Błękitne Flagi 2020 - Magazyn Travelist

Co jest najlepszym drogowskazem przy wyborze miejsca na wypoczynek nad morzem? Z pewnością nie bez znaczenia będzie łopocząca nad plażą Błękitna Flaga. Co roku to prestiżowe międzynarodowe trofeum otrzymują kąpieliska, które spełniają najwyższe standardy czystości i bezpieczeństwa. Wiemy już, kto znalazł się w gronie wyróżnionych w sezonie 2020

Spędź urlop tuż przy plaży – sprawdź najlepsze nadmorskie hotele! »

23 plażowe hity

Najczystsze polskie plaże - Błękitne Flagi 2020Gdy w 2005 r. Błękitna Flaga po raz pierwszy zawisła na polskim Wybrzeżu, nagrodzone kąpieliska można było policzyć na palcach jednej ręki – były to Gdynia, Mrzeżyno, Pobierowo i Sopot. Aktualnie liczba nadbałtyckich plaż spełniających surowe międzynarodowe normy wynosi aż 23, czyli o 4 więcej niż jeszcze rok temu. Zdecydowana większość spośród nich znajduje się na Pomorzu Zachodnim, jednak również okolice Trójmiasta mają się czym pochwalić. Szczególnie zaś sam Gdańsk, który nie ma sobie równych na całym polskim Wybrzeżu. Oczywiście są też przegrani. Błękitną Flagę straciło w tym roku m.in. kąpielisko w Jastrzębiej górze. To jednak nie zmienia faktu, że wypoczynek nad polskim morzem staje się coraz przyjemniejszy, coraz bezpieczniejszy i coraz bardziej przyjazny środowisku. Tak trzymać!

Spędź urlop tuż przy plaży – sprawdź najlepsze nadmorskie hotele! »

Czym jest Błękitna Flaga?

Najczystsze polskie plaże - Błękitna FlagaTo międzynarodowe wyróżnienie przyznawane od przeszło 20 lat kąpieliskom, które nie tylko są piękne i przyjazne plażowiczom, ale też spełniają szereg ściśle określonych wymogów ekologicznych. I tak plaża, nad którą łopocze Błękitna Flaga, nie może być zanieczyszczona ściekami w jakiejkolwiek formie, teren kąpieliska musi być zawsze utrzymany w czystości i wyposażony w kosze na śmieci oraz pojemniki do segregacji odpadów, a ponadto na liście obowiązkowego wyposażenia znajdują się toalety (również dla niepełnosprawnych), środki pierwszej pomocy i źródła wody pitnej. Ale to nie wszystko Nagrodzone plaże muszą być strzeżone, nie można tam również wjeżdżać pojazdami ani wprowadzać zwierząt.

Spędź urlop tuż przy plaży – sprawdź najlepsze nadmorskie hotele! »

Kto i kogo nagradza?

Najczystsze polskie plaże - NiechorzeO przyznaniu Błękitnej Flagi decyduje specjalne jury z siedzibą w Kopenhadze, w skład którego wchodzą m.in. przedstawiciele Światowej Organizacji Turystycznej (WTO), programu ochrony środowiska ONZ czy komisji ds. środowiska Parlamentu Europejskiego. Co roku werdykt wydawany jest od nowa – istnieje zatem ryzyko, że w kolejnym sezonie plaża może wypaść z listy. Nie ma też limitu miejsc, które mają szansę na wyróżnienie. Tylko w Grecji liczba nagrodzonych w bieżącym sezonie sięga 497, a w rekordowej Hiszpanii aż 566!

Spędź urlop tuż przy plaży – sprawdź najlepsze nadmorskie hotele! »

Trójmiasto i Pomorze Gdańskie – 6 plaż

Najczystsze polskie plaże 2020 - Trójmiasto

Choć niektórym wciąż może się to wydać zaskakujące, absolutnym rekordzistą pod względem liczby plaż nagrodzonych Błękitną Flagą jest (podobnie jak rok temu)… Gdańsk. Międzynarodowy symbol czystości pojawi się aż na 5 miejskich kąpieliskach: Orle, Stogi, Sobieszewo, Świbno i Klipper Jelitkowo. Ponadto w Trójmieście wyróżniono sopocką Kolibę na północ od molo.

