Atrakcje Torunia

„Gotyk na dotyk” – takim hasłem reklamuje się Toruń. I rzeczywiście jest tu czego dotknąć. Od Żywego Muzeum Piernika i kosmicznego Planetarium przez uznany za jedno z 30 najpiękniejszych miejsc na świecie Rynek i krzyżacki zamek po Krzywą Wieżę i Dom Legend Toruńskich. Zapraszamy w apetyczną podróż po najciekawszych miejscach i największych atrakcjach królestwa piernika i grodu Mikołaja Kopernika.

Zasmakuj w wypoczynku w najlepszej cenie – sprawdź dostępne hotele w Toruniu»

Żywe Muzeum Piernika

Atrakcje Torunia - Żywe Muzeum Piernika

Okrzyknięte przez magazyn „National Geographic Traveler” za 1 z 7 nowych cudów Polski  Żywe Muzeum Piernika to bez wątpliwości najsłodsza atrakcja Torunia.  I trudno się temu dziwić. To właśnie tu, w samym centrum miast, pod czujnym okiem Mistrza i Wiedźmy Korzennej wszyscy – bez względu na wiek – ochoczo zakasują rękawy i własnoręcznie biorą się do wyrabiania ciasta na tradycyjne smakołyki.

To jednak nie tylko słodki kąsek dla amatorów słodkości. Wizyta w muzeum to także wyprawa w czasie do średniowiecza oraz do zarządzanej przez rodzeństwo Rabiańskich manufaktury z początku XX wieku z kolekcją woskowych form, oryginalnymi niemieckimi maszynami do wypiekania czy zabytkowym piecem. To pierwsza tego typu Interaktywna placówka w Europie i gwarancja słodkiej wizyty w Toruniu, bez względu na warunki pogodowe.

Zasmakuj w wypoczynku w najlepszej cenie – sprawdź dostępne hotele w Toruniu»

Wieś w sercu miasta – Muzeum Etnograficzne ze skansenem

Atrakcje Torunia - Muzeum Etnograficzne

Choć Toruń jest miastem gotyku, można w nim podziwiać nie tylko budowle imponujące rozmachem, wielkością, strzelistością, lecz także chaty kryte strzechą, młyn wodny, a nawet zabytkowy wiatrak. I to w samym sercu miasta! Wystarczy odwiedzić Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej wraz z Parkiem Etnograficznym – skansenem. To ewenement na skalę europejską – jedyny tego typu park w Europie zlokalizowany w centrum miasta! Skansenowe ekspozycje oddają obraz wsi z Pomorza i Kujaw z przełomu XIX i XX w. Na niemal 2 ha powierzchni znajdziemy tu 3 całkowicie urządzone zagrody wiejskie – kujawską (z końca XIX w.), tucholską (z I ćwierci XX w.) i kaszubską (z przełomu XIX/XX w.), kilkanaście pojedynczych obiektów małej architektury, kurną chata z połowy XIX w., wiatrak koźlak, kuźnię czy remizę. Są też kapliczki przydrożne i przydomowe oraz piec chlebowy. Warto wspomnieć, że skansen ma swoją filię na Kaszczorku – obrzeżnej dzielnicy Torunia nad Drwęcą – oraz w Wielkiej Nieszawce k. Torunia.

W samym muzeum (które obchodzi właśnie 60-lecie istnienia!) możemy obejrzeć wystawy stałe i czasowe skupiające łącznie ponad 65 tysięcy zabytkowych obiektów z całego kraju. Jedną z ciekawszych jest wystawa „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1950)”. Muzeum prowadzi także zajęcia edukacyjne dla dzieci, organizuje koncerty muzyki ludowej i kiermasze sztuki ludowej. Toruńskie muzeum to wspaniałe miejsce, by nie oddalając się od starówki, odetchnąć od jej zgiełku.

Zasmakuj w wypoczynku w najlepszej cenie – sprawdź dostępne hotele w Toruniu»

Katedra z największym gotyckim dzwonem w Polsce

Atrakcje Torunia - Katedra Świętojańska

Jeśliby uznać, że sercem miasta jest dzwon, sercem Torunia jest Katedra Świętojańska na Starym Mieście. To w jej wieży znajduje się bowiem dzwon Tuba Dei (Trąba Boża), który rozbrzmiewa na całe miasto od 1500 r. Obecnie jest wprawiany w ruch zaledwie kilka razy w roku, tylko z okazji najważniejszych uroczystości. Tuba Dei to największy dzwon gotycki w Polsce, waży aż 7238 kg i mierzy 2 m (razem z koroną).

Warto przyjrzeć się również samej katedrze – niegdysiejszej farze toruńskiego Starego Miasta. Imponująca ceglana bryła z dominującą, masywną wieżą powstawała od II połowy XIII w. w kilku etapach. W średniowieczu służyła za miejsce wyboru władz miasta i pochówku możnowładców, to w niej goszczono przybywających z wizytą niemal wszystkich królów polskich i ochrzczono Mikołaja Kopernika. W jedną z jej kolumn wmurowano nawet serce króla Jana Olbrachta. Jeden z największych kościołów gotyckich w Polsce może poszczycić się cennymi zabytkami sztuki. Znakomicie zachowane kaplice, renesansowe i barokowe epitafia, rzeźby drewniane oraz malowidła ścienne zachwycają po dziś dzień.

