Spacery w chmurach Jedne pozwalają bujać w obłokach, inne spojrzeć na rzeczywistość z szerszej perspektywy. Większość wkomponowana jest w scenerię potężnej natury, niektóre stanowią imponujący rozmiarami element ogromnej metropolii. Przed Wami subiektywny ranking najciekawszych tarasów, platform i punktów widokowych w Europie. Gwarantujemy emocje na najwyższym poziomie i zapierające dech w piersiach widoki!

Spacery w chmurach i po najlepszych zakątkach Europy nawet 70% taniej»

Ścieżka w koronach drzew w Dolinie Bachledzkiej, Słowacja

Spacery w chmurach - ścieżka w koronach drzew, Lipno


Warto czasem zmienić punkt widzenia. Na przykład o 180 stopni – zamiast stać u stóp drzew, miej drzewa u stóp! Wystarczy, że zawitasz na ścieżce w koronach drzew Bachledka w sercu przepastnego boru Doliny Bachledzkiej. Tu, 24 metry nad ziemią, tylko 12 kilometrów od granicy z Polską, możesz podziwiać górską panoramę z zupełnie nowej perspektywy. Jak podkreślają turyści – spacer między szczytami majestatycznych świerków to unikatowe przeżycie!

Drewniany szlak o długości 1234 m wznosi się spiralnie nad koronami drzew, jest urozmaicony ciekawymi przystankami edukacyjnymi i kończy się okrągłą wieżą widokową mierzącą 32 m. Roztaczają się z niej zachwycające widoki na Tatry Bielskie, Pieniny z Trzema Koronami, Zamagurze oraz niedzicki zamek. W dół można zjechać zjeżdżalnią o długości 67 m (najdłuższą suchą zjeżdżalnią na Słowacji!). Ścieżka znajduje się na terenie ośrodka Bachledka Ski & Sun w Zdziarze. Można do niej dotrzeć 3-osobową kolejką krzesełkową albo piechotą z dolnej stacji kolejki (zajmie to ok. 40 min).

Spacery w chmurach i po najlepszych zakątkach Europy nawet 70% taniej»

Most Carrick-a-Rede, Irlandia PółnocnaSpacery w chmurach - Carrick-a-Rede

Jeśli zawsze marzyliście o tym, by być jak Indiana Jones i nie straszne wam wysokości – koniecznie wybierzcie się do Irlandii Północnej. Nieopodal niewielkiego miasteczka Ballintoy, położonego nad brzegiem Kanału Północnego, znajduje się most linowy Carrick-a-Rede, co oznacza „kamień na drodze”. Niegdyś most służył miejscowym rybakom, którzy w oceanie poławiali łososie – w 2008 roku konstrukcja została wzmocniona i udostępniona turystom. Śmiałkowie mają do pokonania 18 metrów chwiejącej się na wietrze kładki, która łączy dwa urwiska, 23 metry nad taflą wody. Taki spacer może skutecznie podnieść ciśnienie i poziom adrenaliny! Jednak chętnych nie brakuje – co roku mostem przechodzi około 250 tys. turystów.

Chwile grozy mogą nam wynagrodzić wspaniałe widoki na okoliczne klify, ocean i wyspę Rathlin. Warto jednak mieć na uwadze, że przy silnych wiatrach most jest zamknięty. Jeszcze kilka informacji praktycznych: bilet dla osoby dorosłej kosztuje 8 funtów, a dla dziecka 4. Most otwarty jest dla zwiedzających od 9.30 do zmierzchu (latem do 20, zimą do 15.30).

Spacery w chmurach i po najlepszych zakątkach Europy nawet 70% taniej»

The Shard w Londynie, AngliaSpacery w chmurach - La Shard

Choć zaprojektował go twórca takich architektonicznych pereł jak Centre Georges Pompidou w Paryżu czy New York Times Building w Nowym Jorku, przez wielu uważany jest za szkaradztwo w londyńskiej panoramie. Choć budowano go w chwili ekonomicznego kryzysu w Unii Europejskiej, na stalowo-szklaną konstrukcje wieżowca, którego ściany w oryginalny sposób nie łącza się u góry, nie zawahano się przeznaczyć przeszło 400 mln funtów. I choć samozwańczy trud wejścia na 72. piętro zapewne do przyjemnych (i tanich) nie należy, widok rozpościerający się z tarasu najwyższego budynku w Europie Zachodniej jest tego wart.

Wysoki na niemal 250 m budynek umożliwia spojrzenie na Londyn obejmujący obszar dwukrotnie większy niż gwarantuje to jakikolwiek inny taras widokowy w mieście. Z otwartej platformy widokowej – jeśli akurat nie uniemożliwi tego słynna angielska mgła – podziwiać można panoramę miasta w promieniu do nawet 64 km. Cena biletu, poza przejazdem windą przez kolejne piętra – biurowe, gastronomiczne, mieszkalne i hotelowe – słynnego drapacza chmur, obejmuje udział w multimedialnej prezentacji poświęconej historii Londynu. Na tych, którym wrażeń wciąż było mało, czeka bar szampański. Wysokoprocentowy trunek na wysokościach – bardzo proszę!

