Rozpoczęła się zima, a wraz z nią sezon narciarski wprawiający w ruch amatorów białego szaleństwa i przeszło 800 wyciągów, w tym ponad 60 kolejek linowych. Jakie nowości czekają na stokach w 2018 roku? Które miejsce oferuje najlepsze warunki dla początkujących narciarzy i gdzie najlepiej odnajdą się fani snowboardu i zimowego freestyle’u na nartach lub desce? Odpowiadamy i podpowiadamy – oto subiektywna lista najlepszych stoków i ośrodków narciarskich w sezonie 2017/2018

Zobacz najnowszy ranking ośrodków narciarskich 2021 – kliknij tutaj!

Czarna Góra, Sienna k. Stronia Śląskiego

Najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce - Czarna Góra

Odkąd w Wigilię 2016 r. w Kotlinie Kłodzkiej uruchomiono Luxtorpedę – nowoczesną 6-osobową kanapę z chroniącymi od wiatru bublinami i podgrzewanymi siedziskami – Czarna Góra stała się prawdziwym „Lux” na gwiazdozbiorze białych atrakcji w Polsce. Zaprojektowana przez firmę Leitner Ropeways kolejka o przepustowości 3000 osób na godzinę, 1358 m długości i 375 m różnicy poziomów zastąpiła leciwy wyciąg krzesełkowy Babcia, skracając wjazd na szczyt Czarnej Góry z kilkunastu do kilku minut. Ku uciesze freeriderów i amatorów białego szaleństwa nie była to jedyna zwieńczona sukcesem inwestycja. Wcześniej zakończono tu rozbudowę systemu sztucznego naśnieżania czarnej trasy na całej jej długości.

Czarna Góra to najczęściej wybierany przez amatorów narciarstwa zjazdowego ośrodek w Polsce zachodniej i są ku temu powody. 6 tras o długości ponad 1000 metrów, z których większość jest sztucznie naśnieżana, połowa – profesjonalnie oświetlona, a każda – 2 razy dziennie ratrakowana. Co więcej, obowiązujący tu od kilku sezonów karnet narciarski Blackcard honorowany jest także w innych ośrodkach Ski Regionu Śnieżnik, do których dotrzeć można komfortowo, korzystając z regularnie kursującego skibusa. Długi sezon gwarantowany.

Sprawdź najlepsze oferty na ferie zimowe w Czarnej Górze i rezerwuj nawet 67% taniej! »

Szczyrk – SON i COS

Najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce - Szczyrk

Za sprawą rewolucji przeprowadzonej przez słowackich inwestorów z Tatry Mountain Resorts, Szczyrk staje się wreszcie narciarskim eldorado. Już od kilku sezonów funkcjonuje tu wspólny karnet umożliwiający korzystanie zarówno z tras Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego, jak i sąsiedniego Centralnego Ośrodka Sportowego. Z końcem ubiegłego roku do dyspozycji amatorów białego szaleństwa oddano 10-osobową kolej gondolową w nowej lokalizacji Szczyrk Gondola na Halę Skrzyczeńską oraz 6-osobową kolej krzesełkową z Soliska na Halę Skrzyczeńską.

Na początku obecnego sezonu uruchomiono w Szczyrku 3 trasy niebieskie o łącznej długości ponad 4 km i wydłużono długość nartostrad o kolejne kilometry oznaczone kolorami czerwonym i niebieskim. Nowoczesna infrastruktura, bezstykowe bramki obsługujące karnety, nowe serce ośrodka w lokalizacji Szczyrk Gondola i wreszcie poszerzone i wyprofilowane trasy o łącznej długości ponad 20 km – w tym roku w Szczyrku naprawdę można będzie zaszaleć!

