Najciekawsze miejsca na 2020

Najnowszy polski akcent na liście UNESCO, największy zadaszony aquapark w Europie, całkiem nowy rodzinny park rozrywki, najpiękniejsza wioska w kraju w jeszcze piękniejszej odsłonie – i znacznie więcej. W nadchodzącym sezonie na turystów czeka wyjątkowo dużo premierowych atrakcji, a i sprawdzone hity mają mnóstwo do zaoferowania. Oto nasza subiektywna mapa najciekawszych miejsc w Polsce na rok 2020

Odkryj najlepsze hotele w całej Polsce nawet 70% taniej »

Suntago Wodny Świat

Miejsca na 2020: Suntago Wodny Świat
Fot. materiały promocyjne Park of Poland
Największy park wodny w Polsce, a zarazem największy zadaszony aquapark w Europie nareszcie jest gotowy! Aktualnie trwa szlifowanie ostatnich drobiazgów i najpóźniej wiosną imponujący kompleks w niewielkiej wsi Wręcza pod Mszczonowem – ok. 40 km od Warszawy i 70 km od Łodzi – przyjmie pierwszych gości. Czeka na nich spektakularna fala atrakcji: 18 basenów o łącznej powierzchni ponad 3500 m2, basen o powierzchni 1000 m2 z falą i sztucznymi rzekami, 3 baseny solankowe, 5 basenów witalnych, wodny plac zabaw, 32 zjeżdżalnie o łącznej długości ponad 3 km, możliwość surfowania pod dachem, a do tego aż 740 prawdziwych palm, sprowadzonych z egzotycznych krajów. Zapowiada się prawdziwy tropikalny raj.

Na terenie parku znajdzie się również miejsce na strefę wellness, 10 saun, solaria, gabinety masażu oraz bary i restauracje. A w słoneczne dni ogromny szklany dach ma się rozsuwać, by wodny relaks pod palmami był jeszcze bardziej autentyczny. Ale to nie wszystko. Suntago będzie bowiem pierwszym elementem ogromnego kompleksu rozrywkowego Park of Poland, który ma powstać w tym miejscu. Powierzchnia całej inwestycji zajmie ponad 400 hektarów, z czego ten wodny Disneyland to „zaledwie” 20 hektarów. Już dość długo na to czekamy, lecz gdy się doczekamy, przypływ emocji gwarantowany!

Odkryj najlepsze hotele na Mazowszu nawet 70% taniej »

Krzemionki Opatowskie

Miejsca na 2020: Krzemionki Opatowskie
Fot. Krzysztof Pęczalski
Prehistoryczny zespół kopalni krzemienia pasiastego u stóp Gór Świętokrzyskich to nie tylko jeden z największych i najlepiej zachowanych tego typu obiektów na świecie, ale też jedyny udostępniony do zwiedzania. I choć licząca blisko 500 m podziemna trasa turystyczna na pierwszy rzut oka nie robi takiego wrażenia jak kopalnie w Wieliczce czy Bochni, jej wyjątkowa wartość naukowa i historyczna jest nie do przecenienia. W jednej chwili możemy bowiem przenieść się w czasie niemal o 5 tys. lat i zajrzeć do miejsc, które niewiele się zmieniły, odkąd opuścili je ostatni górnicy z epoki neolitu. To głównie ta unikalność na globalną skalę sprawiła, że w lipcu 2019 Krzemionki Opatowskie – jako szesnasta już atrakcja z naszego kraju – zostały wpisane na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Na terenie krzemionek – które przez tysiące lat były ukryte w głębokim lesie i odkryto je dopiero w latach 20. XX w. – znajduje się łącznie blisko 4 tys. komór, sztolni i chodników. Oczywiście oglądać można tylko niewielką część z nich, reszta dostępna jest wyłącznie dla badaczy. Ponadto na powierzchni na odwiedzających czeka muzeum prezentujące archeologiczne znaleziska z okolicy (w tym oczywiście narzędzia wykonane z opatowskiego krzemienia) oraz rekonstrukcja neolitycznej osady. Można tu sprawdzić na własne oczy, w jakich warunkach mieszkali nasi przodkowie, a także wziąć udział w licznych warsztatach czy imprezach plenerowych. Warto wreszcie wspomnieć, że mniej niż 10 km dzieli krzemionki od pełnego rodzinnych atrakcji kompleksu turystycznego w Bałtowie.

