Nie bez powodu Italia jest jednym z najciekawszych i najchętniej odwiedzanych krajów na całym świecie. Jeśli planujecie wakacje we Włoszech zobaczcie, jakie regiony warto odwiedzić. Czy bardziej pasują wam modne metropolie na północy kraju, czy raczej gorące miasteczka i gaje oliwne na południu. Sprawdźcie nasz przewodnik po najpiękniejszych regionach Włoch!

Lombardia – Mediolan, jeziora Como i Garda

Północna część Włoch ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji. Z pewnością warto odwiedzić stolicę regionu — Mediolan. To nowoczesne, kosmopolityczne miasto pełne kontrastów. To światowa stolica mody, więc koniecznie wybierzcie się tu na zakupy do markowych butików. Godna polecenia jest Galeria Wiktora Emanuela II — piękne miejsce, gdzie zrobicie zakupy i napijecie się dobrej kawy. Inne popularne atrakcje Mediolanu, które koniecznie trzeba zobaczyć to monumentalna katedra, będąca największym gotyckim kościołem na świecie, Zamek Sforzów, kościół Santa Maria delle Grazie z “Ostatnią Wieczerzą” oraz liczne muzea. 

Lombardia - Magazyn Travelist

Odwiedzając Lombardię warto również skusić się na wizytę w klimatycznym Bergamo. Miasto nazywane jest “Bramą Lombardii”. Dzięki bliskości lotniska, wiele osób decyduje się na nocleg w Bergamo – i nikt nie żałuje! Znajdziecie tu piękną starówkę z systemem murów obronnych wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Całkiem niedaleko znajdują się też jeziora Como i Garda. To najpiękniejsze jeziora w całych Włoszech, a może i nawet w Europie. Sami Włosi chętnie przyjeżdżają tu na wypoczynek. Najlepiej zwiedzać jeziora statkiem turystycznym, który zatrzymuje się w najważniejszych, a zarazem najpiękniejszych miejscowościach. Nie brakuje tu również szlaków turystycznych – pieszych i rowerowych. 

Wenecja Euganejska – Wenecja, Werona, Dolomity

Przesuwając się nieco na wschód kraju docieramy do Wenecji Euganejskiej, która słynie przede wszystkim z romantycznej Wenecji i Werony. Samą Wenecję można zwiedzić w jeden dzień, ale polecamy się tam zatrzymać na nieco dłużej, aby poczuć klimat tego niepowtarzalnego miasta. Kiedy zapadnie wieczór i większość turystów, którzy zazwyczaj przyjeżdżają tu tylko na kilka godzin zniknie, możemy podziwiać prawdziwe piękno Wenecji. Labirynt wąskich i mrocznych uliczek, kanały i górujące nad nimi mostki, ukryte restauracyjki z pysznym włoskim jedzeniem. 

Będąc w Wenecji, warto przynajmniej raz wybrać się w rejs po kanałach gondolą. Dla tych, którzy podróżują budżetowo, pozostaje przepłynąć się tramwajem wodnym. W Wenecji obowiązkowo trzeba zobaczyć Plac św. Marka a na nim Bazylikę św. Marka i Pałac Dożów, wybrać się w rejs po Canale Grande, zobaczyć Most Westchnień i Most Rialto, zwiedzić Gallerię Franchetti. 

Wenecja Euganejska - Magazyn Travelist

Przenieśmy się teraz do sąsiedniej Werony. To właśnie tu Romeo i Julia romansowali na słynnym balkonie. Przynajmniej w fantazji Szekspira, który nawet nigdy tu nie był. Nie ma to jednak większego znaczenia, gdyż Werona została, chcąc nie chcąc, rozsławiona na cały świat. Co warto tu zobaczyć? Zwiedzanie trzeba zacząć od największego placu w mieście — Piazza Brà. Mieści się tutaj rzymski amfiteatr, zwany też Areną. Odbywały się tu niegdyś walki gladiatorów. Dzisiaj na Arenie można podziwiać mniej krwawe spektakle — opery koncerty i przedstawienia. Spacerując po mieście, nie można też przegapić Domu Julii, czyli Casa di Giulietta. Na dziedzińcu znajduje się jej posąg – ponoć złapanie Julii za prawą pierś przynosi szczęście. Koniecznie spróbujcie i wy!

