Od tuneli głęboko pod ziemią przez filmową stolicę i miejsca znane z filmów  po ścieżki w chmurach,  księżyc i odległe planety  –  sprawdź nasz subiektywny ranking miejsc w Polsce i w kosmosie, które warto zobaczyć w 2022 roku i… do zobaczenia w podróży!

TOP 10 miejsc, które trzeba zobaczyć w 2022 roku

Łódź

Choć sami mieszkańcy mówią o niej, że kocha się ją nie za coś, ale pomimo czegoś – powodów, dla których Łódź można obdarzyć gorącym uczuciem, jest naprawdę sporo. Z pewnością wiele z nich dostrzegło międzynarodowe czasopismo „National Geographic Traveler”, poświęcając „miastu włókniarzy” miejsce w swoim autorskim plebiscycie „Best of the World 2022”. Nasza narodowa stolica filmu i tekstyliów – jako jedyna z Polski – znalazła się na liście 25 wyróżnionych miejsc z całego świata. Jesteśmy dumni!

Materiały promocyjne https://www.zoo.lodz.pl/orientarium/wizualizacje/

Postfabryczna Łódź to również naszym zdaniem jedno z najciekawszych miast w Polsce. Aby się o tym przekonać, wystarczy spacer po „Pietrynie”, czyli słynnej Piotrkowskiej (jednej z najdłuższych ulic handlowych w Europie), gdzie czekają na nas klimatyczne sklepy z rękodziełem, knajpki z przysmakami z całego świata (w tym z najlepszym – naszym skromnym zdaniem – sushi w Polsce), ale i przeniesiona niczym z Hollywoodu Aleja Gwiazd z wmurowanymi w chodnik gwiazdami tych największych, najsławniejszych. Niezwykle prezentują się też odnowiony i bardzo przepastny dworzec Łódź Fabryczna oraz słynna, powstała z przebudowy dawnej fabryki Manufaktura – centrum kultury (z Muzeum Sztuki XX i XXI wieku „MS2”), handlu i rozrywki. Zimą przy „Manu”, jak nazywają centrum handlowe sami łodzianie, można dodatkowo pojeździć na łyżwach, latem poczuć żar tropików dzięki kąpielom słonecznym na specjalnie przygotowanej plaży i zaaranżowanemu tu beach barowi. Polecamy również wizytę w interaktywnym Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz w Planetarium EC1 w historycznych przestrzeniach dawnej łódzkich elektrowni, w palmiarni (jednej z najnowocześniejszych w Europie) oraz w ZOO – już w 2022 nastąpi w nim otwarcie Orientarium. To taki łódzki odpowiednik wrocławskiego Afrykarium – z nowoczesnymi wybiegami i podwodnym tunelem, w którym będzie można stanąć oko w oko m.in. z najprawdziwszymi rekinami.

Po jeszcze więcej wrażeń warto się udać do Aquaparku Fala (bardzo ciekawego architektonicznie parku wodnego z wewnętrzną i zewnętrzną strefą basenów) oraz do romantycznego parku na Zdrowiu z mnóstwem urokliwych zakątków, miejsc do piknikowania i gigantycznym placem zabaw z ogromem bezpłatnych atrakcji dla dzieci. Nazwa zobowiązuje – wodnych rozrywek można zażyć w Łodzi nie tylko w aquaparku, ale i na Stawach Stefańskiego – największym łódzkim zbiorniku wodnym, skupiającym wiosną i latem miłośników wakeboardu, rowerów wodnych, kajaków, ale i plażowania (tuż obok usypana jest bowiem piaszczysta plaża z pomostem). „Przyjeżdżajcie do Łodzi, nie będziecie rozczarowani!” – mówi Agnieszka Franus, redaktorka naczelna „National Geographic Polska” oraz „National Geographic Traveler”. A my skwapliwie przytakujemy.

