Kolorowe jarmarki

Kolorowe jarmarki

Bez nich magia świąt jest jakby mniej magiczna. Pachnące piernikami, choinką i grzanym winem jarmarki bożonarodzeniowe na stałe już wpisały się w krajobraz wielu polskich miast. Podpowiadamy, które szczególnie warto odwiedzić w tym roku

Sprawdź najlepsze oferty na święta 2014 nawet 60% taniej »

Wrocław

Kolorowe jarmarki - Wrocław

Pierwszy w Polsce bajkowy lasek z ponad 300 choinek, 8-metrowy wiatrak z ruchomą szopką, plenerowe kominki, możliwość wypicia grzańca w towarzystwie prawdziwego krasnala, a nawet rzeźbienie lodowych sań Mikołaja ze szklaneczką świeżo wyciskanego soku… na gorąco. To tylko niewielka część atrakcji czekających w tym roku na gości wrocławskiego jarmarku, nie przypadkiem uznawanego za najbardziej spektakularny w całym kraju. Na Rynku i okolicznych ulicach stanęło ponad 100 stoisk, na których znajdziemy nie tylko piernikowe serca, ręcznie robione ozdoby choinkowe czy tradycyjne pieczywo i wędliny, ale też m.in. węgierskie kołacze, włoskie pieczone kasztany, austriackie sery czy turecką baklawę. Dzieciaki będą mogły pstryknąć sobie fotkę z baśniowymi postaciami, a prawdziwi szczęściarze mają szansę spotkać Prezentusia – jedynego wrocławskiego krasnala, który pojawia się tylko raz w roku, a potem znika na kolejne 11 miesięcy.

Kiedy: 21 listopada – 22 grudnia

Gdzie: Rynek, ul. Świdnicka i ul. Oławska

Sprawdź najlepsze oferty na święta 2014 nawet 60% taniej »

Kraków

Kolorowe jarmarki - Kraków

Choć konkurować z takimi potęgami jak Norymberga czy Wiedeń nie jest łatwo, w 2008 r. Kraków trafił na stworzoną przez magazyn „The Times” listę 20 najlepszych europejskich jarmarków świątecznych. Co tak urzekło recenzentów? Przede wszystkim niepowtarzalna atmosfera panująca w tym czasie na Rynku, bogactwo tradycyjnych produktów (wśród których prym wiodą ręcznie malowane bombki, drewniane i ceramiczne anioły oraz futra i skóry), a także liczne rozkosze podniebienia. Bo przecież każdy wie, że nie sposób sobie wyobrazić wizyty na jarmarku bez grzańca, pierogów i gorącej kiełbaski. Ale to nie wszystko. W tym roku nowością będą m.in. wyroby z czekolady w kształcie narzędzi – będziemy mogli zatem sprawdzić na własnym podniebieniu, jak smakuje klucz francuski albo sztamajza. Nie zabraknie wreszcie imprez towarzyszących oraz występów artystycznych, których ukoronowaniem będzie wielki Korowód Kolędniczy w sobotę 20 grudnia z udziałem blisko 20 autentycznych grup kultywujących lokalne tradycje. Kto zawsze pragnął spotkać turonia, nie będzie mieć lepszej okazji.

Kiedy: 28 listopada – 26 grudnia

Gdzie: Rynek Główny

Sprawdź najlepsze oferty na święta 2014 nawet 60% taniej »

Poznań

Kolorowe jarmarki - Poznań

Już w sobotę 13 grudnia na poznańskim Rynku w ruch pójdą piły łańcuchowe, palniki i dłuta. Nie chodzi jednak o doroczny konkurs drwali, ale Międzynarodowy Festiwal Rzeźby Lodowej – jedną z głównych atrakcji jarmarku świątecznego w stolicy Wielkopolski. Jednak Poznańskie Betlejem (jak nazywa się tu powszechnie tę imprezę) to nie tylko popisy artystów, którzy potrafią wyczarować prawdziwe cuda z wielotonowych brył lodu. Na 40 stoiskach znajdziemy również wiele tradycyjnych pamiątek i upominków świątecznych, napijemy się grzanego piwa i zagryziemy piernikiem, pieczonym kasztanem albo pajdą wypiekanego na miejscu chleba. Nie zabraknie ponadto wspólnego kolędowania i występów artystycznych, a maluchy będą mogły podokazywać na specjalnym lodowym placu zabaw.

Kiedy: 4 grudnia – 21 grudnia

Gdzie: Stary Rynek

Sprawdź najlepsze oferty na święta 2014 nawet 60% taniej »

Gdańsk

Kolorowe jarmarki - Gdańsk

Po magicznym terenie możemy spacerować uliczkami Czekoladową i Cynamonową albo zajrzeć do Gospody pod Aniołem. W przyozdobionym jemiołą Zacałowanym Kręgu zakochani mogą do woli okazywać sobie czułości, a skłóceni powinni podać sobie ręce. Dzieciaki będą mogły przejechać się Polarną Strzałą i pstryknąć sobie fotkę z 3-metrowymi bombkami gigantami, spotkają się też z bajkowymi postaciami w Krainie Baśni bez Waśni oraz parą żywych reniferów. Nie zabraknie wreszcie wystawy choinek z różnych stron świata, weneckiej karuzeli z rumakami oraz sztucznego lodowiska. A jak komuś wciąż będzie mało atrakcji, może rzucić się na poszukiwanie urokliwych „przedmiotów z duszą” w gąszczu straganów albo podnieść temperaturę emocji z pomocą grzanego piwa. W Gdańsku już sama wyprawa na jarmark bożonarodzeniowy będzie atrakcyjnym prezentem dla bliskich.

Kiedy: 5 grudnia – 23 grudnia

Gdzie: Targ Węglowy

Sprawdź najlepsze oferty na święta 2014 nawet 60% taniej »

Warszawa

Kolorowe jarmarki - Warszawa

W tym roku warszawski jarmark znów odbywa się w nowym miejscu – był już na Rynku Starego Miasta, był przy Dworcu Centralnym, tym razem zaś świątecznymi światełkami rozbłyśnie żoliborski Plac Wilsona. Jednak choć lokalizacja może się wydawać nietypowa, atrakcji nie brakuje. Na bogato przystrojonych straganach znajdziemy zarówno drewniane zabawki, świąteczne ozdoby czy folkowe fatałaszki, jak i regionalne wędliny, oscypki, pierogi, ciepły barszczyk oraz oczywiście grzane wino. Barwną panoramę uzupełniają ponadto kupcy m.in. z Litwy, Białorusi, Chorwacji, a nawet Izraela. Poszukiwacze wyjątkowych prezentów będą mieli okazję upolować takie rarytasy, jak choćby litewskie wyroby z wełny, krakowskie „dziadki” czy oryginalne produkty klasztorne. Nie zabraknie równie czegoś dla ducha – na miejscu będą odbywać się koncerty kolęd.

Kiedy: 22 listopada – 22 grudnia

Gdzie: Plac Wilsona

Sprawdź najlepsze oferty na święta 2014 nawet 60% taniej »

Comments are closed.