Top 10: najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Europie

Najpiękniejsze jarmarki świąteczneJarmarki świąteczne… bez nich magia świąt jest jakby mniej magiczna a krajobraz świąt mniej świąteczny. Pachnące piernikami, choinką i grzanym winem jarmarki bożonarodzeniowe na stałe już wpisały się w krajobraz wielu miast, także polskich. Podpowiadamy, który z bożonarodzeniowych jarmarków w Europie warto odwiedzić w tym roku!

Sprawdź najlepsze oferty na święta 2017 nawet 60% taniej »

Wrocław – najbadziej bajkowy jarmark świąteczny w Polsce

Jarmarki świąteczne - Wrocław

Jarmarki świąteczne cieszą się coraz większą popularnością także w Polsce! Pierwszy w Polsce bajkowy lasek z choinek, zimowe labirynty, plenerowe kominki z żywym ogniem, możliwość wypicia grzańca w towarzystwie prawdziwego krasnala, a nawet rzeźbienie lodowej figury Królowej Śniegu i bajecznie kolorowe korowody pełne fantastycznych postaci znanych z dzieciństwa. To tylko niewielka część atrakcji czekających w tym roku na gości wrocławskiego jarmarku bożonarodzeniowego, nie przypadkiem uznawanego za najbardziej spektakularny w całym kraju. Na wrocławskim Rynku i okolicznych ulicach stanęło ponad 100 stoisk, na których znajdziemy nie tylko piernikowe serca, ręcznie robione ozdoby choinkowe czy tradycyjne pieczywo i wędliny, ale też m. in. węgierskie kołacze, francuskie naleśniki, austriackie sery, turecką baklawę, a nawet japońskie sushi. Dzieciaki będą mogły pstryknąć sobie fotkę z Czerwonym Kapturkiem albo Pinokiem, a prawdziwi szczęściarze mają szansę spotkać Prezentusia – jedynego wrocławskiego krasnala, który pojawia się tylko raz w roku, a potem znika na kolejne 11 miesięcy.

Kiedy: 17 listopada – 22 grudnia

Gdzie: Rynek, ul. Świdnicka i ul. Oławska

Sprawdź najlepsze oferty na święta 2017 nawet 60% taniej »

Praga – magia świąt u południowych sąsiadów

Jarmarki świąteczne - Praga

Jarmarki bożonarodzeniowe w czeskiej Pradze to zdaniem wielu osób jedne z najpiękniejszych jarmarków na całym świecie. Największy, a jednocześnie najbardziej popularny z nich, co roku organizowany jest na Rynku Staromiejskim. Na środku staje pięknie ozdobiona choinka będącą jedną z wielu atrakcji. Na malowniczych ulicach z przystrojonymi, barokowymi fasadami napijesz się pysznego, grzanego wina czy gorącego miodu pitnego, skosztujesz również wielu smakołyków, m. in. tradycyjnych ciasteczek z cynamonem, a wszystko to pośród dźwięków kolęd i śpiewu chóru. Zwiedzanie stoisk z ozdobami świątecznymi, szopkami bożonarodzeniowymi czy biżuterią urozmaici świąteczny program artystyczny. Zanurz się w świątecznej atmosferze i przekonaj się, jak wygląda Boże Narodzenie u naszych południowych sąsiadów!

Kiedy: 2 grudnia – 8 stycznia 2018

Gdzie: Rynek Starego Miasta

Sprawdź najlepsze oferty na święta 2017 nawet 60% taniej »

Kraków – jeden z 20 najlepszych europejskich jarmarków 

Jarmarki świąteczne - Kraków

Choć konkurować z takimi potęgami jak Norymberga czy Wiedeń nie jest łatwo, w 2008 r. Kraków trafił na stworzoną przez magazyn „The Times” listę 20 najlepszych europejskich jarmarków świątecznych. Co tak urzekło recenzentów? Przede wszystkim niepowtarzalna atmosfera panująca w tym czasie na Rynku, bogactwo tradycyjnych produktów (wśród których prym wiodą ręcznie malowane bombki, drewniane i ceramiczne anioły oraz futra i skóry), a także liczne rozkosze podniebienia. Bo przecież każdy wie, że nie sposób sobie wyobrazić wizyty na jarmarku bez grzańca, pierogów i gorącej kiełbaski. Ale to nie wszystko.

Nieodłącznym elementem krakowskiej fety jest konkurs i wystawa szopek przy pomniku Mickiewicza, tegoroczną nowością będzie zaś próba pobicia rekordu w pisaniu listów do świętego Mikołaja. Można je pisać od 25 listopada do 4 grudnia, kiedy to o godzinie 14 na Rynku zostaną one oficjalnie policzone i wysłane do Świętego. Kto zaś planuje poczuć prawdziwą atmosferę świąt, powinien udać się na Rynek 17 grudnia – wtedy właśnie odbędzie się Małopolski Korowód Kolędniczy, podczas którego zostaną odśpiewane prastare kolędy i pastorałki.

