Poznaj Polskę z Travelist: Wybrzeże Środkowe, część II

Kontynuujemy podróż po środkowej części polskiego Wybrzeża – od ruchomych wydm przez przepełnione słowińską kulturą Kluki, słynącą z bursztynu Ustkę czy królewskie miasto Darłowo po imprezowe Mielno. Opowiemy Wam nieco o historii i kulturze tych okolic, a także podpowiemy, gdzie zjeść czy gdzie się zatrzymać. 

Nie przeczytałeś pierwszej części artykułu? Nic straconego  – kliknij tutaj» A także zajrzyj na:

Wybrzeże Środkowe: historycznie i kulturalnie

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Środkowe

Oczywiście Wybrzeże Środkowe nie samymi plażami i cudami natury stoi. Świetnie odnajdą się tu zarówno poszukiwacze śladów historii, jak i spragnieni kulturalnych uniesień. I jedni, i drudzy powinni zawitać do istniejącego blisko 750 lat urokliwego Słupska. Wielu uznaje to piękne – choć czasem niedoceniane – miasto za nieoficjalną stolicę Wybrzeża Środkowego. Słupsk to miasto, w którym muzyka rozbrzmiewa głośniej i częściej niż w jakimkolwiek innym miejscu w regionie. Odbywają się tu cyklicznie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, Festiwal Pianistyki Polskiej, ale i Festiwal Legend Rocka. Poza muzycznymi atrakcjami w Słupsku czekają na nas takie perełki, jak zabytki gotyku ceglanego z Kościołem Najświętszej Marii Panny (z krzywą wieżą) na czele, resztki murów obronnych z XIV w. z bramami i basztami czy secesyjne kamienice i wille. Koniecznie trzeba też odwiedzić niegdysiejszą rezydencję książęcego rodu Gryfitów – Zamek Książąt Pomorskich, w którym działa obecnie Muzeum Pomorza Środkowego.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Środkowe

Podążając dalej tym tropem, znajdziemy się w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, które jest oddziałem słupskiego muzeum. Skansen powstał w latach 60., aby zachować część materialnej kultury Słowińców – rdzennych mieszkańców zamieszkujących dawniej tereny nad jeziorami Gardno i Łebsko. Na 10 ha powierzchni odnajdziemy tu całkowicie urządzone słowińskie zagrody wiejskie z oborami i stodołami, ale i pojedyncze chałupy, szałas rybacki, magazyn na łodzie, a nawet cmentarz. A jeśli o skansenach mowa – Wybrzeże Środkowe ma jeszcze jedną perełkę z tego gatunku. Położony w głębi lądu Skansen we Wdzydzach Kiszewskich koło Szymbarka, czyli Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny. To najstarszy skansen w Polsce, istnieje od 1906 roku. Obecnie, na 22 ha, można tu podziwiać 50 obiektów architektury regionalnej z całych Kaszub i Kociewia – wiejskie zagrody, dworki, karczmę, kuźnię, tartak, szkołę, a nawet XVII-wieczny kościółek ze Swornychgaci. A to wszystko w pięknych okolicznościach przyrody, nad jeziorem Gołuń.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Środkowe

Niecałe 20 km od Słupska znajduje się Ustka, nadmorskie uzdrowisko kuszące czymś więcej niż tylko plażą i kąpieliskiem. W miasteczku możemy podziwiać zabytkowe chaty rybackie w charakterystyczną biało-brązową kratę, dawne mieszczańskie kamienice, okazałą 120-letnią latarnię neogotycką oraz zajrzeć do niezwykłego Muzeum Chleba, gdzie można zobaczyć m.in. prototyp XIX-wiecznej lodówki działającej bez użycia prądu. Zwiedzimy tu też Bunkry Blüchera – poniemieckie bunkry z okresu II wojny światowej. Z Ustki już tylko 20 minut jazdy i jesteśmy w Krainie w Kratę z jej stolicą – Swołowem. W jednej z najstarszych osad na Pomorzu zobaczymy ponad 100 zabudowań z pruskiego muru w nieodrodną kratę. Co ciekawe, te istniejące od ponad 150 lat domy to nie muzealna ekspozycja – wciąż mieszkają i żyją w nich ludzie. Właściwie pruska krata wpisuje się w krajobraz nadmorskich wsi od Darłowa aż po Łebę.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Środkowe

Opalanie na plaży warto przerwać także dla wizyty w Koszalinie – kolejnej nieformalnej stolicy Wybrzeża Środkowego. To największe miasto w regionie. Cały Koszalin stanowi zabytek na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Punktem obowiązkowym każdego zwiedzającego powinien być najstarszy koszaliński zabytek, czyli XIV-wieczna Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP, koniecznie trzeba też wyruszyć tropem gotyckich kamienic, których w mieście jest naprawdę sporo, okazałych gmachów użyteczności publicznej z neogotyku i zabytkowych willi. Wisienką na torcie będzie spacer po urokliwym Parku Książąt Pomorskich oraz wdrapanie się na wieżę widokową na najwyższym wierzchołku Góry Chełmskiej. Widać z niej nie tylko panoramę całego miasta, ale i pobliskie jezioro Jamno, a nawet Bałtyk!

