Sezon 2020 na narty – czas start! Który ośrodek w Polsce sprawdzi się jako przyjazne miejsce dla początkujących narciarzy? Gdzie znajduje się białe eldorado dla doświadczonych zjazdowców, a na jakim stoku najlepiej odnajdą się amatorzy zimowego freestyle’u na desce? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w naszym corocznym rankingu ośrodków narciarskich w Polsce.

Zima, narty, snowboard i najlepsze oferty hoteli przy stoku – sprawdź »

5. Jaworzyna Krynicka, Krynica-Zdrój

Narciarski TOP Travelista - Jaworzyna Krynicka

Popularny ośrodek w najbardziej znanym górski uzdrowisku może poszczycić się naprawdę dobrymi warunkami naturalnymi dla fanów białej zabawy – pokrywa śnieżna utrzymuje się tutaj przez 4, a często nawet do 5 miesięcy w roku. Największa atrakcją beskidzkiej stacji jest bez wątpienia kolej gondolowa z 6-osobowymi kabinami, które w ciągu godziny są w stanie wywieźć na szczyt 1600 osób. Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów pozostają także dwie 4-osobowe kolejki krzesełkowe i aż pięć wyciągów orczykowych zapewniających wygodny dostęp do 10 tras zjazdowych o łącznej długości niemal 10 km, w tym także z homologacją FIS.

Trasy są ciekawe i zróżnicowane, nie trzeba za każdym razem zjeżdżać na sam dół do gondoli, a sztuczne naśnieżanie i oświetlenie najważniejszych odcinków pozwala śmigać, nie zważając specjalnie na warunki. Do dyspozycji amatorów białych szaleństw jest również trasa slalomowa z pomiarem czasu. Ci, którzy chcieliby podszkolić swoje umiejętności, skorzystać mogą z oferty Szkoły Jaworzyna Ski & Snowboard, a najmłodsi – z Akademii Misia Polarnego. Już w tym sezonie na Jaworzynie uruchomiony został ogródek narciarski, gdzie mali adepci sztuki zjazdu zdobywają pierwsze doświadczenia na specjalnych matach i torach przeszkód.

Udogodnienie dla zmotoryzowanych stanowi ponad 800 miejsc parkingowych w pobliżu dolnej stacji kolejki oraz 150 miejsc przy zbiegu tras IIA oraz IV (Polana Izwór). Ponadto od tego sezonu do gondoli dostać się można także, korzystając z bezpłatnej komunikacji uzdrowiskowej. Pozostaje już tylko łyk prozdrowotnej wody i zimowy wypad po zdrowie zaliczony.

Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: 110 zł

Sprawdź najlepsze oferty hoteli w Krynicy-Zdrój i zaszalej na stoku »

4. PKL Kasprowy Wierch, Zakopane

Narciarski TOP Travelista - Kasprowy Wierch

Najwyżej położony ośrodek narciarski w Polsce (aż 1959 m n.p.m!), a tym samym kultowa góra wśród polskich narciarzy. Choć kolejka… do kolejki gondolowej wiodącej na szczyt bywa długa, panoramiczne widoki na ośnieżone góry i doliny Tatrzańskiego Parku Narodowego w pełni wynagradzają czas oczekiwania. Podróż jedyną w Polsce wysokogórską koleją linową trwa ok. kilkunastu minut. Zimą wagoniki przewożą jednorazowo nawet do 60 osób, na które czekają u celu 2 najwyżej położone budynki w naszym kraju – górna stacja kolejki oraz Obserwatorium Meteorologiczne, a także… 14 km tras narciarskich na naturalnym śniegu.

Fani białego szaleństwa, jeśli tylko warunki atmosferyczne pozwolą i stoki pokryje optymalna warstwa śniegu, mogą się wykazać na trasie Gąsienicowej oraz na najwyżej położonej i najdłuższej w naszym kraju trasie Goryczkowej, o rekordowej jak na polskie warunki różnicy wzniesień – aż 1 km! Obie trasy przeznaczone są jedynie dla doświadczonych narciarzy, o czym przypomina oznaczenie nartostrady wiodącej z Kasprowego Wierchu przez Kocioł Goryczkowy do Kuźnic kolorem czarnym. Dodatkową atrakcją, szczególnie dla młodszych narciarzy, może być tradycyjny wyciąg krzesełkowy na trasie Goryczkowej, który jest już rzadko spotykany. To druga, obok 4-osobowego wyciągu na trasie Gąsienicowej, kolejka krzesełkowa na Kasprowym Wierchu, jednak jej funkcjonowanie uzależnione jest od warunków atmosferycznych i siły wiatru.