Odkryj najlepsze miejsca na city break

Bieszczady

Najdziksze, najciemniejsze i – zdaniem wielu – najbardziej tajemnicze góry w Polsce to prawdziwa mekka wszelkiej maści włóczykijów, marzycieli i poszukujących wolności. Choć Bieszczady w dalszym ciągu uchodzą za góry odludne i bezludne, żądnych bieszczadzkich wrażeń i widoków z roku na rok przybywa. Latem 2020 na połoniny zawitało bez mała 400 tys. turystów! Nas to absolutnie nie dziwi – powodów, by rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady choć na kilka dni jest co najmniej tyle, ile gwiazd widocznych w tutejszym Parku Gwiezdnego Nieba. Ten ogromny, wolny od zanieczyszczeń sztucznym światłem obszar pozwala w całej okazałości obejrzeć Drogę Mleczną (gołym okiem!) i poczuć, że Bieszczady to wciąż jedno z najciemniejszych miejsc w Polsce. Kolejnym „przepastnym” obszarem w Bieszczadach, którego nie sposób pominąć – tym bardziej „przyziemnym”, ale nie mniej spektakularnym – jest Bieszczadzki Park Narodowy. To największy park górski w naszym kraju – ogromny na 300 km2, chroni najwyższy pas górnego masywu Bieszczad Zachodnich i stanowi ostoję dla trzech największych europejskich ssaków drapieżnych – wilka, rysia i niedźwiedzia brunatnego (to jedyny teren w Polsce, na którym żyją one wszystkie). Sieć bieszczadzkich szlaków osiąga tu długość ok. 130 km, jest to też jedyny park narodowy w naszym kraju, który aktywnie propaguje turystykę konną.

Jednak to wciąż nie koniec wyliczanki unikatowych w skali kraju bieszczadzkich atrakcji – nie byłaby ona pełna bez będących wizytówką Bieszczad połonin, najwyższego i najbardziej reprezentatywnego szczytu – Tarnicy oraz malowniczego Jeziora Solińskiego. Na entuzjastów eksplorowania okolicy w nieco bardziej nietypowy sposób czekają Bieszczadzka Kolejka Leśna oraz prawdziwy hit ostatnich lat – drezyny rowerowe, a już latem 2022, dzięki najnowszej bieszczadzkiej inwestycji, będą oni mogli pomknąć widokową kolejką linową nad zaporą w Solinie.

Materiały promocyjne https://media.pkl.pl/

Na ponad 1,5-kilometrowej trasie przejazdu koleją gondolową będzie można podziwiać z różnych wysokości zjawiskową górską panoramę oraz okolice Jeziora Solińskiego. Ponadto przy końcowej stacji stanie wysoka na 50 m wieża widokowa, zostanie tu też otwarty park tematyczny, w którym będzie można się wiele o Bieszczadach dowiedzieć, a także poznać tutejsze legendy i opowiastki. Jeśliby dalej szukać sposobów na podziwianie Bieszczad z nietypowej perspektywy, niewątpliwie warto tu wspomnieć o „Przygodzie na Sanie”, czyli spływie pontonowym Zielonym Pontonem. Rzeczna eskapada to wyjątkowa okazja do obejrzenia Bieszczad z poziomu wody. Spektakularne widoki i przeżycia murowane!

Sprawdź hotele nad jeziorem w górach

Sky walk w Świeradowie-Zdroju

Materiały promocyjne https://www.visitskywalk.today/media/

Od czerwca 2021 Góry Izerskie poszczycić się mogą nową ekstremalną atrakcją na najwyższym poziomie – ścieżką w chmurach w Świeradowie-Zdroju. Wysoka na ponad 60 m wieża z tarasem widokowym, długa na 850 m kładka i 105-metrowa zjeżdżalnia,  a do tego specjalnie przygotowana konstrukcja linowa (tzw. pajęcza sieć), siatka w postaci kropli wody zawieszona na wysokości 60 m oraz szklany pomost na wysokości 62 m czynią z tej podniebnej konstrukcji największą tego typu budowę w Polsce. Ponoć szczyt wieży widoczny jest w promieniu 50 km! Czy tak jest naprawdę, najlepiej przekonać się samemu, korzystając przy okazji wizyty z innych dobrodziejstw Świeradowa-Zdroju. 