 Sprawdź najlepsze oferty na ferie zimowe w Szczyrku i rezerwuj nawet 38% taniej! »

Szrenica, Szklarska Poręba

Najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce - Szrenica

Szrenica to w Karkonoszach prawdziwa instytucja dla doświadczonych zjazdowców. To właśnie tutaj można sprawdzić swe narciarskie umiejętności na legendarnej „Ścianie” (czyli najbardziej stromej trasie w Polsce – przy długości ok. 2 km różnica poziomów wynosi aż 510 m). Tutaj też na amatorów szusowania czekają wspaniałe nartostrady o fantazyjnych nazwach, jak m.in. 4,5-kilometrowa „Lolobrygida” czy rodzinny „Puchatek”. W ostatnich latach ośrodek wzbogacił się również o najdłuższą 6-osobową kolejkę krzesełkową w polskich górach, nazwaną „Karkonosz Express” (2393 m).

Jak zapowiadają inwestorzy, jeszcze w tym roku warunki zjazdowe poprawi nowoczesna instalacja naśnieżająca, a w dalszej przyszłości ośrodek otworzy się także na początkujących narciarzy i snowboardzistów – nakładem 5 mln zł mają tu bowiem powstać 2 nowe trasy do nauki jazdy.

Sprawdź najlepsze oferty na ferie zimowe w Szklarskiej Porębie i rezerwuj nawet 69% taniej! »

Białka Tatrzańska

Najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce - Białka Tatrzańska

Najpopularniejsza narciarska lokalizacja na Podhalu z każdym kolejnym sezonem dostarcza nowych dowodów na to, że można w Polsce stworzyć supernowoczesny, przyjazny całej rodzinie ośrodek na miarę najlepszych wzorców z Austrii czy Francji. Choć działają tu obok siebie 3 różne stacje narciarskie (Kotelnica, Bania i Kaniówka), wszystkie je wreszcie połączono, tak iż pracują jak jeden organizm. Na wspólnym karnecie można do woli zmieniać trasy (a jest ich aż 22) i wyciągi, zróżnicowane warunki sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, a nowe inwestycje zmierzają do połączenia stoków Białki i sąsiedniej Bukowiny Tatrzańskiej w jeden superośrodek. Największą inwestycją planowaną tu na 2018 rok jest budowa wyciągu na Białce – 400-metrowego orczyka łączącego górną stację na Kaniówce z górną stacją na Remiaszowie. A jeśli nowy wyciąg, to nowa trasa i nowe możliwości szusowania po nartostradzie o długości 1000 m.

Nigdzie indziej w naszym kraju nie uświadczymy tylu kolejek krzesełkowych w jednym miejscu – jest ich tutaj aż 10. Ofertę uzupełniają orczyki różnej długości, nie zapomniano wreszcie o początkujących narciarzach – również tych najmłodszych. Rodzinnej frajdy będzie tu zatem co niemiara, a po całym dniu wrażeń można niemal prosto ze stoku zjechać do Termy Białka. O tym, że Białka to bez wątpienia najlepsze miejsce na szusowanie w Polsce, a także jedno z lepszych w Europie, przekonywał m.in. brytyjski „The Guardian” w swoim internetowym wydaniu!

Sprawdź najlepsze oferty na ferie zimowe w Białce Tatrzańskiej i rezerwuj nawet 56% taniej! »

KasinaSki na Śnieżnicy

Najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce - Śnieżnica

Odkąd do dyspozycji szusujących oddany został wyprzęgany 6-osobowy wyciąg krzesełkowy z podgrzewanymi siedzeniami i pomarańczowymi osłonami, popularność najdłuższego z najbliższych stolicy Małopolski sztucznie naśnieżanych stoków narciarskich znacznie wzrosła. Nowoczesna kanapa, sygnowana logo wiodącego producenta kolei linowych, Doppelmayra, zastąpiła kanapę 4-osobową. Czas wjazdu na stok Śnieżnicy skrócił się do 4 minut. Jeszcze przed zakończeniem ubiegłego sezonu zmodyfikowano profil trasy pod koleją, poszerzając dla komfortu szusujących końcówkę zjazdu i dodając łącznik pomiędzy trasą pod koleją a główną trasą zjazdową. Optymalne warunki zjazdowe w rozpoczętym sezonie zapewni natomiast nowa instalacja naśnieżająca.

