Ranking TOP 5 ośrodków narciarskich w Polsce – 2021

Z lekkim poślizgiem, ale sezon 2021 na narty – czas start! Który ośrodek w Polsce sprawdzi się jako przyjazne miejsce dla początkujących narciarzy? Gdzie znajduje się białe eldorado dla doświadczonych zjazdowców, a na jakim stoku najlepiej odnajdą się amatorzy zimowego freestyle’u na desce? I, najważniejsze, jakie zasady obowiązywać będą w tym sezonie? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w naszym corocznym rankingu ośrodków narciarskich w Polsce.

Jaworzyna Krynicka, Krynica-Zdrój

Za co kochamy ten ośrodek?

Popularny ośrodek w najbardziej znanym górski uzdrowisku może poszczycić się naprawdę dobrymi warunkami naturalnymi dla fanów białej zabawy – pokrywa śnieżna utrzymuje się tutaj przez 4, a często nawet do 5 miesięcy w roku. Największa atrakcją beskidzkiej stacji jest bez wątpienia kolej gondolowa z 6-osobowymi kabinami, które w ciągu godziny są w stanie wywieźć na szczyt 1600 osób. Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów pozostają także dwie 4-osobowe kolejki krzesełkowe i aż pięć wyciągów orczykowych zapewniających wygodny dostęp do 10 tras zjazdowych o łącznej długości niemal 10 km, w tym także z homologacją FIS.

Trasy są ciekawe i zróżnicowane, nie trzeba za każdym razem zjeżdżać na sam dół do gondoli, a sztuczne naśnieżanie i oświetlenie najważniejszych odcinków pozwala śmigać, nie zważając specjalnie na warunki. Do dyspozycji amatorów białych szaleństw jest również trasa slalomowa z pomiarem czasu. Ci, którzy chcieliby podszkolić swoje umiejętności, skorzystać mogą z oferty Szkoły Jaworzyna Ski & Snowboard, a najmłodsi – z Akademii Misia Polarnego. Od tego sezonu początkujący narciarze mogą korzystać z nowego wyciągu taśmowego oraz oświetlonego, wyposażonego w pomoce dydaktyczne do nauki i wiele ciekawych przeszkód poletka szkoleniowego o pow. 3000 m. kw.  przy dolnej stacji gondoli. Na tych bardziej zaawansowanych, którzy wciąż się uczą i szkolą na “Polskiego Mistrza” czeka trasa szkoleniowa „Smetanówka” zlokalizowana pomiędzy trasami nr 1 i 6.  Udogodnienie dla zmotoryzowanych stanowi ponad 800 miejsc parkingowych w pobliżu dolnej stacji kolejki oraz 150 miejsc przy zbiegu tras IIA oraz IV (Polana Izwór). Ponadto od tego sezonu do gondoli dostać się można także, korzystając z bezpłatnej komunikacji uzdrowiskowej. Pozostaje już tylko łyk prozdrowotnej wody i zimowy wypad po zdrowie zaliczony.

Co na nas czeka w tym sezonie?

Po złagodzeniu obostrzeń  i ponownym otwarciu stacja narciarska Jaworzyna Krynicka będzie czynna codziennie w godz. 9.00-18.00. Dostępne będą trasy nr 1 (2600m), 2 (900m), 2A (900m), 3 (700m) oraz wyciąg szkoleniowy Żółwik. Działać będzie także Szkoła Jaworzyna Ski&Snowboard, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz Centrum Testowe nart Rossignol w godzinach otwarcia stacji. Wszystkie obiekty będą czynne zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego. W kolei gondolowej będą mogły podróżować maks. 3 osoby lub rodzina, na kolejach krzesełkowych maks. 2 osoby – na skrajnych siedziskach. W wypożyczalni i szkole będzie mogło jednocześnie przebywać maks. 9 osób. Na stacji zainstalowane zostały punkty dezynfekcji rąk. Obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.

Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: 110 zł

PKL Kasprowy Wierch, Zakopane

Za co kochamy ten ośrodek?

Najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce (aż 1987 m n.p.m!), a tym samym kultowa góra wśród polskich narciarzy. Choć kolejka… do kolejki gondolowej wiodącej na szczyt bywa długa, panoramiczne widoki na ośnieżone góry i doliny Tatrzańskiego Parku Narodowego w pełni wynagradzają czas oczekiwania. Podróż jedyną w Polsce wysokogórską koleją linową trwa ok. kilkunastu minut. Zimą wagoniki przewożą jednorazowo nawet do 60 osób (w tym roku wyjątkowo mniej o połowę) , na które czekają u celu 2 najwyżej położone budynki w naszym kraju – górna stacja kolejki oraz Obserwatorium Meteorologiczne, a także… 14 km tras narciarskich na naturalnym śniegu.

Fani białego szaleństwa, jeśli tylko warunki atmosferyczne pozwolą i stoki pokryje optymalna warstwa śniegu, mogą się wykazać na trasie Gąsienicowej oraz na najwyżej położonej i najdłuższej w naszym kraju trasie Goryczkowej, o rekordowej jak na polskie warunki różnicy wzniesień – aż 1 km! Obie trasy przeznaczone są jedynie dla doświadczonych narciarzy, o czym przypomina oznaczenie nartostrady wiodącej z Kasprowego Wierchu przez Kocioł Goryczkowy do Kuźnic kolorem czarnym. Dodatkową atrakcją, szczególnie dla młodszych narciarzy, może być tradycyjny wyciąg krzesełkowy na trasie Goryczkowej, który jest już rzadko spotykany. To druga, obok 4-osobowego wyciągu na trasie Gąsienicowej, kolejka krzesełkowa na Kasprowym Wierchu, jednak jej funkcjonowanie uzależnione jest od warunków atmosferycznych i siły wiatru.

Co na nas czeka w tym sezonie?

Narciarze przy zachowaniu reżimu sanitarnego mogą wrócić na trasy Kasprowego Wierchu. Po obfitych opadach śniegu pracownicy dokładali starań, aby przygotować do jazdy trasy narciarskie w Kotle Goryczkowym i Gąsienicowym. Warunki do jazdy oceniane są jako…. doskonałe. Ośrodki i koleje Grupy PKL funkcjonują w reżimie sanitarnym. Klientów i pracowników obowiązuje zasłanianie nosa i ust, zachowanie wymaganego dystansu i dezynfekcja rąk. Punkty gastronomiczne na terenie ośrodków prowadzą  sprzedaż tylko na wynos.

Wbrew obiegowej opinii, że Zakopane odstrasza drożyzną, ceny wcale nie są wygórowane. Jeśli do tego jesteście fanami Krupówek zimą, to macie teraz dodatkową motywację, aby w tym sezonie wybrać się właśnie do Zakopanego, które jest przecież nieoficjalną zimową stolicą Polski.

Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: 130 zł

Kotelnica Białczańska, Białka Tatrzańska

Za co kochamy ten ośrodek?

pięć razy z rzędu Kotelnica Białczańska otrzymała zaszczytny tytuł Poland’s Best Ski Resort w ramach międzynarodowych nagród World Ski Awards. Wręczane w austriackim Kitzbuehel wyróżnienia zwane są potocznie „narciarskimi oscarami”, a laureatów wyłania się poprzez głosowanie najlepszych specjalistów z branży turystyki narciarskiej. I nie ma się co dziwić – w końcu ta najpopularniejsza narciarska lokalizacja na Podhalu co roku na nowo udowadnia, że można w Polsce stworzyć supernowoczesny, przyjazny całej rodzinie ośrodek na miarę najlepszych alpejskich wzorców.

I mimo że technicznie w Białce działają obok siebie 4 różne stacje narciarskie – Kotelnica, Bania, Kaniówka, a także ośrodek Horników Wierch – wszystkie je połączono tak, że pracują jak jeden organizm. Na wspólnym karnecie można do woli zmieniać wyciągi (19) oraz trasy, których jest przeszło 20. Narciarze  mają do dyspozycji ponad 14 km stoków o zróżnicowanym stopniu trudności, od tych łagodnie nachylonych aż po trasy posiadające homologację FIS. Brzmi jak coś nie do zrealizowania w ramach dziennego skipassu? Spokojnie, dzięki sztucznemu oświetleniu szusować tu można od godz. 9 do 22. To z pewnością dość czasu, by jeszcze odwiedzić jeden z największych w naszym kraju snowparków (300 m długości) z boksami, poręczami i różnego rodzajami skoczniami.