Spędź urlop tuż przy plaży – sprawdź najlepsze nadmorskie hotele! »

Wybrzeże Środkowe – 8 plaż

Najczystsze polskie plaże 2020 - Wybrzeże Środkowe

W pasie wybrzeża od Jastrzębiej Góry po Kołobrzeg najwyższą klasą czystości i bezpieczeństwa może się pochwalić kąpielisko w Mielnie 216 i niezwykle popularna wschodnia plaża w Ustce. Klasę pokazują również Dąbki i Darłowo Zachodnie oraz Dźwirzyno. Stawkę uzupełnia Kołobrzeg (plaże Kołobrzeg Zachód „Plaża TRM” oraz kąpielisko Kołobrzeg Wschód „Bałtyk”) oraz pobliskie Grzybowo, gdzie Bałtyk jest nie tylko czysty, ale też wyraźnie cieplejszy niż w okolicznych miejscowościach.

Spędź urlop tuż przy plaży – sprawdź najlepsze nadmorskie hotele! »

Pomorze Zachodnie – „Słoneczna Promenada” – 6 plaż

Najczystsze polskie plaże 2020 - Pomorze Zachodnie

Okolice Rewala, Niechorza i Pobierowa na Pomorzu Zachodnim nie przypadkiem nazywane bywają „polskim Costa del Sol”. Grupa kilku popularnych nadmorskich miejscowości może się pochwalić wyjątkowo przyjaznymi plażami, które niemal bez wyjątku zaskarbiły sobie przychylność jurorów Błękitnej Flagi. Prestiżowe trofeum zdobyły w tym sezonie kolejno: Trzęsacz, Pustkowo, Pobierowo, Dziwnówek i Dziwnów. W tym roku błękitne flagi zatrzepotały także w Międzyzdrojach – na plaży zachodniej.

Spędź urlop tuż przy plaży – sprawdź najlepsze nadmorskie hotele! »

Wolin i Uznam – 3 plaże

Najczystsze polskie plaże 2020 - Wolin i Uznam

Dwie największe polskie wyspy to wakacyjny pewniak – to właśnie tutaj znajdziemy najbardziej szykowne kurorty, najwyższe klify, najpiękniejsze nadmorskie lasy oraz oczywiście najszersze i najbardziej kuszące plaże. W tym roku docenione przez jury w Kopenhadze zostały Kąpielisko Morskie Świnoujście – Uznam oraz Kąpielisko Morskie Świnoujście Warszów. Ale również inny wyspiarski kurort – Międzywodzie – po raz kolejny doczekał się uznania. Jak najbardziej zasłużenie.

Spędź urlop tuż przy plaży – sprawdź najlepsze nadmorskie hotele! »

Nagrodzone mariny

Najczystsze polskie plaże 2020 - mariny

Mało kto z plażowiczów zdaje sobie sprawę, że Błękitną Flagę mogą otrzymać nie tylko kąpieliska, ale również nadmorskie mariny i przystanie jachtowe. W tym roku na liście wyróżnionych znalazło się 7 obiektów z różnych okolic Wybrzeża. Są to kolejno Przystań Jachtowa – Basen Północny w Świnoujściu, Marina Solna Kołobrzeg, Przystań Żeglarska Tamka w Gdańsku, Marina Gdańsk, Marina Żabi Kruk i Marina Sienna Grobla w Gdańsku oraz praz położona nad Zalewem Szczecińskim Wapnica.

Spędź urlop tuż przy plaży – sprawdź najlepsze nadmorskie hotele! »

Komentowanie zostało wyłączone.