Sprawdź najlepsze oferty na ferie zimowe u stóp Śnieżnicy i rezerwuj nawet 68% taniej! »

Ośrodek Henryk w Krynicy

Najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce - Krynica

Choć sąsiedztwo większych ośrodków w Jaworzynie i w Słotwinach ośrodkowi Henryk-Ski nie sprzyja, za sprawą konsekwentnie przeprowadzanych tu od 2015 roku zabiegów modernizacyjnych ma on szansę stać się narciarską perełką w Krynicy. Przypomnijmy, że to tu doświadczyć można zjazdu unikalną na skalę Polski trasą wiodąca nad ulicą. Jeszcze w ubiegłym sezonie szczyt Góry Krzyżowej ozdobiła nowa, 4-osobowa kanapa Doppelmayra, pokonująca trasę wzdłuż szerokiej na kilkadziesiąt metrów przecinki w lesie o długości 630 metrów i różnicy wzniesień ok. 100 m. Po roku zmagań inwestorów kolej krzesełkowa nareszcie oddana została do użytku narciarzy, wydłużając trasę zjazdu do prawie 1300 m. Choć długość ta alpejskiego wrażenia nie robi, zaznaczyć trzeba, że jest to najdłuższa z dostępnych w rozpoczętym sezonie tras widokowych w Krynicy. Narty spakowane?

Sprawdź najlepsze oferty na ferie zimowe w Krynicy i rezerwuj nawet 61% taniej! »

Czarny Groń

Najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce - Czarny Groń

Beskid Mały nigdy nie cieszył się specjalną popularnością wśród narciarzy – również ze względu na ciągnące się latami protesty ekologów, którzy skutecznie blokowali budowę wyciągów w tym rejonie, argumentując, iż byłoby to niezgodne z założeniami programu Natura 2000. Na całe szczęście spory wreszcie ustały i niewielki dotąd ośrodek położony 20 km od Wadowic mógł już rozwijać się bez przeszkód. Dziś Ski Centrum Czarny Groń to prawdziwy raj dla amatorów białego szaleństwa, i to zarówno narciarzy, jak i snowboardzistów czy fanów freestyle’u. Na tych pierwszych czekają tu 4 oświetlone trasy zjazdowe, 2 nowoczesne kanapy (4- i 6-osobowa), a także sztuczny stok oraz symulator narciarstwa. Ponadto w sezonie na wydzielonej części stoku działa certyfikowana szkoła narciarstwa i snowboardu, a dogodna lokalizacja głęboko w dolinie na północnych stokach Beskidu zapewnia optymalne warunki jazdy do późnej wiosny.

Ci, którzy zimą poszukują ekstremalnych wrażeń, powinni skusić się na wizytę w profesjonalnym snowparku Tiger, w którym, w zależności od warunków pogodowych, dostępnych jest nawet 15 ekscytujących przeszkód. Dzięki zaangażowaniu tworzącej snowpark ekipy shaperskiej, która nie tylko konstruuje, ale i sama testuje przeszkody, snowpark stoi dziś na najlepszej drodze, by stać się najbardziej progresywnym zimowym parkiem w Polsce. Kto nie wierzy, niech wybierze się w tym sezonie na organizowane na miejscu szkolenie freestyle’owe pod okiem profesjonalnych trenerów i instruktorów Ronin Snowboard. Albo też kosztuje smaku powietrznych akrobacji na pierwszej w Polsce poduszce typu landingbag od firmy BagJump.

