk

Największy ośrodek w Beskidzie Śląskim ostatecznie wraca do gry. I to pełną parą. Bo choć wyciągi wciąż wymagają modernizacji (na razie nie ma tu ani jednej kolejki krzesełkowej), ich pomysłowy układ oraz łączna długość tras nie mają sobie równych nie tylko w regionie, ale wręcz w całej Polsce. A takie nazwy jak „Golgota” czy „Bieńkula” nieodmiennie budzą respekt nawet wśród najbardziej doświadczonych narciarzy. Dlatego też informacja o przejęciu Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego przez słowacką spółkę Tatry Mountain Resorts (tę samą, która zarządza m.in. Jasną na Chopoku) to bodaj najlepszy narciarski news tego roku. Rolę wisienki na torcie odegrało natomiast wprowadzenie długo oczekiwanego wspólnego karnetu na wszystkie wyciągi SON oraz Centralnego Ośrodka Sportu, obsługującego m.in. kolejkę krzesełkową na Skrzyczne. To najlepszy dowód, że w Szczyrku naprawdę idzie nowe!

Liczba wyciągów: 13 (wszystkie orczykowe)

Łączna długość tras: 25 km

Karnet 1-dniowy na wyciągi SON i COS: 85 zł/os.

 Białe szaleństwo u stóp Skrzycznego nawet 61% taniej – sprawdź! »

Miejsce 5.

Ośrodki narciarskie - Krynica-Zdrój

Jaworzyna Krynicka, Krynica-Zdrój

Od czasu wybudowania nowoczesnej kolejki gondolowej popularne uzdrowisko stało się również prężnym ośrodkiem białego szaleństwa. Choć nie brak tu czarnej „ścianki” z homologacją FIS, Jaworzyna to miejsce w sam raz dla rodzin i osób preferujących jazdę rekreacyjną. Trasy są ciekawe i zróżnicowane, nie trzeba za każdym razem zjeżdżać na sam dół do gondoli, a sztuczne naśnieżanie i oświetlenie najważniejszych odcinków pozwala śmigać, nie zważając specjalnie na warunki. No i po powrocie ze stoku zawsze można pokrzepić się zdrową wodą mineralną.

Liczba wyciągów: 11 (kolej gondolowa, 2 kolejki krzesełkowe i 8 orczyków)

Łączna długość tras: 8,5 km

Karnet 1-dniowy: 105 zł/os.

Narty i nie tylko w sercu Krynicy-Zdroju nawet 60% taniej – sprawdź! »

Miejsce 4.

Ośrodki narciarskie - Czarna Góra

Czarna Góra, Sienna k. Stronia Śląskiego

Szczęśliwa trzynastka – tak najkrócej można opisać ten przyjazny sudecki ośrodek, położony na zboczach masywu Śnieżnika, niecałe 15 km od Lądka-Zdroju. Znajdziemy tu 13 wyciągów i 13 tras, w tym aż 6 o długości przekraczającej 1 km. Większość jest sztucznie naśnieżana, chociaż akurat w tym miejscu nie jest to niezbędny warunek udanych zjazdów – naturalnego śniegu jest tu zwykle pod dostatkiem. Amatorom białego szaleństwa spodoba się również bogactwo opcji gastronomicznych oraz nowoczesna baza noclegowa. Dzięki temu całość w niczym nie ustępuje alpejskim kurortom.

Liczba wyciągów: 13 (3 krzesełkowe, 7 talerzykowych i 3 taśmowe)

Łączna długość tras: 10 km

Karnet 1-dniowy: 89 zł/os.

Śmigaj po najlepszych sudeckich stokach nawet 60% taniej »

Miejsce 3.

