Miłośnicy sztuki i kultury, szykujcie się! Już w tę sobotę, 13 maja w części polskich miast odbędzie się Noc Muzeów – jedno z najgorętszych wydarzeń kulturalnych roku. W jej ramach uczestnicy będą mogli bezpłatnie zwiedzać nie tylko muzea, lecz także galerie, teatry, obiekty zabytkowe czy centra nauki. W programach poszczególnych miast nie zabraknie także koncertów, wystaw, warsztatów, spacerów, gier terenowych i rozrywek dla dzieci. Już dziś warto zapoznać się z listą atrakcji, jakie przewidziano dla zwiedzających w czasie Nocy Muzeów 2023 – i przygotować swój indywidualny program zwiedzania.

Kiedy wypada Noc Muzeów 2023?

Noc Muzeów 2023 nie ma w tym roku jednej konkretnej daty dla wszystkich lokalizacji. W większości polskich miast (m.in. w Warszawie, Toruniu, Trójmieście, Lublinie, Katowicach, w Łodzi) odbywa się ona z soboty 13 maja na niedzielę. Jednak w niektórych miastach celebrację zaplanowano na 19 maja (w Krakowie) i 20 maja (we Wrocławiu oraz Poznaniu).

Noc Muzeów 2023 w Warszawie

W akcji w stolicy weźmie udział rekordowa liczba placówek. Łącznie swoje podwoje dla wielbicieli zwiedzania miasta po zmroku otworzy około 270 instytucji kultury i sztuki. Wśród nich będą m.in.: Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamek Królewski, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie czy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. W tym roku nie zabraknie także tradycyjnej parady zabytkowych autobusów i tramwajów oraz interaktywnej instalacji na palcu Defilad. Dla zwiedzających uruchomione zostaną również specjalne linie autobusowe i tramwajowe, kursujące między najciekawszymi punktami warszawskiej Nocy Muzeum.

Noc Muzeów 2023 w Trójmieście i na Pomorzu

W tym roku do uczestnictwa w wielkim święcie kulturalnym na Pomorzu zgłosiło się ponad 40 instytucji z 8 miejscowości: Gdańska, Gdyni, Sopotu, Pruszcza Gdańskiego, Gniewu, Wdzydz, Żukowa oraz Będomina. Już w najbliższą sobotę zwiedzający mogą liczyć na specjalne atrakcje między innymi w: Muzeum Bursztynu i Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Sopotu czy Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach. W tegoroczną Noc Muzeów na Pomorzu wystartuje również konkurs dla najbardziej aktywnych zwiedzających „ZWIEDZAJ, ZBIERAJ, WYGRYWAJ”, w którym po zebraniu min. czterech pieczątek z czterech różnych placówek będzie można otrzymać książkę w punkcie informacyjnym Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Noc Muzeów 2023 w Łodzi

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów na łodzian oraz turystów czeka blisko 30 instytucji kulturalnych. Będą oni mogli zwiedzać bezpłatnie muzea, galerie i pracownie artystyczne, w tym m.in.: Muzeum Miasta Łodzi, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Lalki, Pracownię Mozaiki czy Miejską Galerię Sztuki. Symboliczną złotówkę będzie kosztowało tylko wejście do Centrum Nauki i Techniki EC1 w historycznych przestrzeniach dawnej łódzkich elektrowni.

Noc Muzeów 2023 w Toruniu

Tegoroczna Noc Muzeów zapowiada się ekscytująco również w Toruniu. 13 maja zwiedzający mogą odwiedzić nie tylko toruńskie muzea (tj. Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Podróżników im Tony’ego Halika), ale również Miejski Zakład Komunikacji. Chętni mogą wybrać się na przejażdżkę tramwajem turystycznym po Bydgoskim Przedmieściu z przewodnikiem czy zobaczyć wystawę wyświetlaczy i kasowników. Nie lada gratka czeka torunian także w Muzeum Toruńskiego Piernika – będzie tam można m.in. wziąć udział w warsztatach wypieku pierników.