Austria to kraj pełen historii, kultury i krajobrazów. Wśród licznych atrakcji znajdziemy zarówno piękne pałace, zabytki, jak i cuda natury. Oto przegląd miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć w Austrii. 

Pałac Schönbrunn w Wiedniu – odwiedź letnią rezydencję Habsburgów

Gdyby ściany mogły nie tylko słuchać, ale i mówić, pałac Schönbrunn w Wiedniu z pewnością opowiedziałby nie jedną fascynującą historię. Ta dawna letnia rezydencja Habsburgów, z 1441 rokokowymi pomieszczeniami, była świadkiem kluczowych momentów w dziejach Austrii. W 1830 roku przyszedł tu na świat cesarz Franciszek Józef, który spędził w pałacu także swoje ostatnie dni. To tutaj sześciolatek Mozart dał koncert w Sali Lustrzanej, a Wielka Galeria była miejscem obrad Kongresu Wiedeńskiego i towarzyszących mu bali. Korytarzami przechadzały się również Maria Teresa i pełna pasji cesarzowa Sissi.

Dziś pałac, ze względu na swoje historyczne znaczenie i wyjątkowy układ przestrzeni – z pięknym parkiem, fontannami, rzeźbami, labiryntem oraz zoo – wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ringstrasse w Wiedniu – zobacz architektoniczną perełkę stolicy

Gdy Theophil von Hansen, Gottfried Semper (i kilku innych wspaniałych architektów) projektowali budynki łączące style renesansowe i barokowe z nowoczesnymi osiągnięciami XIX wieku, nie wiedzieli, że oto tworzą arcydzieło urbanistyki – symbol spektakularnej przebudowy miejskiej w Europie.

Ringstrasse to monumentalny bulwar (jeden z najsłynniejszych na świecie) otaczający historyczne centrum Wiednia, zbudowany na miejscu dawnych murów obronnych miasta, które zburzono w latach 1857-1865 na polecenie cesarza Franciszka Józefa I. Wzdłuż tej reprezentacyjnej alei zlokalizowane są jedne z najważniejszych budynków, takie jak Opera Wiedeńska, Ratusz, Parlament i Muzeum Historii Sztuki. To swoiste (darmowe!) muzeum architektury na świeżym powietrzu.

Mozarthaus w Salzburgu – spaceruj śladami Mozarta

Nie wiemy, czy tu przyśniły się małemu Wolfgangowi Amadeuszowi Mozartowi pierwsze nuty do Wesela Figara czy Czarodziejskiego fletu, ale mamy pewność, że XVIII-wieczny budynek przy Getreidegasse 9, w sercu zabytkowego i wpisanego na listę UNESCO Starego Miasta, to miejsce, którego podczas wizyty w Salzburgu pominąć nie wolno.

W końcu to tu urodził się jeden z największych kompozytorów wszech czasów. Obecnie jest to muzeum, w którym można zobaczyć pamiątki związane z jego życiem i twórczością, w tym instrumenty, listy oraz portrety. Spacerując po uliczkach Salzburga, można poczuć atmosferę czasów, w których żył Mozart, i odkryć miejsca, które były dla niego inspiracją.

Twierdza Hohensalzburg – zwiedzaj średniowieczny zamek

Cymes dla amatorów fortyfikacji i średniowiecza. Twierdza  na wzgórzu Festungsberg jest największą i jedną z najlepiej zachowanych twierdz średniowiecznych w Europie Środkowej. Jej historia sięga XI wieku, kiedy to arcybiskup Gebhard rozpoczął budowę niewielkiej fortyfikacji, która przez wieki była rozbudowywana. Ciekawostką jest, że twierdza nigdy nie została zdobyta, co świadczy o jej strategicznym położeniu i solidnej konstrukcji. Już od 1892 roku na szczyt wzgórza można dotrzeć kolejką linowo-terenową, jedną z najstarszych tego typu na świecie.

Hohensalzburg, będąca symbolem Salzburga, oferuje spektakularne widoki na miasto, Alpy i dolinę rzeki Salzach. Obecnie jest nie tylko atrakcją turystyczną, lecz także centrum kulturalnym, gdzie regularnie odbywają się koncerty, szczególnie muzyki Mozarta. W przeszłości twierdza pełniła również rolę więzienia dla przeciwników politycznych arcybiskupów, a dziś mieści muzeum i wystawy przybliżające historię regionu i życia średniowiecznych mieszkańców.

