Nowy Sącz i jego okolice to prawdziwa perełka na mapie województwa małopolskiego. To jedno z najstarszych miast w Polsce, a co za tym idzie – Nowy Sącz oferuje mnóstwo historycznych atrakcji. Warto odwiedzić ruiny Zamku Królewskiego, unikatowe Miasteczko Galicyjskie, urokliwy rynek z zabytkowym Ratuszem oraz żydowską synagogę. Nie brakuje tu też opcji na aktywny wypoczynek – wybierzcie się koniecznie do enklawy przyrodniczej Bobrowisko i podejrzyjcie bobry w akcji! Nowy Sącz to też rozwinięta baza noclegowa, więc z pewnością znajdziecie tu coś dla siebie. Sprawdźcie najlepsze atrakcje w Nowym Sączu! 

Sądecki Park Etnograficzny – podróżuj w czasie po Ziemi Sądeckiej

Sądecki Park Etnograficzny to największy skansen w Polsce. To imponujące muzeum przeniesie was w dawne czasy, kiedy Małopolskę zamieszkiwali Lachowie, Pogórzanie i Górale Sądeccy. Na terenie skansenu można zobaczyć m.in. zagrody chłopskie, XII-wieczny dwór szlachecki czy też folwark dworski. Szczególną uwagę warto zwrócić na świątynie, należące do różnych grup etnicznych: kościół rzymskokatolicki, cerkiew grekokatolicką oraz kościół protestancki. 

Park Etnograficzny - Magazyn Travelist

Oprócz kilkudziesięciu zabytkowych budynków w muzeum znajdziecie wystawy poświęcone sztuce ludowej. Na terenie muzeum co i rusz odbywają się ciekawe wydarzenia: warsztaty, spotkania czy też imprezy folklorystyczne. Z pewnością warto poświęcić kilka godzin na zwiedzanie tego ciekawego miejsca. 

Miasteczko Galicyjskie – zanurz się w XIX-wiecznym mieście

Innym, równie pasjonującym miejscem na mapie Małopolski jest Miasteczko Galicyjskie – nowość w strukturach Muzeum Ziemi Sądeckiej, które cieszy się dużą popularnością wśród turystów. To ciekawa rekonstrukcja prowincji galicyjskiej z przełomu XIX i XX-wieku. Spacer po Miasteczku Galicyjskim przeniesie was w dawne czasy. Na terenie miasteczka znajdziecie dawne budynki mieszczańskie i plac rynkowy. Największe wrażenie robi budynek ratusza ze Starego Sącza. W jego wnętrzach mieści się galeria wystawiennicza oraz wieża ratuszowa, z której można podziwiać widok na całe miasteczko. Ponadto w ratuszu zaaranżowano pokoje hotelowe – możecie tu zarezerwować nocleg! 

Miasteczko Galicyjskie - Magazyn Travelist

Innym zrekonstruowanym obiektem jest XVIII-wieczna karczma z Orawki, gdzie serwowane są tradycyjne dania galicyjskie: kwaśnica, bigos galicyjski, palaczinta czy też królewski bulion. Co jeszcze czeka na was w Miasteczku Galicyjskim? Zabytkowe domy z Krościenka nad Dunajcem, Lanckorony i Zakliczyna, sklepik z pamiątkami, pracownia rzemieślnicza dawnej galanterii drewnianej i nietuzinkowe wystawy. Warto tu zajrzeć i przenieść się na chwilę w przeszłość. 

Bazylika św. Małgorzaty w Nowym Sączu – zobacz gotycką perłę architektury

Bazylika św. Małgorzaty to ciekawy zabytek, który zainteresuje miłośników architektury sakralnej. Świątynia pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku. Według historyków bazylika na początku wyglądała zupełnie inaczej, jednak kilkukrotne pożary doszczętnie zniszczyły jej wnętrza, a w dodatku podczas zaborów i wojny, Austriacy i Niemcy dokonali spustoszenia wież kościelnych. 

Bazylika św. Małgorzaty - Magazyn Travelist

Dzisiaj bazylika, po wielu remontach, zachwyca pięknymi wnętrzami z elementami gotyckimi i barokowymi. Najważniejszym elementem jest gotycka polichromia, datowana na 1360 rok. Uwagę zwracają też organy oraz figura Madonny z Dzieciątkiem. Bazylika znajduje się przy ulicy plac Kolegiacki 1.

Rynek w Nowym Sączu – odwiedź serce miasta

Sercem Nowego Sącza jest przepiękny rynek – największy w całej Małopolsce – o układzie szachownicowym. Oprócz urokliwych kamieniczek, które powstały po wielkim pożarze miasta w 1894 roku, znajdziecie tu bogato zdobiony Ratusz z 1897 roku. Ratusz zachwyca dekoracyjną fasadą, a także wnętrzami w stylu eklektycznym. Na szczycie wieży ratuszowej znajduje się zegar nakręcany na korbkę, który codziennie musi być nakręcany przez miejskiego zegarmistrza. Coś wspaniałego!

