Nowy Targ to ważny punkt na mapie województwa małopolskiego. Zachwyca licznymi atrakcjami i miejscami. To nie tylko historyczne zabytki, atrakcje dla najmłodszych, ciekawe muzea. To przede wszystkim niesamowite cuda natury, położone zaledwie kilka lub kilkanaście kilometrów od centrum Nowego Targu. Malowniczy i tajemniczy Bór na Czerwonem, rezerwat Przełom Białki czy też Gorczański Park Narodowy – to tylko nieliczne przykłady miejsce, które warto tu zobaczyć. Wyruszajcie więc z nami na podbój miasta, które upodobał sobie Jan Paweł II.
Rynek w Nowym Targu – zacznij od serca stolicy Podhala
Rynek to serce Nowego Targu. Plac zajmuje 1,5 ha i zachwyca zabytkowymi kamienicami mieszczańskimi oraz ratuszem z XIX wieku, w którym mieści się Muzeum Podhalańskie. Niegdyś rynek wyglądał zupełnie inaczej – zapełniały go drewniane budynki, które doszczętnie spłonęły podczas wielkiego pożaru w 1784 roku.
Dzisiaj, zwiedzając rynek, warto zwrócić uwagę na figurę Hani, która przyjechała na nowotarski jarmark oraz na kapliczkę św. Jana Kantego, który jest patronem miasta. Znajdują się tu również liczne restauracje i kawiarnie, gdzie można na chwilę przysiąść i poobserwować, jak się toczy życie nowotarżan.
Kościół św. Katarzyny – zwiedź najstarszą świątynię w mieście
Jeżeli jesteście fanami architektury sakralnej, koniecznie wybierzcie się do Kościoła św. Katarzyny. Parafia należy do archidiecezji krakowskiej, a jej korzenie sięgają 1326 roku, kiedy to kościół został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego. To jedna z największych atrakcji o bogatej historii w centrum Nowego Targu.
Drewnianą świątynię, która przez wieki służyła mieszkańcom, zniszczyły pożary i najazd wojsk szwedzkich. Budynek kościoła, który możemy dzisiaj podziwiać, powstał w XVII wieku. Jego wnętrza urządzono w stylu barokowym. Największe wrażenie robi obraz św. Katarzyny z 1892 roku, znajdujący się w ołtarzu głównym.
Muzeum Podhalańskie – poznaj historię i kulturę regionu
Miejsce, które z pewnością warto zobaczyć w Nowym Targu, to Muzeum Podhalańskie. Mieści się w budynku ratusza na Rynku. Znajdziecie tu aż 7 tysięcy eksponatów związanych z kulturą i sztuką regionu. To przede wszystkim dary od mieszkańców Nowego Targu i okolic: sztandary, rzeźby, przydrożne kapliczki, obrazy twórców ludowych, prace ceramiczne, zdjęcia i wiele więcej.
Zwiedzający mają do dyspozycji ekspozycję stałą oraz wystawy czasowe. Podczas zwiedzania można poznać bliżej historię Podhala i jego mieszkańców. Muzeum czynne jest od wtorku do soboty, a cena za wstęp kosztuje 8 zł za bilet normalny i 5 zł za bilet ulgowy. Sprawdźcie sami, dlaczego muzeum uważane jest za najlepszą atrakcję turystyczną – także dla rodzin z dziećmi.
Bór na Czerwonem – chodź do rezerwatu przyrody
Rezerwat przyrody Bór na Czerwonem to wyjątkowe miejsce, które znajduje się na terenie Południowomałopolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, zaledwie kilka kilometrów od centrum Nowego Targu. To największy w tej części Europy obszar mokradeł, które porasta rzadka roślinność. To jednocześnie jeden z najstarszych rezerwatów przyrody w Polsce.
Bór zwiedza się po ścieżce edukacyjno-przyrodniczej, która prowadzi do platformy widokowej, z której można podziwiać panoramę Tatr i Gorców.
Kaplica Papieska na Rusnakowej Polanie – odwiedź duchowe centrum Gorców
Nowy Targ jest miejscem na mapie, silnie związanym z Janem Pawłem II. Na każdym kroku można się natknąć na symbole dotyczące papieża Polaka. I nic w tym dziwnego – w końcu Jan Paweł II kochał Podhale i często tu przyjeżdżał. W samym Nowym Targu papież gościł w 1979 roku, gdzie spotkał się z wiernymi na płycie lotniska. Papież był również Honorowym Obywatelem Miasta Nowego Targu.