Złoty Dach w Innsbrucku – to musisz zobaczyć w Tyrolu!

Nie wszystko złoto, co się świeci, ale świecący Złoty Dach (Goldenes Dachl) w Innsbrucku faktycznie zdobi 2 657 miedzianych dachówek… pokrytych cienką warstwą złota. Dach ten powstał na początku XVI wieku na zlecenie cesarza Maksymiliana I, który chciał uczcić swój ślub z Bianką Marią Sforzą oraz podkreślić potęgę rodu Habsburgów. Pełnił on funkcję ozdobnej trybuny, z której cesarz obserwował turnieje rycerskie i uroczystości na placu poniżej.

Fasada budynku zdobiona jest freskami i płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia cesarza i jego rodziny. Obecnie w Złotym Dachu mieści się muzeum, które przybliża zwiedzającym życie i politykę Maksymiliana I, jego wpływ na Tyrol oraz historię samego budynku.

Alpbach w Tyrolu – poznaj tradycję i piękno alpejskiej wioski

Alpbach, określane mianem „najpiękniejszej wioski w Austrii”, zachwyca nie tylko malowniczą lokalizacją w Tyrolu, ale i wyjątkową architekturą. Od 1953 roku obowiązują tu ścisłe przepisy nakazujące budowę domów w tradycyjnym, tyrolskim stylu, dzięki czemu wszystkie budynki mają spójny, drewniany wygląd.  Miejsce to ma na swoim koncie kilka wymownych nagród i tytułów,  w tym m.in. „Najpiękniejszej kwitnącej wioski Europy” czy „Najpiękniejszej wioski Austrii”.

Od niemal 80 latAlpbach jest gospodarzem Międzynarodowego Forum Alpbach – prestiżowego wydarzenia, które co roku przyciąga wybitne osobistości z dziedzin polityki, nauki i kultury. Jako ośrodek narciarski Alpbach oferuje dostęp do regionu Ski Juwel Alpbachtal Wildschönau z ponad 100 km tras narciarskich. Latem to raj dla pieszych i rowerzystów. Z uwagi na ochronę środowiska gmina wdraża proekologiczne inicjatywy, w tym korzystanie z energii odnawialnej oraz zapewnienie darmowego transportu publicznego dla odwiedzających.

Hallstatt – daj się zachwycić alpejskim krajobrazom

„Sól to białe złoto” – tak mówi się w Hallstatt, gdzie znajduje się najstarsza (z tradycją wydobycia sięgającą 7000 lat!) kopalnia soli na świecie. To właśnie sól przyczyniła się do rozwoju miejscowości, będąc kluczowym surowcem już w czasach neolitu. Region Hallstatt-Dachstein/Salzkammergut, ze względu na swoje unikalne walory krajobrazowe i historyczne, został w 1997 roku wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W 1595 roku powstał tu rurociąg solanki o długości 40 km, który nadal transportuje solankę do Ebensee. W Hallstatt znajduje się również… nietypowa kostnica z ozdobionymi czaszkam. Turystów przyciąga też platforma widokowa Skywalk, zawieszona 360 metrów nad wioską, z której rozpościera się spektakularny widok na jezioro i góry. 

Eisriesenwelt w Werfen – wejdź do największej na świecie jaskini lodowej

Eisriesenwelt, czyli „Świat Lodowych Gigantów,” to największa lodowa jaskinia na świecie. Liczy  ponad 42 km długości i znajduje się wewnątrz góry Hochkogel w pobliżu miejscowości Werfen, w Alpach Salzburskich.

Choć tylko pierwszy kilometr jest pokryty lodem, to właśnie tę część  „Diamentowe Królestwo” i „Zamek Hymira ” jest udostępniona do zwiedzania. Do jaskini prowadzi najstromsza kolej linowa w Austrii. 

Wodospady Krimml – najwyższe wodospady w Austrii i całej Europie

Wodospady Krimml to najwyższe wodospady w Austrii i jedne z najwyższych w Europie. Liczą aż 380 metrów wysokości i składające się z trzech kaskad: dolnej i górnej po 140 metrów oraz środkowej, mającej 100 metrów. Wodospady zasilane są przez lodowcowy strumień Krimmler Ache. Krimml przyciąga rocznie nawet 400 tys. spragnionych wodnych atrakcji podróżników.