Wenecja Euganejska to jednak nie tylko miasta i miasteczka. Nieco mniej popularne wśród turystów, ale całkowicie warte odwiedzenia są dostojne Dolomity. Można zorganizować sobie jednodniową wycieczkę na szczyty Falorii, zobaczyć urocze górskie wioski, odetchnąć świeżym powietrzem i pospacerować wokół jeziora Misurina. Znajdziecie tu wiele tras turystycznych, dzięki którym będziecie tu chcieli zostać na dłużej. 

Piemont – Turyn, wina Barolo, trufle

Ciekawym regionem Włoch jest Piemont – leży na granicy Włoch, Francji i Szwajcarii, u stóp Alp. Ma bogatą historię i wiele ciekawych atrakcji. Miasto, które z pewnością warto tu zwiedzić to Turyn. Stolica Piemontu oferuje przede wszystkim ciekawe zabytki, takie jak Pałac Królewski — Palazzo Reale, Palazzo Madama oraz Zamek Valentino. Warto też wypuścić się nieco dalej centrum, aby zwiedzić pałac Venaria, Villę della Regina oraz Zamek Rivioli. Zabytki wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Turyn nazywany jest też miastem motoryzacji. Produkowano tu przez lata samochody marki Fiat. Dzisiaj na dachu zabytkowej fabryki można zwiedzać wiszące ogrody “Sky Dive” – coś wspaniałego! Oprócz tego warto wybrać się do Narodowego Muzeum Samochodów. 

Piemont - Magazyn Travelist

Jeśli wybieracie się do Turynu, koniecznie odwiedźcie również inne rejony Piemontu. Szczególnie godny polecenia jest pałac myśliwski Stupinigi, średniowieczne opactwo Sacra di San Michele czy też miasto Asti, znane z produkcji wina musującego. A skoro już jesteśmy przy trunkach, musicie wiedzieć, że Piemont słynie z wina Barolo, znanego też jako “wino królów i król win”. Będąc tu, trzeba spróbować koniecznie białej trufli piemonckiej, jedynej w swoim rodzaju czekolady gianduja, czy też sera gorgonzola. Palce lizać!

Toskania – Florencja, winnice Chianti, piękne Arezzo

Według niektórych Toskania to najpiękniejszy region Włoch. Rozciągające się aż po horyzont gaje oliwne, wszechobecne winnice, piękne zabytkowe wille to tylko ułamek tego, co oferuje Toskania. Stolicą regionu jest Florencja – kolebka renesansu, która rozkochuje od pierwszego wejrzenia. Na jej zwiedzanie potrzeba zdecydowanie więcej niż jeden dzień. Tylko na zwiedzanie samej galerii Uffizi potrzeba całego dnia, nie mówiąc o pozostałych miejscach, gdzie swój ślad pozostawili wielcy artyści. A tych jest we Florencji całkiem sporo. To przede wszystkim Piazza del Duomo z monumentalną katedrą, Dawid autorstwa Michała Anioła oraz Ponte Vecchio – najstarszy most we Włoszech. 

Toskania - Magazyn Travelist

Ci, którzy nie przepadają za tłumami turystów, na pewno lepiej będą się czuli na toskańskiej wsi, gdzie też jest co zwiedzać. To przede wszystkim wspaniałe winnice, gdzie organizowane są objazdowe wycieczki połączone z degustacją i oprowadzaniem. Jeśli wybieracie się do Toskanii latem, koniecznie zaplanujcie swój pobyt tak, aby wziąć udział w Palio, czyli najstarszej gonitwie konnej na świecie, która odbywa się co roku w Sienie. Warte polecenia jest także urokliwe miasteczko Arezzo, położone między Florencją a Perugią. 