Jednym z symboli, upamiętniających wizytę Jana Pawła II w Nowym Targu, jest kaplica Papieska na Turbaczu na Polanie Rusnakowej. Jan Paweł II, jeszcze zanim został papieżem, często bywał w Gorcach i na Turbaczu, stąd pomysł na kapliczkę. Niestety papieżowi nie udało się jej osobiście poświęcić, ale kapliczka przez wiele lat służyła wiernym, którzy gromadzili się tu na mszach polowych. Jeśli szukacie duchowych doznań, zachęcamy do wizyty w tym miejscu.
Zabytkowa wieża wodna do obsługi kolei parowej – zobacz ją!
Na stacji kolejowej w Nowym Targu mieści się wyjątkowy zabytek techniki inżynieryjnej – wieża wodna, służąca do obsługi kolei parowej. W dawnych czasach, na przełomie XIX i XX wieku takie wieże można było zobaczyć na wielu stacjach.
Obsługiwały one koleje parowe, które dzisiaj można już tylko kojarzyć z filmów. Wieża w Nowym Targu została zmodernizowana w 2020 roku i dzisiaj cieszy oczy turystów. Dodatkowo, na dworcu można obejrzeć wystawę dotyczącą historycznej linii Nowy Targ – Sucha Hora – Królewiany.
Rezerwat Przełom Białki – daj się zachwycić przyrodzie Podhala
Przełom Białki pod Krempachami to piękny rezerwat przyrody, znajdujący się w pobliżu Białki Tatrzańskiej. Szczególnie upodobali sobie to miejsce fani wspinaczki i grotołazi. Przez wspinaczy oblegana jest Skała Obłazowa, a przez grotołazów – Jaskinia Obłazowa. Można też się tu wybrać na zwykły spacer. Wycieczkę warto rozpocząć od niebieskiego szlaku, zwiedzając po kolei Obłazową Skałę oraz jej jaskinie, Skałkę Kramnica, a także kamienistą plażę nad rzeką Białką. To bardzo malownicze miejsce, dlatego warto spędzić tu trochę więcej czasu.
Muzeum Drukarstwa – oglądaj unikatowe eksponaty dawnej techniki
Chcecie poznać tajniki sztuki drukarskiej? Wybierzcie się koniecznie do Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu. To doskonała atrakcja dla dzieci, które podczas warsztatów będą miały okazję zobaczyć, jakich technik używano kiedyś do druku. Oprócz tego w ramach wystawy można zobaczyć unikatową maszynę drukarską z połowy XIX wieku, maszynę do cięcia papieru, liczne druki i akcydensy. Bardzo polecamy dla ciekawych świata najmłodszych turystów.
Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu – przenieś się w czasy PRL-u
Niezwykle intrygujące miejsce w Nowym Targu to Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu, mieszcząca się w schronie pod Urzędem Miejskim. Na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku funkcjonowało tu Stanowisko Kierowania Miejskiego Inspektoratu Obrony Cywilnej. Koniecznie odwiedźcie to miejsce, jeśli macie chęć przenieść się do czasów PRL. Znajdziecie tu takie eksponaty jak np. stare telefony, maszyny i radia, lampy naftowe, łóżka polowe, a nawet wyposażenie schronu. Bardzo ciekawe muzeum!
Jaskinia w Obłazowej – poszukaj śladów dawnych mieszkańców Podhala
Jaskinia w Obłazowej, o której już wspominaliśmy przy okazji rezerwatu Przełom Białki, to bardzo ciekawe miejsce, o którym warto wspomnieć kilka słów. Znajduje się w skale Obłazowa i jest bardzo ceniona przez archeologów, którzy przez lata prowadzili tu badania.
Otóż okazało się, że jaskinię zamieszkiwano przez 40 tysięcy lat – od paleolitu aż po średniowiecze! W jej wnętrzach znaleziono szczątki ludzi, mamutów, nosorożca włochatego oraz lwa jaskiniowego. Co ciekawe, odkryto tu również najstarszy na świecie bumerang. We wnętrzach jaskini kręcono też sceny do kultowego Janosika. To z pewnością jedna z największych przyrodniczych atrakcji w okolicy Nowego Targu.
Spływ Dunajcem – baw się z flisakami!
