Kiedy krakowskie ulice pokryje warstwa białego puchu a wieczór rozświetlą latarnie – wybierzcie się na długi spacer po Starym Mieście i Sukiennicach. Zima w Krakowie ma swój niepowtarzalny klimat, kiedy można odkryć na nowo dawną stolicę Polski. Co robić zimą w stolicy Małopolski? Przede wszystkim warto zwiedzić jarmark świąteczny na Rynku Głównym w Krakowie, zajrzeć do Kościoła Mariackiego, napić się grzanego wina czy wybrać z przewodnikiem po starym mieście. Opcji jest naprawdę wiele! Zobaczcie nasze najciekawsze propozycje.
Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym – świąteczna atmosfera w sercu Krakowa
Jedną z najpiękniejszych zimowych atrakcji w Krakowie jest oczywiście jarmark bożonarodzeniowy w samym sercu miasta. Rynek Główny z końcem listopada zapełnia się mnóstwem choinek i pięknie udekorowanymi stoiskami, na których można zakupić wyroby polskiego i zagranicznego rękodzieła, takie jak ręcznie malowane bombki, szkło artystyczne, biżuteria, ceramika, pamiątki z drewna, rękodzieło z lnu i wełny, a także jedzenie: sery, kiełbasy, wędliny.

Największą atrakcją na jarmarkach jest oczywiście jedzenie – tradycyjnie na jarmarku królują grillowane oscypki z żurawiną, grzaniec galicyjski, prażone orzechy i pierniczki. Przez cały czas trwania jarmarku organizowane są tu wydarzenia, jak na przykład występy chórów i zespołów folklorystycznych, pisanie listów do świętego Mikołaja, koncerty, Korowód Kolędniczy czy Obrzęd Dziadów Polskich.
Lodowisko w Parku Jordana – zimowa rozrywka na świeżym powietrzu
Jeżeli jesteście fanami jazdy na łyżwach, to zdecydowanie powinniście wybrać się zimą do krakowskiego Parku Jordana. Znajdziecie tu największe w Polsce lodowisko pod gołym niebem. Składa się z trzech części: dużej tafli o powierzchni 1200 m2, tafli dla dzieci o pow. 400 m2 oraz alejki lodowej o długości 360 m.

Na terenie lodowiska odbywają się różnego rodzaju imprezy i atrakcje dla dzieci, np. ślizgawka w rytm muzyki z animatorkami w strojach w tematyce Krainy Lodu. Na terenie lodowiska dostępna jest wypożyczalnia łyżew i chodzików do nauki jazdy.
Wystawa szopek krakowskich – piękno i tradycja
Wspaniała okołobożonarodzeniowa atrakcja to wystawa szopek krakowskich połączona z konkursem. W 2024 roku odbyła się 82. edycja tego wydarzenia, które mocno zakorzeniło się w kulturze i w świadomości mieszkańców Krakowa. Wystawę można oglądać w Pałacu Krzysztofory od początku grudnia do początku marca. Misternie wykonane miniatury szopek co roku zachwycają tłumy mieszkańców i turystów.

Dzieła krakowskich szopkarzy można zwiedzać we własnym zakresie lub z przewodnikiem, który opowie o tej wieloletniej tradycji i o jej znaczeniu dla miasta.
Świąteczna iluminacja miasta – magiczne oświetlenie krakowskich ulic
Kiedy nadchodzi czas świąt Bożego Narodzenia, na ulicach wszystkich dużych miast nie może zabraknąć nieodzownego elementu tego magicznego czasu – świątecznych iluminacji.
Zimą krakowskie ulice rozświetlają się wspaniałymi iluminacjami inspirowanymi arrasami z kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu. Uważne oko może dojrzeć wzory w kolorach złota i srebra – to nawiązanie do brukselskich mistrzów tkactwa. Standardowo już na ulicach można podziwiać świetlne rzeźby zwierząt aniołów i lajkoników – to atrakcja, która przyciąga przede wszystkim najmłodszych.
Ogród Świateł w Krakowie – zanurzenie w bajkowym świecie
Ogród Świateł to całkowicie magiczne miejsce w Krakowie. To świetlna wystawa mieniąca się tysiącami kolorów. Kolorowymi światłami ozdobione są drzewa, trawniki, elementy parku. Co roku temat przewodni wystawy się zmienia, więc nie ma obaw, że wystawa się nam znudzi. To magiczne miejsce mieści się w Ogrodzie Doświadczeń przy Alei Pokoju 68.
To doskonała atrakcja zarówno dla zakochanych, jak i dla rodzin z dziećmi. Wystawa jest czynna w miesiącach jesienno-zimowych i wyłącznie po zmroku.
Muzeum Narodowe – zimowe wystawy sztuki
Muzeum Narodowe w Krakowie to miejsce, które warto odwiedzić o każdej porze roku. Znajdziecie tu ciekawe wystawy, zarówno stałe, jak i czasowe. Obecnie w muzeum do połowy kwietnia można podziwiać drzeworyty japońskie autorstwa Kitagawy Utamaro, będącego jednym z największych mistrzów japońskiego drzeworytu okresu Edo.
Inna ciekawa wystawa czasowa, którą można podziwiać to “Epoka (Nie)dostępności”, przygotowana wraz z Fundacją Avalon. To wystawa, która otwiera oczy na problemy, które spotykają w codziennym życiu osoby z niepełnosprawnościami. Nie zabraknie też czegoś dla fanów rękodzieła – od 4 lutego w muzeum można podziwiać zakopiańskie serwety z koronkami autorstwa Marii Bujakowskiej.
Teatr im. Juliusza Słowackiego – ciekawy repertuar teatralny
Jeden z najbardziej uznanych krakowskich teatrów – Teatr im. Juliusza Słowackiego, działa już od 1893 roku. Na deskach teatru wystawiano takie dzieła jak “Wesele”, “Wyzwolenie”, “Kordian”, “Dziady” czy też “Nie-Boska Komedia”. Sam budynek teatru mieści się przy placu Świętego Ducha i nie da się go przeoczyć – to jeden z najważniejszych w całej Europie zabytków architektury teatralnej.

