Top 10 miejsc w 2018 roku

Tajemnicza komnata skrywająca smoczą harfę, podziemne miasto, największy w Europie park wodny i jeden z najszybszych rollercoasterów na świecie – takie atrakcje czekają na turystów w Polsce w 2018 roku. Prezentujemy subiektywną mapę miejsc i atrakcji w naszym kraju, które szczególnie warto uwzględnić w planach wyjazdowych na kolejny rok

Odkryj najlepsze hotele w całej Polsce nawet 70% taniej »

Szczyrk

Top 10 miejsc w 2018 roku - Szczyrk

Ośrodek sportów zimowych w polskich Beskidach to miejsce, w kierunku którego w nowym roku warto skierować pierwsze kroki. I to najlepiej od razu w butach narciarskich lub snowboardowych – za sprawą rewolucji przeprowadzonej przez słowackich inwestorów z Tatry Mountain Resorts, Szczyrk staje się bowiem wreszcie narciarskim eldorado. Z końcem mijającego roku do dyspozycji amatorów białego szaleństwa oddano 10-osobową kolej gondolową w nowej lokalizacji Szczyrk Gondola na Halę Skrzyczeńską oraz 6-osobową kolej krzesełkową z Soliska na Halę Skrzyczeńską.

Jeszcze przed Bożym Narodzeniem uruchomiono w Szczyrku 3 trasy niebieskie o łącznej długości ponad 4 km, a w okresie świąt wydłużono długość nartostrad o kolejne kilometry oznaczone kolorami czerwonym i niebieskim. Nowoczesna infrastruktura, nowe serce ośrodka w lokalizacji Szczyrk Gondola oraz szusowanie po poszerzonych i wyprofilowanych trasach nie mających sobie równych nie tylko w regionie, ale wręcz w całej Polsce, to argumenty dobitnie przemawiające za wizytą w Szczyrku w 2018 roku.

Odkryj najlepsze hotele w Szczyrku nawet 38% taniej »

Energylandia

Top 10 miejsc w 2018 roku - Energylandia

Teren kilkakrotnie razy większy od największego rynku w Europie i ponad setka atrakcji dla całej rodziny – w tym m.in. kolejka górska, spływ rwącą rzeką w antycznych dekoracjach, wulkan czy uciekające kościotrupy. Tak w kilku słowach prezentuje się największy polski park rozrywki (a zarazem pierwszy w typowo zachodnim stylu). Mieści się w niewielkim miasteczku Zator między Oświęcimiem a Wadowicami. Lokalizacja nie jest przypadkowa – w ciągu zaledwie pół godziny można tu dojechać zarówno z Krakowa, jak i z aglomeracji śląskiej. A na miejscu spokojnie spędzimy cały dzień. Tym bardziej, że dostępne atrakcje zostały pomysłowo podzielone na 4 odrębne strefy. Znajdziemy tu Bajkolandię dla maluchów, rodzinną strefę familijną, ekscytującą (za sprawą atrakcji takich jak Tsunami Dropper, Apocalipto czy Space Booster Armagedon) strefę ekstremalną oraz strefę tematycznie i aranżacyjnie związaną z estetyką egzotycznych wysp – Water Park.

Na koniec prawdziwy cymes dla amatorów jazdy po bandzie, bez trzymanki – w 2018 roku w Energylandii powstanie największy i najszybszy w całej Europie rollercoaster! Wysokość 77 metrów, prędkość ponad 140 km/h, 85 stopni nachylenia przy spadku, a przy tym liczne zwroty i inwersje, niespodziewane efekty grawitacyjne czy efekt wodny „splash flow” –  Speed Water Coaster bijący wszystkie światowe rekordy wysokości i prędkości w swojej kategorii. Tego trzeba spróbować!