Spacery w chmurach i po najlepszych zakątkach Europy nawet 70% taniej»

Platforma widokowa AlpspiX, NiemcySpacery w chmurach - AlpspiX

Tu bujanie w obłokach nabiera zupełnie nowego wymiaru – dosłownego! Platforma widokowa AlpspiX rozlokowana 50 m nad górną stacją kolejki Alpspitzbahn, w pobliżu Zugspitze (najwyższego górskiego szczytu w Niemczech), umożliwia bowiem podziwianie świata z wysokości ponad 2100 m n.p.m. Niesamowity widok na Alpy oraz położone niżej okoliczne doliny przyprawi o szybsze bicie serca niejednego miłośnika nart i górskich wędrówek.

AlpspiX ma kształt litery „X” – stalowa konstrukcja składa się z dwóch krzyżujących się ramion o długości 24 m i szerokości 3 m każde. Na końcach obu znajdują się tarasy widokowe – aby emocji stało się zadość, mieszczą się one nad samą przepaścią o głębokości niemal 1000 m, ich podłoga wyłożona jest kratą, a na końcu konstrukcji zamontowane są szklane ściany. Na wejście na AlpspiX decydują się tylko odważni!

Spacery w chmurach i po najlepszych zakątkach Europy nawet 70% taniej»

Stegastein, NorwegiaSpacery w chmurach - Stegastein

Norwegia kojarzy się przede wszystkim z zapierającymi dech w piersiach fiordami. Jednak w całej okazałości można je podziwiać z niewielu miejsc. Jednym z najlepszych punktów widokowych jest platforma w  Aurlandsfjorden. Drewniano-stalowa konstrukcja znajduje się 650 m nad wodą. Jest to żelazny punkt podczas wędrówki po Krainie Fiordów. Rozciągający się z platformy widok jest iście bajeczny – w końcu nie bez powodu Stegastein została obwołana przez portal CNN najpiękniejszą platformą widokową w Europie i jedną z najpiękniejszych na świecie.

Jeszcze kilka wskazówek, jak dotrzeć na miejsce, jeśli zainspirowani naszym artykułem zdecydowalibyście się na podróż do Norwegii. Platforma znajduje się na Narodowym Szlaku Turystycznym Aurlandsfjellet, na tzw. Śnieżnej Drodze, która łączy Aurland z Laerdal. Platforma jest dostępna dla zwiedzających przez cały rok. Najłatwiej dojechać tam pociągiem z Oslo – podróż trwa około 6 godzin, jednak widoki są warte każdego przejechanego kilometra.

Spacery w chmurach i po najlepszych zakątkach Europy nawet 70% taniej»

Ścieżka w koronach drzew w Lipnie, Czechy

Spacery w chmurach - Bachledka

Uwielbiacie spacery, lubicie drzewa i las, kochacie widoki nie z tej ziemi? Zafundujcie sobie przechadzkę po lesie, ale nie taką typową, a w koronach drzew, 24 metry nad ziemią! Taka unikatowa atrakcja czeka na turystów w Lipnie nad Wełtawą, w południowym zakątku Czech. Powstała tam drewniana ścieżka w koronach drzew, z której można podziwiać zjawiskową przyrodę Szumaw, Jezioro Lipeńskie, Góry Novohradskie, a nawet oddalone Alpy. Dodatkowo latem (w lipcu i sierpniu) trasa jest otwarta aż do północy, można więc zafundować sobie także nocny spacer między czubkami drzew.

Ścieżka ma długość 675 m, po drodze natkniemy się na dodatkowe atrakcje w postaci „adrenalinowych przystanków” (fragmentów poprowadzonych po ruchomych belkach, linach i in.), a także tablice z ciekawostkami przyrodniczymi. Na końcu znajduje się mierząca aż 40 m wieża widokowa. Na ziemię możemy dotrzeć na 3 sposoby – zjechać najdłuższą suchą zjeżdżalnią grawitacyjną w Czechach (toboganem), zejść po schodach albo po prostu wrócić tą samą trasą.

Spacery w chmurach i po najlepszych zakątkach Europy nawet 70% taniej»

Most wiszący Titlis Cliff Walk, SzwajcariaSpacery w chmurach - Titlis Cliff Walk

500 metrów nad przepaścią, 3238 m.n.p.m. i 100 metrów długości – to wartości, z którymi będą się musieli zmierzyć ci, którzy wybierają się na szwajcarski most Titlis Cliff Walk. To najwyżej położony most wiszący w Europie. Majestatyczna konstrukcja została otwarta dla turystów 7 grudnia 2012 roku. Most powstał w celu uczczenia 100-lecia kolejki linowej Titlis.