Kiedy: 27 listopada – 27 grudnia

Gdzie: Rynek Główny

Sprawdź najlepsze oferty na święta 2017 nawet 60% taniej »

Berlin – europejska stolica jarmarków bożonarodzeniowych 

Jarmarki świąteczne - Berlin

Każdy, kto choć raz był w Niemczech na jarmarkach bożonarodzeniowych, będzie co roku chciał tam wrócić. Tradycja świątecznych straganów jest najbardziej zakorzeniona właśnie u naszych sąsiadów, gdzie w każdym mieście można zrobić zakupy na kilku (lub kilkudziesięciu, jak to jest w Berlinie) jarmarkach, usytuowanych w strategicznych punktach na mapie. W tym roku w niemieckiej stolicy stanęło aż ok. 80 jarmarków! Na niektórych można przejechać się na diabelskim młynie, poszaleć na lodowisku lub zjechać z 70-metrowego toru saneczkowego! Mimo tak ogromnej różnorodności, wszystkie berlińskie jarmarki łączy jedno – wszędzie można zjeść tradycyjne przysmaki, tj. placki ziemniaczane, prażone orzeszki czy też napić się grzanego wina! Jarmarki świąteczne w Niemczech to wyjątkowe wydarzenie!

Kiedy: 21 listopada – 31 grudnia

Gdzie: Najwięcej straganów, jak co roku, znajduje się na Alexanderplatz oraz na Placu Poczdamskim. Warto też udać się na Gendarmenmarkt, gdzie znajdziecie świąteczne rękodzieła, idealne na prezent pod choinkę!

Sprawdź najlepsze oferty na święta 2017 nawet 60% taniej »

Warszawa – jarmark świąteczny w sercu Polski

Jarmarki świąteczne - Warszawa

Choć stołeczne jarmarki świąteczne wciąż zmieniają miejsce, zostały już docenione na świecie – do odwiedzenia Warszawy przed świętami zachęca brytyjski „The Sun”, stawiając ją w jednym rzędzie m.in. z Budapesztem czy Bukaresztem. W tym roku w stolicy pojawi się kilka miejsc, gdzie będzie można kupić świąteczne ozdoby. Najpopularniejsza i najbardziej klimatyczna lokalizacja to Barbakan. Na stoiskach nieopodal Kolumny Zygmunta znajdziecie wszystko, czego dusza zapragnie. Na jarmarku bożonarodzeniowym w Warszawie z pewnością nie zabraknie grzanego wina, tradycyjnego ponczu, gorącej czekolady, apetycznych pierogów, alpejskiego gulaszu, wianków adwentowych, wyrobów skórzanych i wełnianych czy ludowego rękodzieła. W sam raz na weekendową przechadzkę z rodziną.

Kiedy: 25 listopada – 7 stycznia 2018

Gdzie: Barbakan, obok Kolumny Zygmunta

Sprawdź najlepsze oferty na święta 2017 nawet 60% taniej »

Budapeszt – kolorowe stragany i węgierskie specjały kulinarne

Jarmarki świąteczne - Budapeszt

Budapeszt w grudniu ma wyjątkowy klimat. Spacerując po ulicach, można co i rusz natknąć się na pięknie przystrojone choinki. Najlepiej dojść do placu Vörösmarty, gdzie odbywa się coroczny jarmark bożonarodzeniowy. Na dobry początek trzeba spróbować miejscowego grzanego wina, po którym od razu zachce nam się więcej atrakcji. A tych jest tu bez liku! Kolorowe stragany, oferujące całą gamę produktów – począwszy od świątecznych ozdób, przez biżuterię, wyroby rzemieślnicze, po świąteczne dzwoneczki i inne gadżety do domu. Kiedy już się wystarczająco obkupimy, warto skierować swoje kroki w stronę ładnie przystrojonych budek z jedzeniem, gdzie serwują m.in. wyśmienite kiełbaski i miejscowe specjały. Jarmark bardzo łatwo znaleźć – mieści się w pobliżu głównej stacji metra, gdzie łączą się wszystkie trzy jego odcinki (Deak ter).

Kiedy: 13 listopada – 6 stycznia 2017

Gdzie: Plac Vörösmarty

Sprawdź najlepsze oferty na święta 2017 nawet 60% taniej »

Norymberga – największy w Europie jarmark bożonarodzeniowy

Jarmarki świąteczne - Norymberga

Najstarszy, najpiękniejszy i największy w Europie jarmark odbywa się w Norymberdze. Przez cały okres trwania adwentu miasto stroi się w kolorowe światełka, dodające zabytkowym kamieniczkom magicznego wyglądu. W wąskich uliczkach zaś czuć aromat pierników i grzanego wina. Zdaniem większości wielbicieli jarmarków, to właśnie w Norymberdze na bożonarodzeniowych jarmarkach panuje najlepsza atmosfera. Można tu kupić dosłownie wszystko – począwszy od ozdób choinkowych, przez rękodzieła, gadżety i biżuterię, aż po najlepsze uliczne smakołyki – w tym oryginalne norymberskie pierniki i tradycyjne pieczone kiełbaski. To jak, już macie ochotę się pakować? W końcu 2 miliony turystów, którzy co roku przybywają tutaj na święta, nie mogą się mylić!