Emilia-Romania – Bolonia, stolica parmezanu i Ferrari

Emilia-Romania położona na północy Włoch to idealne miejsce dla miłośników kultury wysokich lotów i dobrego jedzenia. W końcu to właśnie stąd pochodzi parmezan! Stolica regionu jest Bolonia. Znajduje się tu najstarszy w całej Europie uniwersytet, który do dzisiaj jest synonimem prestiżu. Dlatego Bolonia to tez poniekąd miasto studenckie. Bolonia słynie też z wyśmienitej kuchni – to w końcu stąd pochodzi słynne danie tagliatelle alla bolognese. Na rynku można spróbować lokalnych przysmaków. Bolonia kryje też piękne zabytki, takie jak Fontanna Neptuna, Dwie Wieże, Bazylika San Petronio czy też Palazzo Comunale. 

Emilia Romania - Magazyn Travelist

Będąc w regionie Emilia-Romania trzeba też odwiedzić Modenę, gdzie urodził się Luciano Pavarotti. To także wymarzone miejsce dla fanów motoryzacji. Nieopodal znajdziecie siedzibę Ferrari, Maserati, Lamborghini oraz ekskluzywnej marki samochodów Pagani.

Lacjum – Rzym i Watykan, czyli siedziba papieża

Teraz przenosimy się do stolicy Włoch. Rzym to turystyczna topka w Europie. Wspaniałe zabytki, pamiętające jeszcze czasy starożytne, renesansowe dzieła sztuki oraz wyśmienita kuchnia – nic dziwnego, że tak wiele osób kocha Rzym. Co trzeba obowiązkowo zwiedzić podczas wizyty w Wiecznym Mieście? Pozycji jest wiele – przede wszystkim Koloseum (polecamy zwiedzanie z przewodnikiem), Fontanna di Trevi, Forum Romanum, Schody Hiszpańskie, Panteon, Piazza Navona, Trastevere, Musei Capitolini. Na zobaczenie tego wszystkiego z pewnością nie wystarczy jeden dzień. Oprócz tego będąc w Rzymie trzeba oczywiście zawitać do Watykanu i obejrzeć niesamowite Muzea Watykańskie. 

Lacjum - Magazyn Travelist

Będąc w Rzymie warto wypuścić się nieco dalej i zobaczyć, co ma do zaoferowania Lacjum. Region obfituje w monumentalne atrakcje historyczne, jak na przykład opuszczone miasto Civita di Bagnoregio z pozostałościami po Etruskach, ruiny antycznego miasta w Ostia Antica czy też Willa Hadriana w Tivoli wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto też wspomnieć o Castel Gandolfo, czyli letniej siedzibie papieży, która położona jest nad Jeziorem Albano. Kilka lat temu rezydencja została otwarta dla zwiedzających. 

Kampania – Neapol, Pompeje, Wybrzeże Amalfi

Przesuwamy się coraz bardziej na południe Włoch. Temperatura rośnie, a wraz z nią liczba atrakcji. Kampania to jeden z najciekawszych i najpiękniejszych regionów kraju. Z pewnością nie będziecie się tu nudzić – możecie napawać się wspaniałymi widokami na Wezuwiusz, zwiedzić jedyne w swoim rodzaju Pompeje i Herkulanum, zjeść pyszną pizzę. Stolicą Kampanii jest Neapol. To miasto kontrastów – piękne zabytki często toną w śmieciach rozrzuconych na ulicach, a obok tłumów turystów toczy się życie mieszkańców, którzy żyją w cieniu mafijnych porachunków. Tych jednak nie ma się co obawiać, bo rząd kilka lat temu postanowił zrobić porządek z gangami i za cel postawił sobie rozbicie przestępczych organizacji. 

Będąc w Neapolu, koniecznie spróbujcie pizzy z najstarszej pizzerii nie tylko w Neapolu, ale i na całym świecie. To lokal Antica Pizzeria Port’Alba przy ulicy Via Port’Alba. Przegryzając pizzę, wybierzcie się na zwiedzanie największej atrakcji miasta, czyli Palazzo Reale di Napoli. Warto zobaczyć też Narodowe Muzeum Archeologiczne, katakumby San Gennaro oraz Teatro di San Carlo, czyli najstarsza opera w Europie. 