Co prawda spacer mostem trwa zaledwie kwadrans, ale przez ten krótki czas można podziwiać imponujące widoki na otaczające szczyty Alp Berneńskich. Wejście na most jest bezpłatne, ale możliwe jedynie przy dobrych warunkach pogodowych. Wybierając się na Titlis warto także przejechać się pierwszą na świecie kolejką Titlis Rotair, której ściany są całkowicie przeszklone, a cały wagonik obraca się podczas jazdy wokół własnej osi.

Spacery w chmurach i po najlepszych zakątkach Europy nawet 70% taniej»

5 Fingers na Krippenstein, Alpy austriackieSpacery w chmurach - 5 Fingers

Powody, dla których warto stanąć na szczycie Krippenstein w austriackich Alpach zliczyć można na palcach jednej ręki, choć w istocie jest jeden i zamyka się w dwóch słowach – 5 Fingers. Każdy z 5 wiszących nad górską przepaścią „stalowych palców” posiada inny atut. Na pierwszej z platform wykonać można pamiątkowe zdjęcie, korzystając z zamocowanej do kraty… ramy malarskiej. Podłoga drugiej wykonana jest z hartowanego szkła. Z trzeciej – najkrótszej – zdecydować się można na ekscytujący skok na bungee. Czwartą wyposażono w otwór umożliwiający dogłębne spojrzenie w otchłań krainy śnieżnego puchu i niezapomnianych widoków. Na piątej z platform zamontowano teleskop.

Oryginalną platformę widokową przywodzącą na myśl dłoń olbrzyma (4 z 5 palców mierzą długość 4 m) dzieli zaledwie 20 minut spacerem od górnej stacji kolejki linowej Krippenstein. Całość zbudowana została na zapierającej dech w piersiach wysokości 2 108 m n.p.m., gwarantuje spojrzenie na alpejską panoramę i wgląd w przepaść o głębokości 400 m.

Spacery w chmurach i po najlepszych zakątkach Europy nawet 70% taniej»

Ścieżka w obłokach – Dolní Morava, CzechySpacery w chmurach - ścieżka w obłokach, Dolni Morava

Nie trzeba lotu w przestworza, by móc pospacerować w chmurach. Wystarczy wycieczka tuż za polsko-czeską granicę, do Resortu Dolní Morava. Wybudowana na zboczu góry Slamník, na wysokości 1116 m n.p.m., wysoka na 55 m drewniano-stalowa wieża gwarantuje niezapomniane widoki na cały Masyw Śnieżnika. Droga na najwyższe piętro konstrukcji wiedzie przez szeroką drewnianą kładkę, przystosowaną także do przejazdu wózków dziecięcych i inwalidzkich. Zamontowane wzdłuż ścieżki tabliczki informacyjne pozwalają zapoznać się z historią regionu. Chwile wytchnienia w drodze na szczyt zapewniają tzw. „gniazda” – miniplatformy widokowe z sieci. Po wejściu na najwyższy poziom można zafundować sobie powrót na ziemię bezpieczną, wyprofilowaną zjeżdżalnią o długości 101 m!

Inspiracją dla abstrakcyjnej formy budowy, przywodzącej na myśl chaotyczną trajektorię lotu ćmy, była – wedle słów architekta Zdeňka Fránka – małość człowieka wobec ogromu otaczającej go natury. O towarzyszących spacerowi w obłokach odczuciach najlepiej dyskutować, wypoczywając na drewnianych ławkach u stóp monumentalnej konstrukcji lub też nad kuflem piwa serwowanego w Chacie górskiej Slaměnka.

Spacery w chmurach i po najlepszych zakątkach Europy nawet 70% taniej»

Le Pas dans le Vide, Alpy francuskie

Spacery w chmurach - Le Pas dans le Vide

Wśród alpejskich szczytów we Francji transparentne mogą być nie tylko powietrze i pokrywa lodowa, ale i platformy widokowe. Le Pas dans le Vide zamontowany na alpejskim szczycie Aiguille du Midi, w odległości ok. 8 km od słynnego Mont Blanc, to jedna z najbardziej spektakularnych platform widokowych na całym globie. Wykonany ze specjalnego szkła o obniżonej zawartości żelaza boks jest niemal zupełnie przeźroczysty, a jego lokalizacja w odległości około 2 m od zbocza góry o wysokości przeszło 3 tys. m n.p.m daje wrażenie lewitowania w przestworzach. Choć doświadczenie jest niebiańskie, nazwa obiektu – z francuskiego „Krok w pustkę” – oddaje jego istotę. Trwanie w chmurach ponad stolicą pierwszych Zimowych Igrzysk Olimpijskich wymaga stalowych nerwów i gwarantuje skok poziomu adrenaliny na wysokość porównywalną z wysokością alpejskich szczytów.

Spacery w chmurach i po najlepszych zakątkach Europy nawet 70% taniej»