Odkryj najlepsze hotele w Zatorze i okolicach nawet 70% taniej »

Wrocław

Top 10 miejsc w 2018 roku - Wrocław

Nawet bez całej festiwalowej otoczki właściwej Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław jest miejscem fascynującym, które warto odkrywać za każdym razem na nowo. Wspaniały średniowieczny Rynek z największym (i zdaniem wielu najpiękniejszym) ratuszem w Polsce, Ostrów Tumski z majestatyczną katedrą, Panorama Racławicka, wpisana na listę UNESCO Hala Stulecia czy słynny ogród zoologiczny z przyciągającym prawdziwe tłumy Afrykarium to zaledwie niewielka część turystycznych „lektur obowiązkowych”. Warto jeszcze dopisać do tej listy otwarte pod koniec 2015 r. Hydropolis, czyli jedyne w Polsce i jedno z niewielu na świecie multimedialne centrum wiedzy o wodzie. No i nie zapominajmy o wrocławskich krasnoludkach. To pewnie ich sprawka, że miasto przeżywa prawdziwy boom…

Odkryj najlepsze hotele we Wrocławiu nawet 69% taniej »

Wolin

Top 10 miejsc w 2018 roku - Międzyzdroje i okolice

Choć Podziemne Miasto na Wyspie Wolin znajduje się głęboko pod ziemią, w tym roku w 7. plebiscycie redakcji „National Geographic Traveler” na 7 nowych cudów Polski stanęło wysoko nad konkurencją, zajmując na podium 3. miejsce.

Przez lata miejsce to było owiane tajemnicą. Bardzo niewiele osób wiedziało o jego istnieniu. Obiekt militarny, ukryty pod nadmorskimi wydmami na wyspie Wolin, został przekazany do Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu dopiero w 2013 roku. Niemal 80 lat od jego powstania! Cała historia rozpoczyna się w 1935 roku, kiedy to Niemcy zaczęli budować na wyspie pierwsze umocnienia. Powstała Bateria Vineta służyła przez całą wojnę Niemcom, którzy właśnie tutaj szkolili tysiące artylerzystów Kriegsmarine i prowadzili ostrzał radzieckich statków. Wszystko zmieniło się w 1945 roku, kiedy to kompleks zajęła polska armia. Wyspa Wolin szybko stała się jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic wojskowych. Postanowiono, że będzie to zapasowe stanowisko dowodzenia najwyższych władz wojskowych. Obiekt został odnowiony i rozbudowany, a pod ziemią powstało w pełni autonomiczne miasto.

Schrony, w których mieściła się centrala telefoniczna, Radiowe Centrum Odbiorcze, Kasyno oraz Obiekt Obrony Przeciwchemicznej były połączone podziemnymi tunelami. Dzisiaj mówi się, że to najlepiej zachowane Podziemne Miasto w Polsce. W 2018 roku warto zapaść się pod ziemię – chociaż raz, właśnie tu! A po wydostaniu się na powierzchnię, wybrać się na spacer w wersji romantycznej – ścieżkami i tajemniczymi uroczyskami Wolińskiego Parku Narodowego lub w wersji filmowej – Aleją Gwiazd w Międzyzdrojach.

Odkryj najlepsze hotele w Międzyzdrojach nawet 70% taniej »

Jezioro Śniardwy

Top 10 miejsc w 2018 roku - Śniardwy

Kto w nadchodzącym roku planuje wypoczynek na Mazurach, powinien wybrać się nad Śniardwy. Największe jezioro w Polsce zlokalizowane malowniczo na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego – wśród klimatycznych wiosek powiatów mrągowskiego i piskiego – to prawdziwy raj dla amatorów baśniowej Krainy Wielkich Jezior i żeglugi mazurskiej. Połączony systemem kanałów z 6 innymi jeziorami akwen stwarza wprost nieograniczone możliwości kontemplacji piękna przyrody z pokładu żaglówki, którą – jak zapowiadają inwestorzy – zacumować będzie można w 2018 roku także na przystani w Nowych Gutach w gminie Orzysz. Nowa przystań o infrastrukturze przypominającej port morski, chroniona przez sztucznie zbudowany pirs to 40 dodatkowych wodnych „miejsc parkingowych” dla jachtów, stateczków pasażerskich czy jednostek Mazurskiej Służby Ratowniczej.