Wśród najnowszych inwestycji, o których warto wspomnieć, jest siódma w ośrodku, a dziewiąta w całej Białce kolej linowa z 6-osobowymi podgrzewanymi kanapami, na których w ciągu godziny dostać się może na szczyt Wysokiego Wierchu nawet 3000 adeptów białego szaleństwa, w tym dzieci poniżej 125 centymetrów wzrostu. Do czasu powstania miejsc parkingowych przy najnowszym wyciągu (inwestycja planowana w kolejnych sezonach) dostać się tam można bezpłatnym skibusem, który kursuje od stacji dolnej kolei numer I do kolei Remiaszów i z powrotem co pół godziny.  Na wszystkich stacjach obowiązuje karnet Tatry Super Ski, z którym można poszusować także w 16 innych stacjach narciarskich w Polsce i na Słowacji.

Co na nas czeka w tym sezonie?

W sezonie 2021, do 11 lutego, Kotelnica Białczańska pozostawała otwarta dla osób przygotowujących się do współzawodnictwa sportowego, ale od 12.02.2021 również i nieprofesjonalni szusujący mogą poczuć magię białego szaleństwa we wszystkich ośrodkach narciarskich Tatry Super Ski – a w samej Białce Tatrzańskiej: na Kotelnicy Białczańskiej, Bania Ski & Fun oraz na Kaniówka Ski. Uruchomiono 16 tras narciarskich,  7 kolei krzesełkowych i 3 wyciągi orczykowe – wszystko dostępne codziennie w  godz. 9.00-22.00.  

Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: 110 zł

Zieleniec Ski Arena

Za co kochamy ten ośrodek?

Największy kurort narciarski w Kotlinie Kłodzkiej (i całych polskich Sudetach), a przy tym jedyna w Polsce miejscowość o typowo alpejskim mikroklimacie, gdzie śnieg spotykany jest przez niemal 150 dni w roku, zaś opadające na północną stronę stoki i niskie temperatury zapewniają optymalne warunki narciarskie od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Jednym słowem, a konkretnie w trzech słowach, Zieleniec Ski Arena – sieć ośrodków narciarskich na terenie Gór Orlickich i Bystrzyckich, obsługiwanych przez jeden karnet.  

Serce ośrodka stanowi kompleks Winterpol i Gryglówka z 6-osobową kanapą z pomarańczowymi osłonami, która krzyżuje się z 4-osobowym krzesłem Gryglówka. Osią Nartoramy, a zarazem największą atrakcją ośrodka, jest pierwsza w Polsce kolejka linowa Skyway Express, którą można podróżować na 6-osobowej kanapie lub w 8-osobowej gondoli. Na północy Zieleńca działa 4-osobowa kanapa, a na południu zlokalizowane są wyciągi Nartorama i Diament, połączone leśnym łącznikiem i krótkim wyciągiem wzdłuż granicy. Dodajmy do tego kolej krzesełkową i kilka orczyków ośrodka Mieszko i nowiutką  kolej linową z 4-osobową kanapą Tatralift w ośrodku Diament (a przy okazji o nowy parking przy ośrodku), a utrzymujemy łącznie… aż 30 wyciągów z 7 nowoczesnymi kanapami!

Pośród przeszło 23 km udostępnionych tras przeważają trasy łatwe i rekreacyjne, ale i bardziej wymagający narciarze znajdą tu kilka czerwonych,  na tyle stromych i szerokich, by móc spróbować dynamicznej jazdy carvingowej. Na tych zaś, którzy czekają na naprawdę silne emocje i potężną dawkę adrenaliny, czeka snowpark z torem snowcrossowym.

W efekcie konsekwentnie realizowanej strategii poprawy systemu naśnieżania zwiększono pojemność zbiorników wodnych, które wkrótce wyposażone zostaną w tzw. “wieże chłodnicze” marki SuperSnow. Tym, którym niewiele to mówi, wyjaśniamy – to energooszczędny, supernowoczesny system, a przy tym jedyny taki w całym regionie. I gwarancja śniegu, od późnej jesieni do wiosny. 

Co na nas czeka w tym sezonie?