Materiały promocyjne https://www.visitskywalk.today/media/

Jeśli wierzyć legendom (i obserwacjom), cudowna mieszanka unikalnego mikroklimatu z tutejszymi wodami mineralnymi pozwala na długo zachować młodzieńczy wygląd, a porośnięte lasami wzgórza i doliny otacza aura pierwotnej tajemniczości. Ale to eldorado nie tylko dla poszukiwaczy wiecznej młodości i pradawnych sekretów. Na aktywnych czeka nowoczesny ośrodek narciarski z kolejką gondolową na Stogu Izerskim, a na amatorów zwiedzania i baśniowych warowni  – Zamek Czocha.

Zaplanuj wypoczynek wysoko nad poziomem morza

Zamek Ogrodzieniec w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Jeśli zdarzyło się Wam (tak jak milionom widzów na całym świecie po grudniowej premierze drugiego sezonu) zarwać noc na oglądanie Wiedźmina” na Netflixie, to jesteśmy pewni, że  Ogrodzieniec zlokalizowany na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest już na waszej liście obowiązkowych miejsc do odwiedzenia. I trudno się temu dziwić. W końcu popularność turystyki filmowej, zwanej też set jettingiem, rośnie szybciej niż liczba tytułów dostępnych na VOD. A Zamek Ogrodzieniec to obecnie najgorętsza serialowa miejscówka w granicach naszego kraju!

Amerykańsko-polski serial fantasy stworzony na podstawie kultowej sagi Andrzeja Sapkowskiego o zmutowanym łowcy potworów szturmem podbił zestawienia najpopularniejszych seriali wszech czasów na całym globie. Nie mniejsze wrażenie niż miejsce serialu w światowych rankingach robi zestawienie serialowych lokalizacji. Malownicze ruiny Ogrodzieńca pojawiły się na ekranie – jako tło bitwy o Wzgórze Sodden w finale pierwszego sezonu serialu – obok takich budowli jak zamki Kreuzstein w Austrii czy Vajdahunyad na Węgrzech. Ponoć Ogrodzieniec to jedyny z serialowych plenerów, gdzie na planie zagościł sam Andrzej Sapkowski. Daleko nie miał… a Wy, czy obejrzeliście już drugi sezon najgorętszego serialu w grudniu i wyruszyliście śladem Geralta z Rivii?

A może pobyt na zamku lub pałacu?

Tykocin

Jest piękny, klimatyczny i stanowi jeden z najlepszych Produktów Turystycznych 2021 według Polskiej Organizacji Turystycznej – słowem, a konkretnie w trzech słowach, trzeba go zobaczyć. W końcu niemal 600-letni Tykocin to jedno z najstarszych i najpiękniejszych zespołów urbanistycznych historycznego Podlasia. Malownicza miejscowość nad rzeką Narew urzeka bogatą historią, która sięga czasów istnienia Księstwa Mazowieckiego, a także XVIII-wiecznymi zabytkami. Rozmieszczenie budynków w dużej mierze przypomina swoją strukturą charakterystyczny układ miast żydowskich – to właśnie głównie Żydzi wnieśli istotny wkład w rozwój miasta.


Do dziś można zwiedzać m.in. Wielką Synagogę z ogromnymi tablicami w języku hebrajskim i aramejskim, specyficznym rodzajem ambony zwanej birmą czy też salę ołtarzową Aron ha-kodesz. XVI-wieczny Zamek Królewski, późnobarokowy Kościół Trójcy Przenajświętszej czy też Dom Talmudyczny to również obowiązkowe atrakcje nie tylko dla zagorzałych entuzjastów kultury żydowskiej. Nie zabraknie również czegoś dla zwolenników nieco bardziej aktywnej formy wypoczynku – szlak rowerowy Green Velo,   Narwiański Park Narodowy, Europejska Wieś Bociania czy wreszcie Kiermusy – ostoja tradycji szlacheckiej oraz żubra – zagwarantują pełnię wrażeń każdemu kto wpadnie tu z wizytą w nadchodzącym roku.