Co obecnie można zobaczyć w teatrze? Dramat o kontrowersyjnej postaci polskiej polityki: “Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć”. Inną, równie poruszającą propozycją jest komediodramat “Debil” o życiu mężczyzny z niepełnosprawnością intelektualną. Ostatni spektakl to “Chory z urojenia” – komedia z Andrzejem Grabowskim w roli tytułowej. To prawdziwa uczta dla miłośników kultury i sztuki.
Ciekawą opcją jest również nocne zwiedzanie teatru. Tylko uważajcie! Organizator zastrzega, że wstęp na wydarzenie tylko dla osób pełnoletnich, które nie cierpią na klaustrofobię, lęk przed ciemnością, lęk przed wysokości i lęk przed lękiem! Wchodzicie na własną odpowiedzialność!
Krakowskie Planty – spacer w magicznej scenerii
Spacer zimą po krakowskich Plantach to magiczne przeżycie, szczególnie jeśli park upiększony jest śniegiem. Nie każdy wie, że Planty odzwierciedlają biegnące tu dawniej mury miejskie. Dzisiaj podczas spaceru można podziwiać w pobliżu Plant pozostałości dawnych fortyfikacji, fragmenty muru, Barbakan czy Arsenał Miejski. Znajdziecie tu także pomniki Mikołaja Kopernika, Artura Grottgera czy też pary królewskich – Jadwigi i Jagiełły.

Krakowski Ogród Botaniczny – zimowe ogrody pod szkłem
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego to kolejna propozycja na romantyczne zimowe spacery pośród natury. Ogród został założony w 1783 roku i zachwyca niezwykłymi okazami roślin. Cała powierzchnia obiektu wynosi 10 ha. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od Ogrodu Japońskiego, następnie można udać się do Alpinarium geograficznego i przejść się między klonami japońskimi. Obowiązkowa jest wizyta w szklarni Jubileuszowej, gdzie można podziwiać 50 gatunków palm, roślin mięsożernych czy też kolekcję sagowców. Najstarszą częścią ogrodu jest arboretum.

Ogród czynny jest codziennie w godzinach 9-15 w okresie zimowym, a szklarnie i Muzeum Botaniczne można zwiedzać od 10 do 14.45.
Kazimierz – odkrywanie żydowskiej dzielnicy zimą
Jedna z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych krakowskich dzielnic – Kazimierz, kryje w sobie wiele niezwykłych atrakcji. Dawniej mieszkała tu diaspora żydowska. Dzisiaj Kazimierz to kulturalne i artystyczne serce Krakowa. Macie okazję zobaczyć tu niezliczone galerie, pracownie artystyczne, a także odwiedzić nietuzinkowe kafejki i restauracje.

Niezwykła atmosfera panuje w lokalu Dawno temu na Kazimierzu, której wnętrza urządzono na wzór dawnych żydowskich sklepików. Można tu zjeść klasyczne potrawy kuchni żydowskiej. Godna polecenia jest także Mleczarnia, która przypomina stary, przedwojenny dom.
Zamek Królewski na Wawelu – zawsze popularne zwiedzanie królewskich komnat
Strzałem w dziesiątkę podczas każdej wizyty w Krakowie jest zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu. Ta najstarsza siedziba władców Polski ma naprawdę wiele do zaoferowania, a jedną z największych atrakcji jest zwiedzanie królewskich komnat.

To wyjątkowa okazja aby zobaczyć, jak żyli niegdyś monarchowie. Ekspozycja obejmuje 10 reprezentacyjnych sal, znajdujących się na drugim piętrze pałacu. Najcenniejszym elementem ekspozycji są arrasy tkane w Brukseli na zamówienie Zygmunta Augusta (te same, na wzór których zaprojektowano świąteczne iluminacje).
Krakowskie kawiarnie – degustacja rozgrzewających napojów
Kiedy już zmarzniecie po długich zimowych spacerach lub zwiedzaniu największych atrakcji Krakowa pora odpocząć. Ogrzejcie się w jednej z lokalnych kawiarni. Jedną z najlepszych kaw w mieście wypijecie ponoć w Kawie- Romanowicza, jak sama nazwa wskazuje – przy ulicy Romanowicza 4. Jak na dobrą kawiarnię przystało, można się tu napić porządnego flat white i zjeść kawałek pysznego ciasta.

Inną ciekawą propozycją jest Megiddo Cafe – koszerna kawiarnia usytuowana przy historycznej synagodze. Serwują tu jedwabiste espresso a w zimowym menu znalazło się Gingerbread Latte i Flat Brulee. To miejsce dla prawdziwych koneserów kawy!