Karpacz to jedna z najbardziej obleganych miejscowości turystycznych w Karkonoszach. Miasteczko stanowi świetną bazę wypadową do okolicznych atrakcji. Blisko stąd m.in. do Świątyni Wang, na schronisko Samotnia czy też do Wodospadu Szklarki. Jednak największą atrakcją podczas wyjazdu do Karpacza są oczywiście szlaki w Karkonoszach. Przedstawiamy wam, które szczyty warto zdobyć i w jakie miejsca warto się wybrać, będąc w Karpaczu. A atrakcji turystycznych i miejsc noclegowych tu nie brakuje!
Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów
Śnieżka to prawdziwa królowa Karkonoszy. Dumna i wyniosła, a do tego kapryśna, ale przede wszystkim majestatyczna i piękna. Jej szczyt o wysokości 1603 m n.p.m. zdobywa dziennie ponad 3 tysiące osób, którzy podziwiają wspaniałe widoki na panoramę Sudetów. Jednak oprócz wspaniałych, malowniczych szlaków i niezwykłych widoków, Śnieżka znana jest też z nieprzewidywalnych warunków pogodowych, które tu panują. Mówi się, że przez większość roku można się tu poczuć jak za kołem podbiegunowym. Jeśli jednak będziecie szczęściarzami, którzy trafią na dzień bez mgły (a jest ich zaledwie 65 w roku), będziecie wynagrodzeni widokami na góry sięgającymi nawet 200 km.
Szlaków turystycznych, które wiodą na Śnieżkę jest kilka. Najtrudniejszy i najbardziej wymagający to szlak czarny. Prowadzi z Karpacza Biały Jar. Zdobycie szczytu zajmuje około 2,5 godziny, ale trzeba wykazać się niezłą kondycją, gdyż podejście jest dość strome. Innym szlakiem jest malowniczy szlak czerwony, z hotelu Orlinek przez Dolinę Łomniczki. Szlak nieczynny jest zimą z powodu zagrożenia lawinowego. Pokonanie całej trasy w obie strony powinno wam zająć około 5,5 godziny. Najłatwiejsze szlaki to zielony i żółty (od strony Czech). Wejście i zejście nie powinno zająć więcej niż 6 godzin.
Ciekawostką i symbolem charakterystycznym Śnieżki jest, znajdujące się na szczycie, Obserwatorium Meteorologiczne. Budynek przypominający latający spodek z pewnością kojarzycie z pocztówek z Karkonoszy. Niestety, obserwatorium można podziwiać jedynie z zewnątrz, ale jeśli chcecie się ogrzać, możecie skorzystać z usług jednego ze schronisk na Śnieżce: Samotni, Domu Śląskiego lub Strzechy Akademickiej.
Kopa – przystanek na pieszej drodze do Śnieżki i wyciąg
Kopa to karkonoski szczyt znany przede wszystkim z kolei linowej i stoku narciarskiego Kopa-Złotówka, który zimą przeistacza się w raj dla miłośników sportów zimowych. Znajduje się na Grzbiecie Śląskim i rzadko kiedy jest celem samym w sobie – najczęściej to tylko przystanek podczas zdobywania Śnieżki.
Wielu turystów ułatwia sobie podróż korzystając z podwózki kolejką – wjazd z dolnej stacji w Karpaczu zajmuje zaledwie 7 minut, a piesza droga na Śnieżkę z górnej stacji zajmuje zaledwie godzinę. Będąc na Kopie warto zajrzeć do słynnego schroniska Dom Śląski, który znajduje się nieopodal.
Czarna Kopa – mniej znany szczyt masywu Śnieżki
W karkonoskim panteonie szczytów górskich Czarna Kopa to nadal dość tajemnicza i mało znana góra. Szczyt mieści się między Śnieżką a Sowią Przełęczą i wznosi się na wysokość 1407 m n.p.m. Można tu wejść niebieskim szlakiem przez Dom Śląski i Skalny Stół lub czerwonym, należącym do Głównego Szlaku Sudeckiego, przez Śnieżkę i Sowią Przełęcz.
Planując wyprawę na Czarną Kopę warto zahaczyć o naszych czeskich sąsiadów. Przez Czarną Kopę przebiega bowiem granica polsko-czeska. Idąc od strony Śnieżki można odpocząć w czeskim schronisku Jelenka.
Skalny Stół – punkt widokowy z panoramą Karkonoszy
Popularnym celem turystów przybywających aby odpocząć i odkryć polską stronę Karkonoszy jest Skalny Stół (1281 m n.p.m.). To jedno z miejsc w Karpaczu, którego nie można przegapić. Szczyt ten może się pochwalić doskonałym punktem widokowym, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na panoramę Karkonoszy. Zresztą sam wierzchołek jest warto zobaczenia. Jak sama nazwa wskazuje, szczyt Skalnego Stołu jest całkiem płaski, zbudowany z metamorficznych, płaskich skał.