Dostęp do niego ułatwia 4-kilometrowy szlak z punktami widokowymi. Rozpylona woda tworzy drobne cząsteczki o korzystnym działaniu na układ oddechowy, co dowiedziono naukowo – wodospady te łagodzą objawy astmy oraz alergii. Specjalne terapie i ćwiczenia oddechowe organizowane są na lewym brzegu wodospadu. Przy szlaku mieści się centrum edukacyjne Wasserwelten Krimml z interaktywnymi wystawami przybliżającymi rolę wody w przyrodzie. 

Swarovski Kristallwelten – poznaj Świat Kryształów Swarovskiego!

Olśniewający punkt „must be” dla fanów błyskotek. Kompleks otwarto w 1995 roku na stulecie firmy Swarovski, a jego projektantem był artysta André Heller. Głównym symbolem Kristallwelten jest ogromna rzeźba „Olbrzyma”, strzeżącego wejścia do podziemnych galerii.

Znajdziemy tu aż 18 Komnat Cudów, gdzie artyści tacy jak Brian Eno i Yayoi Kusama prezentują różnorodne interpretacje kryształowego piękna. W ogrodzie uwagę przyciąga Kryształowa Chmura – instalacja składająca się z 800,000 kryształów, zawieszonych nad stawem i tworzących niesamowite efekty świetlne. Dla rodzin i dzieci przygotowano wieżę zabaw Playtower oraz karuzelę. 

Zamek Hochosterwitz w Karyntii – zwiedzaj twierdzę na skale!

Coś dla współczesnych księżniczek, królewiczów i amatorów baśniowych klimatów. Zlokalizowany na 172-metrowej skale dolomitowej Zamek Hochosterwitz w Karyntii to jedna z najpiękniejszych średniowiecznych twierdz Austrii. Są tacy, którzy w bryle i fasadach Hochosterwitz dopatrują się inspiracji dla zamku z „Królewny Śnieżki”… w filmach Disneya.

Słynie w świecie fortyfikacji ze swoich 14 bram obronnych, zaprojektowanych w XVI wieku przez barona Khevenhüllera, które miały zabezpieczać twierdzę przed wrogami – przejście przez każdą z bram było konieczne, co skutecznie chroniło zamek przed atakami. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 860 roku, kiedy cesarz Ludwik Niemiecki przekazał te ziemie arcybiskupowi Salzburga. Obecnie mury zamku skrywają muzeum z kolekcją zbroi, broni oraz pamiątek rodu Khevenhüller. Jednym z unikalnych eksponatów jest zestaw zbroi o wysokości 2,4 metra. Dla odwiedzających dostępna jest także zamkowa restauracja, serwująca lokalne przysmaki.

Salzkammergut – wstąp do krainy gór i jezior

To tu, w malowniczej scenerii, powstał nagrodzony Oscarem film muzyczny w reżyserii Roberta Wise’a pt. „Dźwięki muzyki”. Region ten znany jest z alpejskich jezior, gór i historycznego wydobycia soli. W Hallstatt, wpisanym na listę UNESCO, znajdują się już wspomniane kopalnia soli oraz ossuarium z malowanymi czaszkami.

Warto odwiedzić słynące z urody Jezioro Wolfgangsee, Traunsee czy Attersee, idealne do uprawiania sportów wodnych lub po prostu relaksu na łonie natury. Urokliwe miasteczka, takie jak Bad Ischl (z dawną letnią rezydencję cesarza Franciszka Józefa I) czy Gmunden, zachęcają do spacerów i odkrywania lokalnej kultury. 

Park Narodowy Wysokie Taury – zobacz przepiękny lodowiec!

Największy – ogromny na 1800 km² i rozciągający się na terenie trzech krajów związkowych: Salzburga, Tyrolu i Karyntii – park narodowy w Austrii.

Chroni jedne z najwyższych szczytów Alp Wschodnich, w tym Grossglockner (3798 m n.p.m.), najwyższą górę Austrii, lodowce, wodospady, (m.in. Wodospady Krimml), a także przedstawicieli bogatej fauny i flory, w tym świstaki, koziorożce i orły przednie. Eldorado la miłośników przyrody i turystyki górskiej.