Największe atrakcje Trójmiasta

Trzy miasta, trzy historie, trzy całkiem odrębne charaktery – a do tego niezliczona ilość zabytków, malownicze zakątki, mnóstwo dobrej zabawy i plaże, na które można dojechać tramwajem. Zapraszamy w podróż po najciekawszych miejscach Gdańska, Gdyni i Sopotu. Przygotujcie się na potrójną dawkę wrażeń!

Najlepsze hotele nad Bałtykiem nawet 80% taniej – sprawdź! »

Główne Miasto

Największe atrakcje Trójmiasta - Główne Miasto

Wbrew pozorom to właśnie tutaj znajduje się największe skupisko gdańskich zabytków. Renesansowy Ratusz z wysoką na 83 m wieżą, zachwycający koronkową architekturą Dwór Artusa, zachowany w niemal niezmienionej postaci od XVIII w. Dom Uphagena, olśniewająca barokowym przepychem Złota Kamienica czy jakby żywcem przeniesiona z Amsterdamu Zielona Brama to zaledwie drobna część skarbów, na których koniecznie trzeba zawiesić oko. Będzie to o tyle proste, że wszystkie znajdują się przy słynnej Drodze Królewskiej, czyli głównej arterii dawnego Gdańska – dziś składają się na nią ulica Długa oraz Długi Targ, nie bez przyczyny nazywany „salonem miasta”. Podziwiając wspaniałe mieszczańskie rezydencje trudno uwierzyć, że przed wiekami na tym rozległym placu handlowano… żywymi prosiętami.

A na uzbrojonych w aparaty i smartfony turystów czeka najbardziej charakterystyczny symbol nadmorskiego grodu, czyli XVII-wieczna Fontanna Neptuna. Z władcą mórz i oceanów nie tylko trzeba zrobić sobie zdjęcie, ale też – zgodnie ze starą kaszubską legendą – należy cmoknąć go w tylną część ciała. Wtedy na pewno się do Gdańska powróci. A będzie po co. Bo przecież Główne Miasto to również piękne gotyckie kościoły, barokowa Kaplica Królewska, owiana złą sławą Katownia czy pocztówkowe Długie Pobrzeże nad Motławą ze słynnym Żurawiem, czyli dawnym dźwigiem portowym, w którym dziś mieści się muzeum. Pełen wrażeń spacer najlepiej zaś zakończyć w lokalu znanym jako Goldwasser, nad szklaneczką lokalnego trunku o tej samej nazwie, przyrządzanego z dodatkiem płatków prawdziwego złota.

Najlepsze hotele nad Bałtykiem nawet 80% taniej – sprawdź! »

Bazylika Mariacka

Największe atrakcje Trójmiasta - bazylika

Choć znajduje się w samym sercu Głównego Miasta, Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – zwana po prostu Bazyliką Mariacką albo „koroną Gdańska” – zasługuje na osobną uwagę. I co najmniej pół dnia niespiesznego zwiedzania, które pozwoli odkryć oraz w pełni docenić wszystkie jej skarby. To miejsce wyjątkowe nie tylko w skali Polski, ale całego świata. Gotycka świątynia wzniesiona w latach 1346-1506 jest bowiem największą budowlą sakralną, jaką kiedykolwiek zbudowano z cegły. Rozmiary mówią same za siebie – kościół ma 105 m długości, średnio 41 m szerokości i blisko 30 m wysokości. Do tego dochodzi wysoka na ponad 80 m kwadratowa wieża, widoczna niemal z każdego miejsca na gdańskiej Starówce.

Na szczyt prowadzi dokładnie 409 stopni, ale warto zmusić się do odrobiny wysiłku, gdyż widoki z tarasu na całe Trójmiasto na długo zostaną w pamięci. A dodatkową atrakcją podczas wspinaczki będzie możliwość przyjrzenia się z bliska pracy dzwonów – tylko uwaga na bębenki w uszach! Gdy już odsapniemy po zejściu na dół, czekają na nas surowe wnętrza, w których aż roi się od arcydzieł z różnych epok. Wystarczy wspomnieć choćby gotycki ołtarz główny, Piękną Madonnę Gdańską z XV w., dramatyczną Pietę w kaplicy św. Rajnolda czy zegar astronomiczny. Tylko największy skarb bazyliki – „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga – został przeniesiony do gdańskiego oddziału Muzeum Narodowego, a na miejscu można oglądać XIX-wieczną kopię.