Wbrew obiegowej opinii, że Zakopane odstrasza drożyzną, ceny wcale nie są wygórowane. Jeśli do tego jesteście fanami Krupówek zimą, to macie teraz dodatkową motywację, aby w tym sezonie wybrać się właśnie do Zakopanego, które jest przecież nieoficjalną zimową stolicą Polski.

Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: 120 zł

Sprawdź najlepsze oferty hoteli w Zakopanem i zaplanuj zimowy wypoczynek »

3. Kotelnica Białczańska, Białka Tatrzańska

Narciarski TOP Travelista - Kotelnica Białczańska

Aż cztery razy z rzędu Kotelnica Białczańska otrzymała zaszczytny tytuł Poland’s Best Ski Resort w ramach międzynarodowych nagród World Ski Awards. Wręczane w austriackim Kitzbuehel wyróżnienia zwane są potocznie „narciarskimi oscarami”, a laureatów wyłania się poprzez głosowanie najlepszych specjalistów z branży turystyki narciarskiej. I nie ma się co dziwić – w końcu ta najpopularniejsza narciarska lokalizacja na Podhalu co roku na nowo udowadnia, że można w Polsce stworzyć supernowoczesny, przyjazny całej rodzinie ośrodek na miarę najlepszych alpejskich wzorców.

I mimo że technicznie w Białce działają obok siebie 3 różne stacje narciarskie – Kotelnica, Bania i Kaniówka – wszystkie je połączono tak, że pracują jak jeden organizm. Na wspólnym karnecie można do woli zmieniać wyciągi (19) oraz trasy, których jest przeszło 20. Narciarze mają do dyspozycji ponad 14 km stoków o zróżnicowanym stopniu trudności, od tych łagodnie nachylonych aż po trasy posiadające homologację FIS. Brzmi jak coś nie do zrealizowania w ramach dziennego skipassu? Spokojnie, dzięki sztucznemu oświetleniu szusować tu można od godz. 9 do 22. To z pewnością dość czasu, by jeszcze odwiedzić jeden z największych w naszym kraju snowparków (300 m długości) z boksami, poręczami i różnego rodzajami skoczniami.

Wśród najnowszych inwestycji, o których warto wspomnieć, jest siódma w ośrodku, a dziewiąta w całej Białce kolej linowa z 6-osobowymi podgrzewanymi kanapami, na których w ciągu godziny dostać się może na szczyt Wysokiego Wierchu nawet 3000 adeptów białego szaleństwa, w tym dzieci poniżej 125 centymetrów wzrostu. Do czasu powstania miejsc parkingowych przy najnowszym wyciągu (inwestycja planowana w kolejnych sezonach) dostać się tam można bezpłatnym skibusem, który kursuje od stacji dolnej kolei numer I do kolei Remiaszów i z powrotem co pół godziny.  Na wszystkich stacjach obowiązuje karnet Tatry Super Ski, z którym można poszusować także w 16 innych stacjach narciarskich w Polsce i na Słowacji.

Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: 110 zł

Sprawdź najlepsze oferty hoteli w Białce Tatrzańskiej i zaplanuj rodzinny wypad na narty»

2. Zieleniec Ski Arena

Narciarski TOP Travelista - Zieleniec Ski Arena

Największy kurort narciarski w Kotlinie Kłodzkiej (i całych polskich Sudetach), a przy tym jedyna w Polsce miejscowość o typowo alpejskim mikroklimacie, gdzie śnieg spotykany jest przez niemal 150 dni w roku, zaś opadające na północną stronę stoki i niskie temperatury zapewniają optymalne warunki narciarskie od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Jednym słowem, a konkretnie w trzech słowach, Zieleniec Ski Arena – sieć ośrodków narciarskich na terenie Gór Orlickich i Bystrzyckich, obsługiwanych przez jeden karnet.  