Zasmakuj w wypoczynku w najlepszej cenie – sprawdź dostępne hotele w Toruniu»

Dom Mikołaja Kopernika

Atrakcje Torunia - Dom Kopernika

Choć faktyczne miejsce narodzin twórcy teorii heliocentrycznej pozostaje kwestią sporu, większość historyków wskazuje właśnie dom przy dawnej św.Anny. Budynek przeszedł gruntowne prace renowacyjne w latach 1972-1973, to właśnie wtedy na fasadzie ponownie pojawiły się charakterystyczne dla średniowiecznego Torunia dwubarwne wzory. Dziś miejsce stanowi Muzeum Mikołaja Kopernika — na zwiedzających czekają nowoczesne, multimedialne ekspozycje nie tylko dotyczące mistrza, ale i realiów średniowiecznego Torunia. Odrestaurowane wnętrza pozwolą nam poznać miejsce, w którym Mikołaj Kopernik pierwszy raz skierował swe oczy ku gwiazdom.

Zasmakuj w wypoczynku w najlepszej cenie – sprawdź dostępne hotele w Toruniu»

Rynek Staromiejski

Atrakcje Torunia - Rynek Staromiejski

Co prawda pierwszy rynek w Toruniu znajdował się w miejscu, które obecnie zajmuje Kościół Katedralny – to jednak plac w centralnym punkcie Starego Miasta stał się tym właściwym toruńskim rynkiem. Z monumentalnym ratuszem w stylu gotyckim na środku oraz odnowionymi pierzejami po każdej ze stron dorównuje pięknem temu z Krakowa.   Znajdziemy tu między innymi Dwór Artusa, Pomnik Flisaka, Kamienicę pod Gwiazdą, Kościół pw. Św. Ducha czy Pomnik Mikołaja Kopernika. Labirynt krętych uliczek oraz mnogie zabytki przyciągają turystów za dnia, by wieczorem kusić licznymi knajpkami, pubami oraz nocnymi klubami. Nie wspominając już o doskonałych pierogach i jedynym w Polsce piwie piernikowym. Nic dziwnego, że wszystkie te skarby w 1997 r. doceniła komisja UNESCO, wpisując toruńską Starówkę na listę światowego dziedzictwa.

Zasmakuj w wypoczynku w najlepszej cenie – sprawdź dostępne hotele w Toruniu»

Krzywa Wieża

Atrakcje Torunia - Krzywa Wieża

Pierwsza mierzy niemal 55 metrów wysokości, druga zaledwie 15 metrów. Pierwszą, okrągłą, wybudowano jako kampanilę, drugą, kwadratową, jako element obronnych fortyfikacji. Pierwsza – odwiedzana rocznie przez ok. 10 milionów turystów – jest jedną z najbardziej znanych budowli świata i symbolem miasta, o drugiej wie niewielu, wtopiona jest bowiem nieśmiało w system murów obronnych okalających zespół staromiejski Torunia. Na pierwszy rzut oka dzieli je wszystko, łączy jednak jeden oryginalny fakt – obie są krzywe. W cieniu odchylonej od pionu o 146,171 cm polskiej wieży poczuć się można jak przed obliczem jej słynniejszej, młodszej siostry w Pizie.  Z ta różnica, że tylko przed to toruńska przeprowadzić można… test prawości.

Wiąże się to z legendą o zakochanym w córce bogatego kupca toruńskim krzyżaku, który z miłości do wybranki serca złamał ślub czystości. Karą za przekroczenie surowej reguły zakonu miało być wzniesienie pochyłej wieży (jako symbolu odstępstwa od zasad). Choć w rzeczywistości pochylenie baszty w murach obronnych XIV-wiecznego Torunia to efekt osuwania się podłoża, do dziś spotkać można turystów próbujących utrzymać równowagę przy opieraniu się o ścianę wieży.  Sztuka ta powieść się może tylko osobom wolnym od ciężaru przewinień wspomnianego krzyżaka. 

Zasmakuj w wypoczynku w najlepszej cenie – sprawdź dostępne hotele w Toruniu»

Dom Legend Toruńskich

Atrakcje Torunia - Dom Legend Toruńskich

Gdyby nie pewien dzielny flisak, jedno z najpiękniejszych miast Polski padłoby ofiarą plagi żab i nigdy nie mielibyśmy okazji skosztować słodkich katarzynek ani oglądać Krzywej Wieży. Tak przynajmniej głosi najpopularniejsza miejscowa legenda, a podobnych opowieści jest w grodzie Kopernika dużo więcej. Jak choćby ta rycerzach krzyżackich, co to miasto Toruń założyli czy o zawieszonym w wieży katedralnej dzwonie Tuba Dei. Z każdą z tych tu wspomnianych (i ze wszystkimi innymi) zapoznać się można w niezwykłym miejscu, jakim jest Dom Legend Toruńskich w podziemiach kamienicy  przy ulicy Szerokiej – głównym deptaku miasta.