Najlepsze hotele nad Bałtykiem nawet 80% taniej – sprawdź! »

Sopockie molo

Największe atrakcje Trójmiasta - molo

Liczy sobie dokładnie 512 m długości, jego historia sięga XIX wieku, a na przestrzeni lat pełniło m.in. funkcje pomostu dla transatlantyków czy przystani dla hydroplanów. Dziś uznawane jest za najdłuższe drewniane molo w Europie, a nad Bałtykiem nie ma sobie równych. I stanowi najsłynniejszy symbol Sopotu – ekskluzywnej, uzdrowiskowej enklawy na terenie Trójmiasta i jedynego kurortu na polskim Wybrzeżu o prawdziwie światowym charakterze. Ale relaksujący spacer w głąb morza przy akompaniamencie krzyku mew oraz piękne widoki na Dom Zdrojowy i zabytkowy Grand Hotel to nie wszystko.

Koniecznie trzeba pójść również w drugą stronę, minąć urokliwy skwer z fontanną i latarnią morską i wkroczyć w świat sopockiego high life’u. Przedłużeniem mola w stronę lądu jest bowiem ulica Bohaterów Monte Cassino, czyli popularny „monciak”. To właśnie tutaj mieszczą się najbardziej prestiżowe sopockie restauracje, knajpki, puby i kluby, a odsetek artystów i celebrytów w tłumie przepływającym tędy o każdej porze dnia i nocy w niczym nie ustępuje stolicy. Deptak ma też swoje legendy – jak m.in. tajemnicza postać „Parasolnika” albo istniejący od lat 50. klub Spatif, w którym przy kieliszku spotykali się Zbyszek Cybulski, Agnieszka Osiecka i Roman Polański…

Najlepsze hotele nad Bałtykiem nawet 80% taniej – sprawdź! »

Westerplatte

Największe atrakcje Trójmiasta - Westerplatte

Dawniej było oddzieloną od lądu wyspą i popularnym wśród gdańskiej elity kąpieliskiem. Dziś tę jedyną zachowaną na terenie miasta niemiecką nazwę doskonale zna każdy uczeń podstawówki. To właśnie tutaj 1 września 1939 r. o godz. 4.45 rano rozpoczęła się II wojna światowa. To właśnie stąd polscy żołnierze pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego „prosto do nieba czwórkami szli”. W czasie dwudziestolecia międzywojennego Westerplatte stanowiło jedyny obszar na terenie Wolnego Miasta Gdańska, który oficjalnie należał do Polski, a mieszcząca się tu Wojskowa Składnica Tranzytowa była idealnym celem dla kul niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein.

Otoczona ze wszystkich stron polska załoga broniła się dzielnie przez 7 dni, a bohaterstwo żołnierzy zostało docenione nawet przez najeźdźców, którzy Sucharskiemu pozwolili udać się do niewoli z szablą u boku. I choć dziś historycy spierają się co do rzeczywistego przebiegu wydarzeń w oblężonej składnicy, koniecznie trzeba zajrzeć tu choć raz podczas pobytu w Trójmieście, zwiedzić jedyną zachowaną do dziś Wartownię nr 1 oraz wdrapać się na usypany już po wojnie kopiec z gigantycznym pomnikiem ku czci obrońców Wybrzeża.

Najlepsze hotele nad Bałtykiem nawet 80% taniej – sprawdź! »

Skwer Kościuszki

Największe atrakcje Trójmiasta - Skwer Kościuszki

Gdańsk ma swój Długi Targ, Sopot tętniący życiem „monciak”, zaś ich odpowiednikiem w Gdyni jest właśnie Skwer Kościuszki. Wraz z wychodzącym w morze przedłużeniem znany jest jako Molo Południowe. To tutaj bije serce miasta, tutaj przy charakterystycznej fontannie spotykają się mieszkańcy, tutaj odbywają się najciekawsze imprezy (z pierwszymi edycjami festiwalu Open’er włącznie), tutaj wreszcie wcześniej czy później trafi każdy turysta odwiedzający jedyną rdzennie polską część Trójmiasta. I z pewnością nie będzie się nudził. Podczas spaceru wzdłuż skweru i mola czekają na nas nie tylko na piękne widoki na Zatokę Gdańską, trójmiejskie plaże, a nawet Mierzeję Helską, ale też liczne atrakcje, których nie można przegapić.

