Pilzno to piwem płynące miasto, które położone jest w zachodnich Czechach. Wizyty w licznych gospodach, tawernach i browarach można przeplatać zwiedzaniem ciekawych miejsc w Pilźnie. A tych nie brakuje. Co warto zobaczyć w Pilźnie? Na liście obowiązkowym punktem jest zwiedzanie browaru oraz degustacja piwa Pilsner Urquell. Na rynku znajduje się także majestatyczny kościół św. Bartłomieja z najwyższą wieżą kościelną w Czechach i tarasem widokowym. Zdecydowanie warto wybrać się też do Wielkiej Synagogi, która służy jako sala koncertowa i wystawowa. Ciekawe będzie też zwiedzanie Muzeum Piwowarstwa. Zobaczcie, co jeszcze warto zobaczyć, będąc w Pilźnie!
Rynek pilzneński – rozpocznij zwiedzanie od serca miasta!
Rynek w Pilźnie to wizytówka miasta. Na Placu Republiki znajdziecie najważniejsze atrakcje i zabytki Pilzna. Należą do nich majestatyczny ratusz miejski z XVI wieku, a także katedra św. Bartłomieja. To kościół w gotyckim stylu, wybudowany na początku XIV wieku, który zachwyca przede wszystkim najwyższą w Czechach wieżą kościelną – mierzy aż 103 metry!
Co jeszcze warto zobaczyć na pilzneńskim rynku? Przede wszystkim Wielką Synagogę, która jest jedną z największych na świecie. Większe znajdziecie tylko w Jerozolimie i Budapeszcie. Co ciekawe, synagoga nie służy już wiernym (z wyjątkiem jednego, wydzielonego pomieszczenia) – teraz jej wnętrza służą do organizacji koncertów i wydarzeń.
Idealnym tłem dla tych zachwycających zabytków są urokliwe kamieniczki, które świetnie wpisują się w pocztówkowy wygląd rynku w Pilźnie. Podczas zwiedzania można zrobić sobie przerwę w jednej z klimatycznych kawiarni lub restauracji, gdzie można spróbować lokalnej kuchni i wyśmienitego piwa.
Ratusz miejski – podziwiaj renesansowy zabytek Pilzna
Ratusz miejski to jeden z największych zabytków Pilzna. Z pewnością warto zobaczyć go przynajmniej z zewnątrz. Ta majestatyczna budowla w stylu renesansowym została zaprojektowana przez włoskiego architekta Giovanni de Statria z Lugano w XVI wieku. Uważne oko może dojrzeć na budynku neorenesansowe zdobienia w technice sgrafitto, które przedstawiają Jana Luksemburskiego, Wacława II, Rudolfa II, herb Pilzna, wojnę i pokój, sprawiedliwość, prawdę i prawo.
Wnętrza ratusza kryją model historycznego centrum miasta, który można podziwiać w części zwanej Maßhaus. Odbywają się tu też wystawy z okazji ważnych dla miasta wydarzeń. Z ratuszem sąsiaduje Cesarski Dom, który również warto odwiedzić, chociażby po to, aby zobaczyć malowidła z epoki cesarza Rudolfa II.
Katedra św. Bartłomieja – zobacz najwyższą kościelną wieżę w Czechach
Katedra św. Bartłomieja to obowiązkowy punkt dla każdego turysty podczas wizyty w Pilźnie. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych i ciekawych budowli w mieście. Jej budowa rozpoczęła się w 1295 roku i trwała aż do pierwszej połowy XIV wieku. Kościół został podniesiony do rangi katedry przez samego Jana Pawła II w 1993 roku.
Uwagę przykuwa przede wszystkim wysoka na ponad 100 metrów wieża kościelna – jedna z najwyższych w Europie i najwyższa w całych Czechach. Na jej szczyt prowadzi 301 schodów. Jeśli jednak zdecydujecie się na tę wymagającą wspinaczkę, widoki ze szczytu w zupełności wynagrodzą wam ten wysiłek. Z wieży rozciąga się bowiem wspaniały widok na centrum miasta a nawet, przy dobrej widoczności – na pasmo górskie Szumawa, zwane też czeską Kanadą.
Wnętrza samej katedry są równie ciekawe. Kryją takie dzieła sztuki jak rzeźbę Madonny z Pilzna z XIV wieku, secesyjny Czeski Ołtarz czy też bogato zdobione okienne witraże.
Browar Pilsner Urquell – odwiedź kolebkę produkcji słynnego złotego trunku
Nie ma co ukrywać, że Pilzno kojarzone jest przede wszystkim ze złotym trunkiem, który rozsławił miasto na cały świat. Mowa o piwie Pilsner Urquell, które jest ikoną czeskiego piwa. Piwo to słynie z niebanalnego smaku łączącego chmielową goryczkę i jęczmienną słodycz. Pierwszy raz zostało uwarzone w 1842 roku i od tego czasu podbija serca piwoszy.
Receptura Pilsnera została opracowana przez Josefa Grolla. W składzie piwa znajdują się trzy lokalne składniki: miękka pilzneńska woda, jasny słód jęczmienny oraz żatecki chmiel. Piwo serwowane jest tu na trzy sposoby, które pomogą w pełni odkryć smak Pilsnera.
Podczas wizyty w browarze będziecie mieli okazję zobaczyć, jak warzone jest piwo i poznać jego historię. Co ciekawe, część trasy turystycznej prowadzi przez podziemne piwnice, gdzie piwo przechodzi proces warzenia, fermentowania i leżakowania w dębowych beczkach. Wisienką na torcie podczas wycieczki jest degustacja niefiltrowanego i niepasteryzowanego Pilsnera. Zwiedzanie odbywa się w grupach oprowadzanych przez przewodnika.