Kiedy: 29 listopada – 24 grudnia

Gdzie: Rynek Główny

Sprawdź najlepsze oferty na święta 2017 nawet 60% taniej »

Gdańsk – jarmark świąteczny nad Bałtykiem 

Jarmarki świąteczne - Gdańsk

Po magicznym terenie możemy spacerować uliczkami Czekoladową i Cynamonową albo zajrzeć do Gospody pod Aniołem. Wystawcy z całej Polski, Litwy i Węgier już szykują się na tegoroczny jarmark. Na straganach będzie można kupić świąteczne ozdoby, rękodzieło, oryginalną biżuterię, ceramikę artystyczną, wyroby z drewna i filcu, ręcznie wykonane czapki i szaliki, maskotki, galanterię skórzaną i zabawki. Dzieciaki będą mogły podziwiać wspaniałą Zaczarowaną Karetę i pstryknąć sobie fotkę z 3-metrowymi bombkami gigantami, spotkają się też z bajkowymi postaciami oraz parą żywych reniferów. Nad wszystkim zaś górować będzie wysoki na 6 m Anielski Młyn, udekorowany ruchomymi figurami dłuta lokalnego artysty. Nie zabraknie również weneckiej karuzeli z rumakami oraz sztucznego lodowiska. A jak komuś wciąż będzie mało atrakcji, może rzucić się na poszukiwanie urokliwych „przedmiotów z duszą” w gąszczu straganów albo podnieść temperaturę emocji z pomocą grzanego piwa lub cydru. W Gdańsku już sama wyprawa na jarmark bożonarodzeniowy będzie atrakcyjnym prezentem dla bliskich.

Kiedy: 2 grudnia – 23 grudnia

Gdzie: Targ Węglowy

Sprawdź najlepsze oferty na święta 2017 nawet 60% taniej »

Bratysława – najsłynniejszy jarmark świąteczny na Słowacji

Jarmarki świąteczne - Bratysława

Jarmarki świąteczne są też popularne w Czechach i Słowacji. Być może stolica Słowacji jest nieco mniej popularna wśród zagranicznych turystów niż np. Praga, ale na pewno nie ustępuje jej pod względem klimatu – tym bardziej w okresie przedświątecznym, podczas którego będziecie mogli nie tylko poznać wszystkie smaki Słowacji, ale również jej kulturę. Odwiedzając Jarmark Bożonarodzeniowy, skosztujecie m.in. potraw takich, jak: loksze – pieczone placki z ciasta ziemniaczanego z gęsią wątróbką lub kapustą, pagacze – ciastka skwarkowe, langosze, a także typowe świąteczne napoje jak medovina – pitny miód, grog czy poncz. Każdego dnia będziecie mogli kupić upominki dla swoich bliskich m.in. wyroby ze szkła, ceramiki, wikliny czy pszczelego wosku. Jarmark w Bratysławie charakteryzuje się o wiele bardziej kameralną atmosferą, dzięki czemu każdy poczuje się tutaj swobodnie. Dodatkowo wraz z otwarciem Jarmarku również rozpoczyna się festiwal, na którym wystąpią lokalne zespoły oraz artyści.

Kiedy: 24 listopada  – 23 grudnia

Gdzie: Plac Główny, Franciszkański i Hviezdoslava

Sprawdź najlepsze oferty na święta 2017 nawet 60% taniej »

Wiedeń – punkt obowiązkowy podczas zimowej wizyty w Austrii

Jarmarki świąteczne - Wiedeń

Wiedeńskie jarmarki świąteczne właściwie w każdym przewodniku wskazywane są jako punkt obowiązkowy podczas zimowego pobytu w Austrii. Świąteczne stoiska znajdziemy na każdym wiedeńskim placu, zaś pierwsze z nich pojawiają się już w pierwszej połowie listopada. Największy i najpopularniejszy jarmark, który obejmuje blisko 150 stoisk, co roku organizowany jest przed Ratuszem. W tym roku – oprócz atrakcji charakterystycznych dla okresu Bożego Narodzenia – będzie można pojeździć na łyżwach na dużych ślizgawkach oraz ścieżkach prowadzących przez park, zaś specjalnie przygotowana brama ze świeczkami wprowadzi każdego w magiczną aurę Świąt na Rathausplatzu.

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych! Specjalnie dla nich w sali balowej Ratusza przygotowano degustację świątecznych pierników – i to za darmo! Każdy będzie miał okazję kupić wyjątkowe upominki świąteczne dla najbliższych. Jarmarki świąteczne to także okazja, aby skosztować wiedeńskich przysmaków – skuś się na jabłka w karmelu czy apfelstrudel. Polecamy też rozgrzewające napoje, w tym m. in. słynny poncz i grzane wino, a także lokalne wyroby jak haftowane obrusy.

Kiedy: 17 listopada – 30 grudnia

Gdzie: Rathausplatz

Sprawdź najlepsze oferty na święta 2017 nawet 60% taniej »

One Comment

  1. The best in Cracov