Z Koszalina już tylko rzut beretem do Mielna – XIII-wiecznej wsi będącej dawniej portem Koszalina. Teraz to jeden z najpopularniejszych kurortów na Wybrzeżu Środkowym. W osadzie znajduje się wybudowana na wydmach promenada i kilka zabytkowych willi oraz pensjonatów.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Środkowe

Śladami wielkiej historii zmierzamy do Darłowa – a właściwie Królewskiego Miasta Darłowa, jak głosi dumnie tutejszy Urząd Miejski. Miasto może się poszczycić ciekawą historią i cennymi zabytkami. Już w XIII w. Darłowo było już ważnym portem, a w XIV w. przystąpiło do Hanzy, co zaowocowało dalszym wzrostem jego znaczenia jako portu handlowego. W tym samym czasie książę Bogusław V wzniósł tu gotycki zamek – w którym następnie na świat przyszedł Cesarz Północy i Ostatni Wiking – Eryk Pomorski. To właśnie dzięki niemu Darłowo nosi dziś tytuł miasta królewskiego. Będąc w Darłowie, warto – poza wizytą na zamku, obecnie siedzibie muzeum regionalnego – przespacerować się uliczkami Starego Miasta, które zachowały swój średniowieczny układ oraz zajrzeć do okazałej, gotyckiej bazyliki Matki Bożej Fatimskiej. Koniecznie trzeba też odwiedzić letniskową dzielnicę miasta – oddalone o 3 km Darłówko. Jego największą atrakcją jest jedyny w Polsce most rozsuwany oraz bardzo ładna latarnia morska przy ujściu rzeki Wieprzy. Z pięknej, ceglanej latarni morskiej słynie też pobliski Jarosławiec. Wizyta w tym spokojnym nadmorskim letnisku to nie lada gratka dla wielbicieli „morskiego złota” – działa tu bowiem Muzeum Bursztynu.

Zobacz najlepsze oferty na środkowym wybrzeżu Bałtyku i zacznij odkrywać Polskę już teraz »

Wybrzeże środkowe: aktywnie

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Środkowe

Morskie kąpiele i bieg z przeszkodami w poszukiwaniu skrawka wolnego piasku na plaży to nie wszystkie aktywności, jakie oferuje środkowa część Wybrzeża. Aby się o tym przekonać, wystarczy wybrać się np. do Dąbek zlokalizowanych malowniczo na mierzei pomiędzy wodami Bałtyku a płytkim i rozległym jeziorem Bukowo. Położenie wraz z dostępem do wypożyczalni sprzętu wodnego stwarza wprost idealne warunki do uprawiania windsurfingu i innych sportów wodnych. To właśnie tu co roku rozgrywane się zawody żeglarskie i windsurfingu. Okolica słynie też z malowniczych terenów spacerowych, w tym z pięknej, długiej na 7 km alei spacerowo-joggingowej prowadzącej do miejsca, w której jezioro łączy się z Bałtykiem.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Środkowe

Optymalne warunki do uprawiania kitesurfing i windsurfingu – szerokie plaże, piaszczyste dno morza i korzystny układ wiatrów – znajdziemy także w Ustce. O randze okolicy świadczy fakt, że to właśnie tu w 2016 roku odbyły się Windsurfingowe Mistrzostwa Polski w klasie Slalom. Amatorów kitesurfingu spotkać można zwłaszcza na zachodniej, mniej zatłoczonej części plaży, podczas gdy windsurferzy chętniej gromadzą się w okolicach falochronu wschodniego. Jeśli nie próbowaliście nigdy pływania na desce, zawsze można skorzystać z usług instruktora ze szkółki windsurfingu na Jeziorze Gardno, ok. 26 km na wschód od Ustki.

A jeśli drzemie w Was chęć podwodnej przygody, warto udać się do Słupska i dołączyć do zespołu Bałtyckiego Centrum Nurkowego „Podwodni Słupsk”, których płetwonurkowie schodzą pod wodę, organizują wyprawy pod lód i na wraki zatopionych statków w Ustce, Dębinie, Rowach i na Helu.