Rynek w Nowym Sączu - Magazyn Travelist

Na rynku warto też szukać śladów Jana Pawła II. Mieści się tu papieski pomnik a tuż obok – fontanna multimedialna. Na rynku kryje się też fascynujący obiekt – “Przystanek czasu”. To zakopana pod głazem beczka, która ma zostać otwarta w 2025 roku. 

Zamek Królewski w Nowym Sączu i Baszta Kowalska – zwiedzaj średniowieczne zabytki

Zamek w Nowym Sączu to kawał polskiej historii. Budowla wzniesiona została przez króla Kazimierza Wielkiego w połowie XIV wieku. Ponoć było to też ulubione miejsce Władysława Jagiełły. We wnętrzach zamku gościli najznamienitsi królowie i rycerze, odbywały się tu też obrady dotyczące wojny z Krzyżakami. 

Zamek Królewski - Magazyn travelist

Niestety, zamek popadł w ruinę podczas zaborów, a w czasie wojny zagłady zamku dopełnił ładunek wybuchowy, podłożony przez polskich partyzantów. W zamku znajdowały się bowiem koszary i magazyn broni. Dlatego też dzisiaj można podziwiać jedynie Basztę Kowalską, która jest dostępna dla zwiedzających. 

Synagoga w Nowym Sączu – poznaj historię i kulturę żydowską

Skoro już jesteśmy przy Zamku Królewskim, to nieopodal mieści się budynek szczególnie ważny dla polskich żydów – nowosądecka synagoga, zwana także Gros Szil lub Dacze Szil.

Synagoga w Nowym Sączu - Magazyn Travelist

Synagoga powstała w XVIII wieku. Podczas II wojny światowej w Nowym Sączu znalazła się na terenie getta i została całkowicie zdewastowana. Po wojnie została odbudowana i otwarta dla zwiedzających. W jej wnętrzach prezentowano różnego rodzaju wystawy. Obecnie synagoga została przejęta przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie i można ją podziwiać jedynie z zewnątrz. 

Planty Nowosądeckie – wybierz się  na spacer wśród zieleni i historii

Jeśli macie ochotę na spacer wśród zieleni, wybierzcie się na nowosądeckie planty! Park miejski imienia Tadeusza Kościuszki to wijące się między drzewami i kwiatowymi dywanami malownicze alejki, gdzie można przysiąść na ławeczce i poczytać książkę lub pokontemplować przyrodę. 

Planty - Magazyn Travelist

Spacerując po plantach warto zwrócić uwagę na pomniki przyrody, takie jak Dąb Wolności z 1918 roku. Miłym akcentem jest również fontanna z jaszczurką oraz pomnik Adama Mickiewicza. A dla zakochanych przeznaczona jest specjalna ławeczka. Jest tu też atrakcja dla najmłodszych – plac zabaw dla dzieci. 

Mury miejskie Nowego Sącza – sprawdź średniowieczne umocnienia

Nowy Sącz ma wyjątkowo bogatą i długą historię – miasto zostało założone w 1292 roku przez Wacława II Czeskiego. W XIV wieku powstały mury miejskie, które przez wieki skutecznie broniły dostępu do miasta. Były naprawdę imponujące – grube na niemal 2 metry i wysokie nawet na 8 metrów.

Mury Miejskie - Magazyn Travelist

Jednak na skutek licznych grabieży i przemarszów wojsk zostały niemal doszczętnie zniszczone. Dzisiaj można zobaczyć jedynie 20-metrowy fragment muru przy bazylice św, Małgorzaty oraz jedną z jedenastu baszt – Basztę Kowalską.

Enklawa przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu – obserwuj dziką przyrodę!

Jeśli zwiedziliście już wszystkie atrakcje i zabytki Nowego Sącza, czas na wyprawę w poszukiwaniu dzikiej natury! Tuż obok Starego Sącza mieści się wyjątkowe przyrodnicze miejsce – bobrowisko. Powstało przy rozwidleniu dwóch rzek – Dunajca i Popradu. Miejsce starej żwirowni zajęły bobry, które się tu zadomowiły. Na terenie enklawy utworzono drewniane ścieżki, które prowadzą przez bagna i jeziorka.

Bobrowisko - Magazyn Travelist

Ciekawym obiektem są także drewniane “czatownie”, z których można obserwować bobry przy pracy, a także nieme łabędzie. Na miejscu znajdziecie tablice informacyjne, z których można się nieco dowiedzieć o historii tego miejsca, oraz o lokalnej faunie i florze. To doskonałe miejsce na rowerową wyprawę z Nowego Sącza. Co prawda, na sam teren enklawy nie można wjechać rowerem, ale z Nowego Sącza dojedziecie tu na dwóch kółkach w zaledwie pół godziny.