Odkryj najlepsze hotele w Górach Świętokrzyskich nawet 45% taniej »

Energylandia i Mandoria Miasto Przygód

Miejsca na 2020: Energylandia
Fot. materiały promocyjne Energylandia
Największy polski park rozrywki będzie… jeszcze większy! Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że każdy sezon w Energylandii przynosi atrakcyjne nowości, jednak tym razem rozrywkowy raj w Zatorze 55 km od Krakowa wzbogaci się o całą, szóstą już z kolei strefę tematyczną. Będzie się nazywać Aqualantis, zajmie powierzchnię ok. 6 hektarów, a tematycznie ma nawiązywać do starożytnego królestwa oceanów – Atlantis. Główną atrakcją tej utrzymanej w klimacie fantasy przestrzeni będzie nowy, zapierający dech w piersiach roller coaster Abyssus. Oryginalna konstrukcja wykorzystuje nie tylko wodne efekty i liczne inwersje, ale przede wszystkim system dodatkowego przyspieszenia wagonika, który w zaledwie kilka sekund osiąga prędkość 100 km/h. Tylko dla osób o nerwach ze stali!

Jednocześnie Energylandia doczekała się również konkurencji. I to nie byle jakiej, bo Mandoria Miasto Przygód ma być w założeniu jeszcze większa od parku w Zatorze. W miejscowości Rzgów pod Łodzią na powierzchni ponad 50 hektarów (Energylandia to aktualnie „jedynie” 35) ma powstać całe bajkowe miasto, utrzymane w klimacie epoki renesansu. Goście będą mogli przenieść się w czasy wielkich odkryć geograficznych i w towarzystwie mieszkańców przeżyć liczne przygody na terenie fikcyjnej portowej metropolii, a zarazem skorzystać z jak najbardziej współczesnych atrakcji, jak roller coastery czy karuzele. W dodatku większość parku będzie zadaszona i dostępna przez cały rok. Planowane otwarcie Mandorii już latem tego roku – bądźcie gotowi!

Odkryj najlepsze hotele blisko Energylandii nawet 25% taniej »

Bieszczady

Miejsca na 2020: Bieszczady

Najdziksze polskie góry w ostatnim czasie stają się obiektem dzikiego pożądania ze strony poszukujących nowych wrażeń turystów. W ubiegłym sezonie było ich aż o 15% więcej niż jeszcze rok wcześniej. A biorąc pod uwagę ogromną popularność kręconego w tutejszych plenerach serialu „Wataha” – którego trzeci sezon właśnie trafił do emisji – w tym roku liczby te zapewne jeszcze wzrosną. Mimo to w Bieszczadach wciąż jeszcze można się wyciszyć, odciąć od cywilizacji i kontemplować dziewiczą naturę. Powierzchnia niemal 300 km2 czyni z Bieszczadzkiego Parku Narodowego największy polski park górski. Żyją tutaj wszystkie krajowe duże ssaki i drapieżniki, z wilkiem, rysiem, żbikiem i niedźwiedziem brunatnym na czele. Sieć bieszczadzkich szlaków osiąga długość ok. 130 km, jest to też jedyny park narodowy w Polsce, który aktywnie propaguje turystykę konną.