Muzeum Piwowarstwa – poznaj historię warzenia chmielowego napoju
Pilzno i jego historia jest ściśle związane z produkcją piwa. Dlatego też chcąc bliżej poznać przeszłość Pilzna, warto udać się do Muzeum Piwowarstwa, które mieści się w zabytkowym browarze w samym sercu miasta. Podczas zwiedzania ekspozycji poznacie dawne metody produkcji piwa, a także sposoby podawania i spożywania złotego trunku.
Ekspozycję podzielono na kilka części. Można zwiedzić m.in. średniowieczne piwnice, wiejską gospodę, oryginalny bar, zobaczyć model warzelni oraz obejrzeć bogatą kolekcję przedmiotów związanych z piwowarstwem.
Pilzneńskie podziemia – zejdź do tajemniczych korytarzy pod miastem
Pilzno to nie tylko wspaniałe zabytki. Prawdziwe eldorado kryje się pod ziemią, gdzie dosłownie znajduje się drugie miasto. Podziemne korytarze, piwnice, studzienki, a także dawne składziki na piwo i żywność – to wszystko można zobaczyć podczas wycieczki do podziemi. System korytarzy i składzików rozciąga się na 20 km pod centrum miasta. Budowę podziemi rozpoczęto już w XIII wieku, kiedy to na głębokości 9 do 12 metrów mieszkańcy tworzyli przydomowe piwniczki, służące do przechowywania lodu, mięsa czy też leżakowania piwa.
Wejście do podziemnego miasta znajduje się tuż przy Muzeum Piwowarstwa, więc z powodzeniem można połączyć te dwie aktywności. Trasa liczy 800 metrów, a jej przejście z przewodnikiem zajmuje około godziny. Podczas zwiedzania historycznego podziemnego miasta będziecie mieli okazję przejść się labiryntem korytarzy, zobaczyć dawne studnie, replikę koła wodnego z XVI wieku oraz artefakty odnalezione przez archeologów.
Wielka Synagoga – to jedna z największych tego typu budowli w Europie!
Wielka Synagoga to prawdziwa perełka pośród żydowskich świątyń – nie tylko w Czechach, ale i w całej Europie. To jedna z największych na świecie synagog, która zachwyca architekturą i rozmachem. Została wybudowana w 1893 roku, w stylu mauretańsko-romańskim. Jeśli będziecie mieli okazję, koniecznie zobaczcie wnętrza świątyni – znajduje się tu ręcznie malowanie sklepienie.
Dzisiaj świątynia nie służy już tylko żydowskiej społeczności – na modlitwy zostało przeznaczone zaledwie niewielkie pomieszczenie. Synagoga jest miejscem, gdzie odbywają się koncerty i wystawy. Można ją zwiedzać w wyznaczonych terminach: od kwietnia do października, od niedzieli do piątku, z wyjątkiem żydowskich świąt.
Adolf Loos i jego projekty – daj się zachwycić modernistycznej architekturze w Pilznie
Jeśli interesujecie się architekturą, z pewnością nie jest wam obce nazwisko Adolfa Loosa. Był to najważniejszy architekt lat trzydziestych XX wieku, który dość często bywał w Pilźnie. Zaprojektował tu dom Brummela przy ulicy Husovej 58 i trzynaście mieszkań, które można zaliczyć do perełek europejskiej architektury.
Wycieczka śladami Adolfa Loosa prowadzi od mieszkań Krausów i Voglów, przez Dom Brummela, gdzie można zwiedzić wnętrza budynku, aż po rezydencję Semlera.
Klasztor w Kladrubach – pojedź poza Pilzno i zobacz perłę „gotyckiego baroku”
Jeśli macie ochotę na zwiedzanie okolic Pilzna, wybierzcie się koniecznie do klasztoru benedyktynów w Kladrubach. To niezwykły zespół klasztorny, zaprojektowany przez Jana Blažeja Santini-Aichela, wybitnego czeskiego architekta. Wybudowano go w 1115 roku, na życzenie księżnej Rychezy z Bergu i jej małżonka – Władysława I – który został tu pochowany po śmierci. Wnętrza klasztoru kryją również największą w Europie ekspozycję dotyczącą św. Jana Nepomucena, który miał zginąć na skutek niesnasek wokół klasztoru.
Klasztor nazywany jest perłą gotyckiego baroku lub też postgotyku. Warto zobaczyć wnętrza klasztoru, a szczególnie bogato zdobione, majestatyczne sklepienie, które zachwyci każdego. Wzrok przykuwa też ekstrawagancka kopuła, która zdobi świątynię.
Klasztor warto odwiedzić nie tylko ze względu na jego walory architektoniczne i bogatą historię. Przez cały rok odbywają się tu różnego rodzaju imprezy, koncerty, jarmarki. Z Pilzna dojedziecie samochodem do klasztoru w zaledwie pół godziny, a wycieczka pociągiem zajmie wam 1,5 godziny.
Trójkąt uzdrowiskowy – zrelaksuj się w uzdrowisku
Czechy są znane ze swoich uzdrowiskowych miejscowości, które przyciągają rok w rok tłumy turystów, spragnionych leczniczego wypoczynku. W pobliżu Pilzna znajdują się trzy słynne uzdrowiska, które tworzą tzw. trójkąt uzdrowiskowy. To Karlowe Wary, Mariańskie Łaźnie i Franciszkowe Łaźnie.
Można tu zażyć leczniczych kąpieli, poddać się relaksującym zabiegom wellness czy też skosztować leczniczej wody mineralnej. Przy okazji można podziwiać piękne parki uzdrowiskowe, gdzie przesiadywały niegdyś takie gwiazdy jak Fryderyk Chopin, Franz Kafka czy też Thomas Edison.