Odkrywaj najpiękniejsze polskie miasta i miasteczka

Energylandia

Materiały promocyjne https://energylandia.pl/

To już tradycja, że każdy sezon w Energylandii przynosi atrakcyjne nowości. W  ostatnim roku rozrywkowy raj w Zatorze 55 km od Krakowa wzbogacił się o szóstą 6-hektarową strefę tematyczną Aqualantis nawiązującą tematycznie do starożytnego królestwa oceanów – Atlantis. Główną atrakcją tej utrzymanej w klimacie fantasy przestrzeni jest zapierający dech w piersiach roller coaster Abyssus zdolny w zaledwie kilka sekund osiągnąć prędkość 100 km/h. Gratka dla łowców adrenaliny, ale znajdzie się coś dla amatorów słodyczy.

Materiały promocyjne https://energylandia.pl/

W nadchodzącym roku architekci jednego z największych polskich parków rozrywki stawiają na zabawę i beztroskę rodem z dziecięcych fantazji. W 2022 na niemal 4 hektarach powierzchni Energylandii pojawić się ma pastelowa kraina Sweet Valley z niemal 10 nowymi atrakcjami, w tym karuzelą wiedeńską, rzeką słodkości, zaczarowanym drzewem, szaloną stodołą, familijnymi roller coasterami, a także sklepami i restauracjami uroczymi domki niczym z kreskówek. Trudno o bardziej czarodziejskie miejsce w naszym zestawieniu – w 2022 roku dajcie się oczarować!

Zaplanuj pobyt z atrakcjami dla dzieci i nie tylko

Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu

Najnowocześniejsza atrakcja Wrocławia, jedno z nielicznych miejsc tego typu na całym świecie, a przy tym zdobywca „turystycznego Oscara” w 18-nastym rozdaniu Certyfikatów Polskiej Organizacji Turystycznej. Choć POT argumentuje przyznane wyróżnienie imponującemu połączeniu walorów edukacyjnych z nowoczesną formą wystawienniczą i zapierającej dech w piersiach rewitalizacji obiektu poprzemysłowego, my wierzymy, że to za sprawą  ławicy tuńczyków i olbrzymiego rekina… które dostępne są w interaktywnym centrum wiedzy na temat wody na sucho i na wyciągnięcie ręki.

.
Na powierzchni mierzącej ponad 4 tys. m2 – w oryginalnej scenografii, której perły stanowią replika batyskafu Trieste, który w 1960 roku zanurkował w głębinach Rowu Mariańskiego, oraz nieśmiertelna meduza z głębin  – udostępniono zwiedzającym 64 interaktywne instalacje. Zanurzenie w świat oryginalnej wystawy rozpoczyna się od projekcji 360°, której tematem jest geneza wody na naszej planecie. Podzielone na 8 stref tematycznych pomieszczenia łączy półkilometrowy strumień płynący pod przezroczystą taflą podłogi. Fascynującemu spacerowi przez głębiny oceanu, chaszcze amazońskiej dżungli i wnętrza pracowni dawnych wynalazców czy współczesnych laboratoriów towarzyszą wodne dźwięki – od szmeru strumienia i fal na rajskiej plaży po odgłosy nadchodzącej burzy. Burza nie nadchodzi, ale nadchodzą kolejne atrakcje przygotowywane pod EXPO. Tu trzeba „być”/ dać nura w 2022 roku!

Sprawdź hotele na Dolnym Śląsku

Kraków

Choć co prawda w zestawieniu najlepszych miast na city break  „European Best Destination” triumfuje Bruksela, sami Belgowie w plebiscycie „Belgian Tourist Award – What’s up! 2021″ oddawali głos na Kraków. I trudno się temu dziwić! Pod względem liczby zabytków i atrakcji przypadających na kilometr kwadratowy Gród Kraka zostawia w tyle jakiekolwiek inne miasto w Polsce (i nie tylko). 