Serce ośrodka stanowi kompleks Winterpol i Gryglówka z 6-osobową kanapą z pomarańczowymi osłonami, która krzyżuje się z 4-osobowym krzesłem Gryglówka. Osią Nartoramy, a zarazem największą atrakcją ośrodka, jest pierwsza w Polsce kolejka linowa Skyway Express, którą można podróżować na 6-osobowej kanapie lub w 8-osobowej gondoli. Na północy Zieleńca działa 4-osobowa kanapa, a na południu zlokalizowane są wyciągi Nartorama i Diament, połączone leśnym łącznikiem i krótkim wyciągiem wzdłuż granicy. Dodajmy do tego kolej krzesełkową i kilka orczyków ośrodka Mieszko, a utrzymujemy łącznie… aż 30 wyciągów z 6 nowoczesnymi kanapami!

Pośród 23 km udostępnionych tras przeważają trasy łatwe i rekreacyjne, ale i bardziej wymagający narciarze znajdą tu kilka czerwonych,  na tyle stromych i szerokich, by móc spróbować dynamicznej jazdy carvingowej. Na tych zaś, którzy czekają na naprawdę silne emocje i potężną dawkę adrenaliny, czeka snowpark z torem snowcrossowym.

Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: 110 zł

Sprawdź najlepsze oferty hoteli w pobliżu Zieleniec Ski Arena i wyrusz na stok »

1. Szczyrk Mountain Resort, Szczyrk

Narciarski TOP Travelista - Szczyrk Mountain Resort

Największy ośrodek sportów zimowych w polskich Beskidach, a przy tym największa inwestycja w infrastrukturę narciarską w naszym kraju w tym… stuleciu. Wszystko za sprawą słowackiej spółki Tatry Mountain Resorts, która od momentu zakupienia udziałów w Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim w 2015 r. funduje tu zmiany w tempie szybszym niż prędkość 6-osobowej kolejki łączącej stację dolną na Hali Skrzyczeńskiej z najwyżej położoną stacją w Szczyrk Mountain Resort – Zbójnicką Kopą.

Zlokalizowany w Beskidzie Śląskim ośrodek udostępnia amatorom białej zabawy aż 25 km zróżnicowanych – a przy tym wyprofilowanych i poszerzonych – tras zjazdowych, w tym 5 km oświetlonych. Co więcej, od kilku sezonów, dzięki współpracy z sąsiednim Centralnym Ośrodkiem Sportu oraz Beskid Sport Arena, narciarze i snowboardziści mogą korzystać z ponad 40 km tras na wspólnym skipassie! Jest gdzie zjeżdżać, a i z wjazdem na górę nie ma większych problemów. Po pierwszym etapie modernizacji na terenie ośrodka działa 10-osobowa kolej gondolowa i aż trzy 6-osobowe koleje kanapowe, z których najmłodsza umożliwia płynne przemieszczanie pomiędzy ośrodkami Szczyrk Mountain Resort i Centralnym Ośrodkiem Sportu na Skrzycznem.

Optymalne warunki do jazdy w godz. 8.30-16 (oraz jazdy wieczorne w godz. 18-21) zapewnia tu całkiem nowy system naśnieżania z dużym zbiornikiem o pojemności odpowiadającej 40 basenom olimpijskim. Dodajmy do tego duży parking na około 700 samochodów przy dolnej stacji Szczyrk-Gondola, wielofunkcyjny budynek z infocentrum, wypożyczalnią sprzętu, serwisem i przechowalnią, bar Apres Ski pod stokiem oraz bar na Hali Skrzyczeńskiej SunBox – i cieszmy się prawdziwym narciarskim eldorado na ziemi polskiej.

Cena 1-dniowego skipassu dla osoby dorosłej: od 129 zł (ceny kształtują się dynamicznie)

Sprawdź najlepsze oferty hoteli w Szczyrku i odkryj zimowe eldorado »

 

Komentowanie zostało wyłączone.