Poznaj Polskę z Travelist: Wybrzeże Zachodnie, część II

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

Podążamy dalej słonecznym szlakiem od Kołobrzegu przez „polskie Costa del Sol” do Międzyzdrojów.  Dziś odwiedzimy osadę wikingów, Dziki Zachód oraz prawdziwe miasto myszy. Opowiemy Wam o historii i kulturze zachodniego brzegu Bałtyku, a także podpowiemy, gdzie zjeść czy gdzie się zatrzymać. 

Nie przeczytałeś pierwszej części artykułu? Nic straconego  – kliknij tutaj» A także zajrzyj na:

 

Wybrzeże Zachodnie: rodzinnie

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

Kosmos, osada wikingów, Dziki Zachód, a nawet… miasto myszy – na Wybrzeżu Zachodnim nawet po zejściu z plaży czekają na nas prawdziwe fale rodzinnych atrakcji. Najbardziej kosmiczny adres w Międzyzdrojach to Bohaterów Warszawy 19. To tam znajduje się jedno z najnowocześniejszych planetariów w Polsce. W odróżnieniu od klasycznych obiektów tego typu tutaj możemy nie tylko oglądać aktualne położenie gwiazd na specjalnej 7-metrowej kopule, ale także podróżować po galaktykach czy też odwiedzać planety układu słonecznego. Wszystko za sprawą interaktywnej technologii Digistar 4, która umożliwia sterowanie pokazem na żywo. Dodatkowym atutem miejsca jest jego sąsiedztwo. W tym samym budynku znajdziemy kino i Gabinet Figur Woskowych. Jeśli podczas spaceru Promenadą Gwiazd nie uda nam się spotkać żadnej ze znanych osobistości show-biznesu, wizyta w gabinecie pozwoli nam wzbogacić pamiątkowy album z wakacji o selfie z „podobizną” Cezarego Pazury, Bogusława Lindy, a nawet… marszałka Józefa Piłsudskiego.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

Podczas podróży z dzieciakami nie można pominąć Centrum Słowian i Wikingów k. Wolina. To niezwykły interaktywny skansen na niewielkiej wyspie w pobliżu miejscowości Wolin, ok. 20 km od Międzyzdrojów. Wystarczy przekroczyć drewnianą bramę, by momentalnie przenieść się o 1000 lat wstecz – w czasy, gdy gdzieś na tych terenach istniały legendarne osady wikingów Jomsborg i Wineta. Wzniesione z grubych bali chaty wyglądają dokładnie tak, jak w czasach Mieszka I i Eryka Zwycięskiego, między zabudowaniami przemykają wojownicy w zbrojach i kobiety w historycznych szatach, w stoczni rzemieślnicy budują tradycyjne łodzie, a nad ogniem pieką się pachnące podpłomyki.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

Nie mniejsze – choć maleńkich rozmiarów – atrakcje czekają na rodziny z dziećmi w Parku Miniatur i Kolejek w Dziwnowie… przy ul. Dziwnej. Znajdziemy tam drobiazgowe rekonstrukcje najsłynniejszych polskich latarni morskich w skali 1:10 oraz ponad kilometr malutkich torów, po których mkną miniaturowe pociągi – od klasycznych parowozów po superszybkie pendolino. Składy pokonują po drodze najróżniejsze mostki, tunele czy wzniesienia, napotykają na semafory i zwrotnice, zatrzymują się też na miniaturowych dworcach. Podczas tej baśniowej podróży poczuć się można jak Guliwer w krainie Liliputów.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

By poczuć się zaś jak w bajce o zaczarowanym flecie, koniecznie trzeba wybrać się do Miasta Myszy w Kołobrzegu. Wnętrze tego nietypowego muzeum stylizowane jest na mysią norę, a po labiryncie korytarzy wykonanych z rurek fluorescencyjnych biega swobodnie niemal 500 prawdziwych myszy.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