To przede wszystkim 2 legendarne pływające muzea, czyli żaglowiec Dar Pomorza oraz niszczyciel ORP Błyskawica. Na każdy ze statków można wejść i z bliska zobaczyć, jak wyglądało życie na morzu – w wersji zarówno pokojowej, jak i wojennej. Gdy już wrócimy na stały ląd i rzucimy okiem na zdobiące molo rzeźby i pomniki (z których największe wrażenie robi klimatyczny „Dyrygent fal”), obieramy kurs na stojące tuż obok Akwarium Gdyńskie. Wśród ponad 1600 zgromadzonych tu zwierząt znalazły się m.in. mureny, piranie, płaszczki i anakondy, jedno z akwariów zajmuje prawdziwa rafa koralowa, a w niezwykłej Sali Mokrej mamy niepowtarzalną okazję… pogłaskać rybę. Po takiej dawce wrażeń pozostaje już tylko jedno – obiad w kultowym Bistro Kwadrans w jednej z kamienic przy skwerze.

Najlepsze hotele nad Bałtykiem nawet 80% taniej – sprawdź! »

Stocznia Gdańska

Największe atrakcje Trójmiasta - stocznia

Gdańsk był świadkiem dwóch najdonioślejszych wydarzeń w historii Polski XX wieku. Tutaj rozpoczęła się II wojna światowa, tutaj również doszło do powstania „Solidarności” i podpisania Porozumień Sierpniowych w 1980 r. To zaś bezpośrednio przyczyniło się do upadku komunistycznej dyktatury. Przemysłowe, najeżone dźwigami i suwnicami tereny Stoczni Gdańskiej nie są z pewnością typową atrakcją turystyczną. A jednak nie sposób przejść obojętnie obok bramy z charakterystycznym napisem, który przewinął się przez niejedną kronikę filmową, pomnika poległych stoczniowców albo muru, przez który skakał Lech Wałęsa (opatrzonego stosowną tabliczką).

Ogromne wrażenie robi wreszcie otwarte w 2014 r. przy wejściu do stoczni Europejskie Centrum Solidarności. Gigantyczny, supernowoczesny kompleks w kształcie niedokończonego kadłuba statku, w którym można zapoznać się bliżej z najnowszymi dziejami naszego kraju. Nie jest to jednak typowa muzealna ekspozycja. To prawdziwa multimedialna podróż w czasie. Zajrzymy m.in. do zomowskiej ciężarówki, poznamy „od kuchni” konspiracyjne metody produkcji zakazanych książek i ulotek. Ponadto posłuchamy licznych osobistych historii strajkujących stoczniowców, a nawet zasiądziemy przy replice Okrągłego Stołu. A po wszystkim zrelaksujemy się w całorocznym ogrodzie pod szklanym dachem.

Najlepsze hotele nad Bałtykiem nawet 80% taniej – sprawdź! »

Ulica Piwna

Największe atrakcje Trójmiasta - ul. Piwna

Nazwa tej malowniczej uliczki na tyłach Dworu Artusa nie jest bynajmniej przypadkowa. Złocisty trunek leje się tutaj strumieniami! W piątkowe i sobotnie wieczory trudno znaleźć skrawek wolnego miejsca, a hulanki i swawole trwają długo po północy. Zresztą podobnie jest na przedłużeniu Piwnej w stronę Motławy, czyli ul. Chlebnickiej. Zagęszczenie pubów, klubów, piwiarni i barów przekąskowych jest tu największe w całym mieście. A tłumy imprezowiczów, które ściągają w to miejsce o każdej porze roku, skutecznie podważają tezę, że w kategoriach życia nocnego liczy się w okolicy tylko Sopot.

Do najpopularniejszych lokali należą urządzony w brytyjskim klimacie pub U Szkota czy klimatyczny Red Light. Szocik słynie z ogromnego wyboru „szotów”, a w legendarnym Flisaku ’76 jeden z firmowych drinków serwowany jest w… słoiku. Nie brak oczywiście także browaru z prawdziwego zdarzenia. Otwarty w 2012 r. Browar Piwna serwuje szlachetne, warzone na miejscu specjały, w tym najlepsze w kraju piwo typu pils (tak przynajmniej twierdzą znawcy). No a przy okazji można do woli podziwiać przez okna piękne zabytkowe kamieniczki.

