Paszporty tymczasowe już nie tylko na Okęciu – od lipca to udogodnienie będzie dostępne dla podróżnych w trzech kolejnych miastach. Oto najważniejsze informacje.

Lato trwa, a polscy turyści przemierzają powietrzne kilometry, udając się na wypoczynek. Do większości krajów dostaniemy się bez paszportu, ale co, gdy chcemy udać się dalej? Warto wcześniej zweryfikować, czy do naszego wymarzonego kraju potrzebny jest paszport oraz czy ważność naszego aktualnego paszportu się nie kończy. Rozumiemy jednak, że przy spontanicznych wyjazdach oraz w ferworze pakowania można o tym zapomnieć. Co zrobić, gdy nagle okazuje się, że nie mamy paszportu? Bez paniki, turyści skorzystać mogą z punktu wydawania paszportów tymczasowych. Do tej pory taka opcja była dostępna tylko na Lotnisku Chopina w Warszawie. Już od lipca będzie to możliwe również w innych miastach. Od 01.07.  paszport tymczasowy możemy wyrobić w Porcie Lotniczym Kraków-Balice. Od 08.07. w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy, a od 17.07 na lotnisku Katowice-Pyrzowice.

Należy pamiętać, że z punktów korzystać mogą jedyni turyści lecący z danego lotniska. Do wyrobienia paszportu tymczasowego potrzebny jest inny dokument tożsamości oraz bilet lotniczy. Zdjęcia do paszportu wykonywane są na miejscu. Cena całej usługi to 30 zł. Szczegółowe informacje warto sprawdzić na oficjalnej stronie danego lotniska.

Ważne – nie wszystkie kraje honorują polskie paszporty tymczasowe. Warto to zweryfikować przed podróżą.