Ale wyjątkowych w skali kraju atrakcji jest tu dużo więcej. Malownicze Jezioro Solińskie zdaniem wielu osób pod względem walorów krajobrazowych ustępuje tylko Morskiemu Oku. Na amatorów zwiedzania okolicy w nieco mniej typowy sposób czeka Bieszczadzka Kolejka Leśna oraz prawdziwy hit ostatnich lat – drezyny rowerowe. W Parku Gwiezdnego Nieba można poczuć, że Bieszczady to wciąż jedno z najciemniejszych miejsc w Polsce i w całej okazałości oglądać Drogę Mleczną (gołym okiem!). Nie zabraknie wreszcie czegoś dla fanów „Watahy”. Lokalne biura turystyczne od niedawna organizują wycieczki śladem bohaterów serialu oraz wizyty w miejscach, gdzie kręcono perypetie kapitana Rebrowa i spółki.

Odkryj najlepsze hotele w Bieszczadach nawet 40% taniej »

Zalipie

Miejsca na 2020: Zalipie

Jest w  Polsce takie miejsce, w którym kolorowy wachlarz wiosennych kwiatów podziwiać można… o każdej porze roku i bez względu na warunki pogodowe.  Zalipie, bo o nim mowa, przypadnie do gustu jednak nie tylko florystom i botanikom, ale i amatorom folkloru i sztuki ludowej. Niewielka wieś położona na Powiślu Dąbrowskim ok. 30 km od Tarnowa określana jest często mianem „malowanej”, a wszystko za sprawą kolorowych wzorów, które bogato zdobią fasady tutejszych chałup, domów i zabudowań gospodarczych.

Zwyczaj zdobienia kwiecistymi malunkami wnętrz i zewnętrznych elewacji izb narodził się pod koniec XIX wieku. To właśnie wtedy znudzone wybielonymi wapnem wnętrzami gospodynie zaczęły ozdabiać je kwiecistym ornamentem. Ze zdobnictwem tego rodzaju spotkać się można także w innych wsiach na terenie mieszczącym się w widłach Wisły i Dunajca. Jednak poziom wykonania, kunszt artystyczny i konkursy na najlepiej wymalowaną chatę rozsławione przez utalentowaną zalipiańską malarkę Felicję Curyłową, czynią z Zalipia stolicę ludowego malarstwa w Polsce. A co najważniejsze, przekształcona w muzeum zagroda Curyłowej po trwającym ponad 2 lata remoncie znów jest otwarta dla zwiedzających – i zachwyca jeszcze bardziej niż kiedykolwiek!

Odkryj najlepsze hotele w Małopolsce nawet 60% taniej »

Świnoujście

Miejsca na 2020: Świnoujście

Jeśli wypoczywać nad polskim morzem na prawdziwie światowym poziomie, to tylko tutaj! Wspaniały, długi na 10 km i szeroki nawet na 200 m pas białego piasku na wyspie Uznam od kilku lat regularnie zwyciężą w plebiscytach na najlepszą plażę w Polsce. Jest tu nie tylko uroczo, czysto i bezpiecznie (Błękitna Flaga powiewa regularnie od 14 lat), ale też wody Bałtyku nigdzie indziej w naszym kraju nie są równie ciepłe. A zarazem miasto 44 wysp to dużo więcej niż plaża. Fotogeniczna Stawa Młyny na falochronie, zabytkowe forty Twierdzy Świnoujście, tajemnicze Podziemne Miasto z czasów zimnej wojny, Królowa Jasności (czyli jedna z najwyższych na świecie latarni morskich) – takie nagromadzenie atrakcji sprawia, że nudzić się w tym miejscu nie sposób.

Ciekawych miejsc nie brak również w okolicy. Można wybrać się na spacer lub wycieczkę rowerową wzdłuż transgranicznej promenady do słynnych niemieckich kurortów Ahlbeck i Heringsdorf albo zanurzyć się w morzu zieleni i stanąć oko w oko z żubrem w Wolińskim Parku Narodowym. A po wszystkim warto wypocząć w największym kompleksie wypoczynkowym nad Bałtykiem – Baltic Park Molo z ultranowoczesnymi apartamentami i aquaparkiem. Od kilku lat co sezon oddawane są tu do użytku nowe atrakcje. Wszystko to skłoniło ekspertów z serwisu Booking.com do umieszczenia Świnoujścia na liście 10 nieodkrytych perełek 2020. Znalazły się tam miejsca z całego świata z największym potencjałem, by stać się turystycznymi hitami na globalną skalę.