Od piątku 12 lutego znów można do woli szusować na zielenieckich stokach. Dostępne są wszystkie koleje i wyciągi (31), w tym po raz pierwszy oficjalnie nowa kolej linową D3 Diament Zielona. Działać będą także wszystkie zielenieckie wypożyczalnie i szkoły narciarskie – wszystko w godz. 9.00-21.00. Baza gastronomiczna dostępna będzie cały czas jedynie w opcji na wynos. Stacja zwraca się z apelem do amatorów białego szaleństwa o zachowanie najwyższego reżimu sanitarnego.

Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: 110 zł

Szczyrk Mountain Resort, Szczyrk

Za co kochamy ten ośrodek?

Największy ośrodek sportów zimowych w polskich Beskidach, a przy tym największa inwestycja w infrastrukturę narciarską w naszym kraju w tym… stuleciu. Wszystko za sprawą słowackiej spółki Tatry Mountain Resorts, która od momentu zakupienia udziałów w Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim w 2015 r. funduje tu zmiany w tempie szybszym niż prędkość 6-osobowej kolejki łączącej stację dolną na Hali Skrzyczeńskiej z najwyżej położoną stacją w Szczyrk Mountain Resort – Zbójnicką Kopą.

Zlokalizowany w Beskidzie Śląskim ośrodek udostępnia amatorom białej zabawy aż 25 km zróżnicowanych – a przy tym wyprofilowanych i poszerzonych – tras zjazdowych, w tym 5 km oświetlonych. Co więcej, od kilku sezonów, dzięki współpracy z sąsiednim Centralnym Ośrodkiem Sportu oraz Beskid Sport Arena, narciarze i snowboardziści mogą korzystać z ponad 40 km tras na wspólnym skipassie! Jest gdzie zjeżdżać, a i z wjazdem na górę nie ma większych problemów. Po pierwszym etapie modernizacji na terenie ośrodka działa 10-osobowa kolej gondolowa i aż trzy 6-osobowe koleje kanapowe, z których najmłodsza umożliwia płynne przemieszczanie pomiędzy ośrodkami Szczyrk Mountain Resort i Centralnym Ośrodkiem Sportu na Skrzycznem.

Optymalne warunki do jazdy w godz. 8.30-16 (oraz jazdy wieczorne w godz. 18-21) zapewnia tu całkiem nowy system naśnieżania z dużym zbiornikiem o pojemności odpowiadającej 40 basenom olimpijskim. Dodajmy do tego duży parking na około 700 samochodów przy dolnej stacji Szczyrk-Gondola, wielofunkcyjny budynek z infocentrum, wypożyczalnią sprzętu, serwisem i przechowalnią, bar Apres Ski pod stokiem oraz bar na Hali Skrzyczeńskiej SunBox – i cieszmy się prawdziwym narciarskim eldorado na ziemi polskiej, w sezonie 2021 z pewnymi zastrzeżeniami. 

Co na nas czeka w tym sezonie?

W piątek 12.02.202, dokładnie o godz. 8.30,  ośrodek ponownie otworzył się dla narciarzy i snowboardzistów.  Dostępne są wszystkie koleje oraz orczyk. Oczywiście z zachowaniem zasad. Personel zakrywa usta i nos, wielokrotnie dezynfekuje koleje i miejsca o zwiększonym stopniu kontaktu. Na terenie ośrodka rozstawione są pojemniki z płynami do dezynfekcji dłoni. Na naśnieżanych trasach jest 80-100 cm białego śniegu. Udostępnione zostały trasy: 2, 3b, 3, 4, 10 oraz na łącznikach z COS: 3a i 3c do Ondraszka 21. Już od pierwszego dnia działania dostępne są  jazda dzienna (8.30-16.00) i jazda wieczorna (18.00-21.00). Dla najmłodszych i uczących się funkcjonuje Arena Maxiland w Czyrnej. Działają Akademia Misia Maxa, Szczyrk Ski School (która jako jedyna gwarantuje wejścia na wyciągi poza kolejnością). Gastronomia (w tym Restauracja Kuflonka) działa w reżimie sanitarnym wyłącznie na wynos. Dostępne są wypożyczalnia sprzętu, Centrum Skiturowe K2 oraz serwis. W Sklepie pod Gondolą można zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria i ubrania na stok. 

Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: od 124 zł (ceny kształtują się dynamicznie)

Komentowanie zostało wyłączone.