Końcówka października to nie tylko mroczne święto duchów, ale też koniec sezonu dyniowego. Obie te okazje możemy uczcić w wyjątkowy sposób – sesją zdjęciową na farmie dyni! Od kilku lat to już obowiązkowy punkt w kalendarzu każdej „jesieniary”, a same farmy stają się coraz popularniejszym celem weekendowych wycieczek szczególnie w okolicach dużych miast, jak Warszawa, Kraków czy Trójmiasto. Podpowiadamy, gdzie w naszym kraju znaleźć najciekawsze i najbardziej fotogeniczne farmy dyniowe.

Polskie farmy dyniowe na jesień:

  1. Warszawa: Pumpkin Farm Warsaw
  2. Warszawa: Dynioland
  3. Gdańsk: Dyniowe Love
  4. Kraków: JEdynie
  5. Jura Krakowsko-Częstochowska: Dyniowe Pole
  6. Poznań: Gospodarstwo Rolne Pankiewicz
  7. Podkarpacie: Bacówka Radawa & SPA ****

Warszawa: Pumpkin Farm Warsaw

Pole dyniowe „Pumpkin Farm” w podwarszawskim Powsinie to jedna z najbardziej znanych farm w Polsce. Warszawiacy pokochali je przede wszystkim za malowniczą scenerię, w której chętnie fotografują się z dziećmi i drugimi połówkami. Farma z roku na rok rozrasta się i rozszerza ofertę – w tym roku możecie tutaj nie tylko zrobić sesję zdjęciową i zakupić dorodną dynię, ale przejechać się traktorem i odwiedzić minizoo, gdzie mięciutkie alpaki i króliki będą jeść Wam prosto z ręki!

Farma w Powsinie organizuje też zajęcia grupowe dla dzieci, podczas których mogą one dowiedzieć się więcej na temat uprawy różnych gatunków warzyw oraz spróbować odnaleźć się w słomianym labiryncie. Na koniec każdy maluch zabiera do domu własną, darmową dynię. Farma znajduje się ok. pół godziny drogi na południe od Warszawy.

Zdjęcia: Farma Dyniowa Pumpkin Farm Warsaw

Adres: ul. Drewny 17 | Warszawa Wilanów

Godziny otwarcia: Codziennie od 9:00 do 18:00. Czynne do końca października.

Ceny biletów: Wstęp na farmę kosztuje 20 zł/os.

Warszawa: Dynioland

Mieszkańcy stolicy to prawdziwi szczęściarze – w pobliżu miasta znajdują się bowiem aż dwie dyniowe farmy. Druga z nich – Dynioland – leży ok. 45 minut drogi na północ i kusi przyjezdnych wyjątkową atrakcją – jedną z największych odmian dyń w Polsce, która jest określana jako “Atlantic Giant”. Znajdziecie tu również sporą liczbę różnych fotograficznych scenerii, “słomiane zoo” oraz pokazy carvingu, czyli sztuki wycinania w owocach. Na miejscu możecie też napić się herbaty i kawy oraz spróbować sezonowych zup, ciast i rzemieślniczych lodów. W ofercie są też propozycje dla wegetarian i wegan.

Zdjęcia: Dynioland.pl

Adres: ul. Willowa 341/1 | Wieliszew

Godziny otwarcia: Farma jest czynna do pierwszego weekendu listopada – w tygodniu od 15:00 oraz w weekendy od 11:00 do 18:00.

Ceny biletów: Wejście na farmę kosztuje 15 zł/os. Obowiązuje płatność gotówką.

Gdańsk: Dyniowe Love

Zlokalizowana nieopodal Gdańska farma “Dyniowe Love” to jedna z ulubionych jesiennych atrakcji mieszkańców Trójmiasta. Jeśli pod koniec roku wybieracie się nad morze, koniecznie musicie tutaj zajrzeć – ozdobne dynie w ponad 70 odmianach, ułożone w ogromne stosy, są bowiem świetnym fotograficznym plenerem. Co więcej, farma jest również przyjazna zwierzętom – często więc można tu spotkać pozujące do zdjęć… psiaki! Wieczorami wypijecie tutaj także gorącą herbatę i zjecie coś z ogniska. Możecie też zakupić własną dynię, która będzie świetną, sezonową dekoracją wnętrz.

Zdjęcia: Dyniowe Love

Adres: ul. Zaczarowana 60 | Rotmanka

Godziny otwarcia: W piątki od 14:00 do 18:00 oraz w soboty i niedziele od 10:00 do 18:00. Czynne do końca października.

Ceny biletów: Wejście na farmę to koszt 6 zł/os.