A co z tymi pociechami, które nie przepadają za widokiem małych gryzoni i nie czują się jak szczury lądowe? Na początek mogą wskoczyć na pokład cumującego w kołobrzeskim porcie statku pirackiego, by wyruszyć w krótki rejs po okolicy. Gdy zaś zdobędą już sprawność majtka okrętowego, warto im zafundować odrobinę żołnierskiej musztry – oczywiście na wesoło. Bogate zbiory Muzeum Oręża Polskiego zainteresują nie tylko fanów „Czterech pancernych i psa”, a możliwość osobistego przetestowania kabiny wojskowego odrzutowca czy działa samobieżnego będzie dodatkową zachętą. Jeśli maluchom się spodoba, następnym przystankiem musi być Centrum Atrakcji Wojskowych „Bastion”, gdzie czołgi i wozy opancerzone można nie tylko obejrzeć, ale też nimi pojeździć po dawnym poligonie. 

Dalej zaś ruszamy na… Dziki Zachód. W rodzinnym parku rozrywki w pobliskim Zieleniewie uliczkami spacerują sobie rewolwerowcy, bandyci wypatrują dogodnej okazji do skoku na bank, a w saloonie czeka smakowite kowbojskie jedzenie. Można tam również spróbować swoich sił w ujeżdżaniu byka na rodeo, odwiedzić indiański wigwam, a nawet przywdziać pióropusz i zapalić fajkę pokoju. Westernowe show rodem z powieści Karola Maya na długo pozostanie w pamięci, a wśród dodatkowych atrakcji dla najmłodszych znalazły się również tak egzotyczne propozycje, jak przejażdżka na wielbłądzie, dojenie kozy, a nawet wyścigi na strusiach. Przy takich zabawach nawet rodzinne szaleństwo w kołobrzeskim parku linowym czy aquaparku wypadnie blado…

Zobacz najlepsze oferty na zachodnim wybrzeżu Bałtyku i zacznij odkrywać Polskę już teraz »

Wybrzeże Zachodnie: historycznie i kulturalnie

Poznaj Polske z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

W krainie wody i piasku możemy prosto z rozgrzanej, złocistej plaży dać nura w świat kultury, sztuki i historii – tej bliższej i tej bardziej odległej. Wycieczkę po Wybrzeżu Zachodnim w poszukiwaniu historycznych i kulturalnych perełek rozpoczniemy od Polskiego Malibu na wyspie Wolin – Międzyzdrojów. Miejsce to słynie z powstałej na wzór hollywoodzkiego Bulwaru Promenady Gwiazd z odciskami dłoni polskich osobistości kina i teatru. Od 1996 r. zgromadzono ich ok. 200. Tylko tu mamy wyjątkową okazję, by zobaczyć uwieczniony w brązie odcisk dłoni Mai Komorowskiej, Beaty Tyszkiewicz, Gustawa Holoubka, Janusza Gajosa czy Jerzego Stuhra. Każdego roku, w trakcie lipcowego Festiwalu Gwiazd, „śladów” przybywa. A jeśli dla kogoś odcisk dłoni to mało, niech koniecznie zajrzy do Gabinetu Figur Woskowych, by móc podziwiać w całej okazałości Charliego Chaplina, Salvadora Dalego, Baracka Obamę czy Kleopatrę. Międzyzdrojski kurort zaprasza również na podróż dookoła Bałtyku w Bałtyckim Parku Miniatur – zobaczymy w nim wykonane w skali 1:25 miniatury najciekawszych zabytków i latarni morskich nadbałtyckich państw. Po wszystkim możemy odetchnąć na romantycznych ławeczkach wśród fontann w XIX-wiecznym Parku Zdrojowym im. Fryderyka Chopina.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