To jedyne w swoim rodzaju połączenie interaktywnego muzeum oraz teatru. Podczas skonstruowanego według autorskiego scenariusza spektaklu widz nie tylko cofa się w czasie do średniowiecznego Torunia, ale może i przejść krzyżackie przysposobienie do boju i ruszycie na wrogów z piką w dłoni, zadzwonić prawdziwym dzwonem – miniaturą uruchamianej stopami Trąby Bożej z Katedry Świętych Janów czy stoczyć flisaczy turniej na tratwach i oddacie pokłon Grubej Maryni. Choć całe doświadczenie to niespodzianka, jedno jest pewne – podróż przez kolejne baśniowe instalacje w piwnicach zabytkowej kamienicy na długo pozostaje w pamięci.

Zasmakuj w wypoczynku w najlepszej cenie – sprawdź dostępne hotele w Toruniu»

Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium Toruń” 

Atrakcje Torunia - Planetarium Toruń

Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium Toruń” to jedyne miejsce w Toruniu, w którym – nie opuszczając okazałego gmachu przy ulicy Franciszkańskiej 15 – można oderwać się na wiele godzin od Ziemi i poszybować ku gwiazdom. Dzięki specjalnej aparaturze poczuć się tutaj można dokładnie tak, jak podczas dryfowania w przestrzeni kosmicznej. Na przestrzenne obrazy składają się animacje oraz slajdy wyświetlane w dwóch systemach: panoram 360 stopni oraz all-sky.

Jednak spoglądanie w górę to zaledwie część wrażeń. Pokazy w sali projekcyjnej rozszerzono bowiem o  interaktywne wystawy – Geodium i Orbitarium. Ponadto mieszczą się tam stanowiska, które w wyjaśniają procesy zachodzące we Wszechświecie i oddziałujące na ludzi, jak transmisja sygnału w kosmosie, spłaszczenie planet, ciśnienie atmosferyczne, ciążenie czy ciężar. Kosmiczne doznania gwarantowane!

Zasmakuj w wypoczynku w najlepszej cenie – sprawdź dostępne hotele w Toruniu»

Panorama Starego Miasta z drugiej strony Wisły

Atrakcje Torunia - Panorama Torunia

We wrześniu 2005 Toruńska Panorama ogłoszona została drugim Cudem
Polski, ustępując miejsce w plebiscycie organizowanym przez dziennik „Rzeczypospolita” jedynie Kopalni Soli w Wieliczce.  Z platformy widokowej zlokalizowanej na wiślanej wyspie, zwanej Kępą Bazarową, rozpościera się imponujący widok na całe Stare Miasto – od monumentalnych budynków kościołów, katedr czy Ratusza przez pozostałości fortyfikacji (bramy i baszty, bastiony i mury obronne, ruiny zamku krzyżackiego) po zespół gotyckich i barokowych spichlerzy oraz schodkowe nabrzeże bulwarów.

Od strony starówki Grodu Kopernika na porośnięta topolami i wierzbami Kępę Bazarową dopłynąć można na pokładzie „Katarzynki” – małej łodzi cumującej przy Bulwarze Filadelfijskim. Jeśli rejs i przeprawa na drugą stronę Wisły, to najlepiej  po zachodzie słońca. Widok na efektowną zabudowę Starego Miasta w blasku nocnej iluminacji to punkt na liście, bez odhaczenia którego Torunia opuścić nie można.

Zasmakuj w wypoczynku w najlepszej cenie – sprawdź dostępne hotele w Toruniu»

Dolina Marzeń

Atrakcje Torunia - Dolina Marzeń

Jeśli planujecie podróż do Torunia we dwoje i zastanawiacie się, jak zaskoczyć swoją drugą połówkę, proponujemy po romantycznej kolacji udać się na równie romantyczny spacer po Dolinie Marzeń. To wyjątkowo urokliwy park, mieszczący się w samym sercu miasta, otoczony od południa fortyfikacjami XIX-wiecznymi przy Bulwarze Filadelfijskim. Całość zajmuje ok. 17 hektarów, jednak prawdziwe atrakcje znajdują się w centralnej części parku.

Znajdziecie tam wyjątkowy zegar słoneczny wykonany z okazji obchodów Roku Kopernikańskiego w 1973 roku. Warto również wybrać się na spacer wzdłuż Strugi Toruńskiej drogą, która doprowadzi do niewielkiego oczka wodnego, zamieszkanego przez różnej maści ptactwo. Polecamy także odwiedzić Dolinę Marzeń wiosną, kiedy park wygląda zupełnie jak marzenie – kameralne alejki otulone są kolorowymi drzewami i kwiatami. W południowej części parku można też podziwiać ogród różany, w którym znajduje się ponad 1600 krzewów różanych.

Zasmakuj w wypoczynku w najlepszej cenie – sprawdź dostępne hotele w Toruniu»