Sprawdź najlepsze oferty na ferie zimowe w Beskidach i rezerwuj nawet 68% taniej! »

Zieleniec

Najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce - Zieleniec

W zestawieniu najlepszych ośrodków narciarskich w Polsce nie mogło zabraknąć ośrodka Zieleniec Ski Arena  – największego kurortu narciarskiego w Kotlinie Kłodzkiej, a przy tym jedynej w Polsce miejscowości o typowo alpejskim mikroklimacie. Za sprawą północnej ekspozycji stoków i pokrywającego je przez ponad 150 dni w roku śniegowi sezon trwa tu naprawdę długo. I dobrze, bo jest z czego korzystać. Amatorzy szusowania mają do dyspozycji 5 kolejek linowych oraz ponad 20 wyciągów innego typu, łączna długość tras przekracza 22 km, a w dodatku na wszystkie obiekty obowiązuje wspólny skipass.

Niewątpliwie największą atrakcją obiektu jest pierwsza w Polsce kolejka linowa Skyway Express, którą można podróżować na 6-osobowej kanapie lub w gondoli. W otwartej 2 sezony temu kolejce dla wymagających przygotowano specjalne gondole Cafe i VIP z poczęstunkiem wliczonym w cenę biletu. Nie mniejsze udogodnienie stanowi jej młodsza siostra – uruchomiona w poprzednim sezonie 4-osobowa  kanapa firmy Tatralift o 501 m długości i przepustowości 2400 narciarzy na godzinę. Nic tylko szusować po śnieżnych trasach idealnych zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy.

Sprawdź najlepsze oferty na ferie zimowe w Sudetach i rezerwuj nawet 67% taniej! »

Dwie Doliny, Muszyna i Wierchomla

Najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce - Muszyna i Wierchomla

Nowoczesna stacja w Beskidzie Sądeckim w pomysłowy sposób łączy ze sobą dwie miejscowości – możemy więc liczyć nie tylko na typowo narciarskie emocje, ale też różnorodne krajobrazy. System 9 nowoczesnych wyciągów obejmuje całkiem spory obszar, dzięki czemu trasy są szerokie, wygodne i nie czuje się tłoku. Najdłuższa liczy sobie ponad 2 km, wszystkie są naśnieżane, a większość również oświetlona. Nie bez znaczenia jest wreszcie lokalizacja. Specyficzny mikroklimat panujący w kotlinie sprawia, że temperatury są tu średnio o 4°C niższe niż w okolicy. Dzięki temu nawet przy mniej sprzyjającej aurze łatwiej tu o dobre warunki do szusowania. A jeśli nawet pogoda zacznie kaprysić, pomoże zmodernizowana w poprzednich sezonach spora część infrastruktury sztucznego naśnieżania.

Sprawdź najlepsze oferty na ferie zimowe w Muszynie i rezerwuj nawet 46% taniej! »

Kopa Karpacz

Najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce - Karpacz

Choć kompleks narciarski pod Śnieżką jest najstarszym z terenów zjazdowych w polskich Sudetach, nie zabraknie w nim nowości godnych nowoczesnego ośrodka narciarskiego. Jeszcze w tym sezonie planowane jest oddanie do użytku 4-osobowej kanapy Barthotel o konstrukcji zbliżonej do tej znanej z Zieleńca – na jednej nartoramie zawisną obok siebie zarówno krzesełka, jak i 8-osobowe gondole. Jeśli plany modernizacji stacji na kolejne lata dojdą do skutku,  ma ona spore szanse znokautować w rankingu na najpopularniejszy ośrodek w Karkonoszach swoich czeskich sąsiadów. Jeszcze w tym roku jakość pokrywy śnieżnej zagwarantuje nowa instalacja sztucznego naśnieżania –  armatki i lance śnieżne. W nieco dalszej przyszłości planowana jest budowa specjalnego zbiornika magazynującego wodę do naśnieżania stoków, a także postawienie na szczycie Kopy futurystycznej restauracji o bryle przywodzącej na myśl obserwatorium astronomiczne. Jest na co czekać!

Sprawdź najlepsze oferty na ferie zimowe w Karpaczu i rezerwuj nawet 58% taniej! »

Comments are closed.