Gwiazdorskie Międzyzdroje od wschodu graniczą z Podziemnym Miastem na Wyspie Wolin. Ci, którzy uwielbiają poznawać tajemnice przeszłości, nie mogą sobie odmówić wizyty w tym fascynującym miejscu. Przez lata było ono owiane tajemnicą. Ukryty pod nadmorskimi wydmami obiekt militarny został przekazany do Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu dopiero w 2013 r. Niemal 80 lat od jego powstania! Początek jego historii sięga 1935 r., kiedy to Niemcy rozpoczęli budowę pierwszych umocnień na wyspie. Powstała wtedy Bateria Vineta służyła przez całą wojnę Niemcom, którzy właśnie tutaj szkolili tysiące artylerzystów Kriegsmarine i prowadzili ostrzał radzieckich statków. Wszystko zmieniło się w 1945 r., kiedy to kompleks zajęła polska armia. Wyspa Wolin szybko stała się jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic wojskowych. Postanowiono, że będzie to zapasowe stanowisko dowodzenia najwyższych władz wojskowych. Obiekt odnowiono i rozbudowano, a pod ziemią powstało w pełni autonomiczne miasto. Schrony, w których mieściła się centrala telefoniczna, Radiowe Centrum Odbiorcze, Kasyno oraz Obiekt Obrony Przeciwchemicznej były połączone podziemnymi tunelami. Dzisiaj mówi się, że to najlepiej zachowane Podziemne Miasto w Polsce. W 2020 r. warto zapaść się pod ziemię – chociaż raz, właśnie tu!

Na południe od Wolina, na stokach Gołogóry jest jeszcze jedna atrakcja pozwalająca na podróż do przeszłości, i to odleglejszej i nieco krwawej. Mowa o Wzgórzu Wisielców z cmentarzyskiem kurhanowym z IX-X wieku. Tajemnicza nekropolia jest najstarszym średniowiecznym cmentarzem na Pomorzu Zachodnim. Przez wieki rozprawiano się tu z piratami i wszelkimi złoczyńcami – najczęściej przez powieszenie, rzadziej – przestępcom odcinano głowy i chowano ich do grobu. Różne sposoby grzebania ciał – w obrządku ciałopalnym i szkieletowym – wskazują na mieszanie się obyczajów tutejszych Słowian, skandynawskich wikingów oraz chrześcijańskich – już wtedy – Niemców.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

A skoro o wikingach mowa, w pobliżu dzisiejszego miasta Wolin, około 1000 lat temu, znajdowała się ich legendarna osada. Potwierdzają to prowadzone na Wolinie wykopaliska. Dziś o nieustraszonych, i często okrutnych wojownikach, ale też i o miejscowych Słowianach, możemy się sporo dowiedzieć podczas wizyty we wspomnianym już Centrum Słowian i Wikingów na wyspie Ostrów k. Wolina. Dodatkowo, w Wolinie każdego lata odbywa się Festiwal Wikingów, który skupia miłośników ludów nadbałtyckich z różnych stron świata.

W samym Wolinie warto zobaczyć neogotycki ratusz, kościół św. Mikołaja z wieżą widokową z XIII w., przespacerować się deptakiem wzdłuż wybrzeża Dziwnej, przy którym znajduje się kamień runiczny Haralda Sinozębego oraz odwiedzić Muzeum Regionalne z ekspozycją poświęconą plemieniu Wolinian.

Z wyspy Wolin ruszamy dalej, prosto do urokliwego Kamienia Pomorskiego nad brzegiem Zalewu Kamieńskiego. Perełką pomorskiego miasteczka jest gotycka katedra św. Jana Chrzciciela, jedna z najstarszych świątyń murowanych na Pomorzu Zachodnim. Jej budowę rozpoczęto w 1176 r., kiedy po najeździe duńskim na Wolin gród został spustoszony, a siedzibę biskupstwa przeniesiono właśnie do Kamienia Pomorskiego. W katedrze mieścił się niegdyś jeden z najwspanialszych skarbców w Polsce, teraz skarbem katedry są imponujące, szerokie na 13 i długie na 9 m organy. W miasteczku warto zobaczyć również repliki starożytnych machin wojennych znajdujące się tuż za murami obronnymi, przespacerować się urokliwą starówką oraz odwiedzić Muzeum Kamieni. Wszak nazwa miasta zobowiązuje!

