Nowości narciarskie 2019/2020 - Magazyn Travelist

Nowa kolej linowa w Bieszczadach, kolejne udogodnienia w szczyrkowskim eldorado dla narciarzy, trzy dodatkowe stacje obsługiwane przez skipass Tatry Super Ski i plan modernizacji infrastruktury narciarskiej w Tatrach i na Podhalu – jak co roku prezentujemy zestawienie gorących nowości, które czekają na Was w zimowych ośrodkach na terenie kraju w nadchodzącym sezonie

Sprawdź najlepsze oferty zimowego wypoczynku w górach »

Kolejka krzesełkowa w ośrodku Gromadzyń, Bieszczady 

Nowości narciarskie 2019/2020 - Bieszczady

Bieszczady to nie tylko Jezioro Solińskie, imponujące Połoniny, hodowle alpak czy Park Gwiezdnego Nieba. Grupa dwóch niewysokich pasm górskich w łańcuchu Karpat to także białe eldorado dla szusujących, zwłaszcza tych początkujących, którym straszne wysokości tatrzańskich szczytów. Na narciarskiej mapie Bieszczad najwyraźniej rysują się okolice Ustrzyk Dolnych, gdzie od lat działają dwie popularne stacje – Lawrota i Gromadzyń. I choć to ta pierwsza z długą na 1200 m trasą i wyciągiem krzesełkowym (do niedawana jedynym w Bieszczadach) stanowiła dotąd jedną z największych zimowych atrakcji okolicy, to w nadchodzącym sezonie nie mniej technicznych udogodnień w drodze na szczyt czeka także na tych, którzy zdecydują się na wizytę w sąsiedniej stacji.

Wśród nowych (i zwieńczonych sukcesem) inwestycji modernizacyjnych w ośrodku Gromadzyń na szczególną uwagę zasługuje świeżo wybudowana, długa na 720 i wyposażona w 85 czteroosobowych krzesełek kolej linowa. Przepustowość kolejki – niemal 2000 osób na godzinę – przy jednoczesnym utrzymaniu wyciągów orczykowych (2-osobowe wyciągi orczykowe o długości 700 metrów) oraz wyciągów talerzykowych o łącznej długości 500 m przyczyni do redukcji kolejek na stacji i znacznie przyspieszy drogę na jedną z 3 dostępnych na miejscu oświetlonych, sztucznie naśnieżanych oraz ratrakowanych tras.

Sprawdź najlepsze oferty zimowego wypoczynku w górach »

Centrum skiturowe, nowa restauracja i więcej w Szczyrk Mountain Resort, Beskidy

Nowości narciarskie 2019/2020 - Beskidy

Od momentu zakupienia udziałów w Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim w 2015 roku przez słowacką spółkę Tatry Mountain zachodzą tu zmiany w tempie szybszym niż prędkość topnienia śniegów pod wpływem promieni wiosennego słońca. 10-osobowa gondola, nowoczesna, wyprzęgana 6-osobowa kanapa o przepustowości 2400 osób na godzinę, 5 nowych krzesełek i całe kilometry nowych tras to tylko niektóre z inwestycji poczynionych na rzecz Szczyrk Mountain Resort. Choć w ciągu dwóch ostatnich lat tempo rozbudowy ośrodka nieco zwolniło, jego modernizacja wciąż plasuje się na podium największych inwestycji w infrastrukturę narciarską w naszym kraju.

W nadchodzącym sezonie przy dolnej stacji gondoli będzie funkcjonowało centrum skiturowe K2, w którym wypożyczyć będzie można profesjonalny sprzęt do tej aktywności i wyruszyć na oznakowaną trasę na skitury. Strategiczne punkty sprzedaży skipassów zlokalizowane pod gondolą i na Solisku zostaną wyposażone samoobsługowe kasy, zaś same ceny zostaną zdynamizowane, czyli kształtować się będą i elastycznie zmieniać  online w zależności od ilości sprzedanych biletów, obłożenia ośrodka czy daty zakupu karnetu na dany termin. Dobre rozwiązanie, którym jednak… nie będą w nadchodzącym sezonie zainteresowani kursanci Szczyrk Ski School. Na nich, na czas trwania kursu, czekać będą darmowe skipassy. Wśród niespodzianek na stokach w Beskidach czekają ponadto zwiększona przepustowość na kanapie Solisko – Wierch Pośredni, dodatkowy system naśnieżania trasy 3 oraz – ostania, ale nie mniej istotna – nowość gastronomiczna. Na Hali Skrzyczeńskie, w sercu resortu,  powstaje właśnie Restauracja Kuflonka z imponującym tarasem widokowym na beskidzkie szczyty. Będzie biało i smacznie!

Sprawdź najlepsze oferty zimowego wypoczynku w górach »

Skipass Tatry Super Ski  i 3 nowe stacje, Tatry

Nowości narciarskie 2019/2020 - Tatry

91 tras, 17 stacji oraz 3 snowparki dla amatorów śnieżnego  freestyle’u, skibus zapewniający łatwe przemieszczanie się z pomiędzy ośrodkami narciarskimi i tylko jeden superskipass – jednym słowem (a konkretnie w trzech słowach)  – Tatry Super Ski.  Karnet dla narciarzy i snowboardzistów z polskiego Podtatrza to w tym momencie największy regionalny produkt tego typu w Polsce, a także jeden z największych w Europie. Wystarczy zakupić skipass on-line lub w jednej z 17 stacji, by oddać się superzabawie w śniegu na stokach m.in. Bani Ski & Fun, Kaniówki i Kotelnicy w Białce Tatrzańskiej, Polany Szymoszkowej i Harendy w Zakopanem, Bachledova Ski na Słowacji, a od najbliższego sezonu także 3 nowych ośrodkach: Rusiń-Ski w Bukowinie Tatrzańskiej, Meander Ski & Thermal Park w Oravicach na Słowacji i Długa Polana w Nowym Targu.