Poznaj Polskę z Travelist - Wybrzeże Środkowe

A jeśli nie przepadacie za wodą, zawsze pozostaje wariant aktywnego wypoczynku na rowerze. Środkowy odcinek Wybrzeża dysponuje świetnie rozbudowaną siecią tras dla amatorów kolarstwa, z których najpopularniejszy jest fragment międzynarodowego projektu łączącego 12 szlaków rowerowych w całej Europie o łącznej długości ponad 60 tys. km. Polski odcinek Nadmorskiego Szlaku Rowerowego wokół Bałtyku R-10 wiedzie przez 3 województwa, w tym takie miejscowości jak Świnoujście, Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal, Mielno, Kołobrzeg, Ustka, Darłowo, Łeba, Władysławowo, Gdynia i Sopot. Trasa ta pokrywa się częściowo ze szlakiem latarni morskich, które warto przy okazji zwiedzić. Zwłaszcza, że na trasie opisywanego odcinka same perełki. M.in. najniższa na Wybrzeżu latarnia morska w Darłówku czy najstarsza do dziś funkcjonująca latarnia na Wybrzeżu w Jarosławcu.

Jeśli nie siodełko rowerowe, to może siodło? Na terenie całego Wybrzeża – w tym także w jego środkowym odcinku – działają liczne stadniny, szkoły jazdy i gospodarstwa agroturystyczne, które oferują pomoc profesjonalnych instruktorów i dobre warunki do uprawiania jazdy konnej. Przejażdżka na grzbiecie rumaka o zachodzie słońca nad Bałtykiem? Tu to jest możliwe. 

Zobacz najlepsze oferty na środkowym wybrzeżu Bałtyku i zacznij odkrywać Polskę już teraz »

Wybrzeże Środkowe: gdzie zjeść

Poznaj Polskę z Travelist - wWbrzeże Środkowe

Słońce, woda i morskie powietrze zaostrzają apetyt. Na szczęście na mapie kulinarnej Wybrzeża Środkowego nie brak przystani, w których z satysfakcją zacumują nawet najbardziej wybredni smakosze. I nie tylko po to, by skosztować ryb i owoców morza. W menu lokalnych restauracji skosztować można regionalnych specjałów z Pomorza i Kaszub, a także potraw inspirowanymi kuchnią całego świata. Sprawdźcie sami, smacznego!

Meduza

Panoramiczna, oszklona restauracja w zabytkowym budynku utrzymanym w stylu szwajcarskiego renesansu, zlokalizowana bezpośrednio przy nadmorskiej promenadzie oraz głównym wejściu na plażę w Mielnie. W menu lokalu pysznią się dania kuchni polskiej i francuskiej, a także specjały kuchni staropolskiej, europejskiej i regionalne specjały. Miejsce, w którym kontemplacji wyrafinowanych smaków towarzyszą piękne widoki na morze.

Bistro Kamienica Mielno

Lokalizacja na parterze kamienicy 100 m od morza, festiwal dorsza, a do tego drinki w rozmiarze XXL – nas to przekonuje, i nie tylko nas. Mieleńskie Bistro otrzymało Certyfikat Jakości Zwycięzca roku 2019 serwisu Tripadvisor, a zachwyty gości nad obfitością śniadań i smakiem obiadów mówią same za siebie.

Kiki Riki Cafe

Mała kawiarnia urządzona w stylu Hampton, ze spektakularnym widokiem na gotycki Zamek Książąt Pomorskich rozpościerający się z letniego tarasu. Jeśli wizyta w królewskim mieście (Darłowie), to w iście królewskim stylu… i ze słodką bezą oraz aromatyczną kawą na deser.

Morskie Opowieści

Nowo otwarta restauracja w Hotelu Szlak Bursztynowy w sercu Jarosławca. W ofercie rejs przez smaki Pomorza w autorskiej interpretacji Piotra Łosińskiego, jednego z najmłodszych nagradzanych szefów kuchni w naszym kraju. Krótkie, ale często zmieniane menu lokalu opiera się na świeżych, sezonowych produktach w większości pochodzących z regionu nadmorskiego. Doświadczenia kulinarne w restauracji dopełniają aranżacja wnętrza z użyciem płukanego drewna i mchu morskiego, a także widok na 200-letnią, ceglaną latarnię morską. Uczta dla koneserów – Morskie Opowieści znalazły się w rankingu 100 najlepszych restauracji w Polsce.