Oddalony o zaledwie 10 km Dziwnów kusi Aleją Gwiazd Sportu z zespołem ponad 100 replik medali polskich sportowców, których każdego lata, w czasie Festiwalu Gwiazd Sportu, regularnie przybywa. Uwagę zwraca też piękna promenada spacerowo-widokowa, efektowny most zwodzony oraz Nadmorski Park Miniatur i Kolejek – pomniejszony świat kolejek i latarni morskich polskiego wybrzeża.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

Na tropicieli historycznych ciekawostek czeka w pobliskim Pobierowie mały, drewniany domek owiany tajemnicą i wieloma mitami. Przekazy mówią, że wakacje spędzała tu Ewa Braun – kochanka Hitlera. Nie ma jednak żadnych potwierdzonych wieści, by wódz III Rzeszy odwiedzał tam swoją przyszłą żonę. Legendy o nim jednak wciąż krążą… 

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

Z Pobierowa już tylko 5 minut jazdy i jesteśmy w Trzęsaczu. Jego największą atrakcją są ruiny gotyckiego kościoła z przełomu XIV i XV w. Zbudowano go w odległości 2 km od morza, a dziś znajduje się na samym szczycie klifu. Do morza runęło już większość ścian – wciąż jednak można oglądać ostatnią z nich.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

Z Trzęsacza już tylko rzut beretem od Niechorza, nad którym góruje zabytkowa latarnia morska z 1866 r. To jeden z najciekawszych i najpiękniejszych tego typu obiektów na polskim Wybrzeżu. Pokonujemy kolejne 15 minut i jesteśmy w klimatycznym Trzebiatowie. Cztery średniowieczne kościoły, z których każdy jest innego wyznania (a jeden pełnił nawet funkcję… latarni morskiej), pałac zamieszkiwany dawniej przez autorkę pierwszej polskiej powieści romantycznej napisanej przez kobietę, a nawet portret najsłynniejszego europejskiego słonia doby baroku – oddalony o ok. 10 km od morza Trzebiatów kryje w sobie niejedną niespodziankę. Niewielkie miasteczko może się pochwalić jednym z najpiękniejszych zabytkowych zespołów miejskich w północnej Polsce – i nie przypadkiem porównywane bywa do znacznie bardziej popularnego Kazimierza nad Wisłą.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

Koniecznie trzeba przespacerować się po Rynku Staromiejskim, wspiąć się na 90-metrową wieżę gotyckiego kościoła Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny oraz przywitać się z symbolem miasta, czyli wspomnianym słoniem. Wykonany metodą sgraffito XVII-wieczny obraz można oglądać na ścianie jednej z kamienic. Zdaniem ekspertów przedstawia słonicę imieniem Hansken, która w 1633 r. przybyła z Cejlonu do Niderlandów i zrobiła ogromną karierę w całej Europie jako atrakcja cyrkowa. Do tego stopnia, że swego czasu uwiecznił ją na płótnie sam Rembrandt. Ale to Trzebiatów uczynił z niej swój ponadczasowy symbol.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

Wisienką na torcie będzie wizyta w Kołobrzegu – przed wiekami był on potężną twierdzą, w czasach PRL-u słynął z festiwali piosenki żołnierskiej, obecnie jest uwielbianym przez turystów letnim kurortem i uzdrowiskiem jednocześnie. W Kołobrzegu warto zobaczyć m.in. molo, latarnię morską, Bazylikę Mariacką, Basztę Lontową i Złotą Uliczkę z odtworzoną przedwojenną zabudową. Między długim na ponad 200 m molo a latarnią morską ciągnie się urokliwy Bulwar Jana Szymańskiego ze słynnym Pomnikiem Zaślubin Polski z Morzem. Upamiętnia on zaślubiny Polski z Bałtykiem z 18 marca 1945 r. Muzeum Oręża Polskiego – rekomendowana już przez nas atrakcja dla rodzin – to coś, co zachwyci amatorów wszelkiej maści militariów. W jego zbiorach znajdują się między innymi lufy armatnie, kolekcje broni ze średniowiecza, eksponaty związane z walką na morzu pochodzące z XVII wieku, a także największa w Polsce kolekcja mundurów. W Centrum Atrakcji Wojskowych wielbiciele militariów mogą nawet pojeździć sobie czołgiem albo amfibią.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

Nasza podróż po zachodniopomorskich perełkach kultury i historii kończy się w Ustroniu Morskim. Choć największą atrakcją tej popularnej miejscowości są wspaniałe plaże, w okolicy można znaleźć również inne atrakcje. Poszukiwacze historycznych ciekawostek znajdą w nadmorskich lasach potężne schrony i działobitnie z okresu PRL, a miłośnicy przyrody koniecznie muszą zrobić sobie zdjęcie z Bolesławem – najstarszym dębem w Polsce (liczącym sobie 800 lat, czyli blisko 100 więcej niż słynny Bartek).