Ośrodki narciarskie - Muszyna

Dwie Doliny, Muszyna i Wierchomla

Czołowa beskidzka stacja w pomysłowy sposób łączy ze sobą dwie miejscowości – możemy więc liczyć nie tylko na typowo narciarskie emocje, ale też różnorodne krajobrazy. System 9 nowoczesnych wyciągów obejmuje całkiem spory obszar, dzięki czemu trasy są szerokie, wygodne i nie czuje się tłoku. Najdłuższa liczy sobie ponad 2 km, wszystkie są naśnieżane, a większość również oświetlona. Nie bez znaczenia jest wreszcie lokalizacja – specyficzny mikroklimat panujący w kotlinie sprawia, że temperatury są tu średnio o 4°C niższe niż w okolicy. Dzięki temu nawet przy mniej sprzyjającej aurze łatwiej tu o dobre warunki do szusowania.

Liczba wyciągów: 9 (2 krzesełkowe, 6 orczykowych i snowpark)

Łączna długość tras: 10 km

Karnet 1-dniowy: 75 zł/os.

Wybierz się zimą w Beskid Sądecki i zapłać nawet 40% mniej »

Miejsce 2.

Ośrodki narciarskie - Zieleniec

Zieleniec

Największy z ośrodków w Kotlinie Kłodzkiej (i w całych polskich Sudetach) wyróżnia się przede wszystkim unikalnym jak na polskie realia mikroklimatem, do złudzenia przypominającym alpejski. Jeśli dodamy do tego wyjątkowo rozbudowaną infrastrukturę – ponad 20 wyciągów połączonych w spójny system umożliwiający wielogodzinne szusowanie bez odpinania nart – oraz fakt, że większość hoteli i pensjonatów położonych jest tuż przy stokach, trudno oprzeć się zimowej pokusie. A do tego dochodzą wyjątkowe nowości zaplanowane na sezon 2014/15. Przede wszystkim otwarcie unikalnej w skali kraju kolejki Skyway Express, którą będzie można podróżować zarówno na 6-osobowym krzesełku, jak i w gondoli – również w wersji VIP z cateringiem. Wraz z wyciągiem pojawią się aż 3 nowe trasy, a co najważniejsze na wszystkie zielenieckie atrakcje obowiązuje odtąd wspólny skipass.

Liczba wyciągów: 24 (kolej krzesełkowo-gondolowa, 3 krzesełkowe, 1 orczykowy, 16 talerzykowych, 3 taśmowe)

Łączna długość tras: 21 km

Karnet 1-dniowy: 95 zł/os.

Zieleniec i inne sudeckie kurorty nawet 60% taniej – sprawdź! »

Miejsce 1.

Ośrodki narciarskie - Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska

Najpopularniejszy ośrodek na Podhalu z każdym kolejnym sezonem dostarcza nowych dowodów na to, że można w Polsce stworzyć supernowoczesny, przyjazny całej rodzinie ośrodek na miarę najlepszych wzorców z Austrii czy Francji. Choć działają tu obok siebie 3 różne stacje narciarskie (Kotelnica, Bania i Kaniówka), wszystkie pracują jak jeden organizm. Na wspólnym karnecie można do woli zmieniać trasy i wyciągi, zróżnicowane warunki sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, a nowe inwestycje zmierzają do połączenia stoków Białki i sąsiedniej Bukowiny Tatrzańskiej w jeden superośrodek. Nigdzie indziej w naszym kraju nie uświadczymy tylu kolejek krzesełkowych w jednym miejscu (wraz z premierowym „Jankulakowskim” jest ich tutaj aż 8, a kolejna ma zostać uruchomiona wczesną wiosną), ofertę uzupełniają orczyki różnej długości, nie zapomniano wreszcie o początkujących narciarzach – również tych najmłodszych. Rodzinnej frajdy będzie tu zatem co niemiara, a po całym dniu wrażeń można niemal prosto ze stoku zjechać do Termy Białka.

Liczba wyciągów: 19 (8 krzesełkowych, 5 orczykowych, 4 talerzykowe, zaczepowy i snowtubing)

Łączna długość tras: 15 km

Karnet 1-dniowy Tatry-Ski (7 różnych ośrodków): 99 zł/os.

Zaplanuj zimowy relaks w Białce ze zniżką do -58% »

Comments are closed.