Najlepsze hotele nad Bałtykiem nawet 80% taniej – sprawdź! »

Góra Gradowa

Największe atrakcje Trójmiasta - Góra Gradowa

Mieszkańcy Trójmiasta zgodnie przyznają, że to właśnie spod wielkiego Krzyża Milenijnego na Górze Gradowej najlepiej widać główne atrakcje gdańskiego Śródmieścia. I nie tylko – panorama sięga bowiem od Orłowa z jednej strony aż po Żuławy Wiślane z drugiej. A co najważniejsze, z Długiego Targu można tu dojść w nie więcej niż kwadrans. Nic dziwnego, że walory widokowe i strategiczne tego 46-metrowego wzgórza docenił nawet sam Napoleon, który kierował stąd ruchami swoich wojsk. Dziś przypomina o tym oryginalny pomnik zwany „stołem napoleońskim” – z rozłożoną mapą, płaszczem i cesarską czapką.

Kto zaś policzy już wszystkie wieże na Głównym Mieście, koniecznie powinien skierować swe kroki w stronę zabytkowych umocnień. Tam swą siedzibę ma Centrum Hewelianum. To nic innego jak gdański odpowiednik stołecznego Centrum Nauki Kopernik – o czym świadczy nawet „astronomiczny” patron. Posiada jednak własny, unikalny charakter. Możemy tu sprawdzić, jak powstają miary i wagi czy zgłębić tajniki wojskowości. A nawet nauczyć się obsługi moździerza czy poznać tajemnice wnętrza Ziemi i wulkanów. W Centrum pokazywane są również wystawy czasowe, dzięki czemu oferta o każdej porze roku jest nieco inna.

Najlepsze hotele nad Bałtykiem nawet 80% taniej – sprawdź! »

Park Oliwski

Największe atrakcje Trójmiasta - park

Nie sopockie molo, nie orłowska plaża, nie zaułki Głównego Miasta, ale właśnie Park Oliwski został niedawno uznany przez mieszkańców za najbardziej romantyczne miejsce w Trójmieście. Ba, popularność parkowych plenerów wśród fotografów ślubnych jest tak wielka, że czasem o najlepsze kadry „walczy” ze sobą nawet kilkanaście par jednocześnie. Jednak trudno im się dziwić. Wystarczy krótki spacer baśniową Aleją Lipową, rzut oka na francuskie ogrody pod Pałacem Opatów czy chwila zadumy nad stawem otoczonym zielonym szpalerem drzew, by zakochać się w tym miejscu bez pamięci.

A przecież możemy tu jeszcze podziwiać rzadko spotykane gatunki roślin (jak choćby tulipanowiec czy daglezja)! Albo zajrzeć do największego w Polsce ZOO, wzruszyć się przy fugach Bacha podczas koncertów organowych w Katedrze Oliwskiej… Albo szeptać sobie czułe słówka w słynących z niesamowitej akustyki grotach szeptów. I tylko słynny „Książęcy Widok” z XVIII wieku – czyli iluzja sugerująca obserwatorom, że parkowy staw połączony jest bezpośrednio z oddaloną o 2 km Zatoką Gdańską – został już zasłonięty przez młode drzewa. Ale od czego mamy wyobraźnię?

Najlepsze hotele nad Bałtykiem nawet 80% taniej – sprawdź! »

Trójmiejskie Plaże

Największe atrakcje Trójmiasta - plaże

Trójmiasto to nie tylko wielka historia, bezcenne zabytki, malownicze zaułki, piękne parki i niepowtarzalny klimat, ale przede wszystkim morze. Żadna inna polska metropolia nie ma takiego asa w rękawie. W dodatku tutejsze plaże są nie tylko łatwo dostępne, ale również czyste. W ostatnim sezonie Gdańsk, Gdynia i Sopot mogły się pochwalić łącznie aż 8 kąpieliskami nagrodzonymi Błękitną Flagą. W całej Polsce było ich 27. Gdzie najlepiej wybrać się z ręcznikiem? Wśród gdańskich plaż znajdziemy zarówno popularne i oblegane (Stogi, Brzeźno), jak i zaciszne, które usatysfakcjonują wszystkich amatorów bliskiego kontaktu z naturą.

Aż trudno uwierzyć, że takie nastrojowe miejsca jak Sobieszewo czy Orle znajdują się zaledwie parę minut jazdy autobusem od centrum nowoczesnego europejskiego miasta. A jest przecież jeszcze stylowe, cenione przez artystów Jelitkowo z pięknym parkiem tuż przy plaży. Jest Sopot i możliwość plażowania w cieniu słynnego mola. Jest wreszcie Gdynia i romantyczne Orłowo, ukryte w cieniu wysokich klifów. Samo zwiedzanie wszystkich tych kąpielisk może być doskonałym pomysłem na wypoczynek.

Najlepsze hotele nad Bałtykiem nawet 80% taniej – sprawdź! »

Komentowanie zostało wyłączone.