Zobacz najlepsze oferty na zachodnim wybrzeżu Bałtyku i zacznij odkrywać Polskę już teraz »

Wybrzeże Zachodnie: gdzie zjeść

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Zachodnie

Kuchnia zachodniopomorska, choć najmłodsza, nie ma się czego wstydzić. Nie chodzi tylko o trójniak czy słynny paprykarz szczeciński. Podobnie jak reszta Wybrzeża, Pomorze Zachodnie szczyci się przede wszystkim świeżą rybą, jednak wpływy współczesnej kuchni doprowadziły do powstania w regionie kilku naprawdę wybitnych miejsc, których nie może pominąć żaden miłośnik dobrej kuchni.

Restauracja & Pub First – Międzyzdroje

To prawdziwe „must visit” na mapie Międzyzdrojów. Po pierwsze – wyśmienita kuchnia. Po drugie – wyjątkowy klimat. Wystrój inspirowany klasycznym, angielskim pubem może zaskoczyć, w szczególności kiedy zostanie nam zaserwowana bomba smaku w postaci piersi z kaczki w sosie musztardowym z kandyzowaną pomarańczą oraz ciepły sernik z malinami na deser. Restaurację łatwo wypatrzyć – znajduje się 5 minut spacerem od słynnej Promenady Gwiazd.

Pobite Gary – Dźwirzyno

Szukając domowej atmosfery w Dźwirzynie, warto odwiedzić „Pobite Gary”. Menu jest bardzo różnorodne, a wszystkie dania zachwycają świeżością i szeroką gamą smaków. Specjalnością restauracji jest dorsz z pieca w borowikach oraz sandacz z kurkami na gnocchi. Restauracja znajduje się przy ul. Wyzwolenia, 250 m od plaży i 300 m od portu.

Smażalnia U Mirka – Dźwirzyno

To nie jest kolejna zwykła smażalnia. Pośród komercji i przeciętności „Smażalnia U Mirka” jaśnieje na pomorskim restauracyjnym firmamencie. Można tu zjeść najlepszą smażoną rybę bez kilograma panierki. Oczywiście codziennie świeżą, a często różną – akurat taką, która dopiero co zeszła z kutra. Prawdziwą poezją jest śledź w śmietanie z rzodkiewką i opiekanymi ziemniaczkami. Do tego regionalne piwa, których poza Pomorzem Zachodnim nie uświadczymy nigdzie indziej. Zdecydowanie warto, jeśli lubimy smażoną rybę.

Sublima – Kołobrzeg

To propozycja dla miłośników stylu fine dining. Jak sama nazwa sugeruje, restauracja serwuje wysublimowane dania, które oferują coś więcej niż zaspokojenie głodu. Przecież niewiele miejsc w Polsce oferuje śledzia z truskawką czy tatara z kiszonymi szparagami. Wszystkie dania powstają pod czujnym okiem Andrzeja Jakomulskiego, mistrza kuchni francuskiej i polskiej. Nietuzinkowy wystrój dorównuje daniom, co widać od wejścia. Wizyty w „Sublimie” się nie zapomina. Restauracja znajduje się w centrum miasta przy ul. Dworcowej, 100 m od Oceanarium.

Restauracja Zakątek – Kołobrzeg

Kuchnia polska i europejska w nowoczesnym wydaniu – taki właśnie jest Zakątek. Obok klasycznych dań jak rosół, pierogi czy smażona ryba, goście będą mogli spróbować pizzy na cienkim cieście, faszerowanego awokado czy czarnego makaronu z krewetkami królewskimi. Lokal znajduje się w centrum Kołobrzegu przy ul. Narutowicza, 350 m od Muzeum Oręża Polskiego.