Odkryj najlepsze hotele w Świnoujściu nawet 60% taniej »

Poznań

Miejsca na 2020: Poznań

Mimo że wciąż pozostaje nieco w cieniu Krakowa, Wrocławia czy Gdańska, w ostatnich latach stolica Wielkopolski robi coraz większą międzynarodową karierę – i staje się coraz bardziej atrakcyjnym celem weekendowych wypadów. Świadczy o tym choćby wysokie piąte miejsce w prestiżowym plebiscycie European Best Destination 2019 (Poznań był jedynym polskim miastem w zestawieniu) albo czołowa lokata na liście najciekawszych mniej znanych miejsc w Europie wg cenionego amerykańskiego serwisu Jetsetter. Mieści się tu również kompleks uznany za najpiękniejsze centrum handlowe świata, czyli Stary Browar. A w 2020 r. na turystów odwiedzających miasto koziołków i rogali czeka jeszcze więcej atrakcji niż do tej pory.

Najważniejszym wydarzeniem będzie z pewnością planowane na drugą połowę roku otwarcie Muzeum Enigmy. Supernowoczesna, multimedialna ekspozycja ma za zadanie przybliżyć gościom sylwetki Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego – trzech absolwentów tutejszego uniwersytetu, którzy w czasie II wojny światowej złamali kod najsłynniejszej niemieckiej maszyny szyfrującej. Placówka mieścić się będzie w jednym z zabytkowych budynków przy ulicy Święty Marcin, czyli najbardziej reprezentacyjnej arterii miasta, która również dopiero co została oddana do użytku po długiej modernizacji i rewitalizacji. Poznań z roku na rok robi się coraz piękniejszy – i coraz ciekawszy. Warto to uwzględnić w swoich wyjazdowych planach.

Odkryj najlepsze hotele w Poznaniu nawet 45% taniej »

Tarnowskie Góry

Miejsca na 2020: Tarnowskie Góry

Tarnogórska Kopalnia Rud Ołowiu, Srebra i Cynku jest poprzednikiem Krzemionek Opatowskich na liście UNESCO, na którą trafiła w roku 2017. A w minionym sezonie została uznana za najlepszy polski produkt turystyczny i nagrodzona Złotym Certyfikatem POT. To jedno z nielicznych miejsc w Polsce, w których przekonamy się, że pod ziemią można nie tylko wydobywać rozmaite substancje, penetrować tajemnicze korytarze czy podziwiać wykute w skale dzieła sztuki, ale i pływać. To tu, w Sztolni Czarnego Pstrąga, na głębokości 30 metrów, znajduje się przystań dla łodzi, na pokładach których pokonuje się aż 600-metrowy odcinek XIX-wiecznej sztolni Fryderyk. Przewodnik – podobnie jak mityczny Charon przez rzekę Styks – przewozi turystów przez najdłuższy w Polsce przepływ podziemny, snując przy tym górnicze opowieści.

I choć podziemne cuda to zacny pretekst, nie jest to jedyny powód do wizyty w tym historycznym śląskim mieście. Jego sercem jest klimatyczny rynek, którego charakter współtworzą drewniana studnia i rzędy podcieniowych kamienic z XVI wieku. Nad całością góruje okazały Ratusz uznawany za perłę Górnego Śląska. Kilka kilometrów od rynku znajduje się odrestaurowany zamek, a także drewniana Dzwonnica Gwarków – ptaków, których liczne rzeźby zdobią ulice miasta, podobnie jak krasnale urozmaicające krajobraz Wrocławia. W 2017 r. Tarnowskie Góry otrzymały tytuł najpiękniejszego miasta startowego podczas Tour de Pologne. I nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę charakter zarówno samego miasta, jak i jego leśnego otoczenia. Czy potrzeba więcej rekomendacji, by zajrzeć tu podczas tegorocznych wojaży?