Do celu prowadzi wiele szlaków. Jednym z nich jest czarny szlak z Karpacza przez Krucze Skały i Sowią Przełęcz. Inny szlak wiedzie z Przełęczy Okraj, skąd na szczyt dotrzemy w godzinkę, ale liczmy się z dość trudnym i stromym początkiem trasy. Tak czy inaczej, niezależnie którą trasę wybierzecie, na każdej będzie malowniczo.
Czoło – szczyt na granicy polsko-czeskiej
Skoro już jesteśmy przy Skalnym Stole, przenieśmy się tuż obok – na Czoło (1266 m n.p.m.). Oba szczyty można zdobyć za jednym zamachem – oddzielone są od siebie przełęczą Siodło. Ta ciekawa góra zbudowana jest z granitów, które można podziwiać na zboczach Czoła. Ze szczytu rozciągają się wspaniałe widoki na Karkonosze.
Jak dojść na Czoło? Najbardziej popularną trasą jest szlak żółty z Karpacza Górnego. Podejście jest dość męczące, ale można się udać stąd od razu na Skalny Stół. Widoki wynagrodzą zmęczenie, a po drodze macie szansę spotkać cietrzewia, który należy do zagrożonych gatunków ptaków w Polsce.
Mały Szyszak – charakterystyczny szczyt z widokiem na doliny
Mały Szyszak to prawdziwa perełka wśród karkonoskich wzniesień. Szczyt o wysokości 1344 m n.p.m. gwarantuje niezapomniane widoki i przyjemne trasy, dlatego cieszy się nieustającym zainteresowaniem wśród turystów przybywających w Karkonosze. Mały Szyszak to idealne miejsce na wyprawę dla osób, które poszukują mało wymagających wędrówek.
Szczyt zlokalizowany jest między Przełęczą Karkonoską a Tępym Szczytem. Można tu dojść czerwonym szlakiem z Domu Śląskiego lub szlakiem zielonym w kierunku schroniska Odrodzenie. Po drodze czeka was mnóstwo wspaniałych widoków.
Karpatka – łatwo dostępny szczyt z widokami na Karkonosze
Wyjazd w Karkonosze z małymi dziećmi nie musi oznaczać siedzenia w hotelu. Jeżeli podróżujecie z najmłodszymi podróżnikami i szukacie łatwo dostępnego szlaku, Karpatka będzie idealnym wyborem. Trasa jest bardzo malownicza, a do tego w miarę prosta i krótka. Dzieci będą się mogły poczuć jak na wyprawie górskiej. Na Karpatkę traficie z centrum Karpacza.
Po drodze warto zobaczyć pomnik Liczyrzepy, który znajduje się w Parku przy Zaporze na Łomnicy. Przy okazji można przyjrzeć się zaporze o długości 105 metrów. Następnie musicie skierować swoje kroki leśną ścieżką. Na szczycie czekają na was granitowe skałki i widok na miasto. Wybierając się na Karpatkę z najmłodszymi, weźcie pod uwagę, że nie zdołacie podjechać tu wózkiem. Lepiej zabrać ze sobą nosidło.
Wielki Szyszak – drugi najwyższy szczyt Karkonoszy po Śnieżce
Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.) – drugi w polskich Karkonoszach pod względem wysokości szczyt po Śnieżce, to idealne miejsce na wyprawę dla spragnionych górskich wędrówek. Szczyt znajduje się nieopodal Śnieżnych Kotłów i wiedzie na niego kilka ciekawych tras. Jedna z nich prowadzi z centrum Szklarskiej Poręby. Należy się stąd udać szlakiem czerwonym do wejścia do karkonoskiego Parku Narodowego. Po drodze można podziwiać Wodospad Kamieńczyka, Trzy Świnki czy też Schronisko na Hali Szrenickiej. Ciekawa trasa prowadzi też od Czarnej Przełęczy przez kamienne tafle, ufundowane przez rodzinę Schaffgotschów.
Co ważne, latem wstęp na sam szczyt jest zabroniony. Można tu dojść jedynie zimą, kiedy czerwony szlak zostaje zamknięty, ale dla turystów wytyczony obejście, przebiegające przez wierzchołek Wielkiego Szyszaka. Warto wiedzieć, że wycieczkę na Wielki Szyszak trzeba rozpocząć już z samego rana, gdyż wyprawa zajmie wam prawdopodobnie cały dzień.