Fishka-Fiszka – Kołobrzeg

Przewrotna nazwa to dopiero początek. Tak, ryba jest tu rzeczywiście przepyszna. Dostaniemy ją pod różną postacią – od klasycznej, smażonej z frytkami przez tatara z łososia i zapiekanki z sandaczem po kołobrzesku po solę w placku ziemniaczanym. Oprócz tego, dla koneserów – tatar z jelenia – bo nie samą rybą człowiek żyje. Nowoczesny wystrój z kącikiem dla najmłodszych sprawia, że to idealne miejsca na rodzinny obiad czy kolację. Restauracja znajduje się przy ulicy Solnej, 500 m od plaży.

Zobacz najlepsze oferty na zachodnim wybrzeżu Bałtyku i zacznij odkrywać Polskę już teraz »

Wybrzeże Zachodnie: gdzie się zatrzymać

Baltic Cliff Apartamenty

Kompleks luksusowych apartamentów w Niechorzu, w sąsiedztwie plaży, nadmorskiego klifu i zabytkowej latarni morskiej. Składa się z 4 budynków, w których mieszczą się nowoczesne, w pełni wyposażone apartamenty z licznymi udogodnieniami. Przy sprzyjającej pogodzie goście mogą korzystać z tarasów widokowych na dachu.

Hotel Olymp 3

Nowoczesny budynek ośrodka znajduje się w spokojnej, uzdrowiskowej części Kołobrzegu – i wyróżnia się na tle zielonego otoczenia designerską, pełną przeszklonych powierzchni architekturą. Do dyspozycji miłośników stylowego komfortu oddano przestronne pokoje oraz rodzinne apartamenty typu studio, a także strefę wellness z basenem, saunami i jacuzzi oraz kompleks odnowy biologicznej i fizjoterapii, gabinet kosmetyczny, salon fryzjerski i kręgielnię.

Hotel Trofana Sun & Sea ***/****

Elegancki hotel w kurorcie gwiazd, zaledwie 250 m do słynnego molo, w sąsiedztwie plaży i cudów wyspy Wolin. Komfortowe pokoje urządzone są w ciepłym stylu klasycznym z nowoczesną nutą. Goście mogą bez ograniczeń korzystać z części rekreacyjnej, w której znajdują się takie atrakcje, jak kryty basen z przeciwprądami, jacuzzi, sauna sucha z funkcją liftlight, łaźnia parowa z gwiaździstym niebem, leżakownia czy grota lodowa.

Magnat Resort & SPA

Hotel w spokojnej części strefy uzdrowiskowej Kołobrzegu, w pobliżu lasu i tylko 500 m od plaży. Morze jest tu piękniejsze niż w pobliskim Kołobrzegu, atmosfera spokojniejsza, odległa o kilka minut spacerkiem plaża szersza i mniej zatłoczona. A atrakcji nie brakuje – w pakiecie dostęp do krytego basenu, jacuzzi wewnętrznego i zewnętrznego; dodatkowo do dyspozycji rozbudowane centrum SPA i kort tenisowy i rowery.

Neptuno Resort & SPA

Rodzinny ośrodek wypoczynkowy w skandynawskim stylu, mieszczący się w fantastycznej lokalizacji – tuż na skraju nadmorskich wydm w malowniczym Dźwirzynie. Do dyspozycji gości pozostaje nowo otwarta strefa wellness z saunami, jacuzzi oraz jedyną w Polsce ciepłą tężnię solankową, gdzie właściwości solanki kołobrzeskiej są wzbogacone działaniem aromatycznych olejków oraz dodatkowo rozpylanemu suchemu aerozolowi 5% soli medycznej. Ośrodek posiada także własną wypożyczalnię kijów do nordic walkingu i rowerów.

Zobacz najlepsze oferty na zachodnim wybrzeżu Bałtyku i zacznij odkrywać Polskę już teraz »

Comments are closed.