Odkryj najlepsze hotele na Śląsku nawet 70% taniej »

Puszcza Białowieska

Miejsca na 2020: Puszcza Białowieska

Wielki Kanion, Tasmania, Malediwy – w takim towarzystwie znalazł się Białowieski Park Narodowy na liście 25 najbardziej ekscytujących kierunków podróży na 2020 rok wg redaktorów amerykańskiego wydania „National Geographic”. I nic w tym dziwnego. Przecież to miejsce wyjątkowe – ostatni naturalny ekosystem leśny w Europie. Wszystko wygląda tu dokładnie tak samo, jak za czasów Mieszka I, a cywilizacja jak dotąd przeszła bokiem. Z pewnością warto zaszyć się w białowieskich ostępach i stanąć oko w oko z dziką naturą, zanim będzie za późno.

Obowiązkowym punktem programu jest oczywiście spotkanie z żubrem. Puszcza Białowieska jest ostoją najliczniejszej na świecie populacji tego największego europejskiego ssaka. Jeśli nie uda wam się wytropić go na wolności, koniecznie trzeba zajrzeć do Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Można tu dojść z Białowieży, stąpając po „żebrach żubra”. Tak nazywa się drewniana kładka prowadząca z miasteczka do zagrody. Warto również odwiedzić promieniujące tajemniczą energią Miejsce Mocy oraz przejechać się leśną kolejką wąskotorową. A jeśli wciąż będzie wam mało, pora kierować się na wschód. Od kilku lat można bowiem zwiedzać białoruską część puszczy bez wizy. Tam zaś czeka m.in. Dziadek Mróz we własnej osobie – i wiele innych atrakcji.

Odkryj najlepsze hotele na Podlasiu nawet 40% taniej »

Warszawa

Miejsca na 2020: Warszawa

Nowe bulwary wiślane, nowe atrakcje plażowe na lato, nowe (największe w mieście) centrum handlowe, nowa restauracja Zoni nominowana do nagrody WIN Awards przyznawanej najpiękniejszym lokalom na świecie – atrakcyjnych nowości zachęcających do odwiedzin w stolicy jest sporo. Jednak rok 2020 będzie wyjątkowy również dlatego, że po pięciu latach odbędzie się kolejna edycja jednej z najważniejszych światowych imprez poświęconych muzyce klasycznej, czyli konkursu chopinowskiego. Muzyka Fryderyka Chopina zagości nie tylko w salach filharmonii, ale również w wielu innych miejscach podczas imprez towarzyszących. Dla melomanów obecność obowiązkowa.

Oczywiście Warszawa to dużo więcej niż Chopin, Wisła i kusząca oferta dla smakoszy. Kontrastujące krajobrazy i architektoniczne zestawienia są tu jedyne w swoim rodzaju. Stare i Nowe Miasto – choć niemal w całości odrestaurowane – urzeka liczbą pięknych budowli i klimatycznych zaułków. Z kolei spacer Traktem Królewskim aż do palmy na rondzie De Gaulle’a ukazuje dostojne, majestatyczne i pełne przepychu oblicze stolicy. Jej inną odsłonę stanowi architektura z czasów socrealizmu z potężną bryłą Pałacu Kultury i Nauki czy masywnym gmachem MDM-u na czele. Warto wreszcie wspomnieć, że pod względem liczby parków i terenów zielonych Warszawa bije na głowę większość europejskich stolic. Warto więc rozkoszować się kolorem nadziei w Łazienkach Królewskich, w Wilanowie albo na Polu Mokotowskim.

Odkryj najlepsze hotele w Warszawie nawet 70% taniej »

Bon turystyczny 1000+ na wakacje w Polsce – dowiedz się więcej o nowym programie »