Jeśli znudziło wam się zwiedzanie miast wydeptanymi szlakami, a grzeczne maszerowanie za przewodnikiem wydaje wam się równie emocjonujące, co spacer wokół bloku, najwyższa pora spróbować questingu. To najnowszy pomysł na ciekawe i niebanalne odkrywanie nowych miejsc, który zdobywa coraz większą popularność w naszym kraju

Miejskie łamigłówkiNajpierw ściągamy na smartfon lub tablet specjalną aplikację, która będzie nas prowadzić po okolicy. Następnie wybieramy sobie trasę i udajemy się w wyznaczony punkt, w którym nasz szlak się zaczyna. Tam dostajemy zadanie do wykonania, ściśle związane z historią lub tradycją tego miejsca. Może to być pytanie dotyczące znajdującego się tam zabytku, poszukiwanie jakiegoś ukrytego szczegółu albo choćby zabawna zgadywanka sprawdzająca naszą wiedzę w zakresie zwyczajów kultywowanych przez dawnych mieszkańców. Dopiero gdy rozwiążemy łamigłówkę, dostajemy wskazówki, gdzie powinniśmy udać się w następnej kolejności. A tam już czekają na nas kolejne zadania – i kolejna porcja wiedzy. W ten sposób podążamy naszą trasą aż do celu, dowiadując się po drodze dużo więcej o zwiedzanym mieście niż podczas tradycyjnej wycieczki.

Już dziś zacznij odkrywać najpiękniejsze polskie miasta nawet 60% taniej »

questing - miejskie łamigłówkiNa tym właśnie polega questing – nowoczesny, interaktywny sposób zwiedzania, łączący w sobie elementy tradycyjnych podchodów, gier komputerowych czy brytyjskiego letterboxingu i wzbogacony o najnowsze zdobycze technologii. Wyróżnia go przede wszystkim silny tematyczny związek z konkretnym miejscem. Pozwala to poprzez emocjonującą zabawę poznać wiele ciekawych, często pomijanych faktów ilegend. Trasy questingowe prowadzą zwykle poza wyznaczonymi szlakami, układając się w spójną, fascynującą opowieść. Może to być historia lokalnego bohatera, wyprawa śladami miejskich legend, próba zrozumienia zwyczajów miejscowej ludności… Nawet poszukiwanie aniołów ukrywających się w zakamarkach starych murów. No i nie potrzebujemy żadnej pomocy z zewnątrz. Uzbrojeni w wirtualną mapę oraz zestaw wskazówek, wszystkie skarby na trasie odkrywamy na własną rękę. A po dotarciu do celu możemy porównać nasz wynik z innymi graczami. Kto okazał się najskuteczniejszy w rozwiązywaniu zagadek?

Już dziś zacznij odkrywać najpiękniejsze polskie miasta nawet 60% taniej »

zwiedzanie na rowerzeNic więc dziwnego, że coraz więcej polskich miast i regionów proponuje odwiedzającym taki właśnie nieszablonowy sposób zwiedzania. Dość wspomnieć, że w połowie kwietnia w Łodzi i okolicach uruchomiono największy jak dotąd projekt questingowy w Polsce. Obejmuje on aż 35 różnych tras tematycznych o łącznej długości ponad 70 km. Latem ma ruszyć zakrojony na szeroką skalę questing gdański. Wśród szlaków znajdą się tam nie tylko wycieczki tropem mniej lub bardziej znanych zabytków! Także trasy prowadzące przez tereny przemysłowe, a nawet specjalne propozycje dla rowerzystów i kajakarzy. Wszystko po to, by miasto można było odkrywać ciągle na nowo, za każdym razem z innej perspektywy. A zatem – smartfony w dłoń i w drogę!

Już dziś zacznij odkrywać najpiękniejsze polskie miasta nawet 60% taniej »

Comments are closed.