Columbus Tawerna

Pewniak na kulinarnej mapie Ustki. Położona w sercu usteckiego kurortu tawerna szczyci się widokiem na nadmorską promenadę i wyrafinowanym menu inspirowanym daniami regionalnymi z Pomorza i Kaszub na bazie lokalnych produktów, w tym ryb, grzybów oraz dziczyzny.

Cafe Mistral Na Fali

Wszystko zaczęło się od pomysłu właściciela, by produkować cukierki ze zdrowymi kwasami omega-3 pochodzącymi z ryb. Później pojawiła się kawiarnia w domu rybackim w Ustce i w końcu letni pawilon z widokiem na port. Absolutnym hitem lokalu są własnoręcznie robione, krojone i pakowane według własnej tajemnej receptury… krówki. Słodkie smakołyki stały się już nieoficjalnym symbolem miasta.

Restauracja Repeta

Wyznaczając trasę samochodową z Mielna do Słowińskiego Parku Narodowego, najwygodniej przejechać przez Słupsk. I warto, by odwiedzić gotycki Zamek Książąt Pomorskich z największą na świecie kolekcją dzieł Witkiewicza i zjeść któryś ze śródziemnomorskich specjałów w Restauracji Repeta. Lokal z włoską kuchnią mieści się w samym centrum miasta, trzy minuty od ratusza, i zajmuje 2 poziomy budynku ozdobionego jednym z największych murali w mieście. Specjalnością lokalu są pizze serwowane – podobnie jak w ojczyźnie smacznego krążka i inaczej niż w większości słupskich pizzerii – z oryginalną włoską oliwą o różnych smakach.

Zobacz najlepsze oferty na środkowym wybrzeżu Bałtyku i zacznij odkrywać Polskę już teraz »

Wybrzeże Środkowe: gdzie się zatrzymać

Poznaj Polskę z Travelist - Blue Marine Mielno

Spacer morską plażą? A może brzegiem jeziora? Położony na zielonej mierzei, błyszczący nowością kompleks Blue Marine Mielno umożliwia jedno i drugie – zarówno plaża, jak i jezioro Jamno oddalone są bowiem o parę minut spacerem. A jednocześnie odległość od gwarnego centrum Mielna jest na tyle spora, że wypoczniesz tu z całą rodziną w ciszy i spokoju. I z atrakcjami wellness w pakiecie.

Poznaj Polskę z Travelist - Hotel Amber Port ****

Gorąca nowość sezonu w centrum królewskiego kurortu. Świetnie położony – zaledwie 300 metrów od pięknej, piaszczystej plaży i przy głównych atrakcjach turystycznych Darłówka. Hotelowe pokoje z dużymi oknami oferują niepowtarzalne widoki, a strefa wellness z basenem, saunami i tężnią solankową długie godziny błogiego relaksu.

Poznaj Polskę z Travelist - Hotel Jantar ***

Nastrojowa lokalizacja hotelu w sercu sosnowego lasu gwarantuje niczym niezmącony spokój i bezstresowy wypoczynek, a odległa o 250 m plaża jest bardziej przyjazna i mniej zatłoczona niż kąpieliska bliżej centrum. A i na miejscu jest gdzie posmakować przebojowego relaksu – kryty basen, sauna, jacuzzi, centrum spa, klub fitness i liczne atrakcje dla dzieci sprawiają, że można tu wypoczywać bez końca.

Poznaj Polskę z Travelist - Centrum Zdrowia i Rekreacji Geovita w Dąbkach

 

Ośrodek wypoczynkowy ze strefą wellness, siłownią, salą fitness i multum innych atrakcji w spokojnej części uzdrowiska, w pewnym oddaleniu od centrum. Wokół rozciąga się malowniczy sosnowo-brzozowy las, powietrze jest czyste i pełne zdrowego jodu, a na piaszczystą plażę można dojść bezpiecznym przejściem w mniej niż 3 minuty.

Poznaj Polskę z Travelist - Centrum Solaris

Pensjonat lub nowoczesne, dwupoziomowe domki w malowniczym kurorcie w sąsiedztwie jednej z najpiękniejszych plaż w Polsce i tylko 15 minut od jeziora Jamno. Wszystkie pokoje posiadają wyposażenie niezbędne do udanego wypoczynku – prywatną łazienkę, telewizor oraz zestaw plażowy w postaci leżaków i parawanów. Dodatkowo, goście mają nielimitowany dostęp do strefy wellness z basenem, saunami i jacuzzi.

 

Zobacz najlepsze oferty na środkowym wybrzeżu Bałtyku i zacznij odkrywać Polskę już teraz »

 

 

Comments are closed.