Odkryj najlepsze hotele na Mazurach nawet 64% taniej »

Białowieski Park Narodowy

Top 10 miejsc w 2018 roku - Białowieski Park Narodowy

Wśród ogłoszonych przez Lonely Planet miejsc, w których warto zawitać podczas dłuższej wizyty w 2018 r. w Polsce znalazł się Białowieski Park Narodowy. I nic w tym dziwnego. Przecież to miejsce wyjątkowe – ostatni naturalny ekosystem leśny w Europie, a przy tym najbardziej znane w 2017 roku miejsce manifestacji miłośników dziewiczej natury. Gdy przedstawiciele władz ogłosili, że należy zwiększyć wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej, w środowiskach ekologicznych zawrzało.

Wszystko wygląda tu dokładnie tak samo, jak za czasów Mieszka I. Cywilizacja przeszła bokiem. Miejscowi powiadają, że to zasługa ducha puszczy, który przez wieki trzymał ludzi na dystans. Czy teraz wejdą tu drwale? Nie wiadomo. Z pewnością warto zaszyć się w białowieskich ostępach i stanąć oko w oko z dziką naturą, zanim będzie za późno. Obowiązkowym punktem programu jest oczywiście spotkanie z żubrem. Puszcza Białowieska jest ostoją najliczniejszej na świecie populacji tego największego europejskiego ssaka. Jeśli nie uda nam się wytropić go na wolności, koniecznie trzeba zajrzeć do Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Dojdziemy tu z Białowieży, stąpając po „żebrach żubra”. Oczywiście nie tych prawdziwych. Tak nazywa się drewniana kładka prowadząca z miasteczka do zagrody.

Warto również odwiedzić promieniujące tajemniczą energią Miejsce Mocy oraz przejechać się leśną kolejką wąskotorową. A jeśli wciąż będzie nam mało, pora kierować się na wschód. Od 2015 r. można bowiem zwiedzać białoruską część puszczy bez wizy. Tam zaś czeka m.in. Dziadek Mróz we własnej osobie – i wiele innych atrakcji.

Odkryj najlepsze hotele w Białowieży i okolicach nawet 37% taniej »

Zamość

Top 10 miejsc w 2018 roku - Zamość

Umocnione bastiony to ręce i nogi, służące do obrony przed wrogami. Rynek Wielki to serce, a Rynek Solny i Rynek Wodny są organami wewnętrznymi. Funkcję kręgosłupa pełni ul. Grodzka. Głową natomiast jest stojący na jej końcu pałac Zamojskich. Wykoncypowane przez Jana Zamojskiego i postawione początkowo w szczerym polu Stare Miasto w Zamościu to unikalny na skalę europejską przykład realizacji projektu „miasta idealnego”. Cały układ przestrzenny ma ukryty sens, mający odzwierciedlać budowę ludzkiego ciała. I – co najważniejsze – zachował się w stanie niemal nienaruszonym do naszych czasów.

Możemy zatem spacerować regularnie wytyczonymi uliczkami i przenosić wzrok z jednej urokliwej kamieniczki na drugą. Wystarczy zaledwie kilka kroków, by przekonać się, dlaczego miasto nazywane jest „perłą renesansu”. Ale Zamość to również gratka dla miłośników dawnych umocnień oraz historycznych rekonstrukcji. W pieczołowicie odrestaurowanych miejskich fortyfikacjach można przenieść się w czasie za sprawą ciekawych ekspozycji i nie mniej fascynujących inscenizacji z udziałem rycerzy czy muszkieterów. Nic dziwnego, iż w mijającym roku Polska Organizacja Turystyczna wybierając 10 najlepszych produktów turystycznych w kraju, wskazała właśnie na zamojską Twierdzę i jej atrakcje. Tu trzeba być w 2018 roku!

Odkryj najlepsze hotele na lubelszczyźnie nawet 63% taniej »

Tarnowskie Góry

Top 10 miejsc w 2018 roku - Tarnowskie Góry

W mijającym roku tarnogórska Kopalnia Rud Ołowiu, Srebra i Cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi została wpisana na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO. To jedno z nielicznych miejsc w Polsce, w którym przekonać się można o tym, że pod ziemią można nie tylko wydobywać, przebywać czy podziwiać, ale i pływać. To tu, w Sztolni Czarnego Pstrąga, na głębokości 30 metrów, w podszybiu szybu „Ewa” znajduje się przystań dla łodzi, na pokładach których pokonuje się aż 600-metrowy odcinek XIX-wiecznej sztolni Fryderyk. Przewodnik – podobnie jak mityczny Charon przez rzekę Styks – przewozi turystów przez najdłuższy w Polsce przepływ podziemny, snując przy tym górnicze opowieści.