Kampania - Magazyn Travelist

Odwiedzając Neapol żal by było nie zwiedzić fantastycznego Wybrzeża Amalfii – pachnącego cytrynami, gdzie słońce przegląda się w turkusowej wodzie Morza Tyrreńskiego. Wzdłuż wybrzeża rozsianych jest trzynaście miejscowości, zwanych pieszczotliwie 13 perłami Wybrzeża Amalfii.  To między innymi słynne Positano, Ravello, Minori czy Vietri Sul Mare. Każda z tych miejscowości ma swój własny klimat, ale wszystkie są równie zachwycające. 

Zwiedzając wybrzeże, wybierzcie się koniecznie na rejs po wyspach Zatoki Neapolitańskiej. To zniewalające Capri – ulubiona wyspa na wakacje dla bogatych i sławnych, Ischia, Procida i Vivara. Na wyspy dotrzesz z portu w Neapolu w 20 minut do 2 godzin. 

Apulia – Bari, trulli w Alberobello, piękne plaże

Jeżeli marzycie o włoskim doce vita, pośród mórz, wzgórz i pięknych krajobrazów – jednym słowem sielskiej włoskiej wsi, Apulia to miejsce dla was! Pośród gajów oliwnych i winnic położone są małe miasteczka, które zachwycają historycznym klimatem. To na przykład białe miasto Locorotondo z wąskimi uliczkami, upakowanymi białymi domkami przyozdobionymi gdzieniegdzie ceramiką. Innym ciekawym miejscem jest miasteczko Alberobello, gdzie znajdziecie fenomenalne domki trulli — charakterystyczne budynki zbudowane z łupków wapiennych bez użycia zaprawy cementowej. Trulli przyciągają tłumy turystów, niektóre z nich (bo jest ich aż 1400) udostępnione są dla zwiedzających, inne można wynająć na noc. Nocleg w takim domku to z pewnością niezapomniane doświadczenie. 

Apulia - Magazyn Travelist

Co jeszcze warto zobaczyć w Apulii? Jeśli spojrzymy na mapę, to zobaczymy, że region zajmuje dokładnie „włoskiego buta. Wiele tutejszych kurortów ma więc bezpośredni dostęp do morza. Wśród najpopularniejszych nadmorskich miejscowości jest Bari. Kurort oferuje piękne plaże, klimatyczną starówkę Bari Vecchia, Katedrę św. Sabina i Zamek Castello Normanno-Svevo. Będąc tu koniecznie musicie spróbować makaronu na Strada delle Orecchiette, gdzie od pokoleń kobiety wyrabiają tu ręcznie makaron orecchiette. 

Sycylia – Palermo, Etna, barokowa architektura

Bardzo charakterystyczny i ciekawy region Włoch to Sycylia. To najbardziej wysunięta na południe część Włoch. Rajskie plaże, soczyste cytryny, pomarańcze i granaty zerwane prosto z drzewa, ciągnące się aż po horyzont gaje oliwne, dzikie kaktusy. A oprócz tego oczywiście winnice. Czy można sobie wymarzyć bardziej idealne wakacje?

Najbardziej znanym i największym miastem na Sycylii jest Palermo. Duże wrażenie robi rynek, gdzie na pierwszy plan wybija się katedra. Warto zobaczyć również skrzyżowanie Quattro Canti oraz katakumby Kapucynów. Nie brakuje tu również pysznego jedzenia. Znajdziecie je nie tylko w ekskluzywnych restauracjach, ale przede wszystkim na miejskich targach. A takich w Palermo nie brakuje – to np. Mercato di Ballarò, Mercato della Vucciria czy Mercato del Capo. 

Sycylia - Magazyn Travelist

Sycylia to jednak nie tylko Palermo. Godne polecenia są miasteczka, które występowały w “Ojcu Chrzestnym”: Savoca, Motta Camastra. Co więcej, na miejscu organizowane są jednodniowe wycieczki śladami “Ojca Chrzestnego”! To prawdziwa gratka dla fanów tej historii. Obowiązkowym punktem podczas zwiedzania Sycylii jest Etna. Wulkan sięga 3357 metrów i można się na niego wspiąć lub wjechać kolejką linową. Niezapomniane doświadczenie!