Kraków: JEdynie

JEdynie to mała farma, która znajduje się w podkrakowskich Wawrzeńczycach. Jej właścicielka wkłada mnóstwo serca i pracy w uprawę, a efekty robią spektakularne wrażenie. Znajdziecie tutaj ponad 90 gatunków kolorowych warzyw i owoców, które – zebrane w jednym miejscu – są fenomenalną fotograficzna scenerią. W sezonie jesiennym aż roi się tutaj od pozujących do zdjęć gości, którzy dodatkowo robią zapasy i zaopatrują się w zdrową żywność. Na miejscu można też poznać szczegóły uprawy dyni i dobrać odmianę, która najlepiej nadaje się np. do zupy, ciasta czy… nalewki!

Zdjęcia: JEdynie

Adres: ul. Wawrzeńczyce 84 | Wawrzeńczyce

Godziny otwarcia: Codziennie od 9:00 do 18:00.

Ceny biletów: Wejście na farmę jest bezpłatne, ale w pobliskim sklepiku warto kupić porcję lokalnych produktów.

Jura Krakowsko-Częstochowska: Dyniowe Pole

Kolejna farma znajduje się ok. 40 minut jazdy od Częstochowy (w stronę Katowic). Dyniowe Pole to miejsce, które od 2017 roku przyciąga zarówno amatorów, jak i profesjonalnych fotografów – można tu bowiem znaleźć dynie w dziesiątkach odmian, kształtów i kolorów (nawet zupełnie białe!).

Właściciele – Dagmara i Hubert Makowscy – dbają o to, by miejsce było stałym punktem jesiennych, turystycznych pobytów w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, chętnie biorąc udział w lokalnych wydarzeniach i organizując własne inicjatywy – np. październikowe “dyniobranie”. Na miejscu można też spróbować, jak smakują dynie z ekologicznych upraw oraz podpytać o przepisy z wykorzystaniem tych warzyw.

Zdjęcia: Dyniowe Pole

Adres: ul. Graniczna 2 | Przybynów

Godziny otwarcia: Codziennie od 10:00 do 18:00. W dni robocze wymagana jest rezerwacja. Czynne do końca października.

Ceny biletów: Wstęp na farmę kosztuje 7 zł/os. Dyniowe Pole można też wynająć na potrzeby profesjonalnych sesji zdjęciowych w cenie 50 zł/godz.

Poznań: Gospodarstwo Rolne Pankiewicz

To nie tylko dyniowa farma, ale też całkiem spore gospodarstwo, którego właściciele w ekologiczny sposób uprawiają owoce i warzywa. W przepięknym ogrodzie położonym ok. 10 km od centrum Poznania znajdziecie zarówno jadalne, jak i ozdobne dynie. Możecie też zaopatrzyć się tutaj w naturalne, świeże produkty – np. marchew, pomidory czy pietruszkę, a także przetwory. W weekendy na farmie pojawiają się dodatkowo lokalni producenci serów i miodu.

Zdjęcia: Gospodarstwo rolne Pankiewicz

Adres: ul. Szkolna 35 | Plewiska

Godziny otwarcia: Codziennie od 9:00 do 18:00 do końca października.

Ceny biletów: Wejście na farmę dyniową jest bezpłatne. Właściciele pobierają jedynie drobną opłatę za organizację profesjonalnych sesji zdjęciowych (np. ślubnych).

Podkarpacie: Bacówka Radawa & SPA ****

W urokliwej podkarpackiej miejscowości Radawa w 2019 roku powstała jedna z najpiękniejszych farm w Polsce. Jej pomysłodawczynią była Joanna Preisner, właścicielka Hotelu Bacówka Radawa & SPA ****. Oprócz jesiennej scenerii, przygotowanej specjalnie pod sesje zdjęciowe, znajdziecie tu także mnóstwo dodatkowych atrakcji – m.in. dyniowe kręgle i szachy, przepiękną szklarnię, gdzie napijecie się gorącej herbaty oraz pobliskie minizoo, w którym możecie nakarmić zwierzęta!

Sam hotel jest również świetną bazą wypadową w Bieszczady – dojazd w góry zajmie wam ok. 2 godzin, a po jesiennym spacerze i zdobyciu kilku szczytów możecie zrelaksować się w tutejszym basenie i korzystać z rozbudowanej oferty zabiegów wellness i SPA. Coś dla siebie znajdą również najmłodsi goście, dla których przygotowano m.in. strefę klocków LEGO, salę kinową, Kącik Małego Czytelnika, a nawet profesjonalną opiekę Kids Concierge.

Adres: ul. Cicha 30a | Radawa

Godziny otwarcia: Farma jest otwarta przez cały dzień, do końca sezonu.

Ceny biletów: Wejście jest bezpłatne dla gości hotelu Bacówka Radawa & SPA ****. Bilety dla pozostałych osób kosztują 10 zł.