Sprawdź najlepsze oferty zimowego wypoczynku w górach »

Nowy system naśnieżania i wieża widokowa w Słotwiny Arena, Krynica-Zdrój w Beskidach

Nowości narciarskie 2019/2020 - Beskidy

Zlokalizowana na Słotwinach w Krynicy-Zdroju na wysokości ok 760 m.n.p.m rodzinna stacja narciarska zapewnia optymalne warunki do szusowania  na desce i nartach przez cały sezon zimowy. Dziesięć sztucznie naśnieżanych, ratrakowanych i oświetlonych tras zjazdowych, dwie koleje krzesełkowe, 6-osobowa podgrzewana kanapa Doppelmayr z przeciwwiatrowymi osłonami i dziecięcy plac zabaw z wyciągiem taśmowym sprawiają, że komfortowo poczują się tu zarówno amatorzy rodzinnej rekreacji, jak pasjonaci śnieżnego freestyle’u oraz…telemarku. Niewielki ośrodek w Beskidzie Sądeckim jest bowiem polskim centrum telemarku, stwarzając warunki i udostępniając zaplecze do nauki XVII-wiecznej techniki narciarskiej rodem z Norwegii.

Jednak to nie wszystkie atrakcje, jakie czekają odwiedzających Słotwiny Arena. W ubiegłe wakacje przy górnej stacji narciarskiej ośrodka otwarto nareszcie imponującą wieżę widokową i ścieżkę w koronach drzew. Choć to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce, już stała się ewenementem na skalę europejską. Drewniana konstrukcja sięgająca niemal 50 m wysokości, kładka o długości 1030 metrów, a wszystko zlokalizowane na wysokości niemal 900 metrów w pasmie Jaworzyny Krynickiej zapiera dech w piersiach. Podobnie jak w pełni skomputeryzowany (jeden z najnowocześniejszych  w Europie!) system sztucznego naśnieżania, którego wydajność fani śnieżnego sztruksu zweryfikować będą mogli już tej zimy.

Sprawdź najlepsze oferty zimowego wypoczynku w górach »

Plan zmian na lepsze w Tatrach i nie tylko  

Nowości narciarskie 2019/2020 - Tatry

Pieśń przyszłości, ale warta zanucenia. W sercu minionego lata (w czerwcu), w sercu Tatr (na szczycie Kasprowego Wierchu) Polski Fundusz Rozwoju ogłosił uroczyście strategię rozwoju Polskich Kolei Linowych do 2025 roku. Na realizację planów rozbudowy i modernizacji głównie obiektów zlokalizowanych na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz w okolicach Zakopanego zaplanowano budżet o wysokości – bagatela – 400 mln złotych! Na liście projektów, które obejmuje inwestycja znalazły się m.in. wymiana wyciągu krzesełkowego na trasie Gorczykowej, rozbudowa tarasów widokowych na górnej stacji Kasprowego Wierchu, stworzenie centrum edukacyjnego w Kuźnicach, a także modernizację budynku dolnej stacji Gubałówki i budowę na miejscu regionalnej restauracji. Za sprawą dofinansowania nowy charakter otrzyma także Butorowy Wierch, gdzie planowany jest remont kolei krzesełkowej, wytyczenie nowej trasy narciarskiej i budowa wysokiej na 45 m wieży widokowej. Dodajmy, że wszystko z zachowaniem naturalnych walorów środowiskowych, jakie posiada Tatrzański Park Narodowy.

Plan Polskiego Funduszu Rozwoju nie ogranicza się jednak tylko to Tatr i Podhala. W zaprezentowanej strategii znalazły się także plany budowy nowej kolei krzesełkowej oraz wymianę orczyków w Jaworzynie Krynickiej w Beskidzie Sądeckim. W pienińskiej Palenicy ma powstać nowa kolej gondolowo-krzesełkowa i nowa sztucznie ośnieżana trasa narciarska. Zmiany na lepsze dotkną także Góry Parkowej, ośrodek Mosorny Groń i Góry Żar. My najbardziej czekamy na zwieńczoną sukcesem realizację zamierzeń wobec Bieszczad, gdzie powstać ma spektakularna kolej gondolowa nad zaporą w Solinie.

Sprawdź najlepsze oferty zimowego wypoczynku w górach »

Połączenie Brennej i Szczyrku, Beskidy

Nowości narciarskie 2019/2020 -Beskidy

Jest narciarskie marzenie – połączenie Szczyrku z Brenną kolejką gondolową i krzesełkową. I są niedźwiedzie, dla których planowane jest pozostawienie korytarza migracyjnego na szczycie Kotarza uniemożliwiającego złączenie dwóch beskidzkich miejscowości. Co się wydarzy, nie wiemy. Ale plany są i obejmują teren inwestycji o powierzchni ponad 100 hektarów, na którym wytyczonych ma zostać niemal 10 km tras narciarskich, a także trasy do narciarstwa biegowego i kolarstwa górskiego. Ponadto na Polanie Kotarz powstać ma schronisko górskie, a w Brennej – hotel i aquapark. Mówiąc w skrócie, jeden z najlepszych kompleksów rekreacji w Beskidach – Centrum Aktywnego Wypoczynku Kotarz Arena.

Sprawdź najlepsze oferty zimowego wypoczynku w górach »

 

 

 

Comments are closed.