Sardynia – rajskie plaże, unikalna kultura i pyszne sardynki

Sardynia jest drugą pod względem wielkości wyspą Włoch. Słynie przede wszystkim z nieziemskich plaż — a do wyboru jest ich wiele: linia brzegowa Sardynii to aż 1800 km długości. Najpiękniejsze plaże znajdziecie na Szmaragdowym Wybrzeżu, w rejonie Costa Smeralda na północy wyspy. Wyjątkowa jest również różowa plaża Spiaggia Rosa. Wybierając się na Sardynię, prawdopodobnie będziesz lądował w Cagliari, stolicy Sardynii. Miasto zachwyca historycznymi zabytkami, w tym kościołem San Saturinino, katedrą św. Anny i Sanktuarium Matki Bożej z Bonarii. Dla rodzin, które podróżują z dziećmi polecamy wizytę w Parku Molentargius, gdzie można zobaczyć różowe flamingi. 

Sardynia - Magazyn Travelist

Ciekawym miastem jest też Alghero ze swoimi murami obronnymi oraz położone 50 km dalej miasto Bosa z kolorowymi kamieniczkami. Największym skarbem Sardynii są jednak cuda przyrody – to Park Narodowy Asinara, gdzie można podziwiać osły asinara, czyli osły albinosy, będące symbolem Sardynii; Park Narodowy Zatoki Orosei i Gór Gennergentu oraz Grota Neptuna, czyli zjawiskowa jaskinia licząca 130 mln lat. Jeśli chodzi o kulinaria, to o dziwo mieszkańcy Sardynii zamiast owoców morza preferują jagnięcinę czy owcze sery. Na przystawkę można skosztować sardynek, które poławiano tu w dużych ilościach. 

Trydent-Górna Adyga – Alpy, Dolomity i sporty zimowe

Włochy potrafią zachwycić nie tylko latem, ale też zimą – tylko trzeba wiedzieć, gdzie jechać! Alpejskie szczyty oraz zbocza Dolomitów przyciągają fanów sportów zimowych. Znajdziecie tu jedne z najlepszych na świecie warunków do narciarstwa i uprawiania snowboardingu. Najsłynniejsze ośrodki to Alta Badia, Val Gardena, Paganella i Madonna di Campiglio. To tez wspaniałe szlaki turystyczne, które latem zamieniają się w raj dla miłośników trekkingu. 

Trydent - Magazyn Travelist

Nie brakuje tu również atrakcji do zwiedzania. Najciekawsze to Museo Castello del Buonconsiglio, Muzeum Nauki MUSE, Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu, gdzie można podziwiać zmumifikowane szczątki człowieka z neolitu czy też Muzeum Sztuki Nowoczesnej Trento i Rovereto. 

Kalabria – malownicze plaże, pełne majestatu góry i Tarantella

Chyba najbardziej tajemniczy i najmniej popularny wśród turystów region Włoch to Kalabria. To też najbiedniejsza część kraju. Nie oznacza to jednak, że brakuje tu pięknych miejsc. Najbardziej zjawiskowy jest Park Narodowy Pollino z wąwozami, jaskiniami i kanionami oraz unikatową fauną i florą. Innym pomnikiem przyrody jest Park Narodowy Sila, gdzie można podziwiać masyw górski oraz piękne jeziora. Zwiedzać naturę można też w Parco Naturale Regionale delle Serre oraz Parco Nazionale dell’Aspromonte. 

Kalabria - Magazyn Travelist

Jednym z ciekawszych miejsc w Kalabrii jest Akademia Chili w Diamante w Parco Enzo La Valva. Można tu spróbować oryginalnego peperoncino i zobaczyć jakie, oprócz kulinarnego, mają zastosowanie. W Kalabrii warto spróbować innych lokalnych przysmaków jak sery Caciocavallo, Tartufo di Pizzo czyli lody z płynną czekoladą. 

Odwiedzając Kalabrię trzeba koniecznie zobaczyć pokaz tańca ludowego Tarantella. Nazwa pochodzi od pająków, których ukąszenie miało wprowadzać w stan szaleństwa. Tantarella miała stanowić antidotum na ten stan. Wierzono, że taniec wypedzi z organizmu jad. Tańczy się do muzyki granej na tamburynie, mandolinie, gitarze czy na skrzypcach.