Ponadtysiącletnia historia widoczna, gdzie okiem sięgnąć, światowej klasy zabytki, doskonale zachowana, ocalała od wojennej pożogi architektura, historyczne uliczki, po których na przestrzeni wieków przechadzali się królowie, arystokraci, uczeni, pisarze i artyści, nastrojowe restauracje i kafejki rozsiane wśród zabytkowych kamieniczek, przepiękne parki, skwery, lasy, ogrody i łąki – ta wyliczanka mogłaby nie mieć końca! Wśród obowiązkowych kadrów w albumie z wizyty w mieście muszą znaleźć się m.in.: Rynek Główny z Sukiennicami i Ratuszem, Kościół Mariacki, Brama Floriańska, Barbakan, Wawel, Kazimierz, a dla miłośników historii najnowszej – Nowa Huta.

Zobacz hotele w sercu Małopolski

Świnoujście i Mierzeja Wiślana

Około 1780 metrów długości, koszt budowy ponad 912 mln zł, kilka miesięcy wiercenia i średnio kilkanaście minut zaoszczędzonych na pokonaniu dystansu  między wyspą Wolin a Uznam – tak w kilku liczbach prezentuje się tunel pod Świną. A jak wygląda od wewnątrz na żywo, przekonać się będzie można już jesienią 2022 roku  podczas wizyty  w Świnoujściu. Połączenie na stałe miasta z resztą kraju i ultraszybka alternatywa dla przeprawy promowej to jednak nie jedyny argument przemawiający za wizytą w Krainie 44 Wysp. Najpiękniejsza plaża w kraju i morze zieleni, perły architektury uzdrowiskowej, tajemnicze fortyfikacje i nadmorskie promenady,  niemal 140 km tras rowerowych, wodne atrakcje dla aktywnych i tyle możliwości wypoczynku, ile samych wysp… a nawet więcej. Tu trzeba przyjechać, i to szybko – szybciej już od oficjalnego otwarcia tunelu. 

Najdłuższa przeprawa wodna w Polsce to jednak nie jedyny przekop, który zwiastuje  przepływ nowości na północy kraju. W 2022 roku planowane jest otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną dla żeglugi. Tor wodny od Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga liczyć będzie ok. 23 km długości, z czego ok. 2,5 km stanowić będzie śluza, port zewnętrzny i stanowisko postojowe. Choć sam projekt budzi duże kontrowersje, w intencji jego twórców przekop Mierzei Wiślanej ożywi znacząco gospodarkę Warmii, w tym zwłaszcza  Elbląga i gmin położonych nad Zalewem Wiślanym. No i taki kanał to atrakcja sama w sobie.  

Zaplanuj wypad nad morze

Kosmos

W 1902 roku miał premierę pierwszy filmu science-fiction w historii ukazujący podróż na księżyc. Pierwsza rakieta dotarła do granic przestrzeni kosmicznej 1942 – pierwszy człowiek dokonał tego 21 lat później. W lipcu 1969 roku Neil Armstrong postawił pierwszy krok na księżycu, a w 2000 roku w międzynarodowej stacji kosmicznej zawitała pierwsza kilkuosobowa załoga. We wrześniu 2021 w międzygalaktyczną podróż wyruszył pierwszy cywil, a rok 2022 już określany jest rokiem turystyki kosmicznej. Słowem: przyszłość nadeszła, niosąc gwarancję kosmicznych doznań. 


W ofercie superNOVego sektora branży turystycznej znajdziemy zarówno  krótkie, ok. 90-minutowe  „przejażdżki” organizowane przez firmy kosmiczne Blue Origin i Virgin Galactic, jak i długie wycieczki – w menu SpaceX loty za nawet kilkadziesiąt milionów dolarów. Choć bilety na lot w specjalnej kabinie z doznaniem stanu nieważkości w pakiecie wykupiło już kilkaset osób, wciąż jest to elitarna forma podróży. Według prognoz ekspertów kosmiczne ceny nieco zmaleją, gdy za 20-30 lat loty w kosmos staną się bardziej przyziemną rozrywką, dostępną w gorącej cenie LAST MINUTE w ofercie każdej lepszej firmy turystycznej. O wyprawie na jaką planetę marzycie?

Przyziemna opcja na kosmiczny wypoczynek