I choć podziemne cuda to zacny pretekst, to jednak nie jest to jedyny powód do wizyty na Górnym Śląsku. Serce historycznego miasta stanowi klimatyczny rynek, którego charakter współtworzą drewniana studnia i rzędy podcieniowych kamienic z XVI wieku. Nad całością góruje okazały Ratusz uznawany za perłę Górnego Śląska. Kilka kilometrów od rynku znajduje się odrestaurowany zamek, a także drewniana Dzwonnica Gwarków – ptaków, których liczne rzeźby zdobią ulice miasta podobnie jak krasnale urozmaicające krajobraz Wrocławia. W 2017 r. Tarnowskie Góry otrzymały tytuł najpiękniejszego miasta startowego podczas Tour de Pologne. I nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę charakter samego miasta, otoczonego lasami skrywającymi atrakcyjne zbiorniki wodne i wytyczone ścieżki rowerowe.

Odkryj najlepsze hotele na Śląsku nawet 70% taniej »

Karpacz

Top 10 miejsc w 2018 roku - Karpacz

Choć Karkonoskie Tajemnice stanowią stosunkowo nową atrakcją na terenie Karpacza, szturmem zdobyły 1. miejsce w plebiscycie na 7 Nowych Cudów Polski ogłoszonym przez redakcję „National Geographic Traveler” w 2017 roku. Być może to za sprawą Ducha Gór, którego wiekowy kostur odnaleziony został w miejscu, w  którym dziś stoi interaktywna ekspozycja.

Podczas wizyty w zaprojektowanych przez uznanych artystów wnętrzach Karkonoskich Tajemnic, zwiedzający poznają najwspanialsze przekazy i legendy karkonoskiej ziemi, a także historie o zasiedlających Karkonosze zielarzach, poszukiwaczach bogactw mineralnych i legendarnego korzenia mandragory. Za sprawą techniki i interaktywnej oprawy ekspozycji, zwiedzający nie tylko widzą i podziwiają, ale i stają się częścią pełnego tajemnic świata Władcy Karkonoszy. Świata, którego elementy to m.in. magiczny sekretarzyk Ducha Gór, smocza harfa z niewidzialnymi strunami, czy alchemiczna komnata Czterech Żywiołów. Z całą pewnością to najbardziej magiczny punkt na mapie miejsc w Polsce, które trzeba zobaczyć w nadchodzącym roku.

Odkryj najlepsze hotele w Karpaczu nawet 58% taniej »

Suntago – Wodny Świat, Wręcza k. Mszczonowa

Top 10 miejsc w 2018 roku - Suntago

Z  początkiem maja 2017 w niewielkiej wsi pod Mszczonowem – ok. 40 km od Warszawy i 70 km od Łodzi – ruszyła budowa obiektu mającego stać się największym parkiem wodnym w Polsce, a także największym zadaszonym aquaparkiem w Europie. Choć na razie okolice Wręczy k. Mszczonowa przypominają bardziej plac budowy niż plac zabaw, plany wyglądają naprawdę zjawiskowo.

Imponująca powierzchnia całkowita basenów – 3500 mkw, basen o powierzchni 1 tys. mkw z falą i sztucznymi rzekami, 30 zjeżdżalni o łącznej długości ponad 3 km i 700 prawdziwych palm na terenie ogrodu… Inwestor zapowiada spektakularną falę atrakcji. Z wodnej dżungli Jamango, a także z ogromnej strefy relaksu atrakcji i z otwieranym w słoneczne dni dachem oraz z saunarium z 10 tematycznymi saunami, solariami, prywatnymi gabinetami masażu i mineralnymi basenami zdrowotnymi skorzystać będzie można już pod koniec 2018 roku. Przypływ emocji gwarantowany!

Odkryj najlepsze hotele na Mazowszu nawet 80% taniej »