Spływ Dunajcem to obowiązkowy punkt podczas wycieczki na Podhale. Spływy odbywają się drewnianymi tratwami, które organizowane są przez zabawnych flisaków. Spływ prowadzi przez niezwykle malowniczy Pieniński park Narodowy.
W ramach spływu można wziąć udział w zwiedzaniu Niedzicy i Zapory Czorsztyńskiej, ruin zamku w Czorsztynie, a także w degustacji alkoholi i serów owczych w bacówce. Oferta różni się w zależności od wybranego operatora spływu. Najlepiej zawczasu zarezerwować sobie miejsce na spływie, bo jest to bardzo popularna atrakcja wśród turystów.
Gorczański Park Narodowy – wędruj po górskich szlakach
Jeden z najpiękniejszych parków narodowych w polskich górach – Gorczański Park Narodowy – ma do zaoferowania wiele malowniczych szlaków spacerowych i ścieżek edukacyjnych. Wybierzcie się na Turbacz, Kudłoń i Gorc i podziwiajcie cudowną górską panoramę. Szczególnie polecamy szlak czarny z polany pod Wysznią przez Jankówki do Zielenicy oraz zielony z doliny Kamienicy przez Stawieniec na Kudłoń. Warto też sprawdzić ścieżki rowerowe, które znajdują się na terenie parku.
Termy Gorący Potok w Szaflarach – wybierz wodne szaleństwo!
Uwielbiacie wodne szaleństwo? Termy Gorący Potok to idealne miejsce na urozmaicenie pobytu na Podhalu. Znajdziecie tu baseny napełnione siarkową wodą termalną o temperaturze 34-40 st. C. Do dyspozycji jest aż 21 niecek basenowych, a do tego masaże wodne, gejzery i fontanny.
A dla najmłodszych – zjeżdżalnie, strefę dla maluchów, park linowy i ścianka wspinaczkowa. Oprócz tego termy oferują wypoczynek w strefie saun, gdzie możecie się odprężyć w saunie parowej, suchej i tężni solnej. To doskonałe miejsce dla dzieci i dorosłych – zabierzcie ze sobą kostiumy kąpielowe!
Muzeum Stylu Zakopiańskiego – wstąp do willi Stanisława Witkiewicza
Jeśli macie w planach zwiedzanie Zakopanego, koniecznie wybierzcie się do Willi Koliba, położonej przy ulicy Kościeliskiej. To symboliczne miejsce jest bardzo ważne dla historii Zakopanego. Willę zaprojektował Stanisław Witkiewicz który, zainspirowany architekturą w stylu szwajcarskim i tyrolskim, postanowił zapoczątkować styl zakopiański.
Dom należał do miłośnika góralszczyzny, Zygmunta Gnatowskiego. Był to pierwszy budynek w stylu zakopiańskim i jeden z niewielu, które powstały. Dzisiaj można zwiedzać bogate wnętrze willi. Warto też przyjrzeć się pięknej elewacji budynku.
Tatrzański Park Narodowy – a może w Tatry?
Tatrzański Park Narodowy to obszar, na którym znajdziecie nie tylko wspaniałe, majestatyczne szczyty. Tu zresztą prym wiodą Rysy, wznoszące się na wysokość 2499 m n.p.m. – tylko dla śmiałków. Tatrzański Park to też piękne, urokliwe trasy spacerowe (jest ich tu aż 240 km), jeziora polodowcowe (patrz: Morskie Oko), uwielbiane przez naszych wieszczów wodospady (m.in. Wodogrzmoty Mickiewicza).
To w końcu niezwykła fauna i flora. Zdecydowanie warto przynajmniej raz w życiu odwiedzić Tatrzański Park Narodowy i zatopić się w jego niesamowitych atrakcjach, jakie przygotowała dla nas Matka Natura.
Słowackie Tatry – zdobywaj szczyty z drugiej strony!
A skoro już jesteśmy przy Tatrach – warto wydłużyć swoją wycieczkę i zobaczyć, co mają do zaoferowanie po słowackiej stronie. To przede wszystkim magiczne zakątki takie jak Dolina Białej Wody, Dolina Pięciu Stawów Spiskich, Dolina Rohacka czy też Szczyrbskie Jezioro. Słowackie Tatry mają równie dużo do zaoferowania, co te po polskiej stronie, więc jeśli jesteście zakochani w tych górach